راهکارهایی طبیعی برای جلوگیری از رشد موهای زائد صورت

راهکارهایی طبیعی برای جلوگیری از رشد موهای زائد صورت

داشتن اندکی موی صورت برای خانم ها امری طبیعی و رایج است. اما در برخی موارد ممکن است موهای ضخیم و تیره رنگی هم روی صورت تان باشد که تقریباً هر روز مجبور به برداشتن شان با موچین باشید. به این مسأله ی ناخوشایند، هیرسوتیم (Hirsutism) یا مَردمویی گفته می شود و اغلب به دلیل برهم خوردن تعادل هورمونی بدن رخ می دهد. گرچه وکس و لیزر می توانند به خلاص شدن از موهای زائد کمک کنند، اما روش های طبیعی هم برای کاهش این موها وجود دارد که شاید به همان اندازه مؤثر باشند.

در ادامه راهکارهایی طبیعی برای کاهش رشد موهای زائد صورت به شما یاد خواهیم داد.

۱- چای نعناع فلفلی بنوشید

چای نعناع فلفلی عطر و طعم فوق العاده ای دارد و علاوه بر آرام کردن اعصاب، می تواند میزان هورمون های مردانه ای که درون خون تان وجود دارد را کاهش دهد. از آنجایی که هورمون های مردانه عامل رشد موهای زائد صورت هستند، کاهش سطح آن ها ممکن است به کاهش رشد این موها هم کمک کند. تحقیقات نشان داده نوشیدن ۲ فنجان چای نعناع فلفلی در روز می تواند رشد موهای زائد صورت را کاهش دهد.

۲- عصاره ی اسطوخودوس و درخت چای را امتحان کنید

از عصاره های گیاهی قرن ها برای مراقبت از پوست و زیبایی استفاده شده و برخی از آن ها می توانند در جلوگیری از رویش موهای زائد بسیار مؤثر باشند. تحقیقات نشان داده زدن عصاره های اسطوخودوس و درخت چای به قسمت مورد نظر می تواند رشد موهای زائد را کاهش دهد.

۲- سعی کنید چربی های ترانس را از رژیم غذایی خود حذف کنید

آن شیرینی ای که همیشه از قنادی مورد علاقه تان می خرید شاید سر حال تان آورد و شیرینی‌دوستی تان را ارضا کند اما احتمالاً مانند اغلب شیرینی های غیرخانگی حاوی چربی های ترانس است. چربی های ترانس علاوه بر افزایش سطح کلسترول و بالا بردن خطر ابتلا به بیماری قلبی، ممکن است باعث رشد موهای زائد هم شوند. حذف چربی های ترانس از رژیم غذایی خود تصمیمی است که بدن تان حتماً بابت آن از شما ممنون خواهد بود.

۴- ورزش کنید

داشتن تحرک یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت کلی خود انجام دهید و اختصاص دادن حدود ۳۰ دقیقه از روز خود به انجام یک ورزش شدت متوسط به شما کمک می کند هم وزن خود را کنترل کنید و هم جلوی رشد موهای زائد صورت تان را بگیرید. از آنجایی که داشتن اضافه وزن در رشد موهای زائد نقش دارد، با کم کردن تنها ۵ درصد از وزن خود می توانید تعادل را به هورمون های خود بازگردانید و موهای زائد صورت تان را هم کم کنید. اما حواس تان باشد ورزشی مثل ورزش های هوازی نکنید که سطح هورمون تستوسترون بدن تان را بالا ببرد و از انجام ورزش های شدت بالا مثل وزنه زدن خودداری کنید.

۵- به طب سوزنی فکر کنید

طب سوزنی روش بسیار خوبی برای آرامش گرفتن و رفع فشارهای عصبی است و علاوه بر اینکه سر حال تان می کند، می تواند به کاهش موهای زائد صورت هم کمک کند. تحقیقات نشان داده طب سوزنی می تواند تراکم و طول موهای زائد را کاهش دهد و سطح هورمون های مردانه را پایین آورد.

۶- به قدر کافی آب بنوشید

حفظ رطوبت بدن به طور قطع برای سلامت و زیبایی تان ضروری است. نوشیدن به اندازه ی آب سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد، کمک می کند پوست مدت طولانی تری جوان بماند و فواید زیاد دیگری هم برای سلامت دارد که یکی از آن ها جلوگیری از رشد موهای زائد صورت است. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب تصفیه شده در روز می تواند به بهبود این مشکل کمک کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود