عربستان ۸۱ نفر را در یک روز اعدام کرد

عربستان ۸۱ نفر را در یک روز اعدام کرد

وزارت کشور عربستان سعودی تایید کرد که ۸۱ مرد به دلیل ارتکاب جنایات مختلف از جمله قتل افراد بی گناه، مردان، زنان و کودکان به اعدام محکوم شدند. عربستان سعودی ۸۱ مرد از جمله هفت یمنی و یک سوری را اعدام کرد که بر حسب آمار، بزرگترین اعدام دسته جمعی این کشور در چند دهه اخیر است.

این تعداد از ۶۷ اعدام گزارش شده در کل سال ۲۰۲۱ و ۲۷ اعدام گزارش شده در سال ۲۰۲۰ بیشتر است. وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد که جرایم این افراد از پیوستن به گروه های شبه نظامی تا داشتن عقاید انحرافی را شامل می‌شده است. در این بیانیه آمده است: این افراد که بالغ بر ۸۱ نفر بودند به دلیل جرایم مختلف از جمله قتل مردان، زنان و کودکان بی گناه محکوم شدند. جنایات این افراد همچنین شامل بیعت با سازمان های تروریستی خارجی مانند داعش (دولت اسلامی)، القاعده و حوثی ها است.

اعدام در عربستان

این وزارتخانه نگفت این اعدام ها به چه شیوه‌ای انجام شده است. در بیانیه اعلام شده ۳۷ نفر از شهروندان سعودی که در یک پرونده متهم به ترور افسران امنیتی و هدف قرار دادن ایستگاه های پلیس، گناهکار بودند نیز اعدام شده اند. اعدام توده ای به احتمال زیاد رکورد حقوق بشری عربستان سعودی را (در زمانی که قدرت های جهانی بر تهاجم روسیه تمرکز دارند) جابه‌جا خواهد کرد.

گروه های حقوق بشری، عربستان سعودی را به دلیل اجرای قوانین محدود در مورد  آزادی بیان سیاسی و مذهبی متهم کرده اند. این گروه ها همچنین منتقد استفاده از مجازات اعدام به خصوص برای افرادی که در زیر سن قانونی دستگیر شده اند، هستند. عربستان سعودی اتهامات نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید طبق قوانین خود از امنیت ملی اش محافظت می کند. خبرگزاری دولتی SPA گفت که متهمان از حق داشتن وکیل برخوردار بودند و حقوق کامل آنها طبق قوانین عربستان در طول روند قضایی تضمین شده است.

بر اساس گزارش های رسانه های دولتی، در سال ۱۹۸۰، یک سال پس از تصرف مسجد الحرام در مکه توسط ستیزه جویان، ۶۳ نفر در یک روز اعدام شده اند. در رکوردی دیگر، در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۴۷ نفر از جمله روحانی برجسته شیعه شیخ النمر در یک روز اعدام شدند.

بیشتر بخوانید:

ممنوعیت نمایش فیلم جدید گل گدوت در کویت و لبنان و چراغ سبز سینماهای عربستان

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی درگذشت؟

دیجیاتو
بدون نظر

ورود