ماجرای هتک حرمت قرآن کریم در سوئد چیست؟

ماجرای هتک حرمت قرآن کریم در سوئد چیست؟

برنامه ی یک گروه اسلام ستیز در سوئد برای سوزاندن قرآن، به درگیری های شدید میان نیروهای پلیس و معترضان به هتک حرمت به کتاب مقدس مسلمانان، طی روزهای گذشته در چندین شهر این کشور انجامیده است.

روز پنجشنبه ی هفته ی گذشته قرار بود راسموس پالودان، رهبر جنبش راست‌ گرا و اسلام ستیز «خط سخت»، به همراه اعضای گروهش در جریان تجمعی که مجوز برگزاری آن صادر شده بود، در یکی از شهرهای سوئد اقدام به آتش زدن قرآن کند اما موفق به این کار نشد چرا که با حضور معترضان به هتک حرمت به این کتاب مقدس، این تجمع به درگیری منجر شد.

از آن زمان شهرهای مختلف سوئد که قرار بود تجمعات بعدی گروه پالودان در آن ها برگزار شود، به صحنه ی درگیری معترضان با نیروهای بدل شده اند.

منابع خبری از بروز درگیری‌ های شدید در سوئد طی روزهای گذشته خبر داده اند. بر اساس این گزارش‌ ها، حدود ۲۰۰ نفر از معترضان در حمایت از کتاب مقدس مسلمانان و در اعتراض به هتک حرمت به قرآن کریم، با نیروهای پلیس درگیر شدند و چند خودرو را به آتش کشیدند.

در این درگیری ها چند نفر از معترضان بازداشت شده و تعدادی از نیروهای پلیس سوئد نیز زخمی شده اند.

ماگدالنا اندرسون، نخست‌ وزیر سوئد در واکنش به درگیری‌ های اخیر در این کشور گفت: «در سوئد، مردم اجازه دارند نظرات خود را بیان کنند، خواه نظرات شان خوب باشد خواه بد. این بخشی از دموکراسی ما است. مهم نیست که شما چه فکر می‌ کنید، هرگز نباید به خشونت متوسل شوید. ما هرگز آن را نمی‌ پذیریم».

اندرس ثورنبرگ، فرمانده پلیس سوئد نیز درباره ی این درگیری ها گفت: «در جامعه ای دموکراتیک زندگی می کنیم و یکی از مهمترین ماموریت های پلیس، تضمین این موضوع است که براساس قانون اساسی مردم بتوانند از حقوق خود در زمینه ی اظهار نظر استفاده کنند.»

وی افزود: «پلیس نمی تواند انتخاب کند چه کسی از این حقوق خود استفاده کند اما در صورت نقض این حق، همیشه باید دخالت کند.»

راسموس پالودان کیست؟

راسموس پالودان یک سیاستمدار و وکیل دانمارکی – سوئدی و رهبر گروه راست افراطی «خط سخت» است که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد. پالودان در سال ۲۰۲۰ شهروندی سوئد را دریافت کرد. او به اسلام ستیزی و مهاجرستیزی شهره است.

این فرد در کشور دانمارک تاکنون بارها به دلیل نقض قانون، محاکمه شده است.

او حالا تور قرآن سوزی را در شهرهای مختلف سوئد آغاز کرده است. در هر شهر، به محله های مهاجران مسلمان می رود و به قرآن سوزی می پردازد. اعتراض و واکنش های شدید مسلمانان مهاجر، منجر به درگیری با پلیس می شود.

پالودان پیش از این با شعار «خالی کردن دانمارک از مسلمانان» و «ممنوعیت اسلام در دانمارک» در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ دانمارک کاندیدا شده بود اما نتوانست به پیروزی برسد و شکست خورد.

او بعد از کسب شهروندی سوئد گفته بود امیدوار است بتواند بسیاری از فعالیت هایش را در سوئد انجام دهد. این فعال راست افراطی در سال ۲۰۲۰ نیز یک نسخه از قرآن را در شهر مالمو سوئد به آتش کشیده بود که منجر به درگیری ها و اعتراضات خشونت آمیز بزرگی شد.

مطالب مرتبط
۹ نظر

ورود

 • غلام حسین فروردین ۲۹, ۱۴۰۱

  صبر کنید به سوئد هم می‌رسیم یا مهدی پرچم اسلام در سوئد بالا می‌رود ان شا الله

  • ن.ح اردیبهشت ۱, ۱۴۰۱

   غلام تو بند دمبان خودت رو بالا بکش مملکت خودت رو که بعد از ۵۷ داغان شد درست کن رسیدن به سوئد پیشکشت باشه😂

   • نینی بهمن ۴, ۱۴۰۱

    وایی عالی گفتی ن ح😂😂😂😂

 • جواد فروردین ۲۹, ۱۴۰۱

  جالبه که پلیس اونجا برای آتش زدن قرآن مجوز صادر کرده !😐

 • زهرا فروردین ۲۹, ۱۴۰۱

  تف به این ازادی و حقوق بشر!!!!مسلمانان بشر نیستند؟

  • خسته فروردین ۳۰, ۱۴۰۱

   مسلمونا غیر خودشون رو آدم حساب نمیکنن اینم رفتار متقابل

   • ایوب اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

    مسلمونا مقدسات دیگران احترام میگذارند. در همین قرآن کریم به مسلمانان حتی اجازه فحش و توهین به بت های مشرکین را هم نداده است. (آیه ۱۰۸ سوره انعام)

 • حسین فروردین ۳۰, ۱۴۰۱

  راسموس پالو دان از پوتین مجوز گرفته که از این طریق سوئد را نا آرام کند از وقتی که سوئد گفته می خواد به ناتو بپیوندد روسیه از هیچ کاری فرو گذار نکرده. لطفا این را بزار

 • حسین فروردین ۳۰, ۱۴۰۱

  راسموس پالو دان از پوتین مجوز گرفته که از این طریق سوئد را نا آرام کند از وقتی که سوئد گفته می خواد به ناتو بپوندد روسیه از هیچ کاری فرو گذار نکرده لطفا این را بزار