پست های اینستاگرامی کیمیایی ها و انصراف از جشنواره فیلم فجر به خاطر شهاب حسینی

پست های اینستاگرامی کیمیایی ها و انصراف از جشنواره فیلم فجر به خاطر شهاب حسینی

تنها یک روز پس از اعلام اسامی هیأت داوران جشنواره فیلم فجر، اولین حاشیه اش رقم خورد. دیشب پولاد و مسعود کیمیایی طی پست هایی که در صفحه های خود در اینستاگرام منتشر کردند، از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.

پولاد در پست خود نوشت: «وقتی حقیقت آزاد نیست، آزادی حقیقت ندارد. قضاوت های بزرگ کار آدم های کوچک نیست. من پولاد کیمیایی فرزند گیتی پاشایی و مسعود کیمیایی؛ بازیگر سینما و کارگردان با افتخار انصراف خود را از شرکت در جشنواره فیلم فجر اعلام می کنم.»

دلیل انصراف کیمیایی ها از جشنواره فیلم فجر

بعد از پولاد کیمیایی، نوبت به پدرش رسید و حدود ۳ ساعت بعد، مسعود کیمیایی که امسال فیلم «خائن کشی» را ـ با بازی پولاد کیمیایی ـ در جشنواره فجر دارد، خود را از دایره داوری این رویداد سینمایی کنار کشید. او در نوشته ای که در صفحه اینستاگرامش منتشر شد، نوشت:

«درود سرزمین کهن، ایران
درود به مردم قدرندیده و هنرمندان
با احترام،
به هنرمندان و زحمت‌ کشیدگان فیلم “خائن ‌کشی” با موضوع ملی شدن صنعت نفت ایران و مقوله قرضه ملی به ‌وسیله دکتر محمد مصدق در سال‌ های ۱۳۳۰ که با مردم انجام شد، این دوست در هشتاد و یک سالگی برای قضاوت شدن در سینما خودم را کنار می ‌بینم و به این خط و نوشته از قضاوت بیرون می ‌آیم.
دیگر هنرمندان فیلم “خائن‌کشی” به جای خود می ‌مانند.
در این سنِ بسیار زحمت‌ کشیده، برای قضاوت شدن درباره فیلمی به مفهوم آزادی، ایران، مقوله نفت، انگلیس و دکتر محمد مصدق تردید بسیار دارم.
عدالت همیشه نگران قضاوت است.»

دلیل انصراف کیمیایی ها از جشنواره فیلم فجر

علی اوجی، تهیه کننده فیلم در این باره می گوید: «فیلم “خائن‌کشی” به احترام تلاش و زحمت عواملش که یک سال و ۹ ماه مشغول تولید بودند، در جشنواره فجر باقی می‌ ماند و جناب کیمیایی هم همان طور که در نامه خود اعلام کردند فقط از بخش کارگردانی انصراف دادند.»

دلیل انصراف کیمیایی ها از جشنواره فیلم فجر

انصراف این پدر و پسر علی القاعده به خاطر حضور شهاب حسینی در جمع داوران است. ۲ سال پیش، بعد از اقدام اعتراضی مسعود کیمیایی و حاضر نشدن وی در سی و هشتمین جشنواره فجر به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافری اکراینی، شهاب حسینی در نشست خبری فیلم «شین»، کیمیایی را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: «نمی‌ توانم ساکت بنشینم که یک استاد پیشکسوت سینما که هر سال برخورد ناراحت ‌کننده با آثارش شده است، امسال فیلمی می ‌سازد که می ‌داند نسبت به آن هم واکنش منفی نشان خواهند داد و برای همین روغن ریخته را نذر امامزاده می ‌کند و سنگ بنایی می ‌گذارد که نتیجه آن جز تفرقه ‌افکنی نیست و بقیه را در آمپاس اخلاقی می ‌گذارد. این عین بی ‌انصافی است. چرا یک نفر باید آن‌ قدر آدم خودخواهی باشد که ملاحظه هیچ‌ کس را نکند.»

دلیل انصراف کیمیایی ها از جشنواره فیلم فجر

گفتنی است دو روز پیش، شهاب حسینی، مسعود جعفری جوزانی، محمد علی باشه آهنگر، محمد داوودی، مجید انتظامی، پژمان لشگری پور و مهدی سجاده چی به عنوان هیأت داوران بحش سودای سیمرغ جشنوراه فیلم فجر معرفی شدند. چهلمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش زاده برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره فیلم خائن کشی، اثر جدید کیمیایی درباره مشهورترین کلاهبردار ایرانی

لیلا زارع در آغوش سعید آقاخانی در فیلم مسعود کیمیایی + ویدئو

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حسین بهمن ۹, ۱۴۰۰

    فکر کن پولاد کیمیایی به شهاب حسینی گفته آدم کوچک ((((: