۱۰ فیلم وسترن بسیار دیدنی، باکیفیت و به ناحق نادیده گرفته شده ای که قبل از مرگ باید دید

۱۰ فیلم وسترن بسیار دیدنی، باکیفیت و به ناحق نادیده گرفته شده ای که قبل از مرگ باید دید

ژانرهای زیادی وجود ندارند که بتوانند به اندازه وسترن موثر و شناخته شده باشند. این فیلم ها که از لحاظ ابعاد تاریخی بسیار منحصربفرد و حماسی هستند، باعث تولد افسانه ها شده، تکنیک های جدیدی را به سینما معرفی کرده و شاید مهم تر از همه، به عنوان ابزاری برای نگاهی درون نگرانه به فرهنگ و تاریخ آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اند. ژانر وسترن ژانر بسیار بااعتبار و محترمی است و فیلمسازان مشهوری مانند جان فورد، سرجیو لئونه و سام پکینپا طلایه داران آن بوده اند اما در شرایطی که فیلم های وسترن زیادی ساخته شده، برخی از آن ها خارج از رادار طرفداران ژانر وسترن قرار گرفته یا آن احترامی که شایسته اش بوده اند را دریافت نکرده اند.

10 فیلم وسترن کمتر شناخته شده که باید دید

این وسترن های نادیده گرفته شده متعلق به دوره های متفاوت ژانر وسترن هستند و قربانی تبلیغات ضعیف یا نداشتن چیزی جدید نسبت به کلاسیک های ژانر خود شده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم وسترن جذابی آشنا کنیم که به ناحق نادیده گرفته شده و به شما توصیه می کنیم که اگر از طرفداران این ژانر هستید، حتماً در اولین فرصت به تماشایشان بنشینید.

10 فیلم وسترن کمتر شناخته شده که باید دید

۱۰- Death Rides A Horse

فیلم Death Rides A Horse به عنوان یکی از بهترین فیلم های وسترن اسپاگتی نه تنها برخی از بهترین دیالوگ های پایانی و مهم تاریخ سینما را دارد (وقتی ۱۵ سال برای کشتن یک نفر صبر کرده اید، مایه شرم است که تنها بتوانید یک بار او را بکشید!) بلکه یکی از قوی ترین و جذاب ترین داستان های فیلم های وسترن تاریخ سینما را داراست در حالی که لی ون کلیف نقش اصلی آن را بازی می کند. او پیش تر با بازی در فیلم تحسین شده The Good, the Bad and the Ugly (و البته فیلم نادیده گرفته شده For a Few Dollars More) توانسته بود به بازیگر محبوب فیلم های وسترن در نگاه طرفداران این ژانر تبدیل شود و بازی اش در نقش یک جانی تشنه انتقام در Death Rides a Horse نیز یکی از بهترین نقش آفرینی های اوست.

این فیلم توسط جیولیو پترونی کارگردانی شده و علاوه بر ون کلیف، جان فیلیپ لا نیز در نقش بیل ظاهر می شود، مردی که او نیز در جستجوی انتقام از همان دار و دسته ای است که ون کلیف به دنبال آن هاست اما به دلایلی بسیار متفاوت. شاید به دلیل همزمانی با انتشار فیلم خوب، بد، زشت بود که Death Rides A Horse نادیده گرفته شده اما می توان آن را یکی از بهترین فیلم های دهه ۶۰ است.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۹- The Great Silence

فیلم The Great Silence همانند فیلم قبلی یکی از بهترین فیلم های ژانر وسترن در دهه ۶۰ میلاید است و باز هم همانند آن نادیده گرفته شد، علیرغم اینکه از زمان انتشارش تاثیر زیادی روی فیلم های بعدی ژانر وسترن داشت، از جمله روی تریلر پر از برف The Hateful Eight ساخته کوئنتین تارانتینو. این فیلم سرجیو کوربوچی که داستان آن در بوران مبزرگ سال ۱۸۹۹ می گذرد، به یک اندازه، خشن، بیرحم و باشکوه است و ژان لویی ترینتیگانت در نقش شخصیت «سکوت» بازی می کند، مردی که بعد از کشته شدن والدینش دیگر لب به سخن گفتن نگشوده و در تصمیمش برای انتقام راسخ است.

اینکه بگوییم چنین داستانی در همه فیلم های این ژانر کلیشه ای است، نادیده گرفتن کلیشه های منحصربفرد فیلم خواهد بود، در حالی که آب و هوای برفگیر یوتا به شکلی زیبا با فضاهای بیابانی و بایری که در اغلب فیلم های وسترن دیده می شود، به خوبی ترکیب شده است. اما غیر از فضای زمستانی و برفگیر، چیزهای بیشتری در فیلم کوربوچی وجود دارد، زیرا این فیلم یکی از بزرگ ترین کلیشه های این ژانر را وارونه می کند. در این فیلم نوبت به جایزه بگیرها می رسد که شخصیت های منفی داستان باشند و این شخصیت سکوت و تفنگ نمادین ماوزر او هستند که باید همه چیز را حل و فصل کنند.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۸- Pale Rider

فیلم Pale Rider ساخته سال ۱۹۸۵ تقریباً به طور کامل با نقدهای مثبت همراه بود اما کاری نمی توان کرد جز اینکه گفت این فیلم، وسترن فراموش شده کلینت ایستوود است. ایستوود که خود این فیلم را کارگردانی نیز کرده، در نقش شخصیت اصلی فیلم ظاهر می شود. این فیلم یازدهمین تجربه کارگردانی ایستوود بود اما فیلم وسترن باکیفیتش قربانی شرایط شد و بین دو فیلم دیگرش در این ژانر، The Outlaw Josey Wales و Unforgiven، منتشر شد در حالی که فیلم دوم آخرین فیلم او در مقام بازیگر- کارگردان در ژانر وسترن بوده و در فصل جوایز سینمایی سال ۱۹۹۲ نیز یکی از تحسین شده ترین و پرجایزه ترین فیلم ها بود. اگر چه Pale Rider مانند نابخشوده نیست اما فیلمی فوق العاده جذاب و باکیفیت است.

ایستوود در این فیلم بار دیگر نقش مردی بی نام را بازی می کند که تنها با نام «موعظه گر» از او یاد می شود و از شهری معدنی در مقابل گروهی از راهزنان که سردسته آن ها می خواهند تمامی طلاهای دره را برای خود بردارد محافظت می کند. با ترکیب رازهایی مبهم در مورد سرگذشت شخصیت اصلی و سکانس بسیار خوش ساخت پایانی، هیچ دلیلی وجود ندارد که فیلم Pale Rider جایگاه فیلم وسترن کلاسیک فراموش شده کلینت ایستوود را به خود اختصاص داده باشد.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۷- Young Guns

فیلم Young Guns وسترنی است که بسیاری نام آن را نشنیده اند اما شاید به خاطر بازیگرانش باشد که اعتبار و استقبالی که شایستگی اش را داشت دریافت نکرد، بازیگرانی که در دوران بازی در این فیلم در اوایل حرفه بازیگری خود بودند. با داشتن برادران شین (امیلیو استیوز و چارلی شین) در نقش های اصلی در کنار کیفر ساترلند، داستان کریستوفر کین از جنگ لینکلن کانتی به دلایل خوبی غافلگیر کننده است، علیرغم اینکه نمره راتن تومیتوز آن به شکل باورنکردنی و بدون توضیحی تنها ۴۲ درصد است.

علیرغم بازی های تحسین شده از تمام بازیگران، به ویژه امیلیو استیوز در نقش بیلی کوچیکه، فیلم Young Guns هیچگاه توسط مخاطبان جدی گرفته نشد اگر چه به خاطر تصویرسازی معتبر و واقعی اش از نبرد لینکلن کانتی مورد تحسین قرار گرفته است. علیرغم نقدهای متفاوت، فیلم Young Guns موفقیت تجاری خوبی برای سازندگانش بود، تا جایی که در سال ۱۹۹۰ نیز دنباله ای غیرضروری از آن ساخته شد. اما نسخه اورجینال بسیار بهتر بوده و به شکلی بی نقص اکشن و تعلیق را با هم ترکیب کرده است.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۶- Silverado

لورنس کاسدان بیشتر به خاطر مشارکت هایش در ساخت فیلم های Indiana Jones و Star Wars شناخته می شود زیرا نقشی تعیین کننده در هر دو پروژه داشت. اما جدای از این دو پروژه، کاسدان سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش سناریو شده و با The Big Chill, Grand Canyon, و The Accidental Tourist در بخش فیلمنامه نویس و کارگردان بسیار به دریافت جایزه اسکار بهترین سناریو اقتباسی و اورجینال نزدیک شده بود. در این میان یکی از فیلم های او که دور از رادار مخاطبان قرار گرفت، فیلم Silverado در سال ۱۹۸۵ بود.

این فیلم در دوران اکرانش فیلم نسبتاً موفقی از لحاظ تجاری بود، بازیگران بسیار بااستعدادی در خود داشت از جمله دنی گلوور، کوین کاستنر، اسکات گلن، کوین کلاین و جف گلدبلوم جوان. این فیلم اما در وبسایت راتن تومیتوز تنها امتیاز ۷۷ درصد را دارد اما یکی از جذاب ترین فیلم های وسترن است که در دوران سکوت این ژانر ساخته شد. اگر چه داستان فیلم ساده است اما فیلمی بسیار پرانرژی بوده و یکی از نادیده گرفته شده ترین و قوی ترین آثار کاسدان است. اگر به فیلم هایی با حال و هوا و قالب The Magnificent Seven علاقه دارید، نباید چیزی شما را از تماشای این فیلم منصرف کند.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۵- Heaven’s Gate

شاید هیچ وسترنی را نتوان یافت که به اندازه فیلم Heaven’s Gate ساخته مایکل چیمینو به بازشناسی و تمجید دیرهنگام نیاز داشته باشد فیلمی که در زمان انتشارش به ناحق «فاجعه ای کامل» لقب گرفت. فیلم Heaven’s Gate به دلایل بسیاری بدنام است، از جمله بدرفتاری با حیوانات در فرآیند ساخت اما شاید بتوان گفت که این فیلم نماد بدترین زیاده روی ها در تاریخ سینماست. در دوران اکران اولیه اش، فیلم چیمینو با بودجه ای ۴۴ میلیون دلاری تنها ۳.۵ میلیون دلار فروش داشت اما در داستان این فیلم چیزهایی بسیار بیشتر از پایان تراژیک حیات واقعی آن وجود دارد. در سال ۱۹۸۰، چیمینو به عنوان یکی از خوش آتیه ترین کارگردانان هالیوود شناخته می شد که به تازگی درام جنگ ویتنامی او با عنوان The Deer Hunter در سال ۱۹۷۸ به افتخارات بزرگی دست یافته بود.

Heaven’s Gate تازه ترین پروژه او به عنوان داستان حماسی و جاه طلبانه از جنگ جانسون کانتی در سال ۱۸۸۹ بود. اما فیلمی که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد فیلمی نبود که کارگردانش در ابتدا می خواست بسازد. امروزه پس از تدوین ها و سکانس های اضافه شده جدید، Heaven’s Gate توانسته جایگاه یک فیلم کالت و طرفداران خاص خود را پیدا کند و چیمینو نیز خود به خاطر کات نهایی بسیار باکیفیتش در سال ۲۰۱۲ مورد تحسین قرار گرفته است. طول فیلم زیاد است اما اگر بتوانید میراث ناخوشایندش را نادیده بگیرید، Heaven’s Gate می تواند تجربه تماشای جذابی را برایتان رقم بزند، فیلمی که یکی از حماسی ترین و باشکوه ترین داستان هایی است که تاکنون در ژانر وسترن دیده شده است.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۴- Tombstone

در اوایل دهه نود میلادی دو فیلم در مورد وایت ایرپ، هفت تیرکش معروف تاریخ غرب وحشی ساخته شد. یکی از آن ها Tombstone با بازی کرت راسل در نقش وایت ایرپ بود و دیگری فیلمی به نام Wyatt Earp که کارگردانی آن را لورنس کاسدان و نقش اولش را کوین کاستنر بر عهده داشت. یکی هم در گیشه و هم توسط منتقدان نادیده گرفته شد در حالی که دیگری تنها در یک حوزه متحمل بی توجهی شد. همانطور که شاید تاکنون حدس زده اید، Tombstone و Wyatt Earp در ابتدا بخشی از یک پروژه یکسان بودند. کاستنر نقش مهمی در ساخت فیلم اول داشت که کوین جار سناریو آن را نوشته بود اما کاستنر فکر می کرد که بیشتر تمرکز سناریو بر روی شخصیت های کناری ایرپ است و بدین ترتیب تصمیم گرفت فیلمی با تمرکز کامل بر روی شخصیت وایت ایرپ بسازد. برای کسانی که هر دو فیلم را دیده اند، تفاوت آن ها کاملاً آشکار است.

در حالی که انتخاب بازیگران فیلم کاستنر بسیار خوب بود اما نتیجه نهایی فیلمی خسته کننده، نامتعادل و بیحال بود اما در طرف دیگر، فیلم Tombstone از سناریو کوین جار سود برده و به خوبی با حال و هوای درامی در مورد تیراندازی در او. کی کورال و انتقام گیری بعدی ایرپ همخوانی داشت. فیلم Tombstone یک موفقیت تجاری نسبی بود اما منتقدان بسیاری از ویژگی های جذاب فیلم را نادیده گرفتند، از جمله تصویرسازی وال کیلمر از داک هالیدی، یک هفت تیرکش الکلی که از مرض سل رنج می برد. کیلمر در این فیلم بهترین نقش آفرینی دوران حرفه ایش را دارد اما در سال بعد در فصل سینمایی به کلی نادیده گرفته شد. اینکه او حتی نامزد جایزه قابل توجهی نیز نشد بیش از پیش طرفداران فیلم را درمانده می کند اما این موضوع نیز مانع نمی شود که امروزه نتوان از بازی او در Tombstone لذت برد.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۳- Open Range

کوین کاستنر اگر چه به عنوان یک قهرمان سینمایی بی مزه مشهور شده اما وسترن نادیده گرفته شده او در سال ۲۰۰۳ با نام Open Range و با بازی رابرت دووال و مایکل گمبون نهایت تلاشش را برای نشان دادن این که این تصور از فیلم های وسترن او وجود دارد انجام می دهد. داستان فیلم Open Range که در دوران پس از جنگ داخلی آمریکا می گذرد، در مورد کاستنر و دووال در نقش دو گاوچران است که هدف یک زمیندار بیرحم قرار می گیرند که نقش او را به شکلی تحسین برانگیز، گمبون بازی می کند. ۱۴۰ دقیقه بعد از رویارویی این دو جبهه بسیار حیرت انگیز و جذاب است و ترکیب دوست داشتنی کاستنر و دووال نقش مهمی در این جذابیت دارد.

با توجه به اکران اولیه فیلم Open Range جای تعجب دارد که این فیلم نتوانست همگام با ۳:۱۰ to Yuma, The Assassination of Jesse James و حتی True Great در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از بهترین فیلم های وسترن مدرن مورد تحسین قرار گیرد. فیلمبرداری فیلم بسیار عالی و جذاب است اما برخلاف دو فیلم دیگر، رمانتیک گرایی متمایز غرب وحشی در آن موج می زند. همچنین این فیلم در کنار تفاوت هایی زیادی که با دیگر فیلم های ژانر وسترن دارد، یکی از بهترین سکانس های درگیری مسلحانه تاریخ سینمای وسترن را نیز در خود جای داده است.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۲- Duck, You Sucker! (A Fistful Of Dynamite)

در حالی که شاید استفاده از عنوان «نادیده گرفته شده» برای هر یک از فیلم های سرجیو لئونه نمی تواند عنوان درستی باشد اما برخی از کارهای کلاسیک این کارگردان به شکلی باورنکردنی فراموش شده اند. وقتی پای سه گانه دلار به میان می آید، دومین فیلم این مجموعه با نام For a Few Dollars More است که کمتر مورد توجه قرار گرفت اما وقتی پای داستان های Once Upon a Time سرجیو لئونه در میان باشد، این فیلم Duck, You Sucker! است که با بی مهری ناخوشایندی مواجه شد. این فیلم که با عناوین A Fistful of Dynamite و Once Upon a Time… the Revolution نیز شناخته می شود، داستان لئونه از انقلاب مکزیک در سال ۱۹۱۰ است که یک کلاسیک فراموش شده و فیلمی است که شایستگی مورد تقدیر قرار گرفتن در کنار دیگر فیلم های تحسین شده او را دارد، حتی در کنار The Good, the Bad and the Ugly و Once Upon a Time in the West.

این فیلم داستان یک استقلال طلب سابق ایرلندی (جیمز کابرن) و راهزنی مکزیکی (راد استایگر) را روایت می کند که به شکلی غیرمنتظره به قهرمانان مبارزات پانچو ویا و امیلیانو زاپاتا در نبرد با دولت مکزیک تبدیل می شوند. فیلم Duck, You Sucker! بسیار باشکوه، حماسی و یک شاهکار تکنیکی است که مابین دو فیلم خارق العاده از لئونه گرفتار شده است. اگر این فیلم را ندیده اید، توصیه اکید ما به شما این است که در اولین فرصت به تماشای آن بنشینید.

10 فیلم وسترن نادیده گرفته شده ای که باید دید

۱- Hostiles

فیلم Hostiles ساخته اسکات کوپر که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد به موفقیتی نسبی دست یافت و در باکس آفیس نیز نسبتاً موفق بود اما تنها یک سال بعد از انتشار، به نظر فیلمی فراموش شده می رسد. داستان این فیلم وسترن در مورد یک فرمانده پیاده نظام کهنه کار ارتش ایالات متحده (کریستین بیل) است که باید یک فرمانده جنگی پیر سرخ پوست (وس استودی) را به خانه اش در مونتانا بازگرداند. فیلم Hostiles در به تصویر کشیدن واقعیت توسعه گرایی ویرانگر آمریکایی، عواقب تداوم این توسعه طلبی به مناطق غربی و میراث جنگ ها با بومیان این کشور بسیار موفق عمل می کند. اگر چه سرعت روایت فیلم کند است اما از آن فیلم هایی است که رفته رفته شما را می سوزاند و حاوی فیلمبرداری خیره کننده و بازی هایی تحسین شده، به ویژه از رُزاموند پایک است که در این فیلم نقش بیوه ای را بازی می کند که خانواده اش در جریان جنگ، توسط گروهی از بومیان کومانچای قتل و عام می شوند.

بدنبال انتشار، فیلم کوپر به خاطر طولانی بودن و کندی روایت و البته روایت کلیشه ای و آشنایش مورد نقد قرار گرفت. علیرغم اینکه Hostiles اولین فیلمی نیست که به لحظات رو به زوال توسعه آمریکا به سمت غرب و کشتار سرخپوستان این کشور در این مسیر می پردازد اما اجرای داستان و به تصویر کشیدن آن بی نقص بوده و بازی های بیل، استودی و پایک نیز به یک اندازه قابل توجه هستند. در فصل جوایز نیز تنها نامزدی این فیلم در Saturn Awards و San Diego Film Critics Society بود که بسیار کمتر از شایستگی بود که فیلم اسکات و بازی ها و فیلمبرداریش داشت.

بیشتر بخوانید:

۱۰ فیلم وسترن متفاوت و هیجان انگیز برای کسانی که به غرب وحشی علاقه ای ندارند

۲۰ نکته جالب و کمتر شنیده شده در مورد فیلم وسترن خوب، بد، زشت [قسمت اول]

۱۰ فیلم وسترن دیدنی و فوق العاده جذابی که به احتمال فراوان ندیده اید [قسمت اول]

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • Mr. Saxobeat فروردین ۹, ۱۴۰۱

  Hostile شاید داستانش دیگه کلیشه ای باشه اما واقعا ارزش دیدن داره و فوق العاده قابل تعمل هست.
  اسم فیلم خودش گواه داستانش هست.داستان خصومتی که بر اساس احساسات و حماقت ها پدیدار میشه… .

 • سکولار فروردین ۱۰, ۱۴۰۱

  به حقیقت نمیتوان فیلم های وسترن را از «کلینت ایستوود» جدا دانست.

  ایستوود فوق العادست …………….

  • مصطفی فروردین ۲۳, ۱۴۰۱

   برادر من امیدوارم جز ایستوود از بقیه کارگردان هاهم تو ژانر وسترن فیلم دیده باشی. تا وقتی جان فورد هست تا وقتی سرجی لئونه هست استوود تو کارگردانی وسترن به گرد پای این اساتید هم نمیرسه. ولی تو بازیگری قطعا از بهتریناست تو این ژانر

 • ? فروردین ۱۱, ۱۴۰۱

  این لیست های ( قبل از مرگ باید دیدتونو) اگه جمع کنیم آخرش تبدیل میشه به کل تایمی که یه شخص در طول عمرش داره واسه فیلم دیدن شاید .
  به نظرم زیبایی این لیست تو محدود بودنشه نه اینکه تمام فیلم های گذشته حال آینده رو تو خودش بگونجونه عاقبتم بدون اینکه نویسنده در عمل عنوان کرده باشه به این نتیجهٔ بغرنج برسیم که باید همه‌ی فیلما رو دید !

  • مسعود فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

   شما کارمند شرکت ناسا هستی و وقت فیلم دیدن نداری.اما من و تقریبا هزاران لیسانس بیکار در این مملکت ، برای فیلم دیدن وقت زیاد داریم

 • امیر فروردین ۲۵, ۱۴۰۱

  سلام
  یه سوال دارم از دوستداران فیلم وسترن
  یه فیلمی بود گری گوری پک بازی کرده بود در مورد قاضی روی بین(فیلم زندگی قاضی روی بین با بازی پل نیومن رو نمیگم) در آخر هم گری گوری پک قاضی روی بین و کشت
  کسی میدونه اسم اون فیلم چی هست
  ممنون میشم اگر کمکم کنید

 • داداش کایکو اردیبهشت ۲, ۱۴۰۱

  یادی کنیم از انیمیشن وسترن رنگو که حقیقتا حال و هوای وسترن رو واسه تماشاچی زنده میکنه