طرح کالابرگ الکترونیکی چیست و چگونه اجرا خواهد شد؟

طرح کالابرگ الکترونیکی چیست و چگونه اجرا خواهد شد؟

با تصمیم دولت برای اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ترجیحی که به این کالاها اختصاص یافته است، صحبت از اجرای طرحی به نام کالابرگ الکترونیکی به میان آمده که یادآور طرح توزیع کوپن در دهه ۶۰ است. اما کالابرگ الکترونیکی چیست؟

طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ترجیحی

تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی از سال ۹۷ آغاز شد و از همان ابتدا بسیاری از کارشناسان بر فسادزا بودن این نوع تخصیص معتقد بودند و ادامه ی آن را تهدیدی برای اقتصاد کشور می دانستند.

زمزمه ی حذف ارز ترجیحی و تخصیص آن به مردم از مدت ها قبل از سوی دولتمردان مطرح بود و رفته رفته اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی کاهش یافت تا اینکه دولت ابراهیم رئیسی تصمیم به اصلاح ارز ترجیحی گرفت.

شب گذشته ۱۹ اردیبهشت ماه رئیس جمهور ابراهیم رئیسی در یک گفتگوی زنده تلویزیونی به تشریح برنامه دولت برای حذف ارز ترجیحی پرداخت. او در اینباره گفت: «تخصیص ارز ترجیحی که از سال ۹۷ شروع شد، به کالاهای زیادی اختصاص پیدا کرد. اما از همان ابتدا معلوم بود که چند قیمتی بودن ارز مشکلات جدی برای کشور ایجاد می‌ کند. مدت کوتاهی که گذشت، دولت قبل خودش متوجه به این قضیه شد لذا تلاش کرد که ارز ترجیحی را از کالاهای مختلفی حذف کند. نهایتاً اختصاص ارز ترجیحی به ۷ کالای اساسی کاهش یافت که شاید اگر همان زمان که قیمت ارز حدود ۱۱ تا ۱۲ تومان بود تدبیری برای ساماندهی به اختصاص ارز ترجیحی می‌ شد از الان خیلی کم‌ هزینه‌ تر بود.»

رئیس جمهور در ادامه اعلام کرد که به ۹ دهک جامعه یارانه ی جدید پرداخت می‌ شود. وی تصریح کرد که برای مدت یک تا سه ماه، سه دهک اول جامعه هر نفر حدود ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌ کند و این رقم برای دهک‌ های چهارم تا نهم به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است.

این یارانه، جایگزین یارانه ۴۵،۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی می شود. در حقیقت یارانه های نقدی و معیشتی با یارانه جدید تجمیع می شود و همه ی این یارانه‌ ها باهم در قالب این یارانه‌ ی جدید واریز می شوند.

وی تأکید کرد: «در این طرح همه ی مردم بدون استثناء از یارانه نان و دارو برخوردار هستند و به هیچ عنوان قیمت نان، دارو و بنزین افزایش پیدا نمی‌ کند.»

رئیس جمهور کمک‌ های نقدی فعلی را «کمک هزینه معیشتی» توصیف کرد که طی دو تا سه ماه آینده ارائه می‌ شود تا کالابرگ الکترونیکی آماده شود. پیشتر در جلسات هیأت دولت نیز علت اختصاص این کمک هزینه معیشتی، حفظ آرامش بازار و کمک به معیشت مردم تا زمان عرضه کالابرگ الکترونیکی عنوان شده بود.

ابراهیم رئیسی افزود: «یارانه کمک معیشتی برای حمایت از مردم است و در مرحله ی بعد آن را به کالابرگ تبدیل می‌ کنیم و اگر در این مدت مسأله ای ایجاد شود، به طور حتم مسئولان مربوطه یا خودم آن را با مردم در میان می‌ گذاریم تا در جریان کار قرار بگیرند.»

وی با تأکید مجدد بر اینکه با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی، تغییری در قیمت نان سنتی، دارو و بنزین نخواهیم داشت، گفت: «تا زمانی که زیرساخت‌ های فنی برای کالابرگ الکترونیکی آماده شود که احتمالاً یک یا دو ماه باشد، کمک معیشتی به صورت نقدی پرداخت خواهد شد و هر وقت کالابرگ الکترونیکی آماده شد، تناسب میزانی که به عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌شود، کاملاً با مردم در میان گذاشته خواهد شد.»

رئیس جمهور اظهار داشت: «فعلاً برنامه‌ ریزی شده که برای ۲ ماه آینده بدین شکل حمایت صورت گیرد و سپس طبق برنامه دولت تبدیل به کالابرگ الکترونیکی شود. کالابرگ الکترونیکی، برابر قانون و به عدالت نزدیک‌ تر است و ظرفیت تبدیل شدن به گرانی را ندارد تا در این میدان مردم تنها نمانند و مشکلی خصوصاً برای خانواد‌ه‌ های نیازمند نخواهد بود.»

بعد از دو ماه دیگر هیچ یارانه‌ ای تحت عنوان یارانه نقدی و معیشتی به مردم تعلق نخواهد گرفت و یارانه تنها به صورت کالابرگ الکترونیکی به مردم پرداخت خواهد شد.

طرح کالابرگ الکترونیکی

طرح کالابرگ الکترونیکی تفاوت‌ هایی با کوپن دهه شصت دارد و بیشتر شبیه به پرداخت کمک هزینه نقدی برای خرید کالاهای اساسی است.

بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیکی از تابستان سال ۹۷ و با افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی مطرح شد. بر این اساس قرار است همان کارت ‌بانکی که افراد با آن یارانه می گیرند به کالابرگ الکترونیکی تبدیل شود تا مردم با استفاده از آن از فروشگاه‌ ها سهمیه ی کالا‌های اساسی ‌خود را دریافت کنند‎‎. بر اساس گمانه زنی ها کالابرگ الکترونیکی هر چند ماه یک بار شارژ می شود.

به گفته ی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی، یارانه اعتباری که تحت عنوان کالابرگ الکترونیکی به مردم تعلق خواهد گرفت مانند یارانه نقدی نیست، بلکه در کارت افراد اضافه می شود و آن ها می‌ توانند از طریق آن کالا خریداری کنند.

با اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی کالاهای ضروری معیشتی به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به مردم ارائه خواهد شد.

میرتاج الدینی توضیح داد: «میزان شارژ اعتبار در کارت بانکی یا کارت یارانه‌ ای به اندازه ی مابه‌التفاوت قیمت شهریور سال گذشته با قیمت جدید است. مثلا اگر کالایی ۳۰ هزار تومان بوده و با برداشته شدن ارز ترجیحی به ۵۰ هزار تومان می‌ رسد ۲۰ هزار تومان به اندازه ی مابه‌التفاوت آن کالا در قالب یارانه به حساب فرد واریز شده و آن فرد ۳۰ هزار تومان را از جیب می‌ دهد و ۲۰ هزار تومان مابه التفاوت از اعتبارش هزینه می‌ شود. منتها تأکید بر این است که ابتدا باید اعتبار در کارت شارژ شده و سپس ارز ترجیحی حذف شود.»

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه کالابرگ الکترونیکی همان یارانه اعتباری است، گفت: «قرار نیست کارت جدیدی به عنوان کالابرگ الکترونیکی تعریف شود بلکه همان کارت یارانه نقدی یا کارت بانکی مردم بر اساس کد ملی آن ها ملاک است، یعنی همان کارت بانکی که مردم از آن استفاده می‌ کنند. بانک مرکزی بر اساس کد ملی افراد اعتبار را به کارت بانکی یا کارت یارانه ی آن ها واریز می‌ کند و مردم می‌ توانند از طریق یارانه اعتباری یا همان کالابرگ الکترونیکی کالا بخرند.»

وی افزود: «خرید کالا از همه ی فروشگاه‌ های مواد غذایی که دارای کارتخوان هستند شدنی است منتها باید آن دستگاه کارتخوان در بانک مرکزی تعریف شده باشد یعنی نمی‌ شود مردم آن اعتبار را در فروشگاه پوشاک خرج کنند بلکه آن اعتبار مختص فروشگاه‌ هایی است که مواد غذایی به فروش می‌ رسد. این کار تضمینی برای تأمین امنیت غذایی است.»

میرتاج الدینی در عین حال گفت: «در مرحله ی اول مردم می‌ توانند هر کالایی را بخرند و ممکن است در مرحله ی دوم در صورت درخواست دولت، کالاها محدود به اقلامی همچون گوشت، مرغ و تخم مرغ شود. البته در اینباره دو نظر متفاوت وجود دارد؛ عده‌ ای می‌ گویند که باید اختیار به مردم داده شود تا از این اعتبار برای خرید هر کالایی استفاده کنند. عده‌ ای دیگر معتقدند که این اعتبار باید مختص کالاهایی شود که به آن ها ارز ترجیحی داده می‌ شد.»

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مورد وضعیت قیمت نان گفت: «آرد یارانه‌ ای به نانوا داده نمی‌ شود و قیمت آرد برای نانوا آزاد می‌ شود، منتها نانوا به مقداری که نان را فروخته است مابه التفاوت قیمت آرد آزاد و یارانه‌ ای از دولت می‌ گیرد اما مردم به همان نرخ قبلی نان می‌ خرند. درباره ی سایر کالاها هم دولت مابه التفاوت قیمت شهریور ۱۴۰۰ با قیمت برداشته شدن یارانه را به حساب مردم واریز می‌ کند و قیمت‌ ها آزاد می‌ شود.»

میرتاج الدینی تأکید کرد که شرط انجام درست این کار نظارت است، باید کالاها بر اساس قیمت درج شده بر روی آن فروخته شود، نه اینکه به قیمت دیگری به مردم داده شود.

این نماینده مجلس همچنین گفت: «مردم نمی‌ توانند یارانه اعتباری را، به صورت نقدی دریافت کنند یعنی نمی‌ توانند از عابر بانک آن اعتبار را به صورت نقدی بگیرند و فقط می‌ توانند کالا بخرند. مثلاً اگر فردی در کارت بانکی‌ اش ۲۰ هزار تومان دارد و ۸۰ هزار تومان هم به عنوان اعتبار برایش واریز می‌ شود آن فرد می‌ تواند فقط از ۸۰ هزار تومان برای خرید کالا استفاده کند یا اینکه مثلاً فردی از فروشگاهی ۸۰۰ هزار تومان خرید می‌ کند و یارانه اعتباری‌ اش ۵۰۰ هزار تومان است. ۳۰۰ هزار تومان از جیب می‌ دهد و ۵۰۰ هزار تومان هم از یارانه اعتباری اش هزینه می‌ شود.»

حالا همزمان با طرح حذف ارز ترجیحی و مطرح شدن بحث کالابرگ الکترونیکی، ویدئویی از اولین توزیع کوپن بعد از انقلاب در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است. در این ویدئو خبرنگار در پاسخ به اظهارات یک شهروند درباره ی کوپنی شدن اقلام خوراکی به او می‌ گوید: «کمتر مصرف کن!» جالب است بدانید که این خبرنگار، عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی است که در دهه ۶۰ به عنوان مجری در صدا و سیما فعالیت داشت.

مطالب مرتبط
۲۱ نظر

ورود

 • رضا اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱

  این طرح ها فقط روی کاغذ عملی هست ودر عمل شکست خواهند خود وجودش به چشم مردم خواهد رفت و تبعات بعدی برای دولت

 • رویا اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱

  خودشون هم نمیدونن چیکار دارن میکنن مردم شدن موش آزمایشگاهی و این وسط آسیب رو مردم میبینن

 • ولی اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱

  با کالا برگ عملا مدیریت مردم روی یارانه به صفر میرسه و مجبورن فقط چیزی بخرن که دولت میگه اکثریت مردم هم نقدی به کالا برگ ترجیح میدهند

  • آرش اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

   این طرح فایده نداره اگه پس فردا بگن باید بری فروشگاه‌های بزرگ برا خرید نه هر مغازه ای یه صف دو کیلومتری درست میشه عین سبد کالا که آقای روحانی یبار داد به مردم نتیجه اش هم این شد که برا گرفتن دو تا مرغ تاریخ گذشته و یه کیسه برنج کلی علاف شدیم اگه این جوری باشه اصلا بدرد نمیخوره

 • حسین اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱

  لطفا یارانه ها نقدی باشه کالابرگ بدرد مردم نمیخوره ، کسی نمیتونه روی زندگی و هزینه هاش باکالابرگ مدیریت کنه ، پول نقد بهترمیشه مدیریت خرید یاحتی پس ازانداز کرد ،ولی کالابرگ فقط چیزی ک دولت تایین میکنه میشه خرید و فایده ای نداره ، پول نقد بهتره …

 • سمیه اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

  آقای رئیسی اگه کسی ۳۰۰ هزار تومن خریداری کرد ۱۰۰ تومن دیگه میسوزه خیلی از مردم غذاهای آبپز و گیاهخوارن و اصلا گوشت و روغن مصرف نمیکنن این افراد اون کوپن کارت میسوزه

  • جلال اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

   ملت کلاه سرتون نره اینها هرماه کالا برگ رو نمی خوان بدن هرچند ماه می خوان بدن یواش یواش هم حذف کنن

   • arash اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

    موافقم احسنت

    • ساره اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

     یعنی چی کالا برگ منی ک گیاه خوارم چیکار کنم برم صف گوشت تخم مرغ؟ واسه هر کاری یه ادم متخصص میخواد معلوم با این برنامه ریزتون کسی تخصص نداره فقط فساد دزدی بدبختی گرانی بی پول و قتل رو بیشتر میکنید

     • بنده خدا اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

      ما براے اجاره خانه، پول دوا و دڪترم و ڪل خانواده و خورد و خوراڪ و پول مدرسه بچه هامون و لباسشون و قبض آب و برق و گاز و هزار مشڪل دیگه به پول نقد نیاز داریم، ما ڪالا برگ نمیخوایم، مرغ و تخم مرغ و روغن و فلان ارزونیه خودتون، لطفا به گوش مسئولین برسونید

 • ابراهیم اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

  این که خیلی ظلمه یه کسی مثل من که هیچ منبع درآمدی نداره بعد از کجا بیاره خرج مدرسه و کیف و لباس بچه هامو بدم همه چیز که فقط خوردن نیست کرایه خونه را چکار کنیم یه بیکار از شکمش میزنه تا بتونه کرایه خونه و خرج مدرسه بچه ها رو بده با این کار راه را برای کسانی باز میکنن که جنسهای تاریخ گذشته و خراب به مردم بدن با این کار فساد تو جامعه به مرز انفجار میرسه اینقدر تن فروشی بشه که کل کشور غرق در فساد بشه خدا کنه که این طرح به سرانجام نرسه

 • سیاوش اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

  اصلا کالابرگ الکترونیک گزینه مناسبی نیست ، همه زندگی که گوشت ومرغ و تخم مرغ نیست، یعنی حق نداریم یارانه خودمونا نقد بگیریم وبرنامه ریزی کنیم ؟؟؟
  آقای رئیسی اگه واقعا فکر مردم هستین انتخاب بذارین پای خودمون و یارانه را نقد واریز کنین

 • حامیم اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

  یارانه ی نقدی لازمه مردمه
  خواستنددرکنارش کالابرگم بدند.
  فقط من معلول راضی نیستم.سیصدزدید.
  بااین دهک بندیتون

  • حسین اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

   نه عزیز یارانه نقدی درکار نیست فقط کالابرگ میدن ، درست مطالعه کن

 • محسن اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

  خداوکیلی یارانه هارو نقد بدین ، کالابرگ بدردمون نمیخوره باکالابرگ نمیتونیم هزینه هارو مدیریت کنیم ،همه زندگی ک مرغ روغن تخم مرغ و لبنیات نیست ، کرایه خونه ، قبض، خرید خونه ، هزارجور هزینه دیگه که میتونیم با یارانه هامدیریت کنینم ، تازه شما میخواین هرچندماه یکبار کالابرگ شارژ کنین ، درصورتیکه یارانه نقدی هرماه بهتر بدردمون میخوره ، لطفا به مردم احترام بذارین انتخاب بذارین بعهده خود مردم ، یارانه فقط نقدی

  • ساره اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱

   یعنی چی کالا برگ منی ک گیاه خوارم چیکار کنم برم صف گوشت تخم مرغ؟ واسه هر کاری یه ادم متخصص میخواد معلوم با این برنامه ریزتون کسی تخصص نداره فقط فساد دزدی بدبختی گرانی بی پول و قتل رو بیشتر میکنید

 • علی اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱

  به نظر من هم یارانه را نقدی به مردم بدهند بهتره هرخانواده خودش روی خریدش مدیریت میکنه

 • M اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱

  مردم چی باید بخورن نه مرغ میشه خرید نه تخم مرغ نه روغن نه ماکارانی نه آرد. با این ۳۰۰ تومن ک دادن فقط میتونیم یدونه مرغ با یه روغن بخریم. این چه زندگی ک ساختین برا مردم

 • بنده خدا اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

  ما براے اجاره خانه، پول دوا و دڪترم و ڪل خانواده و خورد و خوراڪ و پول مدرسه بچه هامون و لباسشون و قبض آب و برق و گاز و هزار مشڪل دیگه به پول نقد نیاز داریم، ما ڪالا برگ نمیخوایم، مرغ و تخم مرغ و روغن و فلان ارزونیه خودتون، لطفا به گوش مسئولین برسونید

 • زهره اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

  توروخدا یارانه نقدی به مردم بدید تا خودمون مدیریت کنیم آخه همه مخارج که مرغ و تخم مرغ نیست شاید مردم نخوان این چیزا رو بخورد ما برای زندگی مون دغدغه‌های دیگری هم داریم خودمون می دونیم که چه جوری این پولو مدیریت کنیم نه دولت آقای رئیسی لطفا اگر دغدغه شما مردم هستند به نظراتشان احترام بگذارید و انجام این کار رو به عهده خودشون بگذارید تابدونند چه گلی میخان به سرشان بگیرند لطفا پیگیری کنید

 • ناشناس اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

  لطفا یارانه رو به خود مردم بدید که بتونن امورات زندگی شونو مدیریت کنن مگه همه چیز مرغ و تخم مرغ.مردم هزارتا مشکلات دیگه دارند لطفا به نظرات مردم احترام بگذارید اگر همه دغدغه تون مشکلات مردم هست نقدی بدید تا بدونم چه گلی به سرم بگیرم