۵ بازیگر برتر تاریخ سینما به انتخاب استیون اسپیلبرگ

۵ بازیگر برتر تاریخ سینما به انتخاب استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ سال ها قبل در گفتگوی دوستانه ای که با استنلی کوبریک برترین بازیگران تاریخ سینما را انتخاب کرد. فهرست اسپیلبرگ از برترین بازیگران تاریخ سینما به سادگی دوستداران این کارگردان مشهور را غافلگیر می کند.

استیون اسپیلبرگ را طول دوران فیلمسازی خود با برخی از برترین بازیگران مرد جهان همکاری کرده است. بازیگرانی با استعدادهای درخشان از دنیل دی لوئیس تا هریسون فورد، به همین جهت وقتی صحبت از بازیگران مورد علاقه این کارگردان صاحب سبک سینمای معاصر می شود، تصور عمده مخاطبان این است که او برخی از بازیگرانی که خود با آنها همکاری کرده و به او در خلق فیلم های موفقش کمک کرده اند را انتخاب کند، اما ظاهرا اسپیلبرگ در انتخاب های خود بیشتر به بازیگران عصر طلایی هالیوود توجه داشته است.

ماجرای گفتگوی اسپیلبرگ با استنلی کوبریک به تماشای فیلم The Shining این کارگردان پرآوازه آمریکایی برمی گردد. پس از این فیلم بود که کوبریک نظر اسپیلبرگ را درباره فیلم ترسناکش جویا شد. بر کسی پوشیده نیست که کارگردان کمالگرای برخی از بهترین فیلم های هالیوودی همیشه علاقه خاصی به سینمای اسپیلبرگ داشت. کوبریک حتی برای ساخت فیلم علمی تخیلی A.I. Artificial Intelligence که توسط استودیوی فیلمسازی خودش تهیه می شد،‌ اسپیلبرگ را انتخاب کرد. این فیلم علمی تخیلی بعدها به یکی از فیلم های محبوب ژانر خود نیز بدل شد.

اسپنسر تریسی در کنار کاترین هپبورن
اسپنسر تریسی در کنار کاترین هپبورن

اسپیلبرگ ولی پس از تماشای The Shining آشکار به یاد می آورد که اصلا این فیلم را دوست نداشته است. با وجودی که اسپیلبرگ سعی که به استاد سالخورده ی سینما درباره بخش هایی از فیلم که لذت برده بگوید، اما کوبریک که متوجه شده بود دوستش چندان فیلم را دوست نداشته به او می گوید: «بسیار خوب، مشخص است که فیلمم را دوست نداشتی.»

قضیه از این قرار بود که اسپیلبرگ در ابتدا فکر می کرد بازیگری جک نیکلسون در این فیلم کاملا مبالغه آمیز است و حتی تا آن جایی پیش رفت که بازی بازیگر پرآوازه را با سبک اغراق آمیز نمایش های سنتی کابوکی در ژاپن مقایسه کرد. وقتی کوبریک مقایسه را شنید با خونسردی از اسپیلبرگ خواست بلافاصله بدون اینکه زیاد فکر کند فهرستی از برترین بازیگران مرد تاریخ سینما به او بدهد. اسپیلبرگ هم بدون اینکه وقت زیادی را صرف فکر کردن کند فهرستی پنج نفره از بازیگران مورد علاقه اش به کوبریک گفت.

جیمز کاگنی، بازیگری استنلی کوبریک دیوانه وار دوستش داشت
جیمز کاگنی، بازیگری استنلی کوبریک دیوانه وار دوستش داشت

پنج بازیگر مرد برتر تاریخ سینما به انتخاب استیون اسپیلبرگ به ترتیب عبارت بودند از: اسپنسر تریسی، هنری فوندا، جیمی استوارت، کری گرانت و کلارک گیبل. وقتی اسپیلبرگ نام برترین بازیگران مرد تاریخ سینما را روی کاغذ می نوشت، کوبریک از او سوال کرد: «بسیار خوب، جیمز کاگنی کجای فهرست تو قرار دارد؟» اسپیلبرگ آشکارا به کاگنی علاقه داشت، اما او اصلا نمی خواست او را بین پنج بازیگر مرد برتر تاریخ سینمای خود قرار دهد. در مقابل تردیدی نبود که کوبریک او را در فهرست خود قرار می داد. به همین دلیل به نظر کوبریک بازیگری جک نیکلسون در فیلم او خارق العاده بود. اسپیلبرگ در همین رابطه گفت: «فیلم ‌های کوبریک معمولا به مرور جای خود را در قلب ما باز می کنند. به همین دلیل هم باید فیلم های او را بیشتر از یک مرتبه تماشا کنید.»

نهایتا به همین دلیل است که استیون اسپیلبرگ طی سال های متمادی پس از تماشای مکرر فیلم The Shining، تفسیر معمایی کوبریک از ژانر وحشت را یکی از فیلم های مورد علاقه خود می داند.

منبع: faroutmagazine ،
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود