توضیحات علیرضا زاکانی در مورد درج نامش روی سنگ قبر نیما یوشیج + ویدیو

توضیحات علیرضا زاکانی در مورد درج نامش روی سنگ قبر نیما یوشیج + ویدیو

چند روز پیش سنگ قبر نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی، واقع در آرامستان امام زاده عبدالله، توسط شهرداری منطقه ۲۰ تعویض و لوح یادبودی در جای آن نصب شد. اما چیزی که واکنش ها و انتقادات بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت متنی بود که در انتهای سنگ مزار درج شده بود: «به همت بسیجیان فرهنگی شهرداری تهران با عنایت برادر جانباز آقای دکتر زاکانی بنا شد.»

سنگ قبر نیما یوشیج

به نظر بسیاری از کاربران، درج این عبارات در انتهای سنگ مزار نیما بسیار عجیب و بیجا بود. برخی نوشتند که شاید شهرداری قصد داشته نیما یوشیج را به واسطه ی اشعاری که درباره ی امام علی سروده منتسب به بسیج و جانبازان کند.

عبد المطهر محمد خانی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین ‌الملل شهرداری تهران در این باره توضیح داد: «قبر نیما، شاعر بلندآوازه معاصر، اوایل دهه ۷۰ از قبرستان امامزاده عبدالله (ع) به روستای یوش مازندران منتقل می ‌شود و در حال حاضر، قبر نیما در این قبرستان خالی است اما دو تن از بستگان او در کنار آن دفن هستند.»

وی ادامه داد: «همکاران معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ۲۰ و آقای امیری اسفندقه، دستیار شعر و ادب شهردار تهران، پیشنهاد دادند از آنجایی که بقایای قبر خالی ظاهر مناسبی نداشته، یک نماد و نشانی از او احداث شود که همکاران معاونت فرهنگی سنگ قبری را برای استفاده طراحی می ‌کنند که آقای زاکانی، بسیج و حتی مدیریت شهرداری منطقه از محتوای درج شده روی قبر بی ‌اطلاع بوده ‌اند.»

نیما یوشیج

محمدخانی افزود: «زمانی که آقای اسفندقه در محل حاضر می ‌شوند، متوجه محتوای درج شده، می‌ شوند و می‌ گویند باید محتوا اصلاح شود و لازم نیست این نماد به صورت افقی باشد که تداعی سنگ قبر کند و می‌ تواند به صورت عمودی طراحی شود.»

وی در پایان افزود: «اتفاق رخ داده نه مورد تایید مدیریت شهری است و نه آقای زاکانی. این اقدام هرچند در حد وظایف یک ناحیه یا منطقه، اقدام شایسته تقدیر باشد، اما ستاد شهرداری تهران قطعا چنین چیزی را طراحی نخواهد کرد. بنا شده با همراهی معاونت فرهنگی و اجتماعی، یادبودی شایسته و هنرمندانه طراحی و جایگزین سنگ یادبود فعلی شود.»

بسیج شهرداری تهران نیز با انتشار اطلاعیه‌ ای اعلام کرد: «سازمان بسیج شهرداری تهران، اعلام می ‌دارد که این سازمان با حفظ احترام برای جامعه هنری و تاکید بر لزوم توجه به آثار هنری ارزشمند کشور، لیکن هیچ گونه همکاری در تعویض و نصب سنگ مزار نیما یوشیج نداشته است و این اقدام بدون اطلاع مسئولین این سازمان صورت گرفته است.»

سنگ قبر نیما یوشیج

پس از این بود که سنگ قبر قبلی برداشته و سنگی جدید با حذف نام زاکانی به صورت عمودی بالای مزار یادبود نیما یوشیج نصب شد.

واکنش علیرضا زاکانی شهردار تهران به حک شدن اسمش روی سنگ قبر نیما یوشیج

علیرضا زاکانی، شهردار تهران نیز به این اجرا واکنش نشان داده و گفت: «نمردیم و زنده زنده اسم مان روی سنگ قبر حک شد! این موضوع بسیار عجیب و غریب بود! روز گذشته بعد از جلسه‌ای، آقایی آمد و عنوان کرد که چیزی را شایعه کرده‌اند و اسم شما را روی سنگ قبر حک کرده‌اند. من هم پرسیدم چرا اسم من را بر روی سنگ قبر حک کرده‌اند؟»

علیرضا زاکانی

وی افزود: «به هر حال فیلمی را به من دادند و دیدم اسم من روی قبر نیست، به هر حال بعد معلوم شد که یک کج سلیقی زشت و کار بسیار سبکی از قبل انجام دادند و اسم من را گذاشته‌ اند. البته تعویض سنگ خیلی خوب‌ بود و بهتر هم باید بکنند ولی آمدند اسم من را گذاشتند و کار بسیار غلطی بود و روح من اصلا خبر نداشت. کار غلط، غلط است و به دوستان گفتم که با آن برخورد کنند.»

بیشتر بخوانید:

توضیحات علیرضا زاکانی در مورد شایعه افزایش قیمت بلیت مترو به ۲۰ هزار تومان

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود