فراز و نشیب های زندگی رومن آبراموویچ؛ از یتیم شدن در سه سالگی تا دوستی با پوتین

فراز و نشیب های زندگی رومن آبراموویچ؛ از یتیم شدن در سه سالگی تا دوستی با پوتین

روحیه کارآفرینی همراه با ارتباطات و تعاملات زیاد باعث شد تا رومن آبراموویچ (Roman Abramovich) قبل از ۴۰ سالگی به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شود. از آنجایی که این مرد ۵۵ ساله روسی پس از ۲۰ سال مالکیت، باشگاه فوتبال خود را به قیمت ۳ میلیارد پوند برای فروش قرار داده است، می خواهیم نگاهی به آغاز امپراطوری رومن آبراموویچ بیاندازیم.

او به خاطر میلیاردها دلار ثروت و سبک زندگی مجللش شناخته شده است، اما جالب است بدانید زندگی رومن آبراموویچ مالک چلسی به بدترین شکل ممکن شروع شده. او قبل از این که سه ساله شود، پدر و مادرش را از دست داد. مادرش در اثر مسمومیت خونی زمانی که او فقط یک سال داشت، مرد و پدرش در اثر حادثه ای در یک کارگاه ساختمانی جان باخت.

مادرش، ایرینا، کمتر از یک سال پس از تولد رومن دوباره باردار شد و سپس دچار مسمومیت خونی مرگبار شد. او در سن ۲۸ سالگی درگذشت. پدر و مادرش هر دو یهودی بودند و زمانی که در شورای اقتصاد ملی کار می کردند با هم آشنا شده بودند. پس از مرگ مادرش، رومن برای زندگی با مادربزرگ پدری‌اش، تاتیانا پیش او فرستاده شد، بنابراین پدرش، آرکادی، می‌توانست سرکار برود.زندگی نامه رومن آبرامویچتاتیانا و همسرش ناخمان، یهودیان بلاروسی بودند که در لیتوانی زندگی می کردند و پس از الحاق لیتوانی به اتحاد جماهیر شوروی تبعید شدند بنابراین او و ناخمان از هم جدا شدند. وی نهایتا در یک اردوگاه درگذشت. در ماه مه ۱۹۶۹، پدر رومن، آرکادی، داوطلب شد تا بر کارهای ساختمانی نظارت کند. یک روز هنگامی که جرثقیل حرکت کرد، دستش شکست و پاهایش له شد. او چند روز بعد از این اتفاق درگذشت. پس از آن، رومن رفت تا با عمویش لیب (Leib)، همسرش لودمیلا (Ludmilla) و دو دخترشان در آپارتمان کوچکشان در اوختا، در ۲۰۰ مایلی مسکو زندگی کند این خانواده بعداً به پایتخت نقل مکان کردند.

زندگی نامه رومن ابراموویچ

رومن علیرغم ضایعات غم انگیزش، احساس نمی کند که دوران کودکی او بد بوده است. او یک بار گفته بود: «در دوران کودکی شما نمی توانید چیزها را با هم مقایسه کنید: یکی هویج می خورد، یکی آب نبات می خورد، هر دو طعم خوبی دارند. به عنوان یک کودک شما نمی توانید تفاوت را تشخیص دهید.»

پدربزرگ و مادربزرگ مادری رومن، واسیلی و فاینا، اهل اوکراین بودند، جایی که رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در حال حاضر جنگ خونین خود را در آنجا به راه انداخته است. آنها در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که مادر رومن، ایرینا، سه ساله بود، گریختند.

زندگی نامه رومن ابراموویچ

جوانی رازآلود

جزئیات جوانی رومن همچنان مانند یک راز باقی مانده است. گفته می شود او از دو دانشگاه انصراف داد و بعداً اعتراف کرد: «هیچ وقت اصرار نکردم که دانشجوی خوبی باشم». اولین منبع درآمد او فروش عروسک در یک غرفه در بازار مسکو در اواخر دهه هشتاد بود. طبق بیوگرافی رومن آبراموویچ: «میلیاردر از ناکجاآباد» که در سال ۲۰۱۵ نوشته شده است، زنی که در آن زمان برای او شروع به کار کرده بود، هنوز به کارش ادامه می دهد.

او همچنین زمانی که در مسکو و در آپارتمان خودش بود اردک های پلاستیکی می فروخت و پس از اینکه والدین همسر اولش، اولگا، ۲۰۰۰ روبل به عنوان هدیه عروسی در سال ۱۹۸۷ به او دادند،  دامنه کارش را به فروش دئودورانت و عطر گسترش داد. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پرسترویکای میخائیل گورباچف – به معنای بازسازی – به الیگارش ها اجازه داد تا مشاغل دولتی را خریداری کنند و مسیر زندگی رومن نیز تغییر یافت.

زندگی نامه رومن ابراموویچ

برای رومن، این فرصتی برای کسب درآمد جدی بود. در سال ۱۹۹۲، او به اتهام استفاده از اسناد جعلی برای خرید ۵۵ تانکر گازوئیل دستگیر شد، اما اتهامات او منتفی شد. رومن در سال ۲۰۱۱ گفت: « من هرگز هیچ سندی را جعل نکردم. هیچ یک از نزدیکان من هرگز سندی را جعل نکرده اند. اگر اسناد تاریخ گذشته چیزی است که خیلی اخلاقی نیست، شاید بتوانیم به آن متهم شویم.»

او زمانی با بوریس برزوفسکی الیگارشی فقید، که از طریق واردات خودروهای مرسدس درآمد کسب کرده بود، همراه شد، و این چنین بود که فرصت های درخشان برای رومن ایجاد شد. آنها با هم، شرکت نفت سیبنفت را به قیمت ۱۰۰ میلیون پوند – یک ششم ارزش آن – با استفاده از یک وام بحث برانگیز در ازای سهام خریداری کردند و زمانی که در سال ۲۰۰۵ آن را به قیمت ۱.۸ میلیارد پوند فروختند، از آن استفاده کردند.

زندگی نامه رومن ابراموویچقدرتمند منزوی

پیوندهای برزوفسکی با رئیس جمهور بوریس یلتسین باعث شد که  به او لقب راسپوتین را بدهند. این ارتباط نه تنها به رومن دسترسی کلیدی داد، بلکه یک آپارتمان در قلب دولت، در کرملین هم نصیبش شد. بعدها هم رومن و هم برزووکسی به قدرت گرفتن پوتین کمک کردند و طبق گزارش ها، رومن یکی از اولین کسانی بود که به یلتسین پیشنهاد داد پوتین را به عنوان جانشین خود منصوب کند. در سال ۲۰۱۲، رومن در دادگاه عالی علیه برزوفسکی به دلیل بدهی مورد مناقشه ۳ میلیارد پوندی که شامل اتهامات باج خواهی، نقض اعتماد و نقض قرارداد بود، پیروز شد.

پس از یک دوره کوتاه خدمت در ارتش روسیه، رومن با همسر اول خود، اولگا، در ۲۱ سالگی ازدواج کرد. این زوج سه سال بعد طلاق گرفتند.او در ازدواج با همسران سابق دیگرش، ایرینا و داشا، جمعا هفت فرزند دارد. بخش اعظم ثروت رومن به خاطر این است که وی بزرگترین سهامدار Evraz، غول فولاد و معدن در بورس لندن است.

زندگی نامه رومن ابراموویچ

رومن اولین بار در سال ۱۹۹۸ برای مردم روسیه به عنوان چهره ای مشهور شناخته شد، زمانی که میلیاردها دلار درآمد داشت، اما هیچ روزنامه ای تصویری از او نداشت. بر اساس بیوگرافی دومینیک میگلی و کریس هاچینز، یکی از نشریات برای هر کسی که بتواند عکسی از آن کسی که آنها به عنوان «قدرتمند منزوی» از او یاد می کنند، ارائه دهد، یک میلیون روبل جایزه تعیین کردند. نهایتا یک تصویر تار برای ماه‌ها در مطبوعات مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه مشاوران رومن او را متقاعد کردند که برای عکس‌های رسمی ژست بگیرد.زندگی نامه رومن آبرامویچبر اساس جدیدترین فهرست ثروتمندان ساندی تایمز، او با ثروت خیره کننده ۱۲ میلیارد پوندی هشتمین مرد ثروتمند جهان است. او توسط دوستانش فردی کاملا  ساکت و خجالتی یاد می‌شود. رومن در زمان تعطیلات در قایق های تفریحی و در خانه های خود در فرانسه، ایالات متحده آمریکا و دریای کارائیب، از ماهیگیری، بولینگ و البته فوتبال لذت می برد. در مصاحبه با آبزرور در سال ۲۰۰۶، در دفتر اتاق هیئت مدیره میدان سرخ رومن، خبرنگار اشاره کرد که تصویر کوچکی از پوتین در اتاقش وجود دارد.

او علاوه بر ارتباط در دولتمردان روسیه، با مارکز ریدینگ و میلیونر بانکی لرد روچیلد دوست است. او حتی یک بار هلیکوپتر خود را به شاهزاده چارلز قرض داد تا به درخواست برگزارکننده به مسابقات چوگان پرواز کند.

زندگی نامه رومن ابراموویچ

پر طرفدار، مثل مسیح

در سال ۱۹۹۹، رومن که هرگز پا به قلمرو سیبری دور شرقی چوکوتکا، در نزدیکی دایره قطب شمال نگذاشته بود، برای فرمانداری آنجا نامزد شد و با نزدیک به ۱۰۰ درصد آرا پیروز شد. زندگی نامه نویسان آن رویداد را “کودتای بی رحمانه اما بدون خونریزی” توصیف می کنند. آنها در ادامه ادعا می کنند: «اسکیموهای سپاسگزار در چوکوتکا او را به عنوان یک مسیح گرامی می داشتند. هرچند دز در مسکو او را یک فراری مالیاتی بی شرم، می نامند.»

زندگی نامه رومن آبرامویچ

کارکنان جوان شرکت نفت وفاداری او را تحسین می کنند. کارگران نفت سیبری به تلخی در مورد دستمزدهای کاهش یافته خود صحبت می کنند. با آنها صحبت شده که سهام خود را در شرکت نفت به او بفروشند. در سال ۲۰۰۶، تخمین زده شد که رومن حدود ۷۷۰ میلیون پوند به این منطقه پمپاژ کرده، ۱۸ مدرسه ساخته و ۱۸ مدرسه دیگر و همچنین ۲۸ بیمارستان جدید را بازسازی کرده است. تزریق نقدی باعث افزایش امید به زندگی و نرخ تولد شد و مرگ و میر نوزادان را به نصف کاهش داد.

رومن که تا سال ۲۰۰۸ این سمت را برعهده داشت، در مصاحبه‌ای گفت: «هر کسی دلیل خود را دارد. برخی معتقدند به این دلیل است که من بخشی از دوران کودکی خود را در شمال دور گذرانده ام که به چوکوتکا کمک کرده ام، برخی معتقدند به این دلیل است که دوران کودکی سختی داشته ام، برخی معتقدند به دلیل دزدی پول است که به چوکوتکا کمک کرده ام. هیچ یک از اینها واقعی نیست. وقتی از بیرون نگاه می کنی و شرایط این ۵۰ هزار نفر را می بینی، می‌خواهی کاری انجام بدهی.»

بیشتر بخوانید:

رومن آبراموویچ مالک باشگاه چلسی در پی فشارها استعفا داد

واکنش دختر رومن آبراموویچ ؛ دوست نزدیک ولادیمیر پوتین به حمله به اوکراین

یک نظر

ورود

  • خسرو تورک قشقایی فروردین ۲, ۱۴۰۱

    من خسرو تورک قشقایی از نوادگان اغوزخان بزرگ و فرزند طاهرخان ایل بیگی از آنجایی که علم نصب میدانم و رومن یک یهودی از تبار تورکان خزری هست و خون اغوزخان بزرگ در رمانش جاری هست توصیه میکنم ایشان ارتباطش را با پوتین جنایتکار و ملعون قطع کنند و با اردوغان دوست بشوند هر چه باشد در رگ های هردوتاشون رومن و اردوغان خون تورک جریان دارد.توصیه یک عموزاده ی تورک تبار به رومن