پای سانسور به برنامه کودک هم باز شد! حذف ترانه های برنامه عمو پورنگ و واکنش او

پای سانسور به برنامه کودک هم باز شد! حذف ترانه های برنامه عمو پورنگ و واکنش او

ترانه های برنامه «کلبه عموپورنگ» در بازپخش آن از شبکه دو سیما حذف شده، اتفاقی که واکنش داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) را به دنبال داشته است.

کلبه عمو پورنگ یک مجموعه تلویزیونی موزیکال در ژانر کمدی و خانوادگی است که پخش نخست آن از نوروز ۱۴۰۰ در شبکه دو سیما آغاز شد و دی ماه امسال به پایان رسید. از آن زمان به بعد، این برنامه با بازپخش بعضی قسمت ها همچنان عصرها روی آنتن شبکه دو سیما می رود، اما در این بازپخش، تقریباً همه ی ترانه های این برنامه حذف شده اند و دیگر پخش نمی‌ شوند.

این در حالی است که در هر قسمت از مجموعه کلبه عمو پورنگ ، مجری-بازیگر این برنامه یا بعضی دیگر از بازیگران آن، معمولاً دو ترانه مرتبط با موضوع آن قسمت و با اشعار آموزنده می‌ خواندند، ترانه هایی شاد که مورد علاقه ی مخاطبان کودک و نوجوان برنامه نیز هست.

پس از انتشار این خبر، داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) در واکنش به حذف ترانه های مجموعه کلبه عموپورنگ در بازپخش این برنامه، از تنگ‌ تر شدن عرصه به برنامه‌ سازان گفت.

داریوش فرضیایی در کامنتی در اینستاگرام در اینباره، نوشت: «من همه تلاشم رو برای شادی بچه‌ها و خانواده‌های محترم بکار گرفتم، چون می‌دونم تو این شرایط سخت فقط باید روحیه و امید و انگیزه به هم ببخشیم، اما چه کنم که عزیزان عرصه رو روزبه‌روز بر ما تنگ‌تر می‌کنند. ان‌شاالله که درست میشه.»

سانسور کلبه عمو پورنگ

از زمان آغاز پخش مجموعه کلبه عمو پورنگ ، مدیران تلویزیون و شبکه دو، بابت پخش ترانه های این برنامه متحمل برخی فشارها شدند. از جمله اینکه در یکی از رسانه‌ ها، کمپین‌ های مختلفی با هدف حذف ترانه های این برنامه تدارک دیده شد.

کلبه عمو پورنگ ابتدا در نوروز ۱۴۰۰ در ۱۳ قسمت روی آنتن رفت اما ادامه ی ساخت این مجموعه با حواشی بسیاری رو به رو شد، مانند توقف ضبط برنامه به دلیل شرایط کرونا، عدم واکسیناسیون عوامل برنامه، عدم عقد قرارداد به موقع و جلوگیری از پخش برنامه به دلیل ممیزی‌ هایی در حوزه موسیقی و ترانه.

پس از پایان پخش سری نخست کلبه عمو پورنگ در ایام نوروز ، ابتدا قرار بود قسمت های جدید این برنامه از تیر ماه از شبکه دو سیما پخش شود اما به دلیل ممیزی هایی درخصوص موسیقی‌ و فضای پرتحرک و شاد آن، از پخش برنامه جلوگیری شد.

سانسور کلبه عمو پورنگ

به دنبال این اتفاق، تهیه‌ کننده ی مجموعه کلبه عمو پورنگ ، مسلم آقاجانزاده که در دو دهه اخیر تهیه‌ کنندگی اغلب برنامه‌ های داریوش فرضیایی (عمو پورنگ) را بر عهده داشته است، در مصاحبه ای گفت: «به موسیقی و ترانه‌ های برنامه و به ویژه فضای پرتحرک و طنز و شادی که برای بچه‌ ها ایجاد کرده‌ ایم، نقد دارند. ما کاری با این ویژگی‌ ها برای بچه‌ ها ساخته‌ ایم و اگر قرار باشد این‌ ها را حذف کنند، بهتر است در اوج خداحافظی کنیم. یکی از مشکلاتی که با برنامه دارند موسیقی سنتی و فولکلوری است که استفاده می‌ کنیم و به ما خرده می‌ گیرند و نامه‌ نگاری می‌ کنند که چرا از این‌ ها استفاده می‌ کنید، چون خواننده‌ های لس‌ آنجلسی هم از برخی از آن‌ ها استفاده کرده‌ اند. سؤال اینجا است که چرا ما باید داشته های فرهنگی خود را کنار بگذاریم، چون برخی افراد که مورد تأیید ما نیستند هم از آن‌ ها استفاده کرده‌ اند؟»

این مصاحبه بازتاب زیادی داشت و اندکی بعد آقاجانزاده در گفتگوی دیگری اظهار کرد: «پس از مصاحبه ی قبلی، زمانی که رئیس سازمان صدا و سیما از این مشکلات مطلع شد به سرعت این جریان را پیگیری کرد و دستور بررسی و برطرف شدن مشکلات پیش آمده برای این مجموعه را داد. بعضی افراد با جوسازی و نامه‌ نگاری‌ هایی مسئولان را مجاب کرده بودند که در  کلبه عمو پورنگ حد و حدودها رعایت نمی‌ شود در صورتی که ما در یک جوابیه‌ محتوای ترانه‌ ها و موسیقی‌ های برنامه را برای مدیران و مسئولان ارسال کردیم و با حمایت مدیریت شبکه دو توانستیم ثابت کنیم که موارد عنوان شده مبنی بر رعایت نکردن چهارچوب‌ های صدا و سیما درست نیست و درنهایت توانستیم به تولید کار ادامه دهیم. هر چند که باز هم می‌گویم حتی اگر یک خواننده لس آنجلسی از موسیقی فولکلور اصیل ما برای ترانه‌ های خود استفاده می‌ کند ما چرا باید از این قطعه‌ ها دست بکشیم و هنر کشورمان را برای مخاطبان مان به نمایش نگذاریم؟ اتفاقاً ما باید از این موسیقی‌ ها استفاده کنیم و آن‌ ها را تمام و کمال برای کشور و فرهنگ خود کنیم.»

سانسور کلبه عمو پورنگ

در نهایت بالاخره مهر ماه امسال پخش این مجموعه از سر گرفته شد و قسمت های جدید آن روی آنتن شبکه دو سیما رفت. پخش این مجموعه تا دی ماه امسال ادامه یافت.

پس از پایان پخش این برنامه، آقاجانزاده در مصاحبه ای درباره ی ادامه همکاری با صدا و سیما و تولید فصل جدید کلبه عمو پورنگ ، اظهار کرد: «امکان ساخت فصل بعدی برنامه کلبه عمو پورنگ در شرایط حاضر به هیچ وجه مشخص نیست. برای ایام نوروز و دیگر مناسبت‌ ها هیچ برنامه‌ ای نداریم. علت این بلاتکلیفی در ساخت و عدم برنامه ریزی برای تولید قسمت جدید برنامه کلبه عمو پورنگ  را می‌توان عدم تسویه حساب صدا و سیما با برنامه دانست. اعضای گروه با وجود تولید و پخش ۱۴۰ قسمت از کلبه عمو پورنگ و زحماتی که در یک سال گذشته کشیدند، هنوز به حق و حقوق خود در حوزه مسائل مالی دست نیافته‌ اند‌. اعضای گروه کلبه عمو پورنگ منتظر تسویه حساب برنامه هستند. تا زمانی که هزینه‌های این برنامه پر مخاطب تسویه نشود، نمی‌توان برای تولید برنامه جدید طرح و برآوردی ارائه داد.»

۷ نظر

ورود

 • علیرضا کاظمی اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  خیلی برنامه قشنگ و جذابی بود حیف با کج سلیقگی و حذف آهنگهایش خرابش کردن ما باید غمگین ترین مردم عالم باشیم

 • Hasti اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  راس میگه خوب چرا اهنگاشو خذف میکنین

  • HOSSEN.NORAE اسفند ۲۶, ۱۴۰۰

   سلام.من پدر ۳فرزندم.بچه امروز از ۴ماهگی تلوزیون نگاه میکنه.قبل صحبت کردن.با اینترنت اشنا میشه.سن۱.۵الان ۳.۵اهنگ دانلود میکنه.بازی از گوگل نصب میکنه.اسلاید ئکاه میکنه.روبیگا پست میزاره.یه کارشناس بگه داخل خانه ۷۰متری چه طور ۳فرزند مهارشون کنم.که از۲۴ساعت.روزی ۴ساعتداخل فضای مجازی نباشند،

 • الی اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  اینا رو هم مث برنامه کودک فیتیله جمعه تعطیله میکنن که به خاطر یک اشتباه چندین سال زحمت یک گروه که باعث شادی بزرگ و کوچیک میشد میکنن فقط میتونم بگم خدا شما رو و افکارتون ان شالله زودتر از بین ببره

 • مهناز اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  واقعاً متاسفم برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و از اون بیشتر متاسفم برای کسی که این نظر و داد و تو کلبه ی عموپورنگ آهنگ ها حذف شد، با این کار بچه‌ها رو هم از تلویزیون زده می کنین و باعث می شین مثل بزرگترها به سمت ماهواره کشیده بشن، الحمدالله تبعات استفاده از ماهواره رو هم که دارین مشاهده می کنین، خدا انشاءالله جواب مسئولان بی کفایت رو که همه جا ریشه انداختن، بده.

 • انیس اسفند ۲۴, ۱۴۰۰

  منم خیلی ناراحت شدم که آهنگ هارو حذف کردن
  من با ۲۳ سال، اول تا آخر ترانه هارو موقع پخش شدن با شادی همخونی میکردم.
  ولی الان با حسرت فقط میشینم تکرارش رو بی هیجان نگاه میکنم

 • نگار فروردین ۲, ۱۴۰۱

  چون خرن 😏 مردم واسه اهنگاش دارن نگاه میکن خوب