شورش در کشتی جنگی روسیه و نافرمانی ملوانان علیه دستور حمله به اوکراین

شورش در کشتی جنگی روسیه و نافرمانی ملوانان علیه دستور حمله به اوکراین

رسانه های اوکراینی امروز ادعا کردند که تفنگداران دریایی روسیه در کشتی های جنگی ولادیمیر پوتین شورش کردند و از حمله به بندر اوکراین خودداری کردند. طبق ادعاهای موجود ناوگانی آماده شده بود تا حمله ساحلی به دروازه استراتژیک اودسا را آغاز کند، اما گفته می‌شود که نیروها از دستورات سرپیچی کردند و در عوض به روسیه بازگشتند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای روسی در کشتی‌های جنگی پوتین در دریای سیاه شورش کردند. رسانه‌های اوکراینی مدعی هستند که قبل از حمله برنامه‌ریزی‌شده به ساحل، شورش در کشتی رخ داده است. گفته می شود که در همان حال که  یک ناوگان روسی در حال آماده شدن برای گلوله باران شهر بندری اودسا و نیروهای زمینی بود. تعدادی هلیکوپتر و پهپاد روسی بر فراز ساحل لوزانیوکا در حال پرواز بودند و برای فرود آماده می شدند.

ادعا می‌شود که درست قبل از شروع یک حمله همه‌جانبه آبی خاکی، روس‌ها با رادیو به مدافعان اوکراینی گفتند که حمله متوقف شده است. گزارش شده آنها آتش را نگه داشتند و به ناوگان اجازه دادند خلیج را بدون هیچ آسیبی ترک کنند. شورش ادعایی یادآور شورش معروف خدمه کشتی جنگی پوتمکین در همان منطقه در سال ۱۹۰۵ است.

الکساندر شربا، دیپلمات بازنشسته اوکراینی، با به اشتراک گذاشتن این خبر در توییتر، نوشت: «شب گذشته گروه بزرگی از کشتی‌های جنگی روسیه قصد داشتند در سواحل اودسا فرود بیایند.
به ساحل نزدیک شدند. روسیه نزدیک بود ساحل را گلوله باران کند. می خواست شلیک کند که ناگهان عقب نشینی کرد.»
گزارش هایی مبنی بر اینکه تفنگداران دریایی کریمه از حمله به اودسا خودداری کردند.

به گفته ایلیا پونومارف، سیاستمدار مخالف روسی، روس‌های شورشی، تفنگداران دریایی تیپ ۸۱۰ بودند. وی تنها نماینده دومای روسیه بود که به الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ رای منفی داد.

او در فیس بوک نوشت: «نیروی هوایی اوکراین و سایر مدافعان اودسا در حال آماده شدن برای یک مبارزه قاطع با حریف بودند، اما در همان لحظه روس‌ها تماس گرفتند و  به آنها فرصت دادند تا خلیج را ترک کنند. طبق داده های ما، یک شورش واقعی در کشتی های روسی رخ داد. مردان روسی از پیروی از دستور خودداری کردند.وی که مستقیماً خطاب به نیروهای مسلح کشورش صحبت می کرد، افزود: «سربازان روسی، از همرزمان خود الگو بگیرید!»
کریمه در سال ۲۰۱۴ توسط چتربازان پوتین ضمیمه شد اما هنوز در سطح بین المللی به عنوان بخشی از اوکراین شناخته می شود. در ژوئن ۱۹۰۵، خدمه کشتی جنگی امپراتوری روسیه پوتمکین علیه افسران خود در جریان قیام مردمی همان سال شورش کردند. آنها پس از به دست گرفتن کنترل در طی یک سفر دریایی در دریای سیاه در اودسا پهلو گرفتند و بعداً به رومانی پناه بردند.این شورش که اغلب به عنوان اولین گام منتهی به انقلاب ۱۹۱۷ روسیه تلقی می شود.

چندین گزارش تایید نشده در روزهای اخیر ادعا می‌کنند که نیروهای روسیه پست‌های خود را ترک می‌کنند زیرا نمی‌خواهند با «برادران اوکراینی» خود بجنگند. همچنین ادعا شده است برخی از نیروهای روسیه برای فرار از اوکراینی ها اتومبیل دزدیده اند، در حالی که دیگران تجهیزات خود را به دشمن داده اند و از جنگیدن خودداری کرده اند. دن ریورز از ITV گفت که یک سرباز اوکراینی به او گفته است: «گروه‌های کوچکی از روس‌ها هنوز در داخل [خارکوف] هستند، اما آنها کاملاً تضعیف شده‌اند و اکنون برای تلاش و فرار از غیرنظامیان اتومبیل می‌دزدند».

در همین حال، یکی از فرماندهان ارتش در چالشی مستقیم با ولادیمیر پوتین و متحدش، رئیس جمهور بلاروس، الکساندر لوکاشنک به سربازان خود دستور داد که در اوکراین جنگ نکنند و اعلام کرد که این جنگ ما نیست. والری استپانوویچ، سرهنگ بازنشسته ساخاشیک گفت که این درگیری ممکن است عواقب فاجعه باری برای کشور ما داشته باشد.

وی افزود: «احتمالاً بسیاری زنده به خانه باز نخواهند گشت، ارتش روسیه با تجربه نظامی گسترده سه روز است که در آب‌ها حضور دارد و تعداد تلفات به هزاران می‌رسد. استپانوویچ از برادران خود خواست که در این کار کثیف شرکت نکنند و به آنها گفت این جنگ ما نیست. اظهارات وی در حالی بیان شد که اوکراین اعلام کرد ستونی از تانک ها و سربازان بلاروسی امروز به تهاجم روسیه پیوسته اند.

دولت روسیه گفته است که به خانواده سربازان روسی کشته شده ۱۱۰۰۰ روبل (۸۱ پوند) پرداخت خواهد کرد. این در حالی است که روسیه به اتهام ارتکاب بمباران بی‌رویه شهر خارکف اوکراین، با اتهامات جنایات جنگی مواجه است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی به مردم خود در یک ویدئوی فیس‌بوک گفت که این بمب‌گذاری در خارکف، وحشت علیه اوکراین بود. هیچ هدف نظامی در میدان وجود نداشت.
وی با توصیف حمله به یک ساختمان اداری در مرکز خارکف به عنوان ترور آشکار، افزود:  «هیچ کس نمی بخشد. هیچ کس فراموش نمی کند. این حمله به خارکف جنایت جنگی است.»
او گفت که کیف و خارکف مهم ترین اهداف روسیه هستند و گفت که نیروهای پوتین از ترور برای “شکستن” مقاومت کشور استفاده خواهند کرد.

بر اساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای، در حالی که درگیری وارد ششمین روز خود می‌شود، کاروان نظامی عظیم روسیه در حال پیشروی به سمت کیف است. کریس مورفی، سناتور آمریکایی هشدار داد که نیروهای پوتین در حال آماده شدن برای محاصره طولانی و خونین پایتخت اوکراین هستند.

امروز، وزارت دفاع روسیه هشداری وحشتناک به ساکنان کیف صادر کرده و از آنها خواسته است قبل از بمباران بیشتر برنامه ریزی شده خانه های خود را ترک کنند. در بیانیه ای که توسط خبرگزاری دولتی روسیه منتشر شد، این خبرگزاری اعلام کرد که نیروهای پوتین در حال آماده شدن برای انجام “حملات با دقت بالا” علیه اهدافی در شهر هستند.
در این بیانیه آمده است: ما از شهروندان اوکراینی و همچنین ساکنان کیف می‌خواهیم خانه‌های خود را ترک کنند.

کشتی های جنگی روسیه

اما کارشناسان این سوال را مطرح کرده اند که روسیه تا چه زمانی می تواند به مبارزه با یک جنگ غیرمحبوب و پرهزینه ادامه دهد.افراد و شرکت‌های روسی با تحریم‌ها مواجه شده‌اند، تیم‌های ورزشی آن‌ها از مسابقات بین‌المللی اخراج شده‌اند و روبل روسیه به پایین‌ترین سطح تاریخی خود سقوط کرده است. همزمان، دادگاه کیفری بین المللی اعلام کرده است که درباره جنایات جنگی ادعایی روسیه در اوکراین تحقیق خواهد کرد.به دنبال بسته شدن گسترده فضای هوایی روسیه، این کشور با محدودیت های سنگینی در سفرهای دریایی نیز مواجه است.

روز یکشنبه، ترکیه تهاجم روسیه را یک جنگ خواند و به محدود کردن حرکت کشتی‌های جنگی از طریق تنگه ترکیه و به دریای سیاه، یک مسیر استراتژیک به اوکراین اشاره کرد. از زمان آغاز جنگ تاکنون حدود ۶۶۰,۰۰۰ پناهجو از اوکراین فرار کرده اند، از جمله ۱۵۰,۰۰۰ نفر در روز گذشته که بیم آن می رود بزرگترین جابجایی مردم از زمان جنگ جهانی دوم باشد. به گزارش رسانه های دولتی روسیه، دور دوم مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین برای چهارشنبه برنامه ریزی شده است.

بیشتر بخوانید:

واکنش دختر رئیس جمهور چچن به منتقدان جنگ اوکراین؛ رمضان قدیروف کیست؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود