قرص های یُد ضد تشعشعات هسته ای در آمریکا نایاب شد

قرص های یُد ضد تشعشعات هسته ای در آمریکا نایاب شد

قرص های پتاسیم یدید در آمریکا به دلیل ترس از جنگ هسته ای با روسیه، اکنون به قیمت ۱۴۹ دلار (ده برابر قیمت اصلی) در eBay به فروش می رسد. این قرص ها اثرات مسمومیت با تشعشعات را خنثی می کنند، اما مصرف بیش از حد آن می تواند بسیار خطرناک باشد.

بسته‌هایی که معمولاً با قیمت حدود ۱۴ دلار به فروش می‌رسیدند، اکنون در eBay با قیمت ۱۵۰ دلار عرضه می‌شوند و این در حالی است که وب‌سایت سازنده این دارو را ناموجود اعلام کرده است. این افزایش تقاضا با وجود هشدارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری مبنی بر اینکه مصرف بیش از حد قرص های ضد تشعشع می تواند کشنده باشد، صورت گرفته است.

قرص پتاسیم یدید

تهاجم روسیه به اوکراین باعث ایجاد ترس انتشار رادیواکتیو پس از حمله به یکی از نیروگاه های اتمی اوکراین یا حتی استفاده از بمب هسته ای شده است. سی‌ان‌ان گزارش داده است که ذخایر تولیدکنندگان پتاسیم یدید در ایالات متحده کاهش یافته است. در همین حال، قیمت قرص‌ها برای پاسخگویی به تقاضای بالا، افزایش یافته است.

مصرف بیش از حد، محافظت بیشتری ایجاد نمی کند و در واقع می تواند باعث بیماری شدید یا حتی مرگ شود. اما ترس از جنگ هسته‌ای باعث افزایش تقاضا برای قرص ها شده که می تواند اثرات مسمومیت با تشعشعات را خنثی کند.

آخرین هجوم برای خرید پتاسیم یدید در ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ و در پی زلزله و سونامی ژاپن که به نیروگاه اتمی فوکوشیما آسیب رساند، رخ داد. فروشگاه های Whole Foods مجبور شدند تابلوهایی نصب کنند که به مردم هشدار می داد مصرف بیش از حد قرص ها خطرناک است.

قرص پتاسیم یدیدبا توجه به افزایش تقاضا برای قرص های  پتاسیم یدید، که به خودی خود و در دوزهای کم مضر نیست، CDC اکنون هشدار می دهد که مصرف بیش از حد قرص ها می تواند کشنده باشد.

به گفته CDC، پس از رها شدن رادیواکتیو در اتمسفر، ممکن است با تنفس داخل ریه ها برود و آب، خاک، گیاهان و حیوانات محلی را آلوده کند. اگر قرار گرفتن در معرض تشعشع اتفاق بیفتد، غده تیروئید نمی‌تواند تفاوت بین ید رادیویی و ید معمولی را متوجه شود و هر دو را جذب می‌کند. قرار گرفتن در معرض بیش از حد این مواد، یکی از دلایل اصلی سرطان تیروئید است.اما زمانی که یدید پتاسیم طبق دستور مصرف شود، می تواند به سرعت تیروئید را اشباع کند و با موفقیت از جذب ید رادیواکتیو جلوگیری کند.

قرص پتاسیم یدید

یک جعبه ۱۳۰ میلی گرمی قرص IOSAT به قیمت ۸۹.۹۵ دلار فروخته می شد. در مقایسه با قیمت های معمولی، جعبه ۱۴ تایی قرص IOSAT، ساخته شده توسط Anbex، همچنان به قیمت ۱۳.۹۹ دلار در وب سایت سازنده به فروش می رسد.

با توجه به افزایش مصرف قرص یدید پتاسیم، CDC هشدار داده است که یک دوز تنها به مدت ۲۴ ساعت از غده تیروئید محافظت می کند، و استفاده بیش از یک دوز، بیشتر ضرر دارد تا این که مفید باشد.این آژانس افزود که مصرف بیش از حد توصیه شده محافظت بیشتری ارائه نمی دهد و در واقع می تواند باعث بیماری شدید یا مرگ شود

یدید پتاسیم می تواند با جلوگیری از جذب آن در غده تیروئید (بخشی از بدن انسان که به تشعشعات حساس است) از مسمومیت ناشی از اشعه جلوگیری کند. این ماده  که دارای فرمول شیمیایی KI است ؛ نمک پایداری است که بدن برای ساخت هورمون های تیروئید نیاز دارد.

قرص پتاسیم یدید

ما بیشتر یدید پتاسیم مورد نیاز خود را از رژیم غذایی دریافت می کنیم، اما این ماده را می توان در صورت قرار گرفتن در معرض تشعشعاتی مانند تشعشعی که پس از حمله هسته ای منتشر می شود، مصرف کرد.این قرص از ورود ید ناپایدار به غده تیروئید فرد و ایجاد آسیب جدی جلوگیری می کند. یدید پتاسیم از سایر قسمت های بدن در برابر تشعشع محافظت نمی کند و استفاده بیش از یک دوز در روز از آن نیز خطرناک است. اما این دارو به طور رسمی توسط دولت ایالات متحده به عنوان یک درمان به رسمیت شناخته شده است و به آمریکایی ها توصیه می شود که آن را در پی حمله هسته ای یا نشت تشعشعات مصرف کنند.

بیشتر بخوانید:

تعداد سلاح های هسته ای روسیه در مقایسه با دیگر دارندگان این سلاح های مرگبار

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود