ماجرای کمک ۶ میلیاردی وزیر کار به یک برنامه تلویزیونی چیست؟

ماجرای کمک ۶ میلیاردی وزیر کار به یک برنامه تلویزیونی چیست؟

اخیراً تصویری از نامه علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما خطاب به حجت الله عبدالملکی، وزیر کار، منتشر شده که در آن فروغی از وزیر کار درخواست کرده تا برای ساخت ۷۸۰ قسمت مسابقه «میدون» مبلغ ۴۸ میلیارد تومان اعتبار تخصیص دهد. عبدالملکی نیز پیرو این نامه با پرداخت ۶ میلیارد تومان برای پشتیبانی از این برنامه تلویزیونی موافقت کرده است.

کمک وزیر کار به برنامه میدون

این قضیه جنجال زیادی را در فضای رسانه ای به دنبال داشته چرا که حجت الله عبدالملکی تا مدتی قبل یکی از داوران اصلی برنامه «میدون» بوده است و بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان این برنامه تلویزیونی را سکوی پرتاب عبدالملکی به وزارت کار دانسته اند. در نتیجه این هدیه میلیاردی را شاید بشود ادای دِین کوچکی در راستای جبران خدمات ارزنده شبکه سه به وزیر جوان دانست.

کمک وزیر کار به برنامه میدون

پس از این، بهزاد مهرکش، دستیار ویژه وزیر کار در امور فرهنگی و رسانه در صفحه ی توئیتر خود چنین نوشت: «وظیفه خودم می ‌دانم از همه افرادی که در انتشار این نامه کمک کردند، تشکر کنم. اینکه وزارت کار در دوره جدید به جای پشتیبانی از جریان ‌های سیاسی، باندهای بدنام و حقوق بگیران غیرحضوری به حمایت از کارآفرینی می‌ پردازد حتما صاحبان مشاغل مهارت‌محور را خوشحال و عده‌ ای را هم ناراحت خواهد کرد.»

کمک وزیر کار به برنامه میدون

روابط عمومی صدا و سیما نیز به انتشار این نامه و انتقادات شکل گرفته پیرامون آن با انتشار جوابیه ای به شرح ذیل واکنش نشان داده است:

«… برنامه “میدون” گامی است در مسیر شناسایی و معرفی صاحبان ایده و نخبگان و کارآفرینان، از این رو طبیعی است که یکی از بازوهای حمایتی این برنامه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب شود. چنان که بسیاری از وزارتخانه‌ها و سازمان ‌ها و نهادها نیز بنا به ماموریت و موضوع برنامه‌ ها، در برنامه سازی، یاری کننده رسانه ملی هستند. بنابراین، دریافت کمک یاد شده امری غیر طبیعی و بیرون از حدود فعالیت رسانه ملی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب نمی ‌آید…

مستند قانونی کمک یاد شده، دقیقا بند “چ” ماده ۳۷ قانون احکام دائمی‌ برنامه‌ های توسعه کشور مصوب سوم مهر سال ۱۳۹۵ هیئت وزیران است.

بند یاد شده تاکید می ‌کند که “کلیه دستگاه‌ های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند یک درصد از اعتبارات هزینه ‌ای خود به استثنای فصول (۱و۴و۶) را طی قرارداد مشخص با صدا و سیما صرف تولید برنامه جهت فرهنگ‌ سازی و آگاهی بخشی و اطلاع‌ رسانی نمایند.

انتظار می ‌رود که رسانه‌ ها، با اطلاعات و علم نسبت به رویدادها، موضع گیری منصفانه و حرفه‌ ای کنند و صرفا با اتکا به شنیده‌ ها یا برداشت سلیقه‌ ای و شخصی، موجب اتهام و تشویش اذهان عمومی نشوند.»

ماجرای کمک 6 میلیاردی وزیر کار به یک برنامه تلویزیونی

اما در همین راستا، احمد علیرضا بیگی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس، در خصوص کمک ۶ میلیاردی وزیر کار گفت: «الحمدالله که جهان، جهان اطلاعات است و هیچ چیز قابل کتمان نیست. اگر چنین موضوعی وجود داشته و اثبات شود که خارج از چارچوب‌ های قانونی اتفاق افتاده باشد هم دادستان می‌ تواند ورود پیدا کند و هم ما نمایندگان می ‌توانیم ورود و سوال کنیم که محل چنین پرداخت‌ هایی چه بوده است.»

باید صبر کرد و دید این ماجرا به کجا ختم می شود…

گفتنی است عبدالملکی متولد ۱۳۶۰ و دارای کارشناسی ارشد معارف اسلامی و اقتصاد و دکترای اقتصاد است. در سوابق او که جوان ترین وزیر کابینه است معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی و فعالیت به عنوان مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز عضویت در هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر کشور دیده می شود.

بیشتر بخوانید:

واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

بدون نظر

ورود