جاسوس مذاکرات صلح اوکراین و روسیه به ضرب گلوله کشته شد

جاسوس مذاکرات صلح اوکراین و روسیه به ضرب گلوله کشته شد

یکی از اعضای تیم مذاکرات صلح اوکراین در بحبوحه شایعاتی که ادعا می شد برای روسیه جاسوسی کرده باشد، کشته شد. مقامات کیف گفتند که دنیس کریف (Denis Kireev)، ۴۵ ساله، جاسوس و بانکدار سابق، در جریان عملیات «دفاع از ملت» کشته شد.

دولت ساعاتی پس از آنکه نمایندگان پارلمان ادعا کردند که او مرتکب “خیانت” شده و توسط آژانس اطلاعات اوکراین اعدام شده است، از او به عنوان قهرمان یاد کرد. منابع روسی و اوکراینی هر دو ادعاهایی را در مورد فعالیت های جاسوسی او مطرح کردند، از جمله اینکه او ممکن است برای هر دو طرف کار می کرده. نام آقای کریف در فهرست هیئت رسمی اوکراین برای مذاکرات صلح با روسیه در هفته گذشته وجود نداشت.

جاسوس مذاکرات اوکراین

با این حال، او در اولین دور مذاکرات در ۲۸ فوریه در حالی که در سمت اوکراینی سر میز مذاکره نشسته بود، دیده شد. نقش دقیق او در این نشست نامشخص بود.  دیروز عکس های وحشتناکی که در فضای مجازی منتشر شد، جسد آقای کریف را در غرق از خون نشان می داد. منابع تایید نشده ادعا کردند که او به معنای واقعی کلمه در مرکز کیف اعدام شده است.

سپس شایعاتی به سرعت منتشر شد که مدعی بود اوکراین آقای کیریف را به دلیل جاسوسی برای ماشین جنگی پوتین اعدام کرده است. روسیه مدعی شد که سرویس امنیت اوکراین (SBU) در حین تلاش برای دستگیری به او شلیک کرده است. سیاستمداران ارشد اوکراینی از جمله کسانی بودند که  مدعی شدند آقای کریف در حین بازداشت توسط SBU درگذشت.

جاسوس مذاکرات اوکراین

شب گذشته وزارت دفاع اوکراین در مراسم ادای احترام به سه جاسوس بدون افشای چگونگی مرگ آنها، مرگ او را تایید کرد. در بیانیه رسمی آمده است: «در جریان اجرای وظایف ویژه، سه جاسوس – کارمندان اداره اصلی اطلاعات وزارت امور داخله کشته شدند. الکسی ایوانوویچ، چیبینف والری ویکتورویچ، دنیس بوریسوویچ کیریف. آنها در دفاع از اوکراین کشته شدند و کار آنها ما را به پیروزی نزدیکتر کرد! ما صمیمانه تسلیت خود را به خانواده های قربانیان ابراز می کنیم. قهرمانان نمی میرند! آنها تا زمانی زندگی می کنند که ما آنها را به یاد می آوریم! جاوید باد اوکراین! افتخار برای قهرمانان!”

آقای کریف در دور اول مذاکرات روسیه و اوکراین در بلاروس حضور داشت. روزنامه پراودا روسیه گزارش داد که اوکراین شواهد روشنی از خیانت وی، از جمله مکالمات تلفنی اش دارد. میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی، قبلاً در مورد چالش های پیش روی مقامات در جریان مذاکرات بین دو کشور بحث کرده است.

جاسوس مذاکرات اوکراین

او گفت: «مذاکرات کارآمد بود، آنها به حرف ما گوش دادند… ما به آنها گوش دادیم. اما ما قطعاً به کریدورهای بشردوستانه نیاز خواهیم داشت. ما به آنها برای کمک به مردم و آزادی آنها نیاز داریم.» در همین حال، پوتین امروز انگلیس را تهدید مستقیم کرده است.

جاسوس مذاکرات اوکراین

او به خشم آمده بود چرا که تحریم های غرب علیه رژیمش را مانند “اعلان جنگ” می دانست. او در یک سخنرانی که از رسانه‌های دولتی پخش شد، گزارش داد چگونه از تهاجم  علیه مقاومت  اوکراین منع شده است و تحریم‌های فلج‌کننده موجود را مورد انتقاد قرار داد. رئیس جمهور روسیه گفت: این تحریم هایی که اعمال می شود شبیه به اعلان جنگ است اما خدا را شکر به آن نرسیده است.جاسوس مذاکرات اوکراینسپس ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه او تهدیدی شوم علیه بریتانیا صادر کرد. وی گفت: «روسیه تمایل بریتانیا به همکاری با نیروهای ملی‌گرای افراطی در اوکراین و تامین تسلیحات بریتانیایی برای رژیم کیف را فراموش نخواهد کرد. شدت تحریم ها که  لندن در ایجاد آنها، اگر نگوییم نقش اصلی اما نقش مهمی را ایفا میکند، چاره ای جز اتخاذ اقدامات تلافی جویانه متناسب با آن نمی گذارد.»

لندن گزینه نهایی رویارویی آشکار با روسیه را انتخاب کرده است. در حالی که روسیه از نظر اقتصادی در داخل کشور ضربه خورده است، نیروهای پوتین نیز شاهد شکست خود در اوکراین هستند. کیف امروز مدعی شد که نیروهای دفاعی آنها اکنون بیش از ۱۰۰۰۰ سرباز روسی را کشته یا اسیر کرده اند.

بیشتر بخوانید:

شورش در کشتی جنگی روسیه و نافرمانی ملوانان علیه دستور حمله به اوکراین

۲ نظر

ورود

 • صابر اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

  «… نیروهای پوتین نیز شاهد شکست خود در اوکراین هستند. کیف امروز مدعی شد که نیروهای دفاعی آنها اکنون بیش از ۱۰۰۰۰ سرباز روسی را کشته یا اسیر کرده اند.»

  شکی نیست که پوتین یک دیکتاتور جنایتکاره ولی اگه خودتون رو به حماقت میزنید دیگه مخاطبتون رو احمق فرض نکنید. خود اوکراینی ها هم چنین آمار احمقانه ای رو باور نمی کنند. صد رحمت به صدا و سیما حداقل به نفع روسیه هم بزرگنمایی میکنه شورش رو مثل شما در نمیاره.

  در مورد این خبر هم آحرش معلوم نشد کی به کیه. خود اوکراینی ها کشتنش بعد گفتن قهرمانه؟! یعنی جاسوس خودشون رو زدن کشتن؟

  • Pdt اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

   ?? ۱۰۰۰۰ سرباز روسی را کشته یا اسیر کرده اند
   واقعا خنده داره این حرفا
   اوکراین اگه این توان رو داشت که نداره
   چرا انقدر به دست و پا افتاده بوده؟
   جنگ بده خیلی هم بده ؛ اما استدلال اینایی که دروغ میبافن چیه؟
   روسیه توانایی نظامی و سخت افزاری جنگیش قابل مقایسه با اوکراین و کشورای دور و برش نیست
   چطور وقتی بریتانیا و N تا کشور دیگه به عراق و آمریکا حمله کردن اونموقع صحبت از تحریم کردن و بیرون انداختن ورزشکارا از تورنمنتا نبود که!
   واقعا دنیای مضحکیه!