سانسور کارتون سیمپسون ها در هنگ کنگ به خاطر شوخی های سیاسی

سانسور کارتون سیمپسون ها در هنگ کنگ به خاطر شوخی های سیاسی

شبکه دیزنی پلاس از ماه گذشته در منطقه ی خودمختار هنگ کنگ آغاز به کار کرد و تماشاگران کارتون «سیمپسون ها» (The Simpsons) متوجه غیبت اسرارآمیز یکی از قسمت های فصل شانزدهم آن شده اند.

در این قسمت از کارتون سیمپسون ها که Goo Goo Gai Pan نام دارد و اولین بار در سال ۲۰۰۵ پخش شد، خانواده ی سیمپسون ها به چین سفر می کنند و در آنجا هومر، پدر خانواده، هنگام بازدید از جسد مومیایی شده ی رئیس جمهور سابق جمهوری خلق چین یعنی مائو تسه‌تونگ، او را «فرشته کوچولویی» توصیف می کند «که ۵۰ میلیون نفر را به قتل رساند.»

در این قسمت همچنین خانواده ی سیمپسون ها هنگام عبور از میدان تیان‌آن‌من به تابلویی برمی خورند که روی آن نوشته شده: «در این مکان در سال ۱۹۸۹ هیچ اتفاقی رخ نداد.»

این میدان به حادثه ی کشتاری شهره است که در سال ۱۹۸۹ در آن رخ داد، زمانی که نیروهای دولتی چین به روی معترضین غیر مسلح خواهان دموکراسی آتش گشودند. حکومت چین تلاش زیادی برای پاک کردن این حادثه از حافظه ی ملی داشته است.

حذف این قسمت از کارتون سیمپسون ها هفته ی گذشته با بررسی شبکه دیزنی پلاس هنگ کنگ توسط خبرگزاری فرانسه فاش شد. آن ها متوجه شدند علیرغم وجود قسمت های ۱۱ و ۱۳ فصل شانزدهم، خبری از قسمت دوازدهم آن نیست.

روشن نیست که آیا دیزنی خود دست به حذف این قسمت زده و آن ها هنوز پاسخی به سؤال رسانه ها در این خصوص نداده اند.

سانسور در منطقه ی خودمختار هنگ کنگ از زمان حذف قانون امنیت ملی آن در سال گذشته، به سرعت در حال افزایش بوده است. حذف این قانون به سرکوب رسانه های خبری، ممنوعیت قطعات موسیقی و افزایش سانسور فیلم ها منجر گشته است.

نمایش یک فیلم بدون مجوز می تواند به ۳ سال حبس و پرداخت ۱۳۰ هزار دلار جریمه ی نقدی بیانجامد.

سال گذشته با اکران نسخه ی لایو اکشن «مولان» (Mulan) دیزنی با انتقادات زیادی مواجه شد. در تیتراژ این فیلم از سازمان های دولتی در سین‌کیانگ تشکر شده بود، منطقه ای در چین که سال ها است میلیون ها مسلمان در آن زندانی و تحت نظر هستند و مورد انواع اعمال خلاف حقوق بشری قرار دارند.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه حزب کمونیست چین خاطره کشتار میدان«تیان آن من» را از ذهن مردمش پاک کرد؟

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • یه ادم دهاتی آذر ۱۹, ۱۴۰۰

  میدونم بی ربطه اما و اما بهتره درباره معضلات سگهای خیابانی گزارش تهیه کنین.
  خدا رو شاهد و قسم میخورم اکثر سگ های خیابانی صاحاب داشتن و الان صاحابشون ولشون کرده.
  قبلا یه پستی داشتین کامنت دادم و گفتم تو المان سگتو ول کنی جریمت میکنن. طرف اومد به من گفت دهاتی هستی. اتفاقا دهاتی خودتون هستین که بلد نیستین سگ نگهداری کننین.
  روزیاتو یه پست بزن درباره طریقه نگهداری سگ و قوانینش تو یه کشور دهاتی مثل المان.
  تو المان سگتو ول کنی تو طبیعت به امون خدا زندانی میشی. اره خب المانیا دهاتین .
  برا اینستا و فیسبوک و دنیای مجازی سگ رو میگیرن میخرن عکسا رو که گرفتن ولشون میکنن.
  تو المان تو هلند و تو هرجای دنیای غرب که اسم ببری سگی که خیابونی باشه و مریض باشه رو معدوم میکنن. با یه امپپول. مریض نباشه خب میفروشن یا واگذار میکنن به یه ادم دیگه. حالا اینجا فلان سلبریتی عفریته میاد جلوگیری میکنه.

 • --- آذر ۲۱, ۱۴۰۰

  -۶۹۴۲۰ social credit