چیزهایی که نمی دانستید مانع خوب خوابیدن می شوند

چیزهایی که نمی دانستید مانع خوب خوابیدن می شوند

خواب یکی از مهم ترین فرآیندهایی است که به ما امکان تجدید قوا و برخورداری از قدرت کافی برای انجام کارهای جدید را می دهد. به همین دلیل است که کیفیت خواب از اهمیت زیادی برخوردار است. عوامل زیادی هستند که در خواب شما اثرگذارند، از بالشی که سر روی آن می گذارید گرفته تا بوهایی که هنگام خواب به مشام تان می رسند.

در ادامه از چیزهایی خواهیم گفت که نمی دانستید جلوی برخورداری از یک خواب باکیفیت شبانه را می گیرند.

۱- بالش قدیمی

بالش ها را هر یک سال و نیم یک بار باید عوض کرد. بالش های مموری فوم عمر بیشتری دارند که حداثکر ۳ سال است. اما اگر پنج شش سالی هست که از بالش تان استفاده می کنید، احتمالاً شب ها دیگر بدن تان تکیه‌گاهی که باید را ندارد و بنابراین، خواب راحتی ندارید.

برای اینکه بدانید وقت عوض کردن بالش تان رسیده یا نه، روبالشی را دربیاورید و بالش را با دقت بررسی کنید. آیا لکه ی عرق می بینید؟ پارگی چطور؟ بوی بدی نمی دهد؟ بالش ها سلول های مرده ی پوست، قارچ ها و حشرات را در خود جمع می کنند و همین ها می تواند باعث آلرژی شود و خواب راحت را از شما بگیرد.

۲- بوی زیاد

برخی بوها اثر آرامش بخش بر دستگاه عصبی بدن دارند و کمک می کنند به خواب برویم. به همین دلیل است که اتاق خواب باید بوی دیگری داشته باشد. اما این بوها اگر بیش از اندازه باشد، تأثیر آن معکوس می شود. در استفاده از رایحه ها زیاده روی نکنید و هر زمان که برایتان خسته کننده شدند، آن ها را تغییر دهید.

۳- تشک نامناسب

حتی طرز خوابیدن مورد علاقه تان هم مهم است. مثلاً اگر ترجیح می دهید به پهلو بخوابید، بهتر است از تشک های مموری فوم استفاده کنید تا فشاری که به شانه ها و لگن وارد می شود را بگیرد. آن هایی هم که به پشت می خوابند بهتر است از تشک های سفت تر استفاده کنند تا ستون فقرات شان صاف بماند. این مسأله در مورد کسانی که به شکم می خوابند هم صدق می کند.

۴- ملحفه ی نامناسب

پارچه ی کتان  را به دلیل طبیعی بودن برای ملحفه مناسب می دانند. اما این جنس بهترین انتخاب برای وسایل خواب نیست. کتان عرق موها و پوست را به خود جذب می کند، به همین دلیل باید زود به زود شسته شود. به علاوه، خشک شدن آن زمان بیشتری می برد. به همین دلیل اگر در خواب گرم تان شود، عرق تان به ملحفه جذب می شود و آن را خیس می کند.

یک جایگزین خوب، ملحفه ی ابریشمی است. پارچه ی ابریشمی رسانایی گرمایی مناسبی دارد، یعنی در زمستان گرم و در تابستان خنک است. ملحفه ی ابریشمی باعث واکنش آلرژیک نمی شوند و در برابر مایت های گرد و غبار مقاوم هستند. به  علاوه، اثر خوبی بر روی پوست و مو دارند. به همین دلیل علیرغم قیمت زیادشان، از کیفیت بالایی برخوردارند و بنابراین به هزینه ی زیادشان می ارزند.

۵- گل و گیاه زیاد

قرار دادن بیش از اندازه ی گل و گیاه در اتاق خواب می تواند آثار منفی ای بر خواب داشته باشد. گیاهان از یک سو اکسیژن تولید و کربن دی اکسید را به خود جذب می کنند. اما از سوی دیگر، روی آن ها گرد و غبار می نشیند و همین امر می تواند اثری منفی بر تنفس شما داشته باشد. به علاوه، برخی گیاهان به جای جذب کربن دی اکسید درون هوا، آن را بیشتر می کنند.

لازم نیست همه ی گل ها و گیاهان را از اتاق خارج کنید، بلکه باید در انتخاب آن ها دقت بیشتری به خرج دهید. بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که به آب و هوای خشک عادت دارند چون بهتر می توانند کربن دی اکسید هوا را به خود جذب کنند. ساکولنت ها انتخاب مناسبی برای اتاق خواب هستند چون شب ها کربن دی اکسید را جذب می کنند.

۶- بالش نامناسب

انتخاب یک بالش مناسب امری شخصی است که برای هر فردی متفاوت است. اما ملاک هایی هم برای این کار وجود دارد. بالش های پَر در صورتی که پَرها به اندازه ی کافی تمیز نباشند، ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند. بالش های الیاف مصنوعی خیلی زود از شکل می افتند و باید آن ها را عوض کرد. بالش های پشمی گرچه سفت اند اما در برابر قارچ و مایت های گرد و غبار مقاوم هستند.

بالش های مموری فوم رفته رفته طرفداران بیشتری پیدا می کنند. در این مدل، بالش شکل شانه، گردن و سر را به خود می گیرد تا فشار را از روی ستون فقرات بردارد. اما ایراد این بالش ها این است که گرما را در خود نگه می دارند و به همین دلیل ممکن است باعث اذیت شوند.

ارتفاع بالش باید آنقدری باشد که که شانه ها، گردن و سر با ستون فقرات تقریباً در یک ردیف قرار گیرند. بالش های خیلی بلند یا خیلی کوتاه می توانند روی ستون فقرات تأثیر بگذارند و کیفیت خواب را پایین آورند. روبالشی هم باید دقیقاً هم‌اندازه ی بالش باشد.

۷- ساعت های مکانیکی

ساعت های مکانیکی گاهی می توانند واقعاً پر سر و صدا باشند. ما معمولاً توجهی به صدای تیک تاک ساعت نداریم. اما وقتی سعی داریم به خواب برویم، این صدا ممکن است اذیت کننده باشد.

۸- به هم ریختگی

به هم ریختگی کلی اتاق خواب می تواند اذیت کننده باشد و باعث فشار روانی شود و به همین دلیل، کیفیت خواب پایین بیاید. بنابراین بهتر است اتاق خواب تان را مرتب و تمیز نگه دارید.

۹- دستگاه های الکترونیک

توصیه می شود منابع امواج الکترومغناطیس، مانند تلفن همراه، لپ تاپ و تلویزیون را از تخت خود دور نگه دارید. بر اساس برخی تحقیقات، امواج الکترومغناطیس می تواند اثری منفی بر تولید ملاتونین در بدن داشته باشند.

۱۰- اسباب و اثاثیه ی زیاد

10 چیزی که نمی گذارند خوب بخوابید

در یک اتاق خواب شلوغ، فضا کوچک تر به نظر می رسد، اسباب و اثاثیه گرد و غبار زیادی جمع می کنند و اتاق حس بسیار بدی می دهد. به همین دلیل بهتر است از قرار دادن وسایل غیرضروری در اتاق خواب خود پرهیز کنید. در یک اتاق خواب خلوت تر، خواب بهتری می توان داشت.

۱۱- رنگ های تند

10 چیزی که نمی گذارند خوب بخوابید

اتاق خواب باید به گونه ای باشد که به بدن، از جمله چشم ها اجازه ی استراحت دهد. تند بودن رنگ دیوارها، زیاد بودن تزئینات، خشن بودن تصاویر تابلوها و زیاد بودن وسایل جزئی، همگی اذیت کننده هستند. اتاقی برای خواب مناسب است که دکوراسیون آرامش بخشی داشته باشد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود