دو برابر شدن رقم یارانه ها از ابتدای دی ماه

دو برابر شدن رقم یارانه ها از ابتدای دی ماه

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور از دو برابر شدن رقم یارانه ها از ابتدای دی ماه سال جاری خبر داد.

محسن رضایی اظهار کرد: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رییس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود.

وی افزود: مسئولان اجرایی تلاش خواهند کرد که در سه ماه باقی مانده سال نیز یارانه‌ها را دو برابر کنند و اگر این طرح به خوبی انجام شود هر خانوار ۴ نفره ۸۰۰ هزار تومان کالا و پول دریافت خواهند کرد.

رضایی گفت: البته قرار بود این طرح از آذر اجرا شود، اما به علت بروز مشکلی به دی موکول شد و طبق این طرح بن کارتی در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد که بخشی از یارانه‌ها به شکل کالا به مردم ارائه می‌شود، اما به علت اینکه این بن کارت آماده نشد به دی موکول شد.

پیش تر اعلام شده بود این یارانه ی جدید که مبلغ آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است، به ۷ دهک اول جامعه پرداخت می‌شود.

چند روز قبل جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره ی رقم جدید یارانه ها اظهار کرد دولت قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند، اما از محل اعتبار آن، به دهک اول تا هفتم یارانه نقدی جدید پرداخت کند.

به گفته قادری، یارانه جدید چهار دهک اول ماهانه حدود ۱۲۰ هزار تومان است و سه دهک بعدی ماهانه حدود ۹۰ هزار تومان یارانه جدید دریافت می‌کنند.

بر این اساس یک خانوار چهار نفره که در دهک اول تا چهارم قرار دارد ماهانه ۴۸۰ هزار تومان یارانه جدید دریافت می‌کند. این مبلغ برای خانوارهای چهار نفره دهک پنجم، ششم و هفتم ۳۶۰ هزار تومان است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت یارانه جدیدی که قرار است به حساب خانوارهای دهک اول تا هفتم واریز شود، مازاد بر یارانه قبلی است.

مجموع یارانه‌های دریافتی سال ۱۴۰۱

بر این اساس می‌توان گفت یارانه نقدی خانوارها و یارانه معیشتی به قوت خود باقی است و یارانه ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی جدیدی هم قرار است پرداخت شود.

با این حساب یک خانوار چهار نفره در سال آینده چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ مبلغ یارانه نقدی برای همه افراد ثابت است و ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است. یک خانوار چهار نفره در هر دهکی که باشد، ماهانه ۱۸۲ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کند.

جز این یک خانوار چهار نفره ماهانه ۱۷۲ هزار تومان یاراه معیشتی یا یارانه بنزین دریافت می‌کنند. حالا قرار است یارانه جدیدی هم به حساب این خانوارها واریز شود. مبلغ یارانه جدید برای یک خانوار چهار نفره ۴۸۰ یا ۳۶۰ هزار تومان است.

با توجه به اینکه این یارانه قرار است به دهک‌های پایین درآمدی پرداخت شود، می‌توان گفت خانوارهای ۵ تا ۷ دهک اول جامعه هر سه این یارانه‌ها را دریافت می‌کنند.

پس یک خانوار چهار نفره که در دهک اول تا چهارم قرار دارد، سال آینده در مجموع ۸۳۴ هزار تومان یارانه می‌گیرد. یک خانوار چهار نفره که در دهک پنجم تا هفتم قرار دارد ۷۱۴ هزار تومان یارانه نقدی می‌گیرد.

مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

 • سعید روشن دی ۱, ۱۴۰۰

  خداکنه ک این یارانه ها رو زیاد کنن تا ماهم از قسط و قرض نجات پیدا کنیم

  • omid دی ۴, ۱۴۰۰

   ملتی که هنوز نمیدونه پول رو نمیشه چاپ کرد. حقشه.
   ملتی که هنوز نمیدونه ارزش پول از کجا میاد. حقشه بدتر بشه.
   پولو باید براش ارزش ایجاد کنی بعد چاپ کنی. به صورت سنتی نفت فروخته میشد دلار میومد و تبدیلش میکردن به ریال. چاپ میشد پخش میشد.
   یارانه دو برابر میشه. پولشو از کجا میاد؟ الحق که این ملت حقشونه.