وام مسکن ۶۰۰ میلیون تومانی برای چه کسانی است؟ خریداران یا سازندگان؟

وام مسکن ۶۰۰ میلیون تومانی برای چه کسانی است؟  خریداران یا سازندگان؟

وام مسکن ۶۰۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن نیست و به ساخت مسکن تعلق دارد. بنابراین، سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگان حرفه ای در ۱۲ شهر شامل تهران به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

مدیرعامل بانک مسکن ، محمود شایان ، خبر از یک بسته اعتباری بانک مسکن در سال جدید به منظور اعطای تسهیلات ساخت مسکن در ۱۲ سقف متفاوت داد که با در نظر گرفتن شهر محل سکونت، استفاده از فناوری‌های نوین و شرایط فنی سازنده تدوین شده است.

به گفته محمود شایان، در چارچوب سیاست‌های اعتباری سال جاری در بخش مسکن و ساختمان، سازندگان، انبوه‌سازان و شرکت‌های ساختمانی می‌توانند از تسهیلات در سقف‌های مختلف برای ساخت مسکن استفاده کنند.

سقف تسهیلات ساخت مسکن

مدیرعامل بانک مسکن در مورد سقف تسهیلات گفت افزود:

«سقف این تسهیلات برحسب طبقه‌بندی جمعیتی شهرها به سه گروه تقسیم می‌شود که در هر گروه، بسته به اینکه سازنده متقاضی تسهیلات ساخت، از فناوری نوین ساختمانی در ساخت‌وساز استفاده کند یا خیر و همچنین برحسب اینکه سازنده حرفه‌ای باشد یا معمولی (غیرحرفه‌ای)، سقف تسهیلات نیز متفاوت تعیین‌شده است.«

بر این اساس، در بسته اعتباری سال جاری رونق تولید مسکن، برای ۱۲ شهر«تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرج، اهواز، بندرعباس، بوشهر، قم، ساری و رشت» سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین هم استفاده کنند، ۶۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.

مدیرعامل بانک مسکن افزود:

«همچنین به سازندگان غیرحرفه‌ای که از فناوری نوین ساخت در پروژه خود بهره بگیرند، ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات به ازای احداث هر واحد مسکونی پرداخت می‌شود.»

محمود شایان  در ادامه گفت:

«در شهرهای مذکور، به سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین ساختمانی استفاده نکنند، ۵۰۰ میلیون تومان و به سایر سازنده‌ها نیز ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده ساخت پرداخت می‌شود. در سایر مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات به ترتیبی که برای سازندگان گروه اول اعلام شد، با مبالغ ۵۰۰میلیون تومان، ۴۵۰ میلیون تومان، ۴۰۰ میلیون تومان و ۳۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی قابل پرداخت است.»

وی افزود:

«در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات در چهار حالت ذکرشده به ترتیب ۴۵۰ میلیون، ۴۰۰ میلیون، ۳۵۰ میلیون و ۳۰۰ میلیون تومان است.»

شایان با اشاره به اینکه سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در سال جاری بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت:

«پیش‌بینی می‌شود بر اساس سیاست جدید تأمین مالی ساخت و تولید مسکن، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های احداث واحد مسکونی، با تسهیلات جدید بانک مسکن پوشش داده شود.»

هزینه وام مسکن برای خرید مسکن

البته ناگفته نماند که از ۱۰ روز قبل تا به حال هزینه وام مسکن، تفاوتی نداشته است. بر همین اساس، متاهل‌های تهرانی با پرداخت ۹۱ میلیون تومان می توانند وام ۴۸۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

طبق آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن، ارزش هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در فروردین ماه سال پیش ۹۸ هزار و ۳۰۰، در اردیبهشت ماه ۹۳ هزار و ۲۰۰، و در خرداد ماه ۹۴ هزار تومان  بوده است.

هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر ماه سال ۱۴۰۰ با قیمت ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان ، در مرداد ماه ۹۵ هزار و ۱۰۰ تومان و در شهریور ماه با قیمت ۹۴ هزار و ۶۰۰  تومان داد و ستد می‌شود.

این اوراق در ماه مهر سال ۱۴۰۰، ۹۵ هزار و ۷۰۰، در آبان ماه ۹۶ هزار تومان و در آذرماه نیز ۹۴ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارند. اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت های ۹۵ هزار و ۳۰۰ و ۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود. این گزارش نیز بر اساس قیمت بهمن ماه نوشته شده است.

قیمت اوراق وام مسکن برای مجردهای تهرانی

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود. لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۹۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، ۳۸ میلیون و ۲۰۰هزار تومان می‌شود.

علاوه بر ای، با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۵میلیون و ۲۸۰ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۵۳ میلیون و ۴۸۰هزار تومان می‌رسد.

قیمت اوراق وام مسکن برای متأهل‌های تهرانی

زوج‌های تهرانی نیز تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت خواهند کرد؛ بنابراین، زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۷۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۵ میلیون و ۲۸۰هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۹۱ میلیون و ۶۸۰هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۰ میلیون و ۵۶۰  هزار تومان و متاهل ها نیز باید ۶۱ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کنند.

این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. بنابراین، مجردها باید با پرداخت ۱۱ میلیون و ۴۶۰ و متاهل‌ها نیز با پرداخت ۲۲ میلیون و ۹۲۰هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

جزئیات افزایش دو برابری سقف وام مسکن جوانان

محرومیت دانشجویان متقلب از وام مسکن و اینترنت پرسرعت در چین

جزییات ثبت‌ نام مسکن برای متقاضیان دارای سه فرزند و بیشتر + ویدئو

همه چیز در مورد ثبت نام نهضت ملی مسکن ؛ از مجردها و زنان تا مدارک لازم برای ثبت نام

خلاصه نکات مهم بودجه ۱۴۰۱ ؛ از افزایش سن بازنشستگی تا حذف وام ازدواج

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حسین اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۱

    خیر های مثبت چرا دیده نمیشن، ولی خدا نکنه خبر منفی باشه