وحید یامین پور: دختران مقصر بالا رفتن سن ازدواج هستند نه مشکلات اقتصادی

وحید یامین پور: دختران مقصر بالا رفتن سن ازدواج هستند نه مشکلات اقتصادی

وحید یامین پور، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، می گوید نه مسائل معیشتی، بلکه طرز فکر دختران باعث بالا رفتن سن ازدواج و فروپاشی خانواده ها در ایران شده است.

یامین پور امروز در نشست هم اندیشی کارشناسان حوزه برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان که به میزبانی استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: «شاید به نظر برسد مسأله ی اصلی در ازدواج جوانان مسائل معیشتی باشد در حالی که یافته‌ ها نشان می‌ دهد یکی از مهم ترین عوامل فروپاشی خانواده‌ ها و به تأخیر انداختن ازدواج، تغییر ادراکی است که در دختران جوان ایرانی از خود و نقش‌ های اجتماعی که باید ایفا کنند و تخیلی که نسبت به آینده دارند رخ داده است.»

وحید یامین پور دختران را عامل بالا رفتن سن ازدواج معرفی کرد

وی با بیان اینکه در واقع مسأله ی ما مسأله ب فرهنگ و سبک زندگی است، گفت: «بررسی‌ های میدانی هم تأیید می‌ کند که ازدواج آسان به معنای ازدواجی که در سن پایین و با سهولت در برگزاری و مناسک آن انجام می‌ شود، تابعی از توسعه نیست.»

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: «در استان سیستان و بلوچستان ما شاهد پایین‌ ترین نرخ طلاق، بالاترین نرخ ازدواج و پایین ترین سن ازدواج در زوجین هستیم. پس به این پرسش چگونه پاسخ خواهیم داد؟ آیا این آمارها تابعی از توسعه یافتگی است یا تابعی از توسعه نیافتگی است؟»

وی با بیان اینکه بین تلقی که جوانان از رویدادها و وقایع دارند با آنچه فی الواقع رخ می‌ دهد فاصله ی زیادی است، گفت: «تصور نکنیم که طلاق همیشه معلولی است از زیرساخت‌ هایی که ما توان و امکان تغییر آن را نداریم و همیشه هم اینگونه نیست که تورم و مشکلات اقتصادی مسبب طلاق باشند.»

یامین پور اضافه کرد: «اگر مهارت جوانان برای تشکیل و حفظ خانواده راتقویت کنیم و تغییرات هویتی صورت پذیرد حفظ کیان خانواده راحت تر خواهد بود.»

وی اظهار کرد: «در بحث جوانان و مطالعات صورت گرفته در این حوزه ما با شاخص Nit هم مواجه هستیم. این شاخص گروهی از جوانان را پوشش می‌ دهد که نه شاغل هستند و نه جویای کار و نه حتی محصل. این جوانان حتی در پی این هم نیستند که مهارت فردی و یا اجتماعی خاصی کسب کنند و اساساً روزگار آن ها به بطالت می‌ گذرد.»

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: «این شاخص در کشور ما مورد مطالعه ی جدی قرار نگرفته است. آمار دقیقی از این جوانان وجود ندارد و در سیاستگذاری‌ ها نیز توجهی نمی‌ شود. در حالی که می‌ توان حدود ۲۹ تا ۴۰ درصد از جوانان را با مقوله‌ های این شاخص مورد بررسی قرار داد و سنجید.»

وی تصریح کرد: «این جوانان پرسه زن نباید در سیاستگذاری‌ ها و برنامه ریزی‌ های ما مورد غفلت قرار گیرند. بلکه باید این گروه به رسمیت شناخته شده و مسائل آنان به دغدغه‌ های کارشناسان معاونت جوانان بدل گردد.»

وحید یامین پور هفته ی گذشته به دنبال انتشار تصاویری از حضور اینفلوئنسرهای زن اینستاگرامی در وزارت ورزش و جوانان در صدر خبرها قرار گرفت. ابتدا گفته می شد این تصاویر مربوط به جلسه ی وحید یامین پور با این افراد بوده اما او حضور خود در این جلسه را تکذیب کرد و وزارت ورزش و جوانان نیز در بیانیه ای جلسه ی مذکور را «جلسه مجمع ملی خیرین ازدواج» عنوان کرد که تنها به منظور «ترویج امر ازدواج در فضای مجازی» تشکیل شده بود.

وحید یامین پور متولد سال ۵۹ در دزفول، استاد دانشگاه، نویسنده، فعال رسانه‌ ای و مجری است. او در مهر ماه ۱۴۰۰ به عنوان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان منصوب شد.

۱۱ نظر

ورود

 • مهدی دی ۲۷, ۱۴۰۰

  اخ اون خدا امواتتو بیامرزه

  دختران عامل هستند . به قدری انتظارات دختران از زندگی زیاد شده انتظاری که از پدر ۵۰ – ۶۰ ساله ندارن رو از یک جوون ۲۵ الی ۳۰ ساله دارن .
  اخه کی اول زندگی ماشین و خونه و … همزمان داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

  به نظرم من ازدواج در ایران بزرگترین اشتباه یک مذکر است !!!!!!!!

 • Moz دی ۲۷, ۱۴۰۰

  با خوندن بند چهار احساس تهوع پیدا کردم!

 • علی ولی الله دی ۲۸, ۱۴۰۰

  دخترا چه گناهی کردند که خذا تو رو زن نیافریده که اونا رو درک کنی؟ یعنی حیف نون لواش حیف نون تافتون که رئیسی بده تو بخوری. فکر کردی اومدی این اراجیف رو گفتی؟ برو از پسرا بپرس ببین در مورد ازدواج چی میگن. دیگه همهاز دزدی ها و اختلاس ها و حقوق پایینشون توی این گرونی و تورم خبر دارند. بوش کل کشور رو برداشته. دیگه اگه دخترا هم بخوان ، ما پسرا از حقمون نمی گذریم. یه جوون چه گناهی که شما مفت خورای شکم پرست بی عرضه و بی خاصیت برسر کارید. ناشر مرد باش منتشرش کن. شاید یکی ثوابی کنه و برسونه به دستشون حرف منو. پراید ۶۰ میلیونی با مجلس انقلابی چرا باید این قیمت باشه؟ اینا رو از خودتون پرسیدید؟

 • Amir دی ۲۸, ۱۴۰۰

  کاملا موافقم ، دخترا با بلند پروازی های شدید و کاذب و البته بی معنیشون باعث شدن پسری نتونه بره سمتشون و در نتیجه ازدواج کم شده

 • نعیم دی ۲۸, ۱۴۰۰

  الان دخترها از پسرها تیپ رونالدو و ثروت بزوس میخوان

 • اعظم دی ۲۸, ۱۴۰۰

  اگه راست میگه دختر خودشو توسن پایین به یه پسر بی پول بیکار بدون پست مقام بد ون خانه ماشین و بدون سرمایه بدون خانواده پولدار شوهر بده بعد بیادسخنرانی کنه

 • ناشناس دی ۲۸, ۱۴۰۰

  من یکی موافقم.
  تو غرب دختر حتی توقع نداره پسر پول قهوه شو حساب کنه و حتی این کار رو توهین میدونه.

  • مرگ دی ۲۹, ۱۴۰۰

   درسته ولی اونجا بهشون ضعیفه و جنس دوم نمیگن!
   اونجا صیغه نمیشن!

   • کارگر دی ۲۹, ۱۴۰۰

    جنس دوم؟! الان که زنها سروری می کنند. ما مردها جنس دوم که چه عرض کنم جنس دهم هستیم که باید کل عمرمون رو برای رفاه زن و بچه مثل چی کار کنیم. بعد هم صیغه که زورکی نیست به میل دو طرفه. اونجا که همین صیغه و مهریه هم نیازی نیست شب میرن خونه صبح هم هرکی میره سر زندگی خودش.

    • Moz دی ۲۹, ۱۴۰۰

     درسته
     الان به مردها هم ظلم میشه
     واقعا توی این وضع نباید انتظار ماشین و خونه لوکس داشته‌ باشند(لطفا درخواست کننده رو هم درک کنید!شما خودت نمیخوای زندگی خوبی داشته باشی؟فرق تویی که انتظار نداری و اونی که انتظار داره این هست که شما تونستی طرف مقابل درک کنی،اما اون‌ نتونسته)
     حتی سربازی هم ظلم به مردان هست
     اما باید بدونی همونطور که سربازی و انتظار بی‌جا ظلم هست،خونه نشین کردن ادم(به اسم خانه‌داری)و فشار روانی و تبعیض های جنسیتی هم ظلم هستند.
     لطفا این رو هم در نظر باشید که ممکنه توی خانواده‌ و منطقه‌ شما ظلم(همون ظلم‌های بالا)نباشه ولی مطمئنا توی مناطق دیگه هست بخصوص مناطق روستایی و درو افتاده‌ که هنوز فکر میکنن تنها هدف آدمیزاد(تاکید می‌کنم آدمیزاد!نه مرد و نه زن)ازدواجه!

 • Sahar فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

  من میتونم برم خواستگاری آفای یامین پور؟

  هیچ توقعی ام ندارم
  فقط آدم باشه
  خودم شاغلم