اگر صورت خود را فقط با آب بشوییم چه اتفاقی می افتد؟

اگر صورت خود را فقط با آب بشوییم چه اتفاقی می افتد؟

تلاش هایمان برای داشتن پوستی درخشان ممکن است ما را به خرید صدها محصول پوستی وادارد. شوینده ها، کرم های مرطوب کننده، ماسک های صورت، روغن ها – فرصت های زیادی برای برخورداری از پوستی جوان و شاداب وجود دارد. اما وقتی کرمی که با هزار امید به صورت مان زده بودیم پوست مان را به کلی نابود می کند بسیار دلسرد می شویم. باورتان می شود یا نه، پوست ما همیشه یک دوست خوب داشته که از آن غفلت می شود و آن همان آب است.

در ادامه می خواهیم ببینیم اگر صورت خود را فقط با آب بشوییم چه اتفاقی می افتد.

۱- پوست تان نرم می شود

شوینده های صورت چربی طبیعی پوست را از بین می برند، امری که باعث خشکی و خارش می شود. اگر متوجه شدید پوست تان انگار تنگ شده یا قرمز به نظر می رسد، شاید بد نباشد شوینده ی صورت تان را مدتی کنار بگذارید و تنها از آب استفاده کنید.

۲- کمتر جوش می زنید

شاید فکر کنید شوینده های صورت کمک می کنند چربی صورت تان کمتر شود. اما جالب است بدانید که آن ها در واقع برعکس عمل می کنند. پوست وقتی رطوبت خود را از دست می دهد، به طور خودکار چربی بیشتری تولید می کند. در نتیجه، پوست جوش می زند. منافذ پوست بزرگ می شوند. برعکس، گفته می شود آب سرد باعث کاهش تولید چربی طبیعی پوست می شود و حتی التهاب پوست را کم می کند.

۳- پوست جوان تر به نظر می رسد

آب سرد پوست را محکم می کند و روند پیری را کُند می سازد. از آب داغ استفاده نکنید چون می تواند به پوست تان صدمه بزند و مشکلات بیشتری به بار آورد. صابون ها و شوینده هایی که در مجموع قلیایی هستند (pH میان ۹ تا ۱۱) پوست را می سایند و موجب از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شوند. این امر درنهایت باعث بروز چین و چروک می شود.

۴- دچار واکنش های آلرژیک نمی شوید

پیدا کردن یک شوینده ی مناسب برای پوست های حساس و مستعد آلرژی ممکن است یک چالش تمام عیار باشد. متأسفانه برای پی بردن به مناسب بودن یا نبودن یک شوینده برای پوست تان راهی جز امتحان کردن آن روی پوست تان ندارید. برخی شوینده ها می توانند باعث سوختگی شیمیایی و واکنش های آلرژیک شوند. این واکنش ممکن است نه بالافاصله، بلکه به مرور رخ دهد.

۵- پوست تان استراحت می کند

لوازم آرایش و دیگر محصولات زیبایی می توانند اثری منفی بر پوست تان داشته باشند و مشکلات فعلی آن را تشدید سازند. وقتی به استفاده از آب روی آورید، پوست تان فرصت استراحت پیدا می کند و کار خود را بدون هیچ کمک خارجی توسط کرم ها یا مرطوب کننده ها انجام می دهد.

اگر شستن پوست را به کلی کنار بگذاریم چه اتفاقی رخ می دهد؟

بستگی به نوع پوست تان دارد. اگر خشک باشد ممکن است پس از مدتی متوجه کدرتر شدن آن شوید. با این حال، اگر پوست تان چرب باشد، منافذ پوست تان مسدود می شوند و به خاطر انباشت چربی، جوش های بیشتری می زنید.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود