ماجرای اخراج محمد فاضلی و یوسف اباذری از دانشگاه های شهید بهشتی و صنعتی شریف

ماجرای اخراج محمد فاضلی و یوسف اباذری از دانشگاه های شهید بهشتی و صنعتی شریف

از روز گذشته خبر می رسد که محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید برجسته دو دانشگاه در رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند. صبا آذرپیک در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: «تسویه سیاسی اساتید دانشگاه شروع شد! اخراج آرش اباذری دکترای فلسفه دانشگاه شریف. اخراج دکتر فاضلی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی. این آغاز ‎تسویه سیاسی اساتید در دولت رئیسی است».

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.
محمد فاضلی استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی

بر اساس گزارش ها، دانشگاه شهید بهشتی در حکمی اعلام کرده است که به محمد فاضلی استاد جامعه شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه نیازی ندارد. فاضلی پیش از این رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی و معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک و مدیر شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی بوده و طراح گزارش علمی حادثه پلاسکو بوده که همزمان با سالگرد حادثه پلاسکو از کار اخراج شده است.

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.

فاضلی در پیامی توییتری در واکنش به اعلام خبر اخراجش از دانشگاه شهید بهشتی نوشته است :«یکی از بدترین لحظات در تاریخ هر ملتی می‌تواند لحظه یا دوره‌ای باشد که در آن دیگر هیچ کاری، هر قدر هم دور از عقل سلیم و انتظار عامه مردم باشد، تعجب‌برانگیز نباشد. لحظه‌ای که در مقابل تعجب از هر کار ناشایستی، خلق الله بگویند: تو غیر از این انتظار داشتی؟». فاضلی همچنین مدعی شده که حکم اخراجش از دانشگاه شهید بهشتی جدید نبوده و مربوط به ۱۵ شهریور است: «حکم مربوط به ١۵ شهریور است؛ خیلی سعی کردیم رسانه‌ای نشود.  لیست کلاس‌های ترم جدید را که بدون کلاس‌های من منتشر کردند، دانشجویان فهمیده بودند».

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.

امیر ناظمی معاون سابق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در واکنش به خبر اخراج محمد فاضلی از دانشگاه شهید بهشتی در پستی اینستاگرامی نوشته است :«اگر در این دوره وزارت علوم یک سیاست داشته باشد نامش «سیاست اخراج» است و وزیر علوم هم در بهترین حالت دربانی است که راه خروج را نشان می‌دهد. پیامد سیاست اخراج «پادگانی سازی دانشگاه» است، تا کسی مبادا فکر کند، مبادا سخن بگوید». عبدالناصر همتی رییس سابق بانک مرکزی نیز در واکنش به اخراج استاد دانشگاه شهید بهشتی در توییتی از رییس جمهور و همسرش به عنوان اعضای کمیته جذب دانشگاه شهید بهشتی درخواست رسیدگی کرد: «تسویه اساتید از دانشگاه ها بدلیل سیاسی می تواند نشانه تصمیم برای در هم ریختن ساختار نیروی انسانی کشور باشد. اخراج دکتر محمد فاضلی از دانشگاه بهشتی تاسف بار است. امیدوارم آقای رئیسی و همسرشان بعنوان عضو کمیته جذب این دانشگاه جلوی اینگونه اقدامات بایستند».

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.

محمد فاضلی متولد ۱۳۵۳ در شهر اراک بوده و سابقه مشاور وزیر نیرو را نیز در کارنامه دارد. او وبلاگی به نام «دغدغه ایران» داشته و یک کانال تلگرامی به همین نام را نیز مدیریت می کند. خبرگزاری فارس در گزارشی با اشاره به واکنش ها به خبر اخراج محمد فاضلی از دانشگاه شهید بهشتی مدعی شده که اخراجی در کار نبوده و فاضلی به صورت پیمانی در این دانشگاه تدریس می کرده و در مرحله تبدیل وضعیت نتوانسته آرای لازم را از طرف هیات اجرایی دریافت کند.

فارس به نقل از یکی از اساتید مطلع دانشگاه شهید بهشتی نوشته است: «محمد فاضلی از روز اول به صورت غیرقانونی وارد این دانشگاه شد و در ۸ سالی هم که از دولت روحانی گذشت علیرغم فشارهایی که از سوی بری افراد در دولت قبل وجود داشت نتوانستند وی را تبدیل وضعیت کنند. این در حالی است که آقای فاضلی از روز اولی که وارد دانشگاه شد در نهاد ریاست جمهوری مشغول فعالیت بود… آقای فاضلی در سال ۸۸ و در جریان فتنه از دانشگاه گیلان اخراج شد و بعد از این که دولت تغییر کرد صورت غیر قانونی به دانشگاه شهید بهشتی آمد…..وقتی یک استاد استخدام می‌شود پنج سال فرصت دارد تا به صورت پیمانی تبدیل وضعیت شود این سال جدی وجود دارد که چرا در هشت سال گذشته و در دولت دست خودشان بود نتوانستن وی را تبدیل وضعیت کنند».

دکتر محمد خلج امیرحسینی ، رییس مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم نیز امروز در واکنش به ماجرای اخراج محمد فاضلی گفته است :«هر تصمیمی مبنی بر اخراج و یا جذب هیئت علمی در دانشگاه‌ها باید طبق قوانین و مقررات صورت بگیرد و نتیجه نهایی این تصمیم باید از سوی دانشگاه به مرکز جذب هیئت علمی وزارت علوم ارسال شود که هنوز در خصوص اخراج استادی از دانشگاه شهید بهشتی نامه ای دریافت نکرده‌ایم. دانشگاه ها در خصوص تمدید یا عدم تمدید قرارداد یک عضو هیئت علمی استقلال دارند اما تمامی این اقدامات باید مبتنی بر قانون باشد و دانشگاه اگر تشخیص بدهد که شرایط تمدید قرارداد برای هیئت علمی وجود ندارد، می‌تواند آن را تمدید نکند اما مجددا تأکید می کنم همه موارد و تصمیمات باید مبتنی بر قانون باشد. اگر دانشگاهی از مسیر قانون عدول کند متخلف شناخته می‌شود و با آن برخورد خواهد شد».

محمد فاضلی و آرش اباذری از اساتید دانشگه شهید بهشتی و صنعتی شریف اخراج شده اند که به ترتیب از اساتید رشته های جامعه شناسی و فلسفه هستند.
آرش اباذری استاد رشته فلسفه دانشگاه صنعتی شریف

این در حالی است که رسانه ها از اخراج آرش اباذری استاد فلسفه دانشگاه صنعتی شریف به دلیل رأی عدم نیاز خبر می دهند. آرش اباذری مدرک دکترای فلسفه خود را در سال ۲۰۱۷ از دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گرفته و در بحث فلسفه هگل تخصص دارد. کتابی با عنوان «هستی‌شناسی قدرت هگل: ساختار سلطه اجتماعی در سرمایه‌داری» از اباذری در سال ۲۰۲۰ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است. روزنامه شریف که روزنامه داخلی متعلق به دانشگاه صنعتی شریف است در حساب توییتری خود از ابراهیم آزادگان، رییس گروه فلسفه این دانشگاه نقل کرده است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صلاحیت آقای یوسف اباذری را رد کرده هر چند به دلیل این امر اشاره ای نکرده است. به نقل از آقای آزادگان گفته شده است که این وزارتخانه از ابتدا با جذب اباذری در دانشگاه مخالف بوده و با پادرمیانی برخی اساتید به این استخدام رضایت داده شده بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۲ نظر

ورود

 • ایمان بهمن ۲, ۱۴۰۰

  ضدیت با روشنفکران از ویژگی‌های بارز فاشیسم است. در کنار دیگر ویژگی‌ها مانند اقلیت ستیزی، مهاجر ستیزی، ضدیت با فمینیسم و تحریک دائمی دلهره‌ی جنسی جامعه، پروپاگاندپیشه و مُهمل‌باف، معتقد به وجود سلسله‌مراتب در ارزش‌های افراد جمعه و بی‌اعتقاد به برابری فراتر از دین و قوم و نژاد و تفکر، مانور بر نظم و قانون برای اجرای اقدامات تبعیض آمیز و ضد روشفکری، دارای حس قربانی‌شدگی و مسئولیت ناپذیری، …

  • علی بهمن ۲, ۱۴۰۰

   یک سری کلمات رو همین طوری پشت سر هم ردیف بکن.

  • طه بهمن ۳, ۱۴۰۰

   کدام روشنفکری غرب زده است به درد هیچی نمیخوره

  • کورش ایران پرست بهمن ۱۵, ۱۴۰۰

   عالی بود .دمت گرم.همش خود واقعیته

 • بری بهمن ۲, ۱۴۰۰

  دکتر فاضلی حرف قشنگی زده که وای به روزی که همه براشون این اتفاقات طبیعی باشه و بگن مگه تو غیر از این انتظار داشتی؟ متاسفانه مدتهاست این اتفاق افتاده. ممکنه نظام تصور کنه که این پذیرش وضعیت توسط مردم براش یک پیروزیه ولی در حقیقت نشانه اینه که مردم دیگه از اصلاح شدن این نظام ناامید شدن. بهتره سران نظام به زیردستان پاچه خوارشون یاد بدن که حرکتهای احمقانه و رقت انگیزی مثل حذف منتقدین اهل فکر و قلم نه تنها هیچ سود و فایده ای دراستمرار نظام نداره بلکه مطمئنا جای اونها رو دهها ناراضی ای میگیرند که شاید مثل اونها اعتراض و انتقادشون رو تنها در کلام و قلم نشون ندن.

 • مرگ بر اصلاحات بهمن ۳, ۱۴۰۰

  سلام انشالله اقای رییسی و همکارنشون هر چه سریع تر نوچه های غرب رو که در دولت های اصلاحاتی نفوذ کردند بیرونشون کنند تا کشور عزیزمان بتونه یه نفس راحت بکشه و دوباره به رشد خودش برگرده

  • مصطفی بهمن ۳, ۱۴۰۰

   دقیقاً
   بهترین و باارزش ترین کاری که در این ۸سال باید انجام بشه پاکسازی تفکر غربگدایی و خودباختگی و خودناباوری در دانشگاه‌هاست….

 • ایمان بهمن ۳, ۱۴۰۰

  کتاب «ساز و کار فاشیسم» از جیسن استنلی رو مطالعه بفرمایین. تا علت ریشه‌ای این روشنفکر ستیزی از کجا آب می‌خوره. ممنونم.

  • طه بهمن ۳, ۱۴۰۰

   فاشیسم اصلاح طلبان آمریکایی و خودت هستی نه نظام اسلامی

 • هستی بهمن ۳, ۱۴۰۰

  حب و بغض های شخصی و جناحی و سیاسی ریشه علمی و فکری یک ملت را خواهد سوزاند

 • ایران ویران بهمن ۳, ۱۴۰۰

  دقیقا حکومت بی سواد طالبان هم همینطوره.هیچ ایده و منطقی رو قبول نمی‌کنند و تمام افراد ضعیف رو در قدرت میگذارند افرادی فرمایشی

 • مزدور شناس بهمن ۴, ۱۴۰۰

  ای مثلا استاد اگر حکومتی نبود که سالها عضو هیئت علمی دانشگاه معتبری مانند شهید بهشتی نمی شد. برید خودتونید دیگه با اپوزوسیون قلابی فریب نمی خوریم.