چرا هرگز نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه چرت بزنیم؟

چرا هرگز نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه چرت بزنیم؟

اگر با نزدیک شدن به اواسط روز خسته و بدخلق می شوید، شاید یک چرت کوتاه دقیقاً همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید.

در حقیقت، چند بار چرت زدن طی هفته ممکن است حتی در بلند مدت برای سلامت تان مفید هم باشد. اما هر چرت زدنی روزتان را نمی سازد و نباید آن را جایگزین ۷ الی ۸ ساعت خوابی کنید که شب ها باید داشته باشید.

در ادامه می خواهیم ببینیم چه نوع چرت زدنی برای ما فایده دارد و به شما یاد خواهیم داد که چطور یک چرت اثربخش داشته باشید.

نباید بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت بزنید

کارشناسان می گویند در اغلب مواقع یک چرت کوتاه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای می تواند جایگزینی سالم برای قهوه ای باشد که برای سرحال آوردن خودتان می نوشید.

در حقیقت یک خواب حدوداً ۳۰ دقیقه ای می تواند خلق و خو و حافظه ی شما را بهبود بخشد. چرت زدن به این مدت کوتاه، عوارض خستگی مانند کج خلقی، بی انگیزه شدن و خواب آلودگی را هم بهبود بخشد.

دانشمندان در تحقیقی به آثار چرت زدن بر روی شرکت کنندگان پژوهش پرداختند. آن هایی که ۳۰ دقیقه چرت می زدند بهبود خلق و خو را تجربه کرده بودند. اما چرت ۱۰ دقیقه ای یا کمتر باعث بدتر شدن خلق و خو شده بود.

چرت طولانی تر مؤثر نیست

چرت خیلی طولانی و همینطور چرت های عصرگاهی می توانند برخورداری از یک خواب باکیفیت شبانه را برایتان دشوارتر سازند.

دیر چرت زدن شاید در لحظه خستگی تان را از بین ببرد، اما می تواند باعث شود شب دیگر چندان خواب آلوده نباشید و سخت تر به خواب روید.

خواب بیشتر از ۳۰ دقیقه هم ممکن است باعث شود بیشتر از قبل احساس سستی و خستگی کنید. به این حالت «اینرسی خواب» گفته می شود.

این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که بعد از ۳۰ دقیقه خواب ما عمیق می شود و این امر بیدار شدن از خواب را دشوارتر می سازد. به این خواب عمیق، «خواب امواج آهسته» گفته می شود و پس از چند دقیقه خواب سبک تر شکل می گیرد.

اگر چند بار در هفته به چرت زدن نیاز پیدا می کنید، احتمالاً شب ها خواب کافی ندارید. کارشناسان می گویند چرت زدن باید یک استثناء باشد، نه امری همیشگی. و تمرکز اصلی باید بر روی ۷ الی ۸ ساعت خواب شبانه باشد.

راهکارهایی برای داشتن یک چرت مفید و مؤثر

  • ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بخوابید. بیشتر از آن می تواند وضع تان را بدتر کند یا مخل خواب شبانه تان شود. برای آنکه زود به خواب روید، نوتفیکیشن های گوشی خود را خاموش و ساعت آن را برای ۳۰ دقیقه ی دیگر تنظیم کنید. اگر خواب تان نمی آید، پیاده روی یا روش دیگری را برای بالا بردن انرژی تان امتحان کنید.
  • زود بخوابید. سعی کنید دیگر بعد از ساعت ۳ بعد از ظهر چرت نزنید. چون این کار می تواند مخل خواب شبانه ی شما گردد. بهترین زمان برای چرت زدن اواسط روز است.
  • پرده ها را بکشید و دمای اتاق را چک کنید. ایجاد یک محیط ساکت و راحت به شما کمک می کند استراحت خوبی داشته باشید. اتاق باید تاریک و خنک باشد. اگر صدای بلند محیط مانع از خوابیدن تان می شود، صدای نویز سفید برای خودتان پخش کنید، چیزی که آن را به نام برفک تلویزیون می شناسیم.
  • روی چرت زدن تان حساب باز نکنید. چرت زدن های گاه و بیگاه می تواند سالم و حتی در بلند مدت فوایدی داشته باشد، اما نباید در آن زیاده روی کنید. مثلاً تحقیقات نشان داده حداکثر دو بار چرت زدن در هفته باعث کاهش خطر بروز مشکلات قلبی عروقی می شود. اما بیشتر از این چرت زدن کمکی نمی کند و اگر به خواب شبانه ی شما صدمه بزند، ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی در شما بالا رود.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود