انتقاد رائفی پور از سربازی اجباری در ایران و پیشنهاد جالب او برای حل این مشکل

انتقاد رائفی پور از سربازی اجباری در ایران و پیشنهاد جالب او برای حل این مشکل

علی اکبر رائفی پور، مدرس و نظریه پرداز ایرانی که با اظهارنظرهای جنجالی اش شناخته می شود، در بخشی از مصاحبه ی جدید خود با وبسایت خبر فوری به انتقاد از سربازی اجباری در ایران پرداخته است. او در این مصاحبه پیشنهاد می کند دوره ی آموزشی برای همه اجباری شود و خدمت ۲ ساله به صورت قسطی و با پرداخت ماهیانه تنها ۱۰۰ هزار تومان به مشمولان فروخته شود.

 

رائفی پور خدمت سربازی اجباری

بخش هایی از این مصاحبه در ادامه خواهد آمد:

خبرفوری: یک مشکل برای جوان امروز، مساله سربازی است. که حتی باعث مهاجرت می‌شود و انگار همه در حل این مساله مانده‌اند…

بله سربازی، الان خیلی هم داغ است و خب خیلی‌ها دغدغه‌شان است.

من چند تا ملاحظه دارم راجع‌به سربازی نمی‌خواهم الان طرح را کامل بگویم اینجا. کوتاه به فراخور این مصاحبه… اولاً از نظر امنیت کشور، طرحی درست است که امنیت کشور را به خطر نیندازد. هر طرحی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازد من مخالفم.

در ثانی واقعاً مفید باشد یعنی امنیت را حفظ کند. سربازی که با بیست تا گلوله می‌گذاری می‌فرستی‌اش مثلاً سرِ بُرجَک، این آماده است واقعا؟ من تیراندازی‌ام خیلی خوب است. باشگاه تیراندازی می‌روم. خدمت شما عرض بکنم، من جزء مدعی‌ها هستم، خب! سوریه رفته بودیم آنجا بعضی از این به‌قولی، خدمت شما عرض بکنم، این رزمنده‌ها آنجا تعجب می‌کردند. می‌گفتند، خیلی واردی. گفتم آره ما بچه نظامی هستیم اصلاً همون اعتقادی حتی شرعی هم آدم داشته باشد باید تیراندازی‌اش خوب باشد. سوارکاری‌اش، شنا، تیراندازی. حالا این‌ها چقدر تیرانداز می‌روند مثلاً، چی یاد می‌گیرند؟ حالا چقدر…؟

بعضی‌هایشان می‌گویند آقا یاد می‌گیرند، من قضاوت هم نمی‌کنم، خب! یعنی یکسری نظارت، نگاه‌هایی که ستاد کل دارد سپاه دارد ارتش دارد نیروی انتظامی دارد وارد است، خب! یک بخش هم مردم هستند. من یک سؤالی از بیخ باز مطرح کنم. چقدر سربازی اجباری شرعی است؟ ببین انسان مگر مختار نیست ذاتاً در اسلام؟ انسان مختار است. جهاد هم کفایی است. سربازی هم جهاد کفایی است. یعنی یک عده‌ای بروند کفایت می‌کند، خب! چقدر ما مثلاً ملزم می‌توانیم بکنیم یکی را برداریم ببریم؟ یا خب همین سربازی اجباری بنیان‌گذارش کی است؟ رضاخان است. خب رضاخان، در این مملکت مگر نمی‌گویند همه‌چیزش بد است؟ سربازی‌اش فقط خوب است؟

خب! می‌گوید آقا رضاخان مثلاً پاسپورت هم آورده، الان بگوییم پاسپورت را هم برداریم؟ نه پاسپورت یک چیز معقول است همه جا هم در دنیا دارند. اما چند نفر در دنیا روی همین سربازی اجباری مانده‌اند؟ خب بعد راهکار شما چیست؟

یک نکته‌ای دیگر باز دینی بگویم؛ امام مگر نمی‌گوید جمعیت کشوری که ۲۰میلیون جوان دارد باید ۲۰میلیون تفنگ‌دار داشته باشد؟ این حرف‌های امام خمینی است. فرمایش ایشان است. چه زمانی این حرف را ایشان زدند؟ جمعیت ایران ۳۶میلیون بوده معنی‌اش چیست؟ ۲۰میلیون تفنگ‌دار شامل حال خانم‌ها هم می‌شود. این است دیگر.

خبرفوری: سن خاصی نمی‌طلبد دیگر. یک جامعۀ…

احسنت، ۳۶میلیون وقتی ۲۰میلیون تفنگ‌داره، فقط بچه‌ها و پیرمرد پیرزن‌ها را بگذاری کنار دیگر، همین جمعیت می‌شود دیگر.

بعد آن‌موقع‌ هم ما جمعیت جوان بوده ها! خب! منظور چیست؟ منظور این است که بابا اگه پای پایش رسید از امنیت کشور زن و مرد دفاع می‌کنیم. همون که اولِ انقلاب بِرنا برداشتند یکسری از خانم‌ها هم رفتند دفاع کردند. زمان جنگ جهانی یکی از روش‌هایی که واقعاً آلمان‌ها متوقف شدند در روسیه در شوروی، در روسیه اینکه، که خدمت شما عرض بکنم، خانم‌هایی بودند که تک‌تیراندازی یاد گرفته بودند. اصلاً آن‌ها گمان نمی‌کردند از در آشپزخانه تیر می‌خوردند. در جنگ شهری نابودشان کردند.

کسانی بودند دویست‌ تا سیصدتا، آمار رکورد داشتند که نازی کشتند، خب! الان چی شده؟ پسر ما می‌رود سربازی، دختر نمی‌رود این لیسانسش را گرفته صبر می‌کند، این همین‌جوری درس می‌خواند تندتند. این لیسانس گرفته هِی کِشَش می‌دهد کِشَش می‌دهد که هِی از معافیت تحصیلی برخوردار بشود برود بالا برود بالا، می‌بینی این دکترایش را گرفت این همون در لیسانس مانده، خب این دیگه زنِ این نمی‌شود. این موقع ازدواج می‌رود یکی از دانشجوهای تازه از کارشناسی، یکی را می‌گیرد بعد این مانده.

یعنی دارد معضل‌های فرهنگی‌اجتماعی برای ما به‌وجود می‌آورد. کلی دانشگاه آزاد و این‌ها دارند پولِ اضافه می‌گیرند به‌خاطر چی؟ به‌خاطر کسانی که این شهریۀ ثابته رو دارند می‌دهند. برای اینکه دارند کِشَش می‌دهند.

رائفی پور خدمت سربازی اجباری

خبرفوری: بله، پول سنوات.

من هر بار این حرف را مطرح کردم یهویی برگشتم در جمع گفتم، در همین جمع چند نفرند دارند کِشَش می‌دهند؟ خب! بلااستثناء مثلاً واقعاً می‌بینم در پنج نفر می‌بینم دو نفر می‌گویند آقا من خودم همین… یا هستم یا داشتم می‌کردم.

امروز آیا این نبردها واقعاً فقط نبرد همینه؟ هم اسلحه‌ است فقط تازه… همون را هم تازه در دستش بگیرد؟ الان شما نگاه می‌کنی می‌بینی جنگ‌ها جنگ‌های موشکی شده، جنگ‌های… امنیت سایبری مطرح است تو چرا چیز نداری، برنامه‌نویس نداری؟ خب این‌ها باید اتفاق بیفتد. خب آقا نمی‌شود این برنامه‌نویس خانم باشد؟ ببین من نگفتم الان خانم‌ها بروند سربازی ها! یک وقت نگویند آی رائفی‌پور این‌جور… می‌گویم نه. امنیت را همه باید حفظ کنند.

راهکار من چه بود؟ در سه تا طرح، سه لایه این را دیدم. هر کدام را دوست دارند انتخاب کنند. اولاً همه باید آموزشی را بروند. که تیراندازی را یاد بگیرند، برای خودشان خوب است. یک روزی قصۀ اوکراینی شد هر… دیدید چی‌کار کردند دیگر؟ یک عده‌ای از مملکت دررفته بودند، رفته بودند اوکراین را پیچانده بودند آنجا…

خبرفوری: اما آنجا گیر کردند…

بله، آنجا گیر کردند گفتند داداش شما اوکراینی محسوب می‌شوی پاشو بیا. خب، باید دفاع کنی. بله اسلحه دستت بگیری بتوانی دفاع کنی.

یک روزی ممکن است. کی فکر می‌کرد در اوکراین این اتفاق بیفتد؟ از اینجا می‌رفتند اوکراین. خب، پس این یک. یک یک‌ماه‌ونیم دوماه آموزش ببیند.

در آموزشی سه تا مساله مدنظر است یکی‌اش تیراندازی است. این تیراندازی می‌تواند برون‌سپاری بشود، به باشگاه‌های تیراندازی. شما از پیش‌دانشگاهی‌ات هر موقع دلت خواست برو گواهیه را بگیر. تا پنجاه تا تیر را مثلاً ستاد کل پولش را بدهد. چرا با پنجاه تا تیر تو یاد بگیری؟ تو صد تا بزن تو دویست تا تیر بزن. تو هزار تا تیر بزن، خب، کلی استعداد تیراندازی برای المپیک شما کشف خواهی کرد.

مگر همین عزیزی که پارسال المپیک نفر اول دنیا شد رکورد جابه‌جا کرد، ایشان پرستار بوده. می‌گفت در زیرزمین اولین بار تیر زدم دیدم خوب ماشه می‌چکانم. این اصلِ تیراندازی این ماشه است. شما جهت می‌دهی به اسلحه. شمایی که شوک می‌دهی به اسلحه. بقیه‌اش خیلی مهم نیستش، خب! یعنی مهم‌ترینش این است. اسلحه را خوب در دست چِفت بگیری بلد باشی و همین. خب یک پرستار شد قهرمان المپیک. چند تا از این استعدادها هیچ‌وقت باخبر نمی‌شوند که مستعد هستند در تیراندازی. بگذار با کُلت هم تیراندازی کند. اِسنایپِر، تک‌تیرانداز نمی‌دونم کِلاش ژ-۳، چه می‌دانم m-4 هر چیز دیگری. چرا ما محدود می‌کنیم؟ الان خیلی از خانم‌ها دوست دارند تیراندازی بلد باشند. چون سربازی نمی‌روند هیچ‌وقت نمی‌توانند این کار را بکنند. ما این آموزشی را برای خانم‌ها هم می‌توانیم بگذاریم.

آقا نگید یک‌ماه‌ونیم، پانزده روز، بگذار آن دختر یاد بگیرد فردا می‌خواهد ازدواج کند در خانه و زندگی‌اش بچه‌اش خفه نشود جلوی چشمش.

کمک‌های اولیه را که می‌تواند درست‌وحسابی یاد بگیرد. نظم را که می‌تواند یاد بگیرد. ابتدا یک اسلحه باز و بسته کردنی چیزی. می‌گویند آقا این را در مدرسه… نه مدرسه نه، این باید برود در یک محیط دیگر. محیط اردوگاه برود و قشنگ در آنجا جذب بشود و یاد بگیرد، خب! این، این هم از این بخش. مگر همین…

خبرفوری: می‌شود مثل گواهی‌نامۀ رانندگی که جدا می‌شود گرفت و تستش و این‌ها…

احسنت مگر همین‌جوری نیست؟ مگر قبلاً

خبرفوری: خانم و آقا بروند…

قبلاً خودِ راهنمایی رانندگی دستِ خودش بود، الان برون‌سپاری کرده بعد به آدم‌های امینِ خودش هم داده. همین بازنشسته‌های سرهنگ‌های بازنشسته را برداشتند آموزشگاه زدند.

خبرفوری: بله دیگه قوانین را بلدند.

خب، این هم همین‌جوری باشد. یا همین مدل آموزش، نظامی‌اش است، تیراندازی… یا برون‌سپاری و این‌جوری. یا آقا طرف رفته در پایگاه بسیج آنجا یاد گرفته. یکی از این سه مدل را انتخاب کن. دست مردم را باز بگذاریم، به‌ خدا قسم بعد در یک ماه می‌شود این را جمع کرد، نه اصلاً دو ماه. باید سربازی جمع بشود حالا این را گوش کنید خیلی جالب است. ما چند نفر مشمول داریم؟

ببین ما نزدیکِ ۳میلیون، ۲میلیون‌ و ۹۰۰هزار تا این‌ها تا ۳میلیون مشمول غایب.

این‌ها بندگان خدا یک پاسپورت نمی‌توانند بگیرند، اصلاً من آدم می‌شناسم می‌گوید من سال‌ها آرزو دارم بروم کربلا به‌خاطر سربازی نمی‌توانم بروم. یک عده دیگر هم مشمول هستند. اما مثل شما معافیت تحصیلی دارند. درسته؟ اما بالاخره یک جا می‌شوی آن مشمول غایب.

این‌ها را جمع بزنیم عدد بزرگی است. یعنی فرزندان ذکور این مملکت. از طرف دیگر ما ۲۵ درصد معافیت داریم که خیلی زیاد است. بین یک‌چهارم تا یک‌پنجم جمعیت مشمول معاف می‌شوند. خب چرا این‌ها باید معاف بشوند این بدبخت‌های دیگر بروند؟

ببینید من پدرم نظامی بوده کلی منطقه داشته. ما دامادمان هم طمع کرده بود می‌گفت می‌شود من هم معاف بشوم؟ خب! اما من می‌گویم گیرَم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل!

بابایت رفته جنگیده تو نجنگی؟ آخه این چه حرفی است؟ خب! این چه حرفی است؟ ببین من معادلِ بیست تا سربازی به این مملکت بی‌جیره و مَواجب دارم خدمت می‌کنم. همین الان موضوع بحث‌مان این است دیگر. خب داریم کار می‌کنیم.

اما عَرضم این است که آدم باید منطق را بگوید. حرف حق را بگوید. این از این. از آن‌طرف چند تا سرباز الان داریم در سال؟ ۴۰۰هزار تا. من می‌گویم ۴۰۰هزار تا؟ باشد. ۱۰۰هزار تا هم به شما می‌دهم ۵۰۰هزار تا. پس سربازی را بر‌داری فقط آموزشی بگذاری، یعنی سربازی می‌شود یک دوره یک‌ماه‌ونیمه. خب! این‌طرف بیایی ۵۰۰هزار نفر را استخدام کنی، شما ۴۰۰هزار تا داشتی من ۱۰۰هزار تا می‌گذارم رویَش، ۵۰۰هزار تا استخدام کنی، این ۵۰۰هزار تا ماهی ۷میلیون متوسط حقوق بدهید، هفت‌پنج تا سی‌وپنج تا، می‌شود ۳‌هزارو۵۰۰میلیارد تومان حقوق یک ماهشان. ضربدر دوازده می‌شود ۴۲هزارمیلیارد تومان. فقط برای اینکه بفهمید عدد چقدری است، در لایحۀ بودجۀ ۱۴۰۱ اوراق قرضه‌ای که دولت روحانی فروخته بود پول گرفته بود خرج کرده بود و الان دولت رئیسی باید پس بدهد .

خبرفوری: بدهکار است این دولت.

چقدر است؟ ۲۰۰هزارمیلیارد تومان. ببین فقط یکی از این شاهکارها پنج برابرِ آن است. حقوق پنج سالشان است. فقط یکی از این شاهکارها است. یکی از این کوه‌ها و یا تپه‌ها، خب! ۲۰۰همت، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پولش است. که با یک‌پنجمش، با یک‌پنجمش می‌شد حقوق این‌ها را داد. بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ شما اگر فردا بگویی آقا یک شغلی است ۷میلیون تومان حقوق می‌دهند متوسط. خب! ۵میلیون جلوی درِ آنجا جَمعَند، من به شما می‌گویم. خب بیکار داریم در مملکت. خب ۵۰۰هزار تا شغل هم به‌وجود آوردی.

اصلاً به‌فرض بودجه‌اش هم لحاظ نشده، ۴۰هزار میلیارد را می‌خواهیم خلقِ پول کنیم مثل همین خلقِ پولی که هر روز دارد صورت می‌گیرد، روزی سه‌چهارهزارمیلیارد تومان. روزی سه‌، چهار هزارمیلیارد تومان، روزی، خب، آن چقدر است؟

کُلش ۴۰هزار میلیارد تومان. بعد می‌خواهیم خلق پول کنیم، این خلق پول یک مالیات تورمی برای کل جامعه است. انگار هزینۀ امنیتشان را کُلشان دارند می‌دهند. پسره فقط نباید بدهد او برود هزینۀ امنیت را بدهد، آن خانم هم باید تقبل کند. انگار کُلشان دارند این کار را می‌کنند. شما کسری بودجه را تا سال‌های قبلش چی‌کار می‌کردند؟ همین‌جوری بی‌ضابطه منتشر می‌کردند دیگر. به‌فرض از خودشان نگیری. می‌خواهم بگویم یک وقت فکر نکنی… بعد چقدر صرفه‌جویی داری شما.

ببینید، همین الان که من دارم با شما صحبت می‌کنم در بودجۀ سال بعد ۲۰هزارمیلیارد تایَش را دیدند، یک نصفۀ دیگر مانده فقط. بابا به خدا مردم گناه دارند جوان‌هایمان گناه دارند. این پنج ساله شما بگیر از ۵میلیون ده ‌درصدشان را استخدام کن، دیگر با مصاحبه، درست‌وحسابی.

اصلاً بگو برای یگان ویژه می‌خواهم بالای یک‌وهشتادوپنج قد باشند، تجربه رزمی‌کاری داشته باشند. بگو آقا برنامه‌نویس می‌خواهم، می‌خواهم ارتش سایبری بزنم. بعد از همین‌ها استخدام نیروی مسلحت را انجام بده. دیگر دانشگاه امام‌حسین، دانشگاه امام‌علی کلی هزینه‌هایی که آنجا داری انجام می‌دهی جمع می‌شود.

خبرفوری: بساط کنکور هم یک‌جورهایی جمع می‌شود.

آهان، بساط کنکور جمع می‌شود این دانشگاه‌ها خیلی اتفاقات میفتد. ازدواج‌ها خیلی راحت‌تر می‌شوند. خب ببین چه آرامشی… ببین این‌ها می‌گویند که نه، خب بابا این آقای دکتر عزیزی که روبه‌روی من نشسته ده‌سال هرروز این خوره در ذهنش است که سربازی را من چه‌کار کنم؟ بروم دکتری‌ام را بگیرم، با مدرکش فلان کار را بکنم، اگر دکتری‌ام را گرفته بودم الان می‌توانستم این کار را انجام بدهم. نمی‌تواند… ببین، بابا شما یک استرسی را از روی دل جامعه برمی‌داری، شما که الان یک‌چهارمتان دارند می‌پیچانند ۲۵درصد معافیت دارند می‌گیرند…

خبرفوری: و فقط خود فرد هم نیست، کل خانواده‌اش درگیر است.

احسنت، بابا یک چیز دیگر، شما رأی نمی‌خواهی؟ چه بگویم من؟ راه از این بهتر؟ خب، با ۴۰هزارمیلیاردتومان، نه ما می‌خواهیم پول را… بسم‌الله بیا قسط‌بندی‌اش کن، بگو دیپلم صدهزارتومان ماهی، یک چیزی که بتوانند بدهند، نداد یارانه‌اش را بگیرید، باز پروندۀ قضایی درست نشود، پول را نداد آقا این گواهینامه‌ها هر دوسالی یکبار، مگر کارت عابربانک شما تمدید نمی‌خواهد؟ همه چیز تمدید تا سال ۱۴۰۰ است تا ۱۴۰۱ است…

خبرفوری: جلویش را بگیر…

جلویش را بگیر. خدمات اجتماعی نداشته باشد می‌رود انجام می‌دهد، آقا دیپلمش صدهزارتومان، لیسانس چه‌می‌دانم، ۲۰۰هزارتومان، فوق لیسانس ۳۰۰هزارتومان، دکتری ۴۰۰هزارتومان، از دم قسط بگذار بیایند بخرند، ما حساب کردیم دیدیم بخش قابل توجهی جبران می‌شود. در مدل کامل فروش به همه، ببین ما اگر سربازی را فروشی کنیم ظلم می‌شود به فقرا، چون آن‌ها باید بروند او نباید برود. اما قسطی کن ۱۵ساله، قسطی کنی ۱۵ساله از همه هم بخواهی بگیری، همه را هم برابر بخواهی بگیری می‌شود ماهی ۸۰۰هزارتومان.

الان به جوان‌ها هم بگو، بگو ماهی ۸۰۰هزارتومان را می‌دهی، یا سربازی نیا یا بیا برو سربازی، ببین چند درصد می‌آیند. بابا می‌گوید من ماهی ۸۰۰هزارتومان، من بیرون کار بکنم ماهی ۵تومان ۶تومان در می‌آورم. خب ماهی ۸۰۰هزارتومان را می‌دهم. اگر به خود شما بگویند آقا ماهی یک‌وپانصد سربازی از دم قسط نمی‌روی بخری شما؟

خبرفوری: حتماً.

من نگفتم تازه ۸۰۰هزارتومان، من با ۸۰۰هزارتومان که من آنجا ضرب و تقسیم کردم جلویشان، ۶۰هزارمیلیاردتومان هم تازه پول می‌ماند اضافه سالی. که من گفتم ۶۰هزارمیلیاردتومان سرمایه‌گذاری کنید در مسکن، توصیه کردم در مسکن، گفتم مگر آقای رئیسی نگفته یک‌میلیون مسکن، در مسکن سرمایه‌گذاری کنید.

الان شما همین تهران می‌روید از اتوبان ارتش، از آن میدان ارتش به این‌طرف زمین‌های ارتش به آن طرف زمین سپاه. همین‌ها را خانه‌ سازمانی کن به نیروهایت بده. نیروی تو خانۀ داخل شهر را خالی خواهد کرد، این عرضۀ خانه است، یک بخشی از حقوقشان دیگر می‌ماند برایشان، انگار به حقوقشان اضافه کردی، بدون اینکه تورم‌زا باشد، اشتغال هم به‌وجود آوردی، خب

خبرفوری: تازه خانه را می‌بری در شهر خودش می‌سازی مهاجرت به تهران را جلویش را می‌گیری.

خیلی کارها می‌شود کرد، می‌بینید. اصلاً آن را اگر حذف بکنیم با همین صدهزارتومان ۲۰۰‌هزارتومان ۳۰۰هزارتومان محاسبه کردیم بخش قابل توجهی‌اش جبران می‌شود به خدا، خب چرا می‌خواهید مردم را روانی کنید؟ ببین می‌گویم کسی این حرف را می‌زند، ببینید شما دغدغۀ سربازی داری، تعارض منافع درمورد شما اینجا… دربارۀ من نیست به خدا، اصلاً نیست، من سربازی را می‌شناسم، من خانۀ سازمانی زندگی کردم، ما آرایشگرمان سرباز بود، سبزی‌فروش در خانه‌سازمانی… رفتگرش سرباز بود! حالا شنیدم می‌گویند الان جمع شده و نمی‌دانم. بسم‌الله هفت‌میلیون‌تومان متوسط بگذار، خدماتی بگیر قانون‌کاری بده، برنامه‌نویس بگیر ماهی ده‌میلیون بده، شما همین ۵۰۰هزارنفر، یک درصدش، یک‌هزارمش، ولش کنید، می‌شوند ۵۰۰نفر، یک‌هزارمشان. ۵۰۰نفر را بیا گردان‌های سایبری درست کن، امروز جنگ جنگ سایبری است. الان حتماً باید اینجوری… ما آن روزی رفتم آنجا خدمت شما عرض بکنم طرف دیدم اسلحه‌اش را خیلی بد سربازه گرفته در دستش ، بعد بهش گفتم این خیلی خطرناک است، تو یکی را به کشتن می‌دهی. گفتم تو مگر آموزش ندیدی؟ گفت چرا، بعد دیگر می‌خواستند مرا برسانند گفتن همین ایشان ما را برساند، دیگر ما راه‌افتادیم من سخنرانی داشتم برایشان، نهادهای مختلف می‌رویم دیگر، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بعد در راه، ایشان یک چیز عجیبی به من گفت، گفت من شانزده‌تا تیر زدم آمدم سربازی، کلاً. گفتم چه‌جوری شانزده‌تا؟ گفتم معلومه تو… انگار چوب دستش گرفته، نمی‌دانست به خدا، خب این فردا می‌تواند دفاع بکند؟ این یادگرفته که از اینجا گلوله می‌رود تو، همین است ها! این را می‌کشی خب، یک چشمت را می‌بندی، این تیراندازی است.

در جریان جنگ، استرس، در آن موقع این نیروی خودی خواهد زد! این یادش می‌رود تک‌تیر را می‌گذارد روی رگبار، دستۀ تیر را می‌گذارد روی رگبار دستش که رفت یک‌هویی نصف خشاب را خالی می‌کند از پشت سه‌چهار نفر خودی را می‌زند، اصلاً از دستش درمی‌رود، اسلحه‌ای مثل کلاش حرکت به بالا دارد، برای همین در جنگ، در این فیلم‌ها نگاه کنید کلاش را به بغل می‌گرفتند این راه می‌رفت خودش میل به حرکت دارد، خب از دستش در می‌رود ممکن است چند نفر را بزند بکشد، باید آموزش درست ببیند. شما آن موقع همین… بعد پنج سال ادامه بدهد، دوباره تمدیدش کنید. بعد شما می‌بینید خب این‌ها بعد پنج سال بروند بیرون چه می‌شود. فکر کردید همین الان نیروهای پنج ساله نمی‌گیرد نیروی نظامی ما؟ همین الان دارند می‌گیرند.

در پاکستان چه شده؟ جالب است بدانید بعد از پایان سربازی، آن‌ها هم ارتش حرفه‌ای دارند، سربازی حرفه‌ای دارند، بعد از پایان سربازی‌شان بین کارخانه‌دارها همه‌جا دعوا است این پنج‌ساله‌ها… حالا آنجا هفت سال نیست ده سال است البته آن‌ها، آن‌ها را بگیرند. می‌گوید این آدم شش‌دانگ است حواس‌جمع است، منظم بار آمده، تربیت نظامی دیده، اصول حفاظتی اطلاعاتی می‌فهمد، به دردشان می‌خورد. در آمریکا مگر… هرکاری آن‌ها کردند تو هم می‌کنی. بهانه است.

من خب وظیفه خودم می‌دانم. به من گفتند آقا تو نمی‌خواهی پستی چیزی بگیری در این دولت؟ گفتم نه اما حاضرم به من بسپارند بگویند آقا همین سربازی را بسم‌الله. دوباره بیا پاشنه کفشت را بکش برو ستاد کل، بلند شو برو مجلس، بلند شو بیا دولت این‌ را حلش کن. گفتم من این را حاضرم برای مردم انجام بدهم. خودم نگرانی سربازی ندارم تأکید می‌کنم. ببینید سه مدل. کلش از هفتصدهشتصدهزار تومانی ۴۰۰هزار تومانی، با ماهی ۴۰۰هزار تومان، آن ۴۰هزارمیلیارد تومان پوشش داده می‌شود. پانزده‌ساله شما فکر کن بدون یک ریال سود تازه.

خبرفوری: بله کاملاً قرض الحسنه است.

شما ده سال دیگر ۴۰۰هزار تومان چی است آخر؟

خبرفوری: هیچی نیست.

بعد این را مردم میل پیدا می‌کنند زودتر وام را بگیرند، یعنی زودتر قسط‌هایش را شروع کنند. بچه‌اش پیش دانشگاهی شد می‌گوید آقا من می‌خواهم اقدام کنم برای سربازی‌اش که زودتر این‌ها را بدهم. دیگر کلش را از مردم بگیرید این. بخشی‌اش را بخواهی بگیری می‌گویند با ماهی ۱۰۰هزار تومان، ۲۰۰هزار تومان، یک بخشی‌اش پوشش داده می‌شود.

خب این چرا باید به مردم استرس بدهیم، من این را نمی‌فهمم. خب الان این حرف من موجب می‌شود شاید برخی از نظامی‌ها از دست من ناراحت بشوند. سرباز مفت دارد می‌آید اینجا چای من را می‌آورد می‌گذارد روی میز می‌رود تو چه‌کار داری، میایی شر برای ما درست می‌کنی. برای این می‌شود مخالف‌های رائفی‌پور از اینجا هستند.

منبع: خبر فوری
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • رحمان فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

  مصاحبه از این مسخره تر ندیده بودم. در کلیت اینکه سربازی اجباری بده شکی نیست ولی راهکارها و تحلیلهاش مثل اکثر حرفهای دیگه اش شکمی بود.

  • یک سپاهی مهر ۲۸, ۱۴۰۱

   رحمان بدبخت میدونی که با حذف خدمت نحس بردگی اجباری دیگه نوکر نخواهی داشت ‌‌؟ چون بعد از حذف این فلاکت (سربازی)دیگه کسی نخواهد بود که کفشت رو واکس بزنه و لباس ها و ظرف های کثیفت رو بشوره و دستشویی های نجس عمومی رو تمیز کنه
   لعنت به رضا خائن پالانی که این بردگی و ذلت نحس رو آورد
   به امید خدا ما بساط این بردگی اجباری رو حذف خواهیم کرد
   اللهم عجل لولیک الفرج

 • من فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

  انصافاً راست میگه. دختر خاله من با من فارغ‌التحصیل شد اون زمان که استخدام می‌کردند سریع بعد از فارغ‌التحصیلی تو وزارت علوم مشغول شد ، من رفتم سربازی و دیگه تمام استخدام ها رو جمع کردند .

 • من فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

  انصافاً راست میگه دختر خاله من با من فارغ‌التحصیل شد اون موقع که استخدام می‌کردند سریع بعد از فارغ‌التحصیلی تو وزارت علوم مشغول شد. من رفتم سربازی وقتی تمام شد دیگه تمام استخدام ها رو جمع کردند و الان سه ساله بیکارم .

  • اسمال فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

   انصافا رائفی چند تا طرح خوب داده که عملی بشه خوب میشه
   مثه شفافیت مجلس
   ویسل بلوور . یا زارش تخلفات مسئولین و گرفتن جایزه
   اصلاح سربازی
   اصلاح روش اموزش در مدارس و ..
   اصلاح مالیات ها و گرفتنشون . از ثروتمندان و سلبریتیا و وکلا و …
   و …

  • HH فروردین ۱۷, ۱۴۰۱

   روزیاتوی عزیز!! واحد وب گردی محترم!! این چه طرز کار کردن خبر مصاحبه هست خداوکیلی. آخه این چه وضعشه :/