۸ چیزی که در سال ۲۰۲۱ فهمیدیم سرطان زا هستند

۸ چیزی که در سال ۲۰۲۱ فهمیدیم سرطان زا هستند

هر ساله میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند. آمار سالانه ی مرگ بر اثر سرطان در دنیا به قدری بالا است که این بیماری به یکی از عوامل اصلی مرگ در سرتاسر دنیا بدل شده است.

دانشمندان هنوز اطلاعات کاملی درباره ی بیماری سرطان ندارند. تشخیص منشأ این بیماری دشوار است چرا عوامل زیادی در آن دخیل هستند، از جمله ژنتیک، محیط، سبک زندگی و حتی شغل فرد.

طی یک سال گذشته محققان به اطلاعات تازه ای درباره ی چیزهایی دست یافتند که در ابتلا به سرطان نقش دارند.

امسال موادی که قبلاً به سرطان زا بودن آن ها پی برده بودیم را در چیزهایی یافتیم که انتظارش نمی رفت، مانند برخی وسایل پراستفاده که روزانه با آن ها سر و کار داریم. محققان همچنین به درک بهتری درباره ی نقش سموم کشاورزی در ابتلا به سرطان دست یافتند. بر اساس اطلاعات به دست آمده، آثار مخرب این سموم تا دهه ها و نسل ها بعد از قرارگیری در معرض این مواد باقی می ماند. به علاوه، سبک زندگی ما، برای مثال تغذیه ی ما، هم در احتمال ابتلا به سرطان نقش دارد.

در ادامه از ۸ چیزی خواهیم گفت که در سال ۲۰۲۱ به نقش داشتن آن ها در ابتلا به بیماری سرطان پی بردیم.

۱- مصرف اندک مشروبات الکلی، حتی به اندازه ی یک یا دو نوشیدنی در روز، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد

الکل از مدت ها قبل به عنوان یک عامل سرطان زا شناخته شده و حالا تحقیقات نشان می دهد که مصرف آن به هر میزانی خطرناک است.

تحقیقی نشان داد میان مصرف روزانه ی الکل، حتی به میزان متعادل، و افزایش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد.

محققان پی بردند ۷۴۱،۳۰۰ مورد از موارد جدید ابتلا به سرطان در سرتاسر دنیا در سال گذشته، با مصرف الکل مرتبط بودند.

۱۰۳ هزار مورد از این موارد با مصرف روزانه ی دو نوشیدنی الکلی در روز مرتبط بودند.

نزدیک به نیمی از  این موارد نیز با مصرف زیاد مشروبات الکلی – ۶ نوشیدنی یا بیشتر در روز – ارتباط داشتند.

۲- برخی کرم های ضدآفتاب حاوی مواد سرطان زا هستند

استفاده از کرم ضدآفتاب اغلب به عنوان راهی برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست بر اثر پرتوهای فرابنفش خورشید توصیه می شود.

امسال اما ۴۰ مورد از کرم های ضدآفتاب موجود در بازار آمریکا به دلیل وجود مواد سرطان‌زا از فروشگاه ها جمع آوری شدند. تست های آزمایشگاهی نشان داد این کرم ها حاوی بنزن، نوعی ماده شیمیایی صنعتی سرطان زا بودند.

از سال ۱۹۷۷ بنزن به عنوان ماده ای سرطان زا شناخته می شود. در آن زمان تحقیقات نشان داد کارگرانی که در معرض این ماده قرار گرفته بودند، احتمال ابتلا به سرطان خون در آن ها ۹ برابر بیشتر بود.

این کرم های ضدآفتاب ممکن است ندانسته در فرآیند تولید به بنزن آلوده شده باشند، چون از این ماده شیمیایی به عنوان حلال صنعتی استفاده می شود. گرچه مقدار بنزن موجود در این محصولات اندک بود، اما به گفته ی کارشناسان، قرارگیری در معرض این ماده به هر میزانی خطرناک است.

محققانی که این کرم ها را مورد آزمایش قرار دادند می گویند ممکن است این مشکل در مورد برخی کرم های تولیدی این برندها و نه همه ی آن ها وجود داشته، بنابراین نباید استفاده از کرم ضدآفتاب را به طور کامل کنار گذاشت.

۳- در برخی ضدعرق ها هم بنزن یافت شد

ماده شیمیایی صنعتی بنزن که تحقیقات از ارتباط میان قرارگیری در معرض آن و ابتلا به سرطان خون حکایت دارد، در برخی اسپری های ضد عرق هم یافت شد.

تعدادی از ضدعرق های موجود در بازار آمریکا به همین دلیل از فروشگاه جمع آوری شدند.

بنزن جزء مواد تشکیل دهنده ی این محصولات نبود و ممکن است در فرآیند تولید به آن آلوده شده باشند.

۴- مصرف نوشابه در ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان جوان نقش دارد

تحقیقی نشان داد مصرف روزانه ی نوشابه ممکن است در ابتلا به سرطان روده بزرگ در جوانان نقش داشته باشد.

محققان پی بردند احتمال ابتلا به سرطان پیش از ۵۰ سالگی در زنانی که روزانه چندین سروینگ (واحد غذایی) نوشابه یا دیگر نوشیدنی های قندی می نوشیدند، ۲ برابر بیشتر از زنانی بود که کمتر از یک نوشابه در هفته مصرف می کردند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، این ریسک از دوران نوجوانی آغاز می شود، به گونه ای که مصرف روزانه ی نوشیدنی های قندی در فاصله ی سنین ۱۳ تا ۱۸ سال در افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ پیش از ۵۰ سالگی نقش داشت.

از آنجایی که در سال های اخیر سن ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش یافته، محققان احتمال می دهند ناسالم بودن رژیم غذایی افراد در این مسأله نقش داشته است.

۵- محصولات آرایشی مانند ریمل ها و کرم پودرهای ضد آب حاوی مواد سرطان زایی به نام «مواد شیمیایی ابدی» هستند

امسال تحقیقات نشان داد طیف وسیعی از محصولات آرایشی حاوی مواد سرطان زایی به نام «مواد شیمیایی ابدی» هستند، از جمله: ریمل ها، رژ لب ها و کرم پودرهای ضد آب.

محققان ۲۳۱ محصول آرایشی فروشگاه ها و برندهای آمریکا و کانادا را مورد آزمایش قرار دادند. نزدیک به نیمی از آن ها دارای مقادیر بالایی فلوئور (Fluorine) بودند که از وجود مواد شیمیایی سمی ای به نام Per- and polyfluoroalkyl Substances در آن ها حکایت داشت.

این مواد که به آن ها به اختصار PFAS گفته می شود، گروهی از مواد شیمیایی هستند که هزاران نوع از آن ها وجود دارد. این مواد که همگی ساخته ی دست انسان هستند و به سختی در محیط و بدن انسان تجزیه می شوند، به مرور انباشته می شوند و خطراتی برای سلامت ایجاد می کنند. تحقیقات نشان داده میان قرارگیری در معرض انواع متداول مواد PFAS با گونه های مختلفی از سرطان از جمله سرطان تیروئید و بروز مشکل در دستگاه ایمنی بدن ارتباط وجود دارد.

محققان پی بردند احتمال وجود این مواد در محصولات آرایشی ضد آب یا ماندگار بیشتر است.

۶- داشتن رابطه جنسی دهانی در سنین پایین تر در افزایش احتمال ابتلا به HPV و سرطان های مرتبط نقش دارد

تحقیق جدیدی نشان داده سن شروع رابطه جنسی دهانی و تعداد شرکای جنسی می تواند در ابتلا به سرطان های مرتبط با بیماری های مقاربتی نقش داشته باشد.

HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی که یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است، از عوامل اصلی سرطان های دهان و حلق به شمار می رود و محققان به ارتباط میان برخی رفتارهای جنسی با افزایش احتمال ابتلا به آن پی بردند.

احتمال ابتلا به سرطان های دهان و حلق در کسانی که رابطه جنسی دهانی را از سنین پایین تری آغاز کرده بودند و در مجموع شرکای جنسی بیشتری داشتند، بیشتر از کسانی بود که در سنین بالاتری رابطه ی جنسی دهانی و شرکای جنسی کمتری داشتند.

این تحقیق نشان داد میان انجام بیشتر بوسه فرانسوی (بوسه دهان به دهان) و رابطه ی واژینال و افزایش ریسک ابتلا به HPV و سرطان های مرتبط هم ارتباط وجود داشت.

۷- سموم کشاورزی هم ممکن است در ابتلا به سرطان نقش داشته باشند

تحقیقی نشان داد زنانی که پدربزرگ و مادربزرگ آن ها در معرض سموم کشاورزی قرار گرفته بودند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن ها بیشتر بود.

ددت (DDT) یک ماده ی شیمیایی است که استفاده از آن در سال ۱۹۷۲ ممنوع شد چرا که تحقیقات نشان داد خطرات آن برای سلامت انسان و محیط زیست بیشتر از مزایای آن در از میان بردن آفت ها است.

دهه ها بعد محققان پی بردند خطرات این ماده برای سلامت ممکن است نسل اندر نسل منتقل شده باشد. احتمال ابتلا به چاقی در نوادگان زنانی که در زمان رواج ددت باردار بودند، ۲ تا ۳ برابر بیشتر بود.

همچنین احتمال پریود زودرس، در حدود ۱۱ سالگی، در زنان ۲۰ تا ۴۰ ساله ای که مادربزرگ آن ها در معرض ددت قرار گرفته بود، بیشتر بود. پریود زودرس می تواند یک ریسک فاکتور در بروز مشکلات پزشکی در سنین بالاتر همچون سرطان سینه، دیابت و فشار خون بالا باشد.

۸- میان انگل های درون گوشت یا آب آلوده و ابتلا به نوع نادری از سرطان مغز ارتباط وجود دارد

تحقیقی نشان داد میان مصرف گوشت خام یا نیم پز و احتمال ابتلا به نوع نادری از سرطان مغز ارتباط وجود دارد.

محققان پی بردند توکسوپلاسما گوندی، نوعی انگل تک سلولی که در گوشت و آب آلوده وجود دارد، در بروز نوعی تهاجمی از سرطان مغز نقش دارد. این سرطان نادر که گلیوما نام دارد، عامل ۸۰ درصد از تومورهای بدخیم مغزی است.

بر اساس این تحقیق، این انگل ممکن است ۲۰ تا ۵۰ درصد از مردم دنیا را درگیر سازد. این انگل غالباً نشانه ای در میزبان انسانی خود ایجاد نمی کند و به همین دلیل شناسایی نمی شود، اما گاهی هم باعث ایجاد کیست هایی در مغز می شود. التهاب ناشی از این مسأله می تواند به بروز گلیوما بیانجامد.

منبع: insider
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود