۱۵ مورد از بهترین و بی نقص ترین فیلم هایی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده اند

۱۵ مورد از بهترین و بی نقص ترین فیلم هایی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده اند

اگر چه مراسم اسکار ۲۰۲۲ مراسمی بسیار متفاوت از همیشه خواهد بود اما در نهایت یک فیلم به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب خواهد شد. این فیلم به فهرست انحصاری فیلم های شاهکاری که بهترین جایزه مراسم سالانه اسکار را دریافت کرده افزود خواهد شد. البته تنها اینکه فیلمی به عنوان بهترین فیلم سال مراسم اسکار انتخاب شود بدین معنا نیست که مخاطبان و سینمادوستان همواره با این انتخاب موافق باشند. برخی فیلم هایی که در گذشته برنده اسکار بهترین فیلم سال شده اند، خیلی زود فراموش شده و از نگاه بسیاری شایستگی این جایزه را نداشته اند. اما هستند فیلم هایی که در کنار کسب جایزه اسکار بهترین فیلم سال، در میان سینمادوستان نیز از بهترین و ماندگارترین فیلم های تاریخ سینما هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ فیلم برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال آشنا کنیم که بهترین انتخاب های داوران اسکار هستند.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱۵- The Sting (1973)

بعد از همکاری ماندگارشان در فیلم بوچ کسیدی و ساندنس کید، رابرت ردفورد و پل نیومن قدرت ستارگی شان را یک بار دیگر در فیلم بسیار جذاب و باحال The Sting تجمیع کردند. این دو در فیلم نیش نقش خلافکارانی را بازی می کنند که با هم متحد می شوند تا گانگستری که دوستشان را به قتل رسانده، به زانو درآورند. اگر چه این فیلم شاید کیفیت دیگر فیلم های این فهرست را نداشته باشد اما فیلمی است که به خاطر قهرمان های دوست داشتنی، روایت راضی کننده و برخی پیچش های داستانی حیرت انگیزش مورد رضایت عموم بینندگان قرار می گیرد.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱۴- Amadeus (1984)

جای تعجب دارد که حتی فیلمی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال نیز شده، با گذشت زمان از یاد رفته و توسط بسیاری به فراموشی سپرده می شود. اگر چه این روزها در مورد فیلم Amadeus کمتر صحبت می شود اما همچنان یک داستان تاریخی جذاب با جلوه های بصری باشکوه است. این فیلم داستان ولفگانگ آمادئوس موتزارت را روایت می کند که در کنار نارضایتی و حسادت رقیبش در آن زمان، آنتونیو سالیری، به یک آهنگساز محترم و مشهور تبدیل می شود. اف موری آبراهام برای بازی خیره کننده خود در نقش سالیری برنده جایزه اسکار شده و وسعت باشکوه فیلم نیز فضایی جذاب برای داستانی در مورد جاه طلبی و خیانت بود.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱۳- Braveheart (1995)

مل گیبسون با فیلم حماسی تاریخی Braveheart نشان داد که علاوه بر جلوی دوربین، در پشت دوربین نیز فرد بااستعدادی است. این فیلم داستان قهرمانی اسکاتلندی به نام ویلیام والاس را روایت می کند که شورش علیه لردهای انگلیسی را رهبری می کند، لردهایی که به شدت به مردم ظلم می کنند.  البته دقت تاریخی را نمی توان از نقاط قوت فیلم Braveheart دانست اما اگر مخاطب دستکاری های تاریخی را نادیده بگیرد، با ماجراجویی جذابی مواجه شد که هنوز هم می توانید از تماشایش لذت ببرید. سکانس های باشکوه نبرد این فیلم از بزرگ ترین ، خونین ترین و جذاب ترین سکانس های نبردهای تاریخی در تاریخ سینما هستند.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱۲- American Beauty (1999)

سم مندس به شکلی باشکوه در هالیوود به شهرت رسید، با درام تکان دهنده American Beauty. کوین اسپیسی برای بازی در نقش لستر بورنهام در این فیلم جایزه اسکار را بدست آورد، مردی که بحران میانسالی را تجربه کرده اما با یک سبک زندگی ولنگارانه موفق می شود از این بحران فرار کند. برخی از مسائل و موضوعات داستان و اعتبار لکه دار شده اسپیسی باعث شده که همچنان تماشای American Beauty جذاب باشد. این فیلم عناصر تاثیرگذار بسیاری در خود دارد که هنوز هم به یاد آورده می شوند، از بازی های بازیگران گرفته تا سبک کارگردانی بی نقص مندس.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱۱- Gladiator (2000)

در ابتدای قرن بیست و یکم میلادی، رویه فیلم های حماسی تاریخی به نحوی از چشم داوران اسکار افتاد. اما فیلم Gladiator ساخته ریدلی اسکات زندگی تازه ای به این ژانر بخشید و نتیجه آن داستانی هیجان انگیز، خشن و حیرت انگیز در مورد ژنرالی رومی بود که مورد خیانت قرار گرفته و بدنبال انتقام از امپراطور جدید است در حالی که مجبور می شود به عنوان گلادیاتور برای زنده ماندن بجنگد. بازی برنده اسکار راسل کرو در این فیلم در نقش ماکسیموس قهرمان باعث شد که کیفیت فیلم بالاتر رود در حالی که اسکات بار دیگر جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگ ترین فیلمسازان معاصر با سکانس های پرتنش مبارزه در فیلم و شکوه و بزرگی فیلم خود تثبیت کرد.

۱۰- Casablanca (1942)

به عنوان قدیمی ترین فیلم این فهرست، میراث Casablanca برای همگان مشهود است. داستان این فیلم در دوران جنگ جهانی دوم در مراکش روایت می شود، در حالی که یک کافه دار جهان دیده آمریکایی وارد قماری خطرناک می شود وقتی معشوقه سابقش در جستجوی کمک به سراغ او می آید. حتی مخاطبان مدرن نیز از جذابیت و کاریزمای این فیلم و سناریو بی نقص آن لذت می برند. Casablanca یک داستان عاشقانه کلاسیک است که توانسته عناصر جذاب بسیاری دیگری را در داستان خود وارد کند که آن را به تجربه ای غنی و خارق العاده در صنعت سینما تبدیل کرده اند.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۹- The Departed (2006)

مارتین اسکورسیزی در نهایت جایزه اسکار بهترین فیلم سال را با داستان گانگستری تاریک و پر از خشونت خود به دست آورد. فیلم The Departed که بر اساس تریلر چینی Infernal Affairs ساخته شده داستان دو سخن چین و عامل اطلاعاتی را روایت می کند که یکی به گروهی مافیایی نفوذ کرده و دیگری در اداره پلیس نفوذ دارد و در مسابقه ای با زمان، قصد دارند هویت یکدیگر را افشا کنند. اسکورسیزی بار دیگر در این فیلم ثابت می کند که کسی نمی تواند مانند او و به کیفیت او داستان های گانگستری را روایت کند. تیمی از ستارگان و سناریو بی نقص فیلم که خشونت را با شوخ طبعی ترکیب می کند نیز به کیفیت بالای این فیلم کمک کرده اند. تماشای این فیلم پرتنش، خونین و هیجان انگیز را به شما توصیه می کنیم.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۸- The Silence Of The Lambs (1991)

فیلم The Silence Of The Lambs که بر اساس رمانی پرفروش ساخته شده یکی از نمادین ترین و ماندگارترین شخصیت های منفی تاریخ سینما، هانیبال لکتر، را معرفی می کند. این تریلر ترسناک در مورد یک مامور جوان اف بی آی است که با کمک لکتر که یک قاتل سریالی بدنام و مخوف است، می خواهد قاتل سریالی دیگری که پلیس را سردرگم کرده پیدا کند. چنین فیلم های تاریک و تکان دهنده ای به ندرت در مراسم اسکار نظر داوران را جلب می کنند اما The Silence Of The Lambs یکی از بهترین تریلرهایی است که در تاریخ سینما ساخته شده است. از بازیگری تا کارگردانی و فضای فیلم، این فیلم داستانی گیرا و جذاب است که از ابتدا تا انتها شما را پای خود میخکوب می کدن.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۷- Parasite (2019)

جدیدترین فیلم این فهرست که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده، در میان بهترین فیلم های تاریخ قرار دارد. فیلم Parasite ساخته بونگ جون هو تریلری بی نقص و هیجان انگیز در مورد یک خانواده فقیر و درمانده کره ای است که فرصتی برای زندگی بهتر پیدا کرده و با دسیسه چینی های بسیار زیرکانه ای شرایط را برای استخدام خود توسط یک خانواده متمول فراهم می کنند. Parasite به عنوان اولین فیلم غیرانگلیسی زبانی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال می شود در تاریخ این جایزه ماندگار شد. بونگ جون هو در این فیلم یک داستان بامزه و هوشمندانه را روایت می کند که آرام آرام به مسیری غیرمنتظره و بسیار جذاب تر می رود.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۶- One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975)

جک نیکلسون یکی از مشهورترین و تحسین شده ترین بازی هایش را در نقش اول فیلم One Flew Over The Cuckoo’s Nest ایفا کرده است. نیکلسون در این فیلم نقش یک خلافکار محکوم را روایت می کند که قاضی را متقاعد می کند که به جای زندان به یک مرکز نگهداری از بیماران روانی فرستاده شود. آنجاست که وی سعی دارد به دیگر بیماران کمک کرده و سرپرستار سنگدل و بیرحم مرکز را آزار دهد. فیلم One Flew Over The Cuckoo’s Nest یکی دیگر از فیلم هایی است که بن مایه های متفاوت بسیاری را به شکلی متوازن با هم ترکیب می کند. در یک لحظه با فیلمی کمدی و دیوانه وار مواجهیم و دقایقی بعد به یک درام تفکربرانگیز تبدیل می شود و گاهی اوقات به یک فیلم تریلر نزدیک می شود. در پایان اما این فیلم یک اثر داستان پردازی بی نقص و فراموش نشدنی در تاریخ سینماست.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۵- Forrest Gump (1994)

فیلم Forrest Gump با بازی تام هنکس در نقش اصلی، یکی از آن فیلم هایی بود که عموم سینمادوستان از آن استقبال کردند. فارست مردی ساده دل است که با همه مانند دوست رفتار می کند. فیلم داستان این شخصیت دوست داشتنی را روایت می کند که به شکلی تصادفی وارد برخی از مهم ترین لحظات تاریخ آمریکا می شود. بازی جذاب و دوست داشتنی هنکس نقش مهمی در پذیرش شخصیت گامپ و حال و هوای کلی فیلم توسط مخاطبان دارد. اگر چه گاهی فیلم کمی آبکی می شود اما همچنان فیلمی جذاب، بامزه و پویا در برابر چشمان شماست.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۴- Schindler’s List (1993)

همان سالی که استیون اسپیلبرگ یکی از جذاب ترین و سرگرم کننده ترین فیلم های تمام دوران، Jurassic Park، را منتشر کرد، یکی از تکان دهنده ترین و تاریک ترین فیلم های تاریخ سینما را نیز ساخت. فیلم Schindler’s List داستان واقعی اسکار شیندلر را روایت می کند، یک کارخانه دار آلمانی که کمک می کند تا جان هزاران نفر یهودی را در طول دوران جنگ جهانی دوم نجات دهد. نگاه زیبای سیاه و سفید فیلم به احساساس تراژیک داستان می افزاید. علیرغم تلاش های شجاعانه شیندلر، فیلم اسکورسیزی ابایی از به تصویر کشیدن وحشت های جنگ نداشته و تاثیری فراموش نشدنی و پایدار بر مخاطب خود می گذارد.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۳- The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2003)

یکی از ماندگارترین و بهترین سه گانه های تاریخ سینما به شکلی حماسی و باشکوه با The Lord Of The Rings: The Return Of The King به پایان رسید. فصل پایانی داستان اول پیتر جکسون در مورد زمین میانی، نیروهای خیر را در برابر ارتش شر ساورون قرار می دهد جایی که فرودو می خواهد یک بار برای همیشه حلقه را از بین ببرد. دیدگاه و تصویرسازی خاص جکسون از این سه گانه بخشی از علت استقبال خیره کننده از سه گانه ارباب حلقه هاست اما همزمان می توان آن را یک ماجراجویی خیره کننده نیز دانست. جدای از سکانس های باورنکردنی نبرد در فیلم، قسمت سوم ارباب حلقه ها از نگاه بسیاری از مخاطبان پایانی راضی کننده بر داستانی باشکوه بود.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۲- The Godfather: Part II (1974)

فرانسیس فورد کوپولا با ساخت شاهکاری پس از شاهکاری دیگر، کاری تقریباً غیرممکن را انجام داد و یکی از بهترین دنباله های تاریخ سینما را ساخت. فیلم The Godfather: Part II که دنباله ای بر فیلم اورجینال بود به شکلی جذاب و همزمان جایگاه جدید مایکل کورلئونه به عنوان دون و داستان رسیدن پدرش ویتو به همین جایگاه در سال های جوانی اش را روایت می کند. نه تنها کوپولا با این فیلم بار دیگر قدرت خود را به رخ کشید بلکه برخی هنوز هم فکر می کنند که ارزش و کیفیت این دنباله حتی از فیلم اورجینال نیز بیشتر و بهتر است. اما کاربران وبسایت IMDb اگر چه قسمت دوم را یک شاهکار می دانند اما جایگاهی پایین تر از فیلم اورجینال برای آن قائل شده اند.

بهترین فیلم های برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال

۱- The Godfather (1972)

داستان مایکل کورلئونه به شکلی نفس گیر و جذاب با The Godfather شروع می شود. مارلون براندو در این فیلم نقش ویتو کورلئونه را بازی می کند، پدر و رییس یک خانواده مافیایی ایتالیایی که مورد سوء قصد قرار گرفته و پس از اینکه دیگر توانایی گذشته را در خود نمی بیند، پسر جوانش مایکل را ترغیب می کند که علیرغم بی میلی اولیه اش، به این کسب و کار خانوادگی پیوسته و جای او را بگیرد. از بازیگری ها تا نورپردازی و موسیقی و سناریو، جای تردید وجود ندارد که The Godfather یکی از تاثیرگذارترین و جذاب ترین فیلم های تاریخ سینماست. و علیرغم زمان طولانی و حدود سه ساعته فیلم، در اینجا با فیلمی مواجه هستیم که بارها و بارها تماشا کردن آن نیز شما را خسته نمی کند و از جذابیت آن نمی کاهد.

بیشتر بخوانید:

جوان ترین بازیگران برنده جایزه اسکار ؛ از گلدی هان ۲۴ ساله تا تیتوم اونیل ۱۰ ساله

۱۰ بازیگر سرشناسی که برای بدست آوردن جایزه اسکار همه کار کردند اما موفق نشدند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • دانیال اسفند ۹, ۱۴۰۰

  سلام و عرض ادب
  از شما و تمام نویسندگان روزیاتو، دیجیاتو و ویجیاتو خواهش میکنم عکس هر تایتل رو زیر تایتل قرار بدین.
  یعنی اول تایتل (که در اینجا اسم فیلمه) بعد عکس بعد متن

 • اقا ابنر اسفند ۱۰, ۱۴۰۰

  به نظر شخصی خودم تو سال ۲۰۱۹ با وجود اون همه فیلم های نامزد شده فوق العاده واقعا نباید پارازیت اسکار میگرفت ( نظر شصی خودمه ) جوکر ۲۰۱۹ بهترین بود واقعا

  • radin.bhr اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

   جوکر که بهترین بود ولی حیف……….

 • radin.bhr اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

  به به بهترین لیست عمرم
  البته فیلم رستگاری بهترین imdb رو گرفت ولی زیاد خوب نبود
  پارازیت هم اصلا خوب نبود