تغییرات مشکوک در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb در روزهای اخیر

تغییرات مشکوک در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb در روزهای اخیر

بانک اطلاعاتی اینترنتی فیلم‌ها (IMDb) فهرست ۲۵۰ فیلم برتر خود را تغییر داده است تا ارزیابی کاربران غیرامریکایی از فیلم‌ها اثر کمتری در رتبه‌بندی‌ها داشته باشد.

به نظر می‌رسد فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb دستخوش تغییرات مشکوکی شده است. بانک اطلاعاتی اینترنتی فیلم‌ها سال‌هاست به عنوان بهترین مرجع اطلاعات مربوط به فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی ازجمله فهرست بازیگران، خلاصه داستان فیلم، اخبار و رتبه‌بندی طرفداران شناخته می‌شود. این سایت که متعلق به آمازون است، در سال ۲۰۱۹ یک سرویس پخش تبلیغاتی با عنوان IMDb TV را نیز راه‌اندازی کرد که به کاربران امکان تماشای رایگان مجموعه‌ای از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را می‌دهد.

 

سال‌هاست که این وب‌سایت با فهرست ۲۵۰ فیلم برتر خود که بر اساس رتبه‌بندی کاربران تعیین می‌شود، علاقه‌مندان به فیلم را مجذوب خود کرده است. با این حال برخی گمان می‌کنند که فرمول پنهانی برای نمایش این فهرست وجود دارد. این فهرست شامل عناوین افسانه‌ای نظیر رستگاری در شاوشنک (Shawshank Redemption)، پدرخوانده (The Godfather)، ۱۲ مرد خشمگین (۱۲ Angry Men) و فهرست شیندلر (Schindler’s List) است. چند فیلم موفق ساخته‌شده بر اساس کتاب‌های مصور نیز در میان ۱۰ اثر برتر جای دارند. ازجمله شوالیه تاریکی (The Dark Knight) کریستوفر نولان. اخیرا مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (Spider-Man: No Way Home) نیز در جایگاه نهم قرار گرفت، اگرچه بعد از آن به رتبه ۳۵ سقوط کرد.

تغییر مشکوک فهرست ۲۵۰ فیلم برتر در IMDb

اکنون به نظر می‌رسد فهرست ۲۵۰ فیلم برتر این پایگاه اطلاعاتی فیلم دستخوش تغییرات غیرقابل توضیحی شده است که جزئیات آن توسط دَرِن مونی (Darren Mooney)، مجری پادکست The 250 ارائه شده است. او گمان می‌برد که آی ام دی‌ بی الگوریتم این فهرست خود را تغییر داده تا به رتبه‌بندی رای‌دهندگان انگلیسی‌زبان، به‌ویژه امریکایی‌ها وزن بیشتری بدهد.

تغییر مشکوک فهرست ۲۵۰ فیلم برتر در IMDb

اگرچه فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDb اغلب بر اساس رتبه‌بندی کاربران در نوسان است، به نظر می‌رسد این تغییر مشکوک در الگوریتم باعث تغییر شدید در رتبه‌بندی شده است. بسیاری از فیلم‌های کلاسیک امریکایی نظیر آرواره‌ها (Jaws) ساخته استیون اسپیلبرگ و ترمیناتور (The terminator) جیمز کامرون دوباره در این فهرست ظاهر شده‌اند و فیلم کمک (The Help) جهش شگفت‌انگیزی به ۲۵۰ عنوان برتر داشت.

تغییر مشکوک فهرست ۲۵۰ فیلم برتر در IMDb

از آنجایی که این فهرست تنها دارای ۲۵۰ موقعیت ثابت است، برای ایجاد فضا برای موارد جدید، می‌بایست بعضی از عناوین حذف می‌شد. عجیب اینکه اکثرا فیلم‌های غیرامریکایی یا خارجی‌زبان در این میان ضربه خورده‌اند. مشخص نیست که آیا IMDb با در نظر گرفتن این نتایج تغییرات را ایجاد کرده یا خیر، با این حال به نظر می‌رسد فهرست ۲۵۰ فیلم برتر که اکنون به رتبه‌بندی غیر امریکایی‌ها و درنتیجه سینمای بین‌الملل ارزش کمتری می‌دهد نگران‌کننده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود