تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین؛ ساقط شدن دو هواپیمای ترابری روسی با ۳۰۰ چترباز

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین؛ ساقط شدن دو هواپیمای ترابری روسی با ۳۰۰ چترباز

شب گذشته نبردهای سختی بین نیروهای روسی و اوکراینی در حومه شهر کیف در جریان بود و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی انفجارهایی را نزدیک ایستگاه مترویی در غرب شهر کیف نشان می داد. نبرد برای به کنترل درآوردن نیروگاه برق در شمال شهر در جریان است و برخی گزارش ها نیز از نبردهای سهمگین در ۲۰ مایلی جنوب شهر کیف برای کنترل یک پایگاه هوایی استراتژیک خبر می دهند. در کیف، بمباران ها همچنان ادامه دارد و صدای بیش از ۵۰ انفجار بزرگ و تیراندازی با سلاح های خودکار در مناطق مختلف شهر به گوش می رسد. اوایل صبح امروز، نیروهای اوکراینی مدعی شدند که پیشروی نیروهای روسی از غرب کیف را متوقف کرده اند. دولت اوکراین مدعی شده که دو هواپیمای ترابری روسی را بر فراز حومه شهر کیف سرنگون کرده که در جریان آن ۳۰۰ چترباز ارتش روسیه کشته شده اند.

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

اولین هواپیمای ترابری IL-76 در ۲۰ مایلی جنوب کیف ساقط شده و دومی نیز در ۵۰ مایلی جنوب پایتخت. هر یک از این هواپیماهای ترابری نظامی بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ سرباز را در خود جای داده و برای انتقال چتربازها به مناطق نبرد و تجهیز نیروهای روی زمین به کار گرفته می شوند. گزارش ها از سربازان روسی می گویند که با پوشیدن لباس نظامیان اوکراینی، به یک ایست بازرسی در نزدیکی شهر واسیلکیف حمله برده و به سربازان اوکراینی شلیک کرده اند. تصاویر ماهواره ای از افزایش نیروهای روسی در شمال اوکراین و در منطقه مرزی با بلاروس خبر می دهد. در این تصاویر دستکم ۱۵۰ هلیکوپتر ترابری و نیروهای زمینی در ۲۰ مایلی مرز اوکراین و بلاروس دیده می شوند. مقامات وزارت دفاع اوکراین مدعی هستند که علاوه بر دو هواپیمای ترابری روسیه، یک هواپیمای پشتیبانی و یک هلیکوپتر این کشور را نیز در منطقه دونباس سرنگون کرده اند.

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

یک سیستم موشکی سطح به هوای اس ۳۰۰ توانسته یک جت سوخوی Su-25 را ساقط کند. اعتراضات نسبت به حمله پوتین به اوکراین در روسیه در حال بالا گرفتن است. میخاییل ماتویف، از اعضای ارشد حزب کمونیست روسیه می گوید: «فکر می کنم که جنگ باید هر چه سریع تر متوقف شود. زمانی که من به به رسمیت شناختن لوهانسک و دونتسک رأی مثبت دادم، به صلح رأی دادم نه به جنگ». ولودیمیر زیلنسکی رییس جمهور اوکراین نیز مدعی است هنوز در جایی در کیف مخفی شده و این شهر را ترک نکرده است و همچنان مردم و نیروهای مسلح این کشور را به مقاومت دعوت می کند: «روسیه می خواهد با تمام قدرتش مقاومت ما را خرد کند. امشب دشمن حمله به ما را آغاز خواهد کرد. ما باید مقابل آن ها بایستیم. امشب شب دشواری خواهد بود، خیلی دشوار. اما صبح از راه خواهد رسید».

ایالات متحده پیشنهاد خارج کردن زیلنسکی و خانواده اش را به او داده اما رییس جمهور اوکراین همچنان از خروج از کیف خودداری می کند. زیلنسکی می گوید که می داند هدف شماره یک پوتین است اما او و خانواده اش اوکراین را ترک نخواهند کرد. ویتالی کلیچکو، قهرمان سابق سنگین وزن بوکس جهان که اکنون شهردار کیف است نیز می گوید که شب دشواری در پیش دارند. ولادیمیر پوتین که ظاهراً توقع چنین مقاومتی را از نیروهای نظامی و مردمی اوکراین نداشته، ارتش اوکراین را به تسلیم شدن و شورش علیه زیلنسکی دعوت کرد و از آن ها خواست قدرت را در دست بگیرند: «ظاهراً توافق ما با شما آسان تر است تا با گروهی از معتادان و نئونازی ها». تاکنون ژنرال های اوکراینی به این درخواست پوتین واکنشی نشان نداده اند اما کسی شک ندارد که قدرت نظامی روسیه دیر یا زود کیف را به تسخیر خود در خواهد آورد.

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

با بیش از ۹۰۰,۰۰۰ نیروی نظامی آماده، پوتین چهارمین ارتش بزرگ جهان را در اختیار دارد و بیش از یک دهه است که نوسازی های گسترده، ارتش روسیه را به یکی از ترسناک ترین قدرت های نظامی جهان تبدیل کرده است. در مقابل، اوکراین تنها ۳۶۱۰۰۰ نیروی نظامی دارد در حالی که روز جمعه، زیلنسکی بسیج عمومی نیروها و ممنوعیت خروج مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله از کشور را اعلام کرده است. جو بایدن ساعاتی قبل فرمانی را برای بیش از ۶۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین امضا کرده و اولین محموله رسمی کمک های تسلیحاتی ناتو نیز دیروز به این کشور تحویل داده شده است.

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

تازه ترین خبرها از جنگ روسیه و اوکراین در روز سوم نبرد

در تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی، یک نفربر زرهی روسی عمداً از روی خودرویی که از کنار آن عبور می کند رد می شود و آن را له می کند اما در کمال ناباوری، سرنشین خودرو که مردی سالخورده است به شکلی معجزه آسا زنده می ماند. برخی مقامات اوکراینی مدعی هستند که ولادیمیر پوتین گروهی از نیروهای ویژه چچنی را مامور یافتن و کشتن مقامات ارشد سیاسی این کشور کرده است. علیرغم درگیری های سنگین شب گذشته در اوکراین و خبرهایی مبنی بر سقوط شهر ماریوپول، وزارت دفاع اوکراین مدعی شده که تاکنون هیچ شهری در این کشور به طور کامل به دست نیروهای روسی نیفتاده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • . اسفند ۸, ۱۴۰۰

    دیدی چجوری نفر بره ماشینو له کرد ولی رانندش زنده موند؟ همونجوری میشه احتمال داد اوکراین جنگو ببره ?‍♂️