علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا دقیقاً چیست؟

علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا دقیقاً چیست؟

اخیراً وبسایت «ورزش سه» اسناد حاوی نقایصی که به موجب آن ها کمیته بدوی حرفه ای سازی، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را فاقد صلاحیت دریافت مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا دانسته منتشر کرده است.

در این اسناد سه صفحه ای ایراداتی نظیر بارگذاری بدون امضای مدیر عامل و هیئت مدیره، فاقد مُهر بودن، به‌روز نبودن، جعل و فتوشاپ و مهم تر از همه مسائل حسابرسی مالی و موضوع مالکیت مشترک دیده می شود.

به نظر می رسد با توجه به ایرادات وارده، حذب استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان از مهرماه مسجل شده بوده.

و اما کمی قبل…

صبح جمعه (۱۷ دی) کنفدارسیون فوتبال آسیا طی بیانیه ای رسماً اعلام کرد که باشگاه های استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان به دلیل این که نتوانستند مجوزهای لازم را اخذ کنند، از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند. با این حساب فولاد و سپاهان تنها نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان فصل جدید خواهند بود. اما این مجوزها چه بودند و علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا دقیقا چه بود؟

با نگاهی به ایراداتی که AFC به این دو باشگاه وارد دانسته در می یابیم که برخی از مشکلاتی که منجر به حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا شده مشترک است. بخشی از این مشکلات زیرساختی است و به ورزشگاه آزادی مربوط می شود؛ استاندارد نبودن ورودی ها و خروجی ها تا در صورت بروز حادثه، تخلیه سریع ورزشگاه میسر باشد، نداشتن تیر دروازه ذخیره، استاندارد نبودن سرویس های بهداشتی و دوش های رختکن و…

علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا

اما جدای از این ها به نظر می رسد مهم ترین علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا مالکیت مشترک بوده است. در سال های اخیر کنفدراسیون آسیا چندین بار تذکر داده بود که طبق قوانین، یک فرد، نهاد یا شرکت نمی تواند مالکیت مشترک ۲ باشگاه در لیگ را داشته باشد اما مسئولان ورزشی این موضوع را جدی نگرفتند. البته در هفته های اخیر، وزارت ورزش اداره ی باشگاه استقلال را به وزارت صمت و باشگاه پرسپولیس را به وزارت دارایی واگذار کرد اما این اقدام دیرهنگام نتوانست AFC را متقاعد کند تا این مشکل بزرگ را حل شده فرض کند.

یکی از مشکلات دیگر پرسپولیس بحث مطالبات گابریل کالدورن بود. باشگاه ها تا تاریخ ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) فرصت داشتند تمامی بدهی های خود را پرداخت و مدارک آن را بارگذاری کنند. اما پرسپولیس تا این تاریخ موفق به انجام این کار نشد. هرچند که این بدهی چند ماه بعد تسویه شد به نظر می رسد این برای AFC غیر قابل قبول بود.

علت حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا

پرونده استقلال نشان می دهد که این باشگاه مشکلی در زمینه بدهی ها نداشته و مشکل این باشگاه به مالکیت مشترک و اشکالات ورزشگاه آزادی برمی گردد.

پیش تر داریوش مصطفوی، رئیس کمیته ی استیناف درباره ی مشکلات پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان آسیا گفته بود: «این دو باشگاه دولتی هستند و مجمع آن‌ ها یکسان است و کنفدراسیون فوتبال آسیا این مسئله را بارها اعلام کرده و گویا دولت نمی خواهد مشکل حل شود. علاوه بر این، اخطارهایی را به باشگاه ‌ها داده بودیم و بدهی‌ ها از سال ۸۰ انباشته شده و استقلال و پرسپولیس قرار بود تمام مسائل مالی، حقوقی و فنی را که نزدیک به ۳۰۰ مورد است به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کنند. نداشتن استادیوم اختصاصی یکی از مشکلات این دو باشگاه است.»

با تمام این اوصاف و با وجود تراژدی حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا ، برخی معتقدند که این اقدام AFC شاید بالاخره باعث شود که این دو باشگاه به سمت حرفه ای تر شدن پیش بروند.

بیشتر بخوانید:

آیا واگذاری استقلال و پرسپولیس آن‌ها را از خطر حذف از آسیا نجات می‌دهد؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود