تازه‌ترین فیلم فرانچایز ماتریکس با عنوان The Matrix Resurrections امروز اکران می‌شود

تازه‌ترین فیلم فرانچایز ماتریکس با عنوان The Matrix Resurrections امروز اکران می‌شود

هشدار اسپویل: در ادامه این مطلب ممکن است بخش هایی از داستان فیلم The Matrix Resurrections فاش شود.

فیلم The Matrix Resurrections یکی از مورد انتظارترین فیلم هایی است که علاقمندان به سینما انتظار اکرانش را می کشند، فیلمی که قرار است امروز مصادف با ۲۲ دسامبر اکران شود. هیچ یک از فیلم های ماتریکس شبیه هم نیستند. اولین فیلم ماتریکس یک فیلم اکشن سایبرپانک انقلابی بود که مخاطبان را با عبارت های «زمان گلوله» و سکانس های اکشن شرقی «وایر فو» آشنا کرد. The Matrix Reloaded یک فانتزی ابرقهرمانی با جلوه های ویژه خاصی بود که در عصر مارول نیز قابل قبول به نظر می رسد. The Matrix Revolutions اما یک فیلم ترسناک الهام گرفته شده از داستان های مانگا و انیمه ای بود که پایانی پیچیده و عجیب داشت و می توان آن را پاسخ واچوفسکی ها به The End of Evangelion دانست.

فیلم The Matrix Resurrections یکی از مورد انتظارترین فیلم هایی است که علاقمندان به سینما انتظار اکرانش را می کشند

اکنون بعد از نزدیک به ۲۰ سال پس از سه گانه اورجینال ماتریکس، فیلم The Matrix Resurrections را می توان دنباله ای میراث وار و نگاهی نوستالژیک به اولین فیلم این مجموعه در سال ۱۹۹۹ دانست. این فیلم در واقع داستانی عاشقانه در داخل یک فیلم اکشن است. این فیلم نیز مانند دیگر فیلم های این فرانچایز جاه طلبانه است اما غیر از رضایت اولیه دیدن کیانو ریوز که در فیلم های بهتری دیده بودیمش، و کری آن ماس در نقش دوست عاشق عینک آفتابی نئو، چیز دیگری در فیلم دیده نمی شود. داستان فیلم پس از فداکاری نئو رخ می دهد در حالی که ماتریکس از نو راه اندازی شده است. این روزها نئو یک طراح بازی های ویدیویی است که به خاطر خلق یک بازی به نام The Matrix شناخته می شود. اما علیرغم برخی مولفه های جذاب اما The Matrix Revolutions نشان می دهد که جنازه این فرانچایز همچنان باید در قبر بماند.

فیلم The Matrix Resurrections یکی از مورد انتظارترین فیلم هایی است که علاقمندان به سینما انتظار اکرانش را می کشند

این اولین بار است که یکی از خواهران واچوفسکی به تنهایی نقش کارگردان و نویسنده این فیلم را بر عهده دارد، مسئولیتی که لانا واچوفسکی پذیرفته است. این فیلم ترکیبی از بازیگران قدیمی و جدید است و در کنار ریوز و ماس، جیدا پینکت اسمیت در نقش نیوب، لمبرت ویلسون در نقش مرووینگیان و دانیل برنهارت در نقش مامور جانسون در فیلم حضور دارند. در کنار این بازیگران، یحیی عبدالمتین دوم در نقش نسخه جدید مورفیوس، جاناتان گروف در نق مامور اسمیت، پریانکا چوپرا جونسا در نقش نسخه پیر ساتی و جسیکا هنویک، نیل پاتریک هریس و کریستینا ریچی بازی می کنند.

داستان فیلم The Matrix Resurrections سال ها پس از اتفاقات آخرین فیلم سه گانه اورجینال رخ می دهد، جایی که نئو خود را در حال زندگی در دنیای ماتریکس تحت نام اصلی توماس ای اندرسون می بیند در حالی که هیچ خاطره ای از گذشته خود و ترینیتی نداشته و درمانگرانش به او قرص های آبی می دهند. او که حس می کند چیزی مبهم در این دنیا وجود دارد، با مورفیوس دیدار کرده و با خوردن قرص قرمز، بار دیگر ذهنش باز شده، واقعیت پشت ماتریکس را کشف می کند و بار دیگر برای نجات بشریت به جنگ ماشین ها می رود.

فیلم The Matrix Resurrections یکی از مورد انتظارترین فیلم هایی است که علاقمندان به سینما انتظار اکرانش را می کشند

نقدهای اولیه از The Matrix Resurrections پس از اکران خصوصی برای منتقدان در هفته گذشته، بسیار متفاوت بوده اند. همه منتقدان به ماهیت نوستالژیک این دنباله جدید نگاه مثبتی داشته و آن را یک سبک روایی پیچیده دانسته اند. می عبدالباقی از اسکرین رنت نوشته است :«از بسیاری از جهات، The Matrix Resurrections آن کاری را می کند که دیگر دنباله ها در انجامش شکست خوردند، گفتن داستانی در مورد اینک شخصیت ها اکنون کجا هستند و در نهایت به کجا می روند. به عنوان داستانی در مورد نئو و ترینیتی، چهارمین ماتریکس خوب عمل می کند، در حالی که سعی دارد به گذشته ارجاع داده و همزمان به سمت جلو حرکت کند. شاید بیش از حد در گذشته باقی بماند، گاهی اوقات بیش از حد چیزی که نقطه قوت فرانچایز بود را به رخ می کشد اما در بررسی تصمیم گیری و ترس از دست دادن راحتی و خشنودی خوب عمل می کند».

با این وجود اکثر منتقدان از فیلم انتقاد کرده و به نظر می رسد که دستکم نتواند مورد استقبال منتقدان قرار گیرد. بعد از اکران عمومی The Matrix Resurrections در مورد تازه ترین دنباله فرانچایز ماتریکس بیشتر خواهیم نوشت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

  • ارژنگ دی ۱, ۱۴۰۰

    تا وقتی پول درمیاد ، این‌ها دنباله هفتم و هشتم ماتریکس رو هم می سازند .

  • ارژنگ دی ۱, ۱۴۰۰

    یه مطلب هم درباره بازی matrix awakening بسازید که مثل فیلم واقعی ساختنش.

  • مجی دی ۲, ۱۴۰۰

    چنگی به دل نمی‌زند وقت حروم کردنه فقط اولیش ارزش چند بار دیدن هم داره این آخری که ول معطله حداکثر امتیازی که بهش می دم ۴.۷ از۱۰