مسمومیت مشکوک رومن آبراموویچ پس از شرکت در مذاکرات صلح روسیه و اوکراین

مسمومیت مشکوک رومن آبراموویچ پس از شرکت در مذاکرات صلح روسیه و اوکراین

رومن آبراموویچ در جریان مذاکرات مشکوک به مسمومیت شیمیایی شد. منابع نزدیک به وی می گویند رومن آبراموویچ، میلیاردر روسی، در اوایل ماه جاری در مذاکرات صلح در مرز اوکراین و بلاروس دچار علائم مشکوک مسمومیت شد. مالک باشگاه چلسی که اکنون بهبود یافته است  از درد چشم  و پوسته شدن پوست رنج می برد.گفته می شود که دو مذاکره کننده صلح اوکراین نیز دچار این مشکل شده اند.

مسمومیت شیمیایی آبراموویچ

براساس یک گزارش این مسمومیت ادعایی را تندروها در روسیه که خواستار تخریب مذاکرات بودند ترتیب دادند.مدت کوتاهی پس از افشای این اتهامات، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد گفت که اطلاعات نشان می‌دهد که علائم این افراد به دلیل عوامل محیطی بوده است نه مسمومیت. بعداً یکی از مقامات دفتر رئیس جمهور اوکراین، ایهور ژوکوا، به بی بی سی گفت که در حالی که او با آقای آبراموویچ صحبت نکرده بود، اعضای هیئت اوکراینی خوب هستند و این داستان دروغ است.

فرانک گاردنر خبرنگار امنیتی بی بی سی می گوید که عجیب نخواهد بود اگر آمریکا بخواهد هر گونه اشاره ای درباره استفاده کسی – به خصوص از طرف روسیه – از سلاح شیمایی در اوکراین را کمرنگ جلوه دهد، چون در آن صورت ممکن است وادار به نشان دادن واکنش تلافی جویانه ای شود که اصلا تمایلی به آن ندارد.

وال استریت ژورنال به نقل از منابعی اعلام کرد که شرایط آقای آبراموویچ و مذاکره کنندگان اوکراینی، از جمله رستم اومروف، نماینده اوکراینی، پس از حادثه ۳ مارس بهبود یافته است. یک منبع نزدیک به آقای آبراموویچ به بی بی سی گفت که او اکنون بهبود یافته و به مذاکرات برای تلاش برای پایان دادن به جنگ در اوکراین ادامه می دهد.

گزارش شده آقای آبراموویچ به عنوان یک میانجی در مذاکرات بین اوکراین و روسیه حضور دارد. ماهیت دقیق موقعیت او مشخص نیست، اما سخنگوی الیگارشی قبلا گفته بود که نفوذ او محدود است. روز یکشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که آقای آبراموویچ به او پیشنهاد کمک برای کاهش تنش تهاجم روسیه به این کشور را داده است. ابن میلیاردر روسی در ابتدای ماه جاری برای  مذاکرات بین مسکو و کیف راهی شد. بنا بر گزارش ها، او در جریان این سفر با زلنسکی ملاقات کرد.

در همین حال، گروه روزنامه‌نگاری تحقیقی Bellingcat گفت که آقای آبراموویچ و مذاکره‌کنندگان علائمی داشتند که شبیه با مسمومیت با سلاح‌های شیمیایی بود. این علائم شامل التهاب چشم و پوست است. آقای آبراموویچ از آن زمان در ۱۴ مارس در فرودگاه تل آویو اسرائیل در انظار عمومی دیده شده است.

مسمومیت شیمیایی آبراموویچ

آقای آبراموویچ اوایل ماه جاری از سوی اتحادیه اروپا و بریتانیا به دلیل ارتباط ادعایی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تحریم شد، اما او آن ارتباط را رد می کند. ظاهراً آقای زلنسکی از آمریکا خواسته است که از تحریم آبراموویچ خودداری کند و استدلال می‌کند که او می‌تواند در مذاکره برای توافق صلح با مسکو نقشی ایفا کند. کرملین گفته است که آقای آبراموویچ نقش اولیه ای در مذاکرات صلح ایفا کرده است اما این روند اکنون در دست تیم های مذاکره کننده دو کشور است.

دو طرف قرار است روز سه‌شنبه در استانبول برای اولین گفتگوهای صلح ملاقات کنند.بعدازظهر ۳ مارس، رومن آبراموویچ به مذاکره کنندگان صلح روسیه و اوکراین در مذاکرات در مورد مرز اوکراین و بلاروس پیوست. آنچه بعد اتفاق افتاد بسیار مرموز است. بعداً در همان شب، سه نفر از نمایندگان، از جمله آقای آبراموویچ علائم مسمومیت با عامل عصبی را تجربه کردند. آن‌ها پوست ملتهب، چشم های تحریک شده و درد شدید پشت چشم داشتند، علائمی که تمام شب ادامه داشت. به گفته Bellingcat، هیچ یک از آنها چیزی بیشتر از شکلات و آب نخورده بودند. متخصصان سلاح های شیمیایی این پرونده را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که این علائم ناشی از استفاده عمدی از یک عامل شیمیایی بوده است.

هیچ اظهارنظر فوری از سوی روسیه و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آنها مسئول بوده اند وجود ندارد.اما به نظر می رسد که یک نفر می خواست برای کسانی که در مذاکرات صلح شرکت می کنند هشداری ارسال کند. این یک دوز کشنده نبود، بلکه یک هشدار بود. پیشنهاد یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است مبنی بر اینکه عوامل محیطی و طبیعی مقصر هستند، عجیب است. هیچ کس دیگری تحت تأثیر این مصائب بسیار جدی پزشکی قرار نگرفت. هامیش دی برتون گوردون، کارشناس تسلیحات شیمیایی، به بی‌بی‌سی گفت که بسیار بعید است که عوامل محیطی با این علائم ارتباط داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

فراز و نشیب های زندگی رومن آبراموویچ؛ از یتیم شدن در سه سالگی تا دوستی با پوتین

ادعای یک اولیگارش روس: «رومن آبراموویچ به دستور ولادیمیر پوتین باشگاه چلسی را خرید»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود