۱۰ وسیله پرکاربرد که یک عمر اشتباه از آن‌ها استفاده کرده‌ایم

۱۰ وسیله پرکاربرد که یک عمر اشتباه از آن‌ها استفاده کرده‌ایم

برای انجام وظایف روزمره مان از خیلی چیزها استفاده می کنیم. دندان مان را مسواک می زنیم، توسط کامپیوتر تایپ می کنیم، خرید می رویم، یخچال را پر و خالی می کنیم، بستنی می خوریم و… برای انجام این کارها باید از وسیله های مختلفی استفاده کنیم. اما آیا از آن ها درست استفاده می کنیم؟ یا در هیاهوی زندگی پتانسیل شان را نادیده می گیریم؟

در این مطلب از Bright Side می خواهیم به کاربردهای کمتر شناخته شده برخی وسیله های روزمره بپردازیم.

۱- شکاف های کشوهای فریزر

کاربرد این شکاف ها سخت تر کردن فرآیند تمیز کردن نیست؛ هدف آن ها این است که به ما کمک کنند از طریق ایستاده گذاشتن غذاهای منجمد، در فضا صرفه جویی کنیم.

۲- برآمدگی جلوی چرخ دستی خرید

این ها معمولا برای آویزان کردن مواد غذایی شکننده، نظیر تخم مرغ، شیشه شیر، نوشابه و… به کار می روند. به هر حال اگر این اقلام را در کنار سایر خریدها قرار بدهیم امکان شکسته شدن شان وجود دارد.

۳- سوراخ در قوطی نوشابه

همه می دانیم که قوطی های نوشابه قطعه ای دارند که می توانیم با کشیدنش به سادگی در قوطی را باز کنیم. اما شاید افراد کمی بدانند که سوراخ وسط آن به درد این می خورد که یک نی از درونش رد کنیم و به این ترتیب نی همان جا بی حرکت ثابت خواهد ماند.

۴- برچسب روی میوه ها

شاید افراد کمی باشند که از معنی اعداد روی برچسب میوه ها مطلع باشند. به این برچسب ها «کد PLU» می گویند. این شماره های ۴ یا ۵ رقمی نوع، اندازه و نحوه ی پرورش میوه را نشان می دهند. مثلا شماره ۴ رقمی نشانه ی این است که میوه به طور سنتی پرورش یافته و احتمالا از آفت کش برایش استفاده شده. اگر شماره، ۵ رقمی و رقم اولش ۸ باشد، یعنی این میوه دستکاری ژنتیکی شده و اگر شماره، ۵ رقمی و رقم اولش ۹ باشد یعنی میوه به صورت ارگانیک رشد یافته است.

۵- حاشیه های دفتر یادداشت

در دوران قدیم، مرسوم بود که برای حفظ اطلاعات از گزند جوندگان، فضایی را در لبه ی صفحات باقی می گذاشتند. موش ها حاشیه ها را می جویدند و نه وسط صفحه را. خط قرمز، این مطلب را گوشزد می کرد که فراتر از آن دیگر فضا امن نیست.

امروزه آن سنت باقی مانده و گاهی معلم ها برای نوشتن یادداشت یا توضیح از حاشیه ها استفاده می کنند بدون این که ترس جویده شدن آن ها را داشته باشند!

۶- دندانه های رنگی مسواک

خیلی مسواک ها به خصوص مسواک بچه ها، قسمتی در وسط شان دارند که رنگ دندانه هایش با بقیه قسمت ها متفاوت است. خیلی ها فکر می کنند این تفاوت رنگ صرفاً برای خوشگلی است. اما حقیقت امر این است که آن ها برای مالیده شدن خمیر دندان، با رنگی متفاوت ساخته شده اند و میزان خمیر دندان مورد نیاز را نشان می دهند.

کاربرد دیگرشان نیز این است که وقتی رنگ شان تغییر کرد و سفید شدند یعنی مسواک عمر خود را کرده و باید آن را عوض کرد.

۷- ترتیب حروف روی کیبورد

زمانی که ماشین تحریر اختراع شد، کلیدهایش به ترتیب حروف الفبا مرتب شده بودند و همه چیز ساده تر بود. اما ظاهراً این آسانی باعث شده بود که تایپیست ها زیاده از حد سریع تایپ کنند و «بازوهای» فلزی کلیدها آسیب ببینند.

برای جلوگیری از این اتفاق، سازندگان این ماشین ها، حروفی که بیشترین استفاده را داشتند در دور از دسترس ترین جا قرار دادند تا تایپ را کندتر کنند و بدین ترتیب ماشین تحریر راحت تر و نرم تر بتواند کار کند. این آرایش تصادفی بعدها تبدیل به استاندارد کیبودها شد.

۸- دو رنگِ پاک‌کن

خیلی ها تصور می کنند بخش قرمز برای پاک کردن مداد و بخش آبی برای خودکار است اما اگر چنین بود چرا هر بار که از قسمت آبی استفاده می کردیم، یک سوراخ وسط برگه کاغذ ایجاد می شد؟

حقیقت امر این است که بخش آبی برای کاغذهای قطورتر و مقوا و بخش قرمز برای کاغذهای معمولی است. این که کدام برای مداد مناسب است و کدام برای خودکار، باید گفت که هر دو طرف برای هر دو مورد مناسب هستند.

۹- خط های روی لیوان های پلاستیکی

این خط ها بر خلاف تصور برخی به این خاطر نیستند که لیوان را راحت تر بتوان توی دست گرفت بلکه این خط ها نشان دهنده ی ابزار سنجش هستند. بدین ترتیب با توجه به نوع نوشیدنی مورد استفاده می توان از این خط ها کمک گرفت.

۱۰- چوب‌رختی از جنس چوب

این چوب رختی ها معمولا از چوب سدر ساخته می شوند که حشرات و بیدها را دور می کنند. این چوب رختی ها به طور خاص برای وقتی که می خواهید لباس ـ به ویژه لباس های سنگین نظیر کت، کاپشن، بارانی و… ـ را برای ماه ها در جایی نگهداری کنید به کار می آیند.

علاوه بر این، بوی سدر، بوی نای حاصل از نگهداری طولانی مدت لباس ها را خنثی می کند.

بیشتر بخوانید:

۱۳ وسیله روزمره که برای اهداف کاملا متفاوتی اختراع شده بودند

۱۴ وسیله پرکاربرد امروزی که در گذشته با هدف کاملاً متفاوتی ساخته شده بودند

۱۳ وسیله روزمره که کاربرد متفاوتی پیدا کردند

منبع: Bright Side
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود