خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

خوابیدن روی زمین سفت، با وجود داشتن یک تختخواب نرم شاید دیوانگی به نظر برسد. اما معلوم شده این کار شاید راحت نباشد اما برای سلامت ما بسیار مفید است. بهبود دستگاه ایمنی بدن، افزایش ظرفیت ریوی و کاهش کمر درد، تنها گوشه ای از فوایدی هستند که با خوابیدن روی زمین از آن ها برخوردار خواهید شد.

در ادامه می خواهیم ببینیم خوابیدن روی زمین با بدن چه می کند.

۱- گردش خون را بهبود می بخشد

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

وقتی روی زمین می خوابید، وزن بدن به طور مساوی پخش و فشار کمتری به لگن، مهره های کمر و شانه ها وارد می شود. این امر باعث می شود خون در طول شب آزادانه در سرتاسر بدن گردش کند، امری که کمک می کند اندام های بدن بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

گردش مناسب خون می تواند به توزیع اکسیژن و خون سالم در سرتاسر بدن کمک می کند و به این ترتیب، قلب، ریه ها و عضلات می توانند عملکرد مناسبی داشته باشد. به علاوه، این امر به گلبول های سفید خون اجازه می دهد تا در صورت لزوم در بدن جا به جا شوند، امری که کمک می کند دستگاه ایمنی بدن راحت تر با بیماری ها مبارزه کند.

۲- صاف نگه داشتن ستون فقرات در طی روز را راحت تر می کند

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

ما اغلب به این دلیل قوز می کنیم که صاف نگه داشتن ستون فقرات در طول روز برای بعضی از ما سخت و دردآور است. خوابیدن روی زمین به تنظیم و صاف شدن ستون فقرات و گردن کمک می کند، امری که می تواند باعث بهبود پوسچر یا همان حالت قرارگیری بدن شود.

بهبود پوسچر نه تنها فشار وارده بر گردن و شانه ها را کاهش می دهد، بلکه احتمال میگرن و سردرد، انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) و درد مفاصل را هم کم می کند. کسانی که پوسچر صحیح و مناسبی دارند، از انرژی بیشتر، ظرفیت ریوی بالاتر و روحیه ی بهتری هم برخوردار هستند.

۳- کمر درد کسانی که به شکم و پشت می خوابند را برطرف می سازد

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

کنار گذاشتن تختخواب نرم خود و خوابیدن روی زمین، در برخی موارد باعث رفع دردهای طولانی مدت می شود. خوابیدن روی یک سطح سفت باعث می شود به شکلی پیچ خورده و غیر عادی نخوابید و در عین حال این امکان را می دهد که ستون فقرات تان را تنظیم نگه دارید.

کسانی که به شکم و پشت می خوابند بیشترین نفع را از خوابیدن روی زمین می برند و کسانی که به پهلو می خوابند باید زیر لگن و شانه های خود بالش بگذارند تا راحتی بیشتری داشته باشند.

۴- درد سیاتیک را برطرف می کند

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

در بحث درد عصب سیاتیک، خواب نقش بزرگی دارد، چون کسانی که از این مشکل رنج می برند، صبح ها با درد و ناراحتی بیشتری از خواب برمی خیزند. این مسأله به این دلیل رخ می دهد که حالتی که در آن می خوابید ممکن است فشار روی این قسمت را بیشتر سازد یا باعث وارد شدن فشرده شدن عصب سیاتیک شود.

خوابیدن روی زمین می تواند کمک کند ستون فقرات تان تنظیم درستی یابد، امری که به تسکین درد سیاتیک کمک می کند و حتی جلوی وقوع آن را می گیرد.

۵- سرحال تر می شوید

نرمی تخت، صبح ها شما را وسوسه می کند که زنگ ساعت موبایل تان را موقتاً قطع کنید و خواب بیشتری داشته باشد. این کار شاید عادت بی ضرری به نظر برسد اما خواب دوباره در هنگام صبح می تواند چرخه ی خواب شما را بر هم بزند، امری که به تضعیف دستگاه ایمنی بدن و بروز دیگر مشکلات پزشکی می انجامد.

خوابیدن روی زمین صبح ها آنقدرها وسوسه کننده نیست، اما در عوض باعث می شود از خواب مناسبی برخوردار می شوید و در طول روز سر حال تر باشید.

۶- اما آلرژی تان ممکن است تشدید شود

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟

اگر به آلرژی یا مشکلات تنفسی مبتلا هستید، بهتر است روی تخت بخوابید. روی زمین بیشتر از نقاط دیگر، گرد و غبار و سلول پوستی جمع می شود، امری که می تواند باعث عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و قرمز شدن، آبریزش یا خارش چشم شود. خوابیدن روی زمین می تواند باعث دشواری در تنفس، سرفه، خس خس سینه و حتی بروز ضایعات پوستی شود.

بیشتر بخوانید:

چرا ژاپنی ها روی زمین غذا می خورند و این کار چه فوایدی دارد؟

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۸ نظر

ورود

 • ابوالفضل دی ۲۲, ۱۴۰۰

  خواهش میکنم تصویر دیگری برای خبر انتخاب کنید
  این تصویری که انتخاب کردید می‌تواند موجب گناه بسیاری از افراد شود
  به خاطر خدا هم که شده تصویر را عوض کنید

  • نیما دی ۲۳, ۱۴۰۰

   فقد چون نگاهت نسبت به همه چیز انقدر کثیفه حق نداری به خدا و دینت ربطش بدی:)

   • ساره دی ۲۴, ۱۴۰۰

    دقیقاااا بهترین جواب شما ذهنت مریضه ربط به دین نده

   • ساره دی ۲۴, ۱۴۰۰

    دقیقاااا بهترین جواب

  • ام دی ۲۳, ۱۴۰۰

   شما وضعت خوب نیس

  • پاسخ به ابولفضل دی ۲۵, ۱۴۰۰

   وای من تازه بعد از پیام شما رفتم دوباره تصویر رو دیدم فهمیدم اولین بار دیدمش ولی اصلا دقت نکردم. دلیلش به خاطر این میتونه باشه که اینجور تصاویر برای شماها چون براتون عادی نیست ممکنه تحریک کننده باشه. ولی من اونقدر فیلم و سریال دیدم تو عمرم که اصلا متوجه نشدم و سریع رفتم خوندن مطلب.

  • کیوان دی ۲۵, ۱۴۰۰

   برادر من یا کافورتو زیاد کن یا برو پیش یه روان درمان

 • ایرانی دی ۲۳, ۱۴۰۰

  سیلتیک رو راست میگه من رو تخت میخوابم دردش شدیده از درد به زمین پناه میبرم
  اون مورد دوم رو من حس نکردم فرقی کنه بین دوتاشون در هر حال قوز وایمیسم
  بقیه نمیدونم