پهپاد ترکیه ای «آکینجی» رکورد ملی ارتفاع پرواز را با ۱۲.۲ کیلومتر شکست

پهپاد ترکیه ای «آکینجی» رکورد ملی ارتفاع پرواز را با ۱۲.۲ کیلومتر شکست

پهپاد ترکیه ای «بایراکتار آکینجی» در ادامه ی پروازهای آزمایشی اش موفق به ثبت رکوردی جدید در حداکثر ارتفاع شد و ارتفاعی معادل ۱۲.۲ کیلومتر را به ثبت رساند. این رکورد در روز ۱۱ مارس ۲۰۲۲ در حین یک پرواز آزمایشی به ثبت رسید.

پهپاد آکینجی-بی با کمک سرمایه های محلی و ملی و توسط شرکت بایراکتار تحت هدایت ریاست صنایع دفاعی توسعه پیدا کرده است. دو موتور با توان ۷۵۰ اسب بخار و مجموع ۱۵۰۰ اسب بخار، انرژی این پهپاد را تامین می کنند.

این پهپاد در شرایط هوای زمستانی، طی پروازی آزمایشی در آسمان شهر «چورلو» به رکورد ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح دریا دست یافته بود.

پهپاد ترکیه ای

رکورد قبلی

بایراکتار آکینجی که طی مراسمی با حضور رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در ۲۹ اوت ۲۰۲۱ رونمایی شده بود رکورد قبلی بالاترین ارتفاع پرواز در صنایع هوانوردی ترکیه را با ۱۱.۶ کیلومتر در اختیار داشت.

ترکیه در حال حاضر از این پهپاد برای محافظت از قلمرو خود و نیز به انجام رساندن کارهای عملیاتی استفاده می کند. تاکنون ۶ فروند از این پهپادها به نیروهای امنیتی ترکیه پیوسته اند.

ترکیه برای صادر کردن این پهپاد با دو کشور نیز قرارداد منعقد کرده است. به گفته ی منابع آگاه، این قراردادها امسال در تاریخ های ۲۲ فوریه و ۲ مارس امضا شده اند. اما گفته نشده که این دو کشور کدامند. بر مبنای این قرارداد، بایراکتار آکینجی و سامانه های زمینی متناوباً از سال ۲۰۲۳ به بعد تحویل خواهند شد.

پهپاد ترکیه ای آکینجی

پهپاد آکینجی دقیقاً چیست؟

آکینجی یک پرنده ی هدایت پذیر از راه دور یا همان هواپیمای بدون سرنشین است که پروژه ی مشترک ترکیه و اوکراین بوده است. وظیفه ی اصلی این پهپاد انجام عملیات شناسایی عملیاتی و استراتژیک و همچنین حملات هوایی به اهداف متخاصم است.

گستردگی بال های آکینجی ۲۰ متر و طول بدنه اش ۱۲.۳ است. این پهپاد مجهز به سامانه های نظارتی نیز هست: از دوربین های حرارتی بسیار قدرتمند گرفته تا رادارهایی با آنتن های آرایه فازی فعال و حسگرهای گوناگون.

پهپاد ترکیه ای آکینجی

اولین پرواز آزمایشی نمونه اولیه آکینجی در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۹ صورت گرفت. آکینجی می تواند تا ۲۴ ساعت در هوا بماند. محدوده عملیاتی این پهپاد ۲۵۰ کیلومتر و سرعت آن ۴۶۳ کیلومتر بر ساعت است و توانایی حمل بار تا سقف ۱۳۵۰ کیلوگرم را دارد.

بیشتر بخوانید:

پهپاد پهن پیکر «غزه» با قابلیت شناسایی هواپیماهای پنهانکار از فاصله ۵۰۰ کیلومتری

پهپادهای کامیکازه UAV-X؛ قاتلین احتمالی ارزان قیمت اما موثر مراکز نفتی عربستان سعودی

منبع: Bulgarian Military
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۲ نظر

ورود

 • ناشناسم فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  دیگه پهپادی فکرنکنم به اندازه انگشتان دست برا اکراین مونده باشه. طبق آمارهمه سرنگون شدن بخاطرصدای بیش ازحدموتور. درضمن این پهپادملخ دار هیچ شانسی تو نبرد هوایی نداره چون صداش ازچندکیلومتری پیداست.

  • ایوب فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   آره تو راست میگی همین پهباد ها بیس از ۱۵۰۰فقط تانک روسیه را داغون کرده هزاران توپ ماشین زرهی هم جدا

   • ناشناس فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

    نه تو راست میگی. چون هر پهپادی میتونه یک ستون نفربر بی دفاع رو بمباران بکنه. حتی پهپادهای دست ساز داعشی

  • علی همدانی فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   ساغ اوْل تورکیه/ ساغ اوْل روزیاتو

  • علی فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   آره کلا دوازده کشور بایراکتار سفارش دادن و مهندسین هوافضا و نخبه های نظامی همه اون دوازده کشور هم به اندازه شما چیزی نمیفهمن برو تو یوتیوب هم سرچ کن که ارتشی های اکراین با بایراکتار چه بللایی سر ستون های نظامی روسیه که با ضد هوایی و سیتم دفاع موشکی محافظت میشدن در آورده

 • میر معصوم شاملو فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  یاشاسین تورکیه یاشاسین آزربایجان

  • علی فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   ایران یاشا آذربایجان یاشا ….
   ترکیه هیچ سنخیتی نه به فرهنگ ما داره و نه به زبان ما …فکر کنم جنابعالی تبریزی باشی…..
   وطن فروشی چیز خوبی نیست ….ایران و آذربایجان لازم و ملزوم همند …. ترکیه تا بحال چندین بار به هموطنان آذری زبان ما بی احترامی کرده و آنها را زده نمونه اش دو سال پیش بود ..؟.آیا غیرت تو اجازه میدهد از چنین کشوری دفاع کنی….؟؟؟
   غیرتت چه میگوید….؟؟
   هر کسی که خواهان جدایی آذربایجان از ایران باشد قطعا یک خائن کثیف است و با آب هفت دریا و حتی با وایتکس هم تمیز نمیشود….

 • حسن فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  این پهپاد رو به اوکراین نفروختن. پهپاد هایی که تو اوکراین استفاده میشه بایراکتارtb2 هستن. Tb2 ها صدها تانک و نفربر نابود کردند.

 • رضا فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  این ناشناس همه فن حریف از همه‌ چی سر درمی‍آرد اخبار مورد تأیید خودشان و منابع مؤثق دیگر را هم قبول ندارد مخصوصأ اگر اخبار مربوط به موفقیت‌های ترکیه باشد کلأ ایشان انکار می‌کنند و اخبار را زیر سؤال می‌برند و راه تخریب را پیش میگیرد.

 • علی فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  سلام….
  بعضی ها خودشون رو از حرف حق دور میکنند و میچسبند به هر دروغی که روس‌ها میگن ، …؟؟؟!! چرا خودشون رو میکشند تا ثابت کنند که روس‌ها پیروز شدن ( آنهم روسهای بی خدا که با نامردی ۵ استان مهم کشور ما را صاحب شدند و اگر اینکار را نمی‌کردند الان ایران از طریق گرجستان با اوکراین همسایه بود …. حالا جنابعالی که هر جفنگی را باور میکنید ، میشه بفرمایید این همه تانک‌های روسی که نابود شده و هواپیماهای روسی که سقوط کرده اند را اوکراین با تیرکمان زده و یا با تفنگ ساچمه ای….؟؟ خودت را حتی اگر بکشی در طرفداری از روس‌ها ، چیزی حقیقت را عوض نخواهد کرد و این روسها نشان دادند که پای بند به هیچی نیستند و فوق‌العاده نامرد هستند نمونه اش ندادن موشک‌های است ۳۰۰ بود و خلاصه زمانی به ما دادند که خودشان نمونه ۵۰۰ را راهی بازار کردند …!!! یعنی اس ۳۰۰ دیگر داشت از رده ارتش روسیه خارج میشد ….؟؟؟!!! و یا نیروگاه اتمی را با سه چهار برابر قیمت واقعی فروختند چون دیدند که ایران برای رسیدن به نیروی اتمی هر پول مفتی را خرج میکند و بخاطر همین انواع سنگ اندازی را کردند …. حالا این حضرت ناشناسم با دهان کف کرده و با ولع خاصی از روس‌ها دفاع میکند و خداوکیلی خودش هم میداند که دارد پاچه خواری میکند و دروغ میگوید ، ریدم به دهن آمریکا و روسیه و اسرائیل ،،،همه اینها فقط به فکر منافع خودشان هستند و ما عقلمان را دادیم به روس‌ها و دلمان خوش است که از ما حمایت میکنند و حال خواهی دید که همین روس‌ها سر جریان اوکراین با آمریکا سر ایران معامله خواهند کرد و دست از حمایت ایران برخواهند داشت و پشتمان را خالی خواهند کرد و ما را به آمریکا و اسرائیل خواهند فروخت ، خواهی دید ای بیچاره…آنها همه فقط به فکر خودشان هستند اما مسئولان قاقول ما فکر میکنند هر چه بیشتر پول و امتیاز به این روشها بدهند حکومتیشان تضمین است ولی افسوس که دچار حماقت بزرگی شده اند و این نشان میدهد که هیچی از سیاست و کشورداری نمی‌دانند ، در صورتی که در حال حاضر این روسیه است که بشدت به ما احتیاج دارد…….عمو جون برو کمی وجدان و انصاف یاد بگیر و همینطور سوادتو بیشتر کن و هر جفنگیاتی را باور نکن…….
  نگی کسی به من نگفت….فقط خداوند این کشور ما را از سر دروغ و ریا و چاپلوسی…

  • مجید فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   درودبرشما دقیقا درسته

  • عباس فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

   عالی ،تو کل دنیا اگر ایران دوستی هم اگر داشته باشد مصلما اون تورکیه و آزربایجان هست ولی به خاطر نادانی یه عده ای این دوستی ها تبدیل به دشمنی بین ما و تورکیه وهمین طور آزربایجان شمالی شده است

 • آصف فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  اگه ادعای شما بر فرض درست باشه که ترکیه دوبار ما رو زده شما فارسها همیشه در حال زدن ما هستین و ما ترکها دشمنی جز فارسها نداریم چون شمایید که ربان و تاریخ فرهنگ و اقتصاد ما را دارید نابود میکنید

 • عباس فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  آره داداش تو و امثال تو راست میگن تورکیه جیزه ما اصلا هیچ سنخیتی باتورکیه نداریم البته شماها ندارید ولی تورک های آزربایجان با تورک های تورکیه از یک رگ وریشه هستیم ،روسیه خوبه روسیه اصلا تابه یه بارهم کشور ما تجاوز نکرده محکم بچسبید به روس ها تا رستگار شوید

 • هوشنگ.نصوحی فروردین ۲۰, ۱۴۰۱

  این برای مرباخوری شما ایرادبزرگیه که بدون آگاهی لز صحت و سقم ۱خبر.؟ویادرنبود اطلاعات حقیقی اقدام به درج اخیارکذب بنماید.. برای نمونه؟.پهپادترکیه ای توان۳۵ساعت پرواز راداردو نه۲۴ساعت. …ویادرموردسقف پروازی. پهپادایرانی غزه .سقف۱۵هزا متر را در . کارنامه خوددارد

 • سبحان فروردین ۲۴, ۱۴۰۱

  در پروپاگاندایی که گرفتارش هستید همین بس که فرمانده سنتکام فقط ایران رو رقیب امریکا در صنعت پهپادی میدونه. نه روسیه و چین و کشورهای دیگر. اصلا از ترکیه اسم هم نبرده

  • میثم فروردین ۲۴, ۱۴۰۱

   داداش خیلی واردیا با بزرگا میپری😁عزیز دلم معلوم تعصب اجازه نمیده چشاتو باز کنی،کشورهای انگلیس و آلمان که خودشون صنایع نظامی پیشرفته دارن اولی۶۰تاودومی۴۰ فروند دارن قرارداد میبندن برای بایراکتاربجای پهبادهای اسرائیلی یعنی لغو قرارداد میکنن با اسرائیل😉تو خودتو زیاد تو فشار ننداز همین ارمنستانم فهمیده روسیه نمیتونه حریف ترکیه بشه داره روابطشو درست میکنه با ترکیه یعنی روسیه اگه این اتمو نداشت پوخی نبودکلا

 • سعید دی ۲۱, ۱۴۰۱

  خیلی ساده لوحانه هست که فکر کنیم دومین ارتش بزرگ دنیا محتاج پهپادهای نسل دو ما هست علت اینکه روسیه نامرد از ما پهپاد گرفته فقط و فقط باز کردن پای ایران به جنگ اوکراین و باز کردن دست غرب برای تحریم بیشتر و گرفتن غرامت از ایران بوده

  روسیه هیچوقت دوست ما نبوده