۱۰ سریال برتر، جدید و بسیار مهیج سال ۲۰۲۲ تاکنون؛ از The Tourist تا Yellowjackets

۱۰ سریال برتر، جدید و بسیار مهیج سال ۲۰۲۲ تاکنون؛ از The Tourist تا Yellowjackets

اگر چه هنوز از صحبت کردن در مورد بهترین سریال های سال ۲۰۲۲ زود است اما از همین ابتدا می دانیم که سال خوبی برای علاقمندان به سریال های جدید را پیش رو داریم. هنوز تنها کمی بیش از یک ماه از سال ۲۰۲۲ گذشته و به همین زودی با سریال های فوق العاده ای روبرو شده ایم که برخی از آن ها در مسیر تبدیل شدن به کلاسیک های آینده قرار دارند. از سریال های پلیسی جذاب تا تریلرهای رازآلود آبکی، سریال های ترسناک زامبی محور باشکوه و درام های روانشناختی تکان دهنده، سال ۲۰۲۲ با سریال های بسیار خوبی آغاز شده است و سریال های بهترین نیز در راهند. مهم نیست چه سلیقه ای در زمینه سریال ها دارید، این فهرست حتماً چیزی مورد علاقه شما خواهد داشت، چه به دنبال یک خنده خوب باشید و چه خواستار تماشای سریالی هیجان انگیز در حال خوردن پاپ کورن باشید.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۱۰- The Responder

سریال درام و شش قسمتی The Responder داستان یک افسر پلیس واکنش سریع به نام کریس با بازی مارتین فریمن را روایت می کند که باید شش شیفت طاقت فرسای شبانه را در شهر لیورپول بگذراند، مسئولیتی که سلامتی روانی و حرفه او را در معرض تهدید قرار می دهد. با تکیه بر بازی قوی فریمن به عنوان مردی بدشانس که وقت زیادی هم ندارد و می خواهد زود از کارش خلاص شود، سریال The Responder در تصویری که از جنایت و رنج روانی ارائه می دهد بسیار بیرحم و تاریک عمل می کند اما نمی توان آن را تنها شوکی برای ایجاد شوک دانست. با بن مایه ای انسانی و سناریویی بسیار باکیفیت از یک افسر سابق به نام تونی شوماخر، این تریلر جنایی از لحاظ احساسی ترسناک است اما به خوبی از شخصیت های داستان برای رازآلود بودن استفاده می کند. بدون شک فریمن به خاطر بازی در این سریال از شانس های فصل جوایز تلویزیونی خواهد بود اما او تنها یک بخش از این درام بریتانیایی بی نقص است که باید در ادامه سال در مورد آن صحبت شود.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۹- The Tourist

سریال The Tourist یک مینی سریال است با بازی جیمی دورنان در مورد مردی با ضعف حافظه شدید که سخت تلاش دارد تصادفی که زندگی اش را ویران کرده به یاد بیاورد که آن را بسیار شبیه فیلم Memento می سازد اما شوخی و پیچش های داستانی بیشتری دارد. این سریال که در بریتانیا بسیار محببو شده، تریلری است که داستان آن در استرالیا می گذرد و از مناطق وسیع و دورافتاده این کشور برای جلب توجه مخاطب نهایت استفاده را می برد و سکانس ابتدایی آن بدون شک شما را حیرت زده خواهد کرد. بسیار شبیه The Responder, سریال The Tourist نیز مملو از اکشن و رازآلودگی است اما شاید بیشتر به خاطر بازی های بازیگران اصلی اش مورد توجه قرار گیرد. دورنان به طور خاص در نقش مردی نامطمئن از گذشته و درمانده برای پیدا کردن جواب سوال هایش می درخشد در حالی که دانیل مک دونالد و شالوم برون-فرانکلین در نقش های مکمل سطحی جدید از وحشت و ترس را به ماجراجویی های او اضافه می کنند. سریال The Tourist سریالی حیرت انگیز، گول زننده و از لحاظ بصری خیره کننده است که باید حتماً ببینید.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۸- Station Eleven

انتشار اپیزودهای ابتدایی سریال Station Eleven در واقع از اوخر سال ۲۰۲۱ آغاز شد اما مابقی اپیزودهایش در سال جاری منتشر شدند و به همین خاطر در این فهرست قرار گرفت. این سریال تصویری به موقع و به شدت ترسناک از دنیایی است که در اثر یک آنفلوانزای مرگبار ویران شده و مردم تلاش دارند زندگی گذشته شان را بازسازی کنند. نتیجه درامی پادآرمانشهری است که بر اساس رمانی به همین نام نوشته امیلی سنت جان ماندل ساخته شده و داستان یک گروه کوچک از بازماندگان را روایت می کند که با یک گروه مذهبی مرموز که در خفا انتظارشان را می کشد، روبرو می شوند. چیزی که Station Eleven را بسیار جذاب می سازد، غیر از بازیگران باکیفیتش که مکنزی دیویس جلودار آن هاست، روشی است که سریال برای ترک حال و هواهای متفاوت استفاده می کند. این سریال درامی است که در آنِ واحد ترسناک، ویرانگر و همزمان امیدوار کننده است. شخصیت های غنی فیلم و طول ندادن بی مورد داستان باعث شده که Station Eleven بهترین سریالی باشد که این روزها به آن نیاز داریم و به ما یادآور می شود که مهم نیست شرایط چگونه پیش می رود بلکه باید همچنان به زندگی ادامه داد.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۷- Article 81

سریال Article 81 که توسط جیمز وان استاد ژانر وحشت و بر اساس پادکستی به همین نام ساخته شده، شاهکار جدیدی از نتفلیکس است در مورد مردی که رازی مرگبار را در یک نوار ویدیویی پیدا می کند. به عنون ترکیبی خیره کننده از رازآلودگی نوآر، ژانر وحشت کالت و تریلر روانشناختی، این سریال بسیار ترسناک و به شدت تکان دهنده است و اگر چه گاهی وارد کلیشه های کلاسیک می شود اما با هر غافلگیری، انتظارات مخاطب را دور می زند. با توجه به نقدهای مثبت منتقدان و بینندگان، سریال Article 81 می تواند یکی از بهترین سریال های نتفلیکس در سال ۲۰۲۲ باشد و قابلیت جانشینی بهترین سریال های ترسناک مانند American Horror Story  و درام اخیر Midnight Mass را دارد. بر اساس سابقه طولانی نتفلیکس برای کنسل کردن سریال هایش پیش از زمان مناسب، امیدوارم که این جواهر پنهان شانسی برای نشان دادن پتانسیل واقعی اش داشته باشد.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۶- The Book Of Boba Fett

اگر چه سریال The Book Of Boba Fett کار سختی در استفاده از شخصیت اصلی داستانش دارد، فضای وسیع داستان، دنیاسازی غنی و تعاملات حیرت انگیز بین شخصیت ها آن را به سریالی جذاب تبدیل کرده است، به ویژه برای طرفداران قدیمی دنیای جنگ ستارگان. این سریال که در واقع اسپین آفی از سریال محبوب Mandalorian است، روح تازه ای در روح شکارچی جایزه بگیر قلب داستان دمیده است و بخش زیادی از این نقطه قوت را باید مرهون بازی بی نقص تمورا موریسون دانست. وقتی بوبا در داستان نیست، سریال حتی کیفیت بالاتری نیز پیدا می کند و با کمک از مولفه های قوی سریال اورجینال، شخصیت های مورد انتظار بسیاری را به داستان اضافه می کند.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۵- Reacher

بعد از دو فیلم نه چندان باکیفیت با بازی تام کروز، جک ریچر بازگشته و بهتر از همیشه بازگشته است. این بار این داستان در قالب یک سریال روایت می شود و نقش اول آن را آلن ریچسون بازی می کند که انتخاب بسیار بهتری برای این نقش به نظر می رسد. سریال Reacher در اقدامی وفادارانه نسبت به رمان لی چایلد، یک کهنه سرباز یکه تاز درشت اندام را وارد اولین داستان چایلد در مجموعه ریچر با عنوان Killing Floor می کند که نتیجه آن یک سریال تریلر رازآلود است که قهرمان خود را خیلی زود در معرض خطر قرار می دهد. البته اپیزودهای ابتدایی کمی شرایط را برای شخصیت اصلی ساده می کنند اما وقتی همه چیز از نظر نویسندگان خوب پیش می رود، هیجان ها و درام شخصیتی که انتظار داشتیم از راه رسیده و ریچسون کنترل سریال را به طور کامل در دست گرفته و همه چیز جذاب و اعتیادآور می شود. آمازون تاریخچه طولانی در آوردن مردان رازآلود و رنج کشیده به صفحه تلویزیون (Goliath و Bosch) دارد اما به نظر می رسد که Reacher از همه آن ها بهتر باشد.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۴- The Woman In The House Across The Street From The Girl In The Window

سریال The Woman In The House Across The Street From The Girl In The Window از نتفلیکس، همانطور که عنوان آن اشاره دارد، مملو از ارجاعات ادبی، داستان های رازآلود قتل و یک شخصیت غیرقابل اعتماد است که همه این ها را به هم وصل می کند. این مینی سریال هشت اپیزودی کوتاه و خلاصه است و در نهایت به پایانی شوکه کننده می رسد در شرایطی که یک نقاش الکلی اندوهگین با بازی کیرستن بل متقاعد می شود که شاهد یک قتل بوده است و تلاش دارد به همسایگانش ثابت کند که دیوانه نشده است. اگر چه قابل پیش بینی بودن بخش هایی از داستان بعضی اوقات باعث می شود هیجانی که دنبالش هستید را نداشته باشید اما این درام کمدی حتی در لحظات کم فروغش نیز می تواند از بازی بسیار قوی بل نهایت استفاده را ببرد، نقش آفرینی که بسیاری را به یاد بازی اخیرش در سریال فلسفی The Good Place می اندازد. The Woman In The House یک برداشت بامزه و متا از داستان هایی است که از آن ها الهام گرفته و همزمان به تنهایی نیز نمونه ای هیجان انگیز از یک سریال است.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۳- The Gilded Age

درست که تنها دو ساعت از این سریال منتشر شده اما درام تاریخی اخیر HBO با نام The Gilded Age به همین زودی توانسته تمامی نشانه های یک کلاسیک آینده را در خود نشان دهد که ممکن است بسیاری به دنبال آن باشند. این سریال که توسط جولین فلوز مغز متفکر و خالق سریال Downton Abbey ساخته شده، داستان زن جوانی با بازی لوییزا جیکوبسون را روایت می کند که به نیویورک سیتی نقل مکان کرده و خود را در میانه یک دشمنی ناگهانی با زنی ثروتمند و برجسته با بازی کری کوون می بیند. با دکورها و لوکیشن های باشکوه، گستره ای جاه طلبانه و بازی های شایسته کسب جایزه متعدد- به ویژه از کوون، تایسا فارمیگا و کریستین بارانسکی- سریال The Gilded Age تمامی جنبه های جذابی که قرار است درام ها داشته و هم مخاطب را جلب کرده و هم منتقدان را راضی کنند را در خود دارد.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۲- All Of Us Are Dead

به دنبال موفقیت جهانی Squid Game، نتفلیکس برای سفارش و ساخت سریال پرطرفدار جدید کره ایش به نام All Of Us Are Dead درنگ نکرد، سریالی ترسناک در ژانر زامبی که بدون هزینه ای زیاد توانسته روحی تازه در کالبد این ژانر خسته بدمد. هم به عنوان یک درام مدرسه ای باکیفیت و پرهیجان و هم نگاهی هوشمندانه به طبقات اجتماعی و نقش های جنسیتی و البته مقادیری زیادی از وحشت بدنی خلاقانه به کمک ترس آفرینی ها، خونریزی و مرگ های فراوان، این سریال کره ای در هر اپیزود خود سخت تلاش می کند تا سرحد ممکن هیجان انگیز و غیرمنتظره باشد. جدای از خشونت، سریال All Of Us Are Dead یا همه ما مرده ایم از شخصیت های غنی خود نهایت استفاده را برای جذب مخاطب می برد، شخصیت هایی که تمام آن ها به شکلی بی نقص توسط گروهی از بازیگران جوان اما بااستعداد حیات یافته اند.

بهترین سریال های سال 2022 تاکنون که باید حتما ببینید

۱- Yellowjackets

سریال Yellowjackets به سادگی یکی از هیجان انگیزترین و رضایت بخش ترین سریال های یک دهه اخیر است و هیچ گزافه گویی و مبالغه گویی در این گفته نیست. این سریال دو خط داستانی را دنبال می کند: یکی روایت یک تیم فوتبال دبیرستانی است که تلاش دارد پس از سقوط هواپیمای حاملشان در دل طبیعت وحشی زنده بماند و دیگری داستان بازماندگان آن ماجرا پس از سال ها را روایت می کند که بار دیگر دور هم جمع شده و با هیولاهای درونشان روبرو می شوند. به کمک بازیگران بی نقص و باکیفیتش، که شامل ملانی لینسکی و کریستینا ریچی در بازی هایی ماندگار است، این سریال درام توانسته ژانر وحشت و رازآلود را در تصویرسازی پرتنشی از دوستی، فداکاری، اندوه، خشونت و طبیعت انسان ترکیب کند. سریال Yellowjackets به عنوان سریالی که هر چند سال یکبار نمونه ای مانند آن ساخته می شود، بسیار تکان دهنده و هیجان انگیز است به ویژه در شخصیت سازی و سبکی که برای به تصویر کشیدن تم های بزرگ به کار می گیرد و فصل دومش که ساخت آن تایید شده نیز چیزی نیست که کسی بخواهد از دست بدهد.

بیشتر بخوانید:

بهترین سریال‌ های ترکی سال ۲۰۲۱ ؛ از کمدی و درام تا عاشقانه و جنایی

۱۲ مورد از بهترین سریال های انیمیشنی سال ۲۰۲۱ ؛ از Inside Job تا The Owl House

سریال های جدید دیزنی پلاس در سال ۲۰۲۲ ؛ از Moon Knight تا Secret Invasion

مورد انتظارترین سریال های جدید سال ۲۰۲۲؛ از House of the Dragon تا She-Hulk

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • سو هیوک بهمن ۲۷, ۱۴۰۰

    همه ما مرده ایم باید رتبه اولو می‌گرفت.. ‌

  • radin.bhr اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

    میدونم این یست ۲۰۲۲ است اما موش بهترین سریال کره ای و بهترین سریال ۲۰۲۱ شد حتی از اسکویید گیم هم بهتر شد