۱۰ اشتباه رایج که در مراقبت از موهایمان مرتکب می شویم

۱۰ اشتباه رایج که در مراقبت از موهایمان مرتکب می شویم

در بحث مراقبت از موها همه ی ما می دانیم که ممکن است محصولی که برای موهای دیگران مؤثر بوده، برای ما اصلاً اینگونه نباشد. اما اشتباهات مشترکی هم هست که ما هر روز یا گهگاه در مورد موهای خود مرتکب می شویم. به همین دلیل است که با وجود انواع مراقبت ها و رسیدگی ها، موهایمان باز هم آنطور که باید نیستند.

در ادامه از اشتباهات رایجی خواهیم گفت که مانع از دستیابی به موهایی خوب و سالم می شوند.

۱- موهایتان را مرتب نوک گیری نمی کنید

حتی اگر قصد بلندکردن موهایتان را داشته باشید هم باید آن ها را مرتب نوک گیری کنید. نکته اینجا است که نوک گیری، ظاهر سالم تری به موها می دهد، باعث می شود موها پُرتر دیده شود و برای رشد موها هم مفید است چون شما را از بخش های آسیب دیده ی موهایتان خلاص می کند. لازم نیست زود به زود موهایتان را کوتاه کنید. به گفته ی کارشناسان، هر ۱۲ هفته یک بار، نیم سانتیمتر نوک گیری موها کفایت می کند.

۲- از نرم کننده مو استفاده نمی کنید

نرم کننده بخشی از روتین شستشوی موها است. استفاده از نرم کننده ضروری است چون موها را نرم می کند و چون بر اثر استفاده از شامپو و دیگر عوامل، تعادل تولید چربی برهم می خورد، نرم کننده این تعادل را بازمی گرداند. گرچه از نرم کننده معمولاً بلافاصله بعد از شامپو استفاده می شود اما گفته می شود اگر نرم کننده را قبل از شامپو بزنید، موها پرپشت تر به نظر می رسند.

۳- به اندازه ی کافی آب نمی خورید

ما می دانیم که به دلایل زیادی باید مراقب میزان آبی که روزانه می نوشیم باشیم اما چیزی که نمی دانیم این است که نوشیدن به اندازه ی آب برای موهایمان هم مفید است. تحقیقات نشان داده آب یکی از عواملی است که در رشد موها نقش دارد. به همین دلیل ممکن است در صورتی که به اندازه ی کافی آب ننوشید، موهایتان دیگر رشدی نداشته باشند.

۴- از محصولات خیلی قوی استفاده می کنید

قبل از زدن هر محصولی به موهایتان، باید از مواد تشکیل دهنده ی آن مطلع شوید. برخی مواد هستند که باید از آن ها دوری کنید، مانند محصولاتی که بر پایه ی سیلیکون و الکل هستند، موادی که علت اصلی آسیب دیدگی موهای شما هستند. به خاطر داشته باشید که همواره باید با موهای خود با ملایمت رفتار کنید و از چیزی استفاده کنید که بهترین تأثیر را برای آن داشته باشد.

۵- موهایتان را زیاد برس می کشید

مانند هر کار دیگری که با موهای خود انجام می دهید، برس کشیدن موها هم باید به شکل صحیح انجام شود. برس کشیدن موها باعث تحریک پوست کف سر می شود، امری که به رشد موها می انجامد اما کارشناسان متوجه شده اند که برس بیش از اندازه می تواند باعث ریزش موها شود. به همین دلیل توصیه می کنند بیشتر از دو بار در روز موهایتان را برس نکشید، یک بار صبح و یک بار شب.

۶- با موی خیس می خوابید

به احتمال زیاد برایتان پیش آمده که خسته از حمام بیرون آمده و با موهای خیس خوابیده باشید. همه ی ما این کار را مرتکب شده ایم. اما این کار به موها صدمه می زند چون مو وقتی خیس است در شکننده ترین و ضعیف ترین حالت خود قرار دارد. به همین دلیل مستعد آسیب دیدگی است. به علاوه، گرمای سرتان و رطوبت طولانی مدت موها باعث رشد باکتری هایی می شود که شوره سر را ایجاد می کنند.

۷- از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو زیاد استفاده می کنید

تغییر مدل موهای خود وسوسه انگیز است و به همین دلیل خودداری از استفاده از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو کار دشواری به نظر می رسد. با این حال، می توانیم تعداد دفعات استفاده از این وسایل را کم کنیم تا سلامت موهایمان حفظ شود. اما اگر متوجه نشانه هایی مبنی بر آسیب دیدن موهایتان شدید، مثل گره خوردن موها یا خشکی بیش از اندازه ی آن ها، یعنی وقتش رسیده این وسایل حرارتی را برای مدتی کنار بگذارید و به موهایتان برسید.

۸- دمای آبی که با آن حمام می کنید مناسب نیست

نامناسب بودن دمای آب در هنگام استحمام می تواند برای موها بسیار مضر باشد چون در هر مرحله، آب باید دمای مشخصی داشته باشد. از آنجایی که آب داغ باعث باز شدن منافذ پوست و پاکسازی کامل آن ها می شود، بهتر است با آب داغ کف سر خود را ماساژ دهید و موهایتان را بشویید. اما نرم کننده را با آب سرد بشویید تا رطوبت در موهایتان بماند.

۹- به اندازه ی کافی پروتئین مصرف نمی کنید

مواد غذایی پروتئینی هم برای موها مفید هستند، به همین دلیل اگر به دنبال موهایی بلند، محکم و درخشان هستید، به چیزهایی که می خورید آگاه باشید. موها از پروتئین ساخته شده اند، به همین دلیل، مصرف مواد غذایی پروتئینی موها را محکم تر و درخشان تر می کند.

۱۰- از روغن های گرم استفاده نمی کنید

روغن های گرم برای موها بسیار مفید هستند و کافی است روغن مناسب برای نوع و جنس موهایتان را پیدا کنید. چیزی که با اطمینان می دانیم این است که استفاده از روغن های گرم بهترین راه برای حفظ و تغذیه ی موهای خشک و شکننده است. این کار را می توانید در خانه یا آرایشگاه انجام دهید.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود