۱۰ بازیگر طراز اول هالیوود که با اولین تجربه کارگردانی خود همه را شگفت زده کردند

۱۰ بازیگر طراز اول هالیوود که با اولین تجربه کارگردانی خود همه را شگفت زده کردند

بسیاری بازیگران طراز اول بوده اند که به کارگردانی و فیلمسازی روی آورده اند و تازه ترین مورد به دانیل ردکلیف بازیگر فیلم های هری پاتر باز می گردد که از قصد خود برای کارگردانی کردن اولین فیلمش خبر داده است. ستارگانی مانند بن افلک و تام هنکس توانسته اند استعداد خود را در پشت دوربین نیز نشان داده و این تلاش آن ها با نتایج خوب و استقبال قابل توجه سینماروها مواجه شده است. در این عرصه، بازیگران زیادی از کمدین هایی مانند دنی دویتو تا جوردن پیل در کنار ستارگان دنیای هنرهای رزمی مانند بروس لی توانسته اند در همان اولین تجربه کارگردانی خود همه را شگفت زده کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند و نتیجه اولین حضورشان به عنوان کارگردان در یک پروژه سینمایی، فیلمی بی نقص و ماندگار بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند

۱۰- بن افلک

Gone Baby Gone (2007)

دوران حرفه ای بن افلک با انتشار فیلم های Man About Town و Jersey Girl مسیر رو به عقبی در پیش گرفت اما این بازیگر با اولین تجربه کارگردانی خود به نام Gone Baby Gone توانست روح تازه ای در حرفه خود بدمد. داستان این فیلم که افلک در نویسندگی آن نیز نقش داشته، در مورد یک کارآگاه خصوصی است که پرونده مفقود شدن رازآلود یک دختربچه را دنبال می کند، پرونده ای که هیچ کسی نتوانسته آن را حل کند. فیلم Gone Baby Gone یک موفقیت هنری بسیار بزرگ بود و با استقبال مخاطبان نیز مواجه شد. بازی کیسی افلک در نقش اصلی نیز مورد تحسین قرار گرفت و بن افلک به عنوان کارگردان نیز به خاطر خلق فضایی مناسب برای درخشش بازیگر اصلی خود نیز مورد تمجید قرار گرفت. افلک بعدها موفقیت های خود در عرصه کارگردانی را با فیلم های The Town و Argo نیز تکرار کرد اما Gone Baby Gone پلتفرم بی نقصی برای او به منظور نشان دادن استعداد فیلمسازی اش بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند

۹- بیلی باب تورنتون

Sling Blade (1996)

فیلم Sling Blade جایزه اسکار بهترین سناریو را برای بیلی باب تورنتون در پی داشت، در شرایطی که تورنتون در این فیلم در نقش کارگردان و بازیگر نیز حاضر شده بود. داستان فیلم در مورد کارل است، مردی مبتل به مشکلات روانی که سال ها بعد از کشتن مادر بدرفتارش از زندان آزاد شده و نقش پدر پسربچه ای را بر عهده می گیرد که مشکل روانی مشابهی دارد. این فیلم به خاطر برخوردش با این موضوع پیچیده و حساس و خلق شخصیت اصلی داستان که از لحاظ اخلاقی به شدت مبهم است مورد ستایش قرار گرفت. کارگردانی تورنتون نیز به خاطر موفقیت او در نشان دادن شرایط از دریچه نگاه کارل به مخاطبان بسیا ستوده شده، کاری که با توجه به گذشته شخصیت اصلی بسیار دشوار بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند

۸- بردلی کوپر

A Star Is Born (2018)

به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین فیلم های عاشقانه یک دهه اخیر، بردلی کوپر در اولین تجربه کارگردانی خود، بازسازی یک فیلم کلاسیک را هدف قرار داد. A Star Is Born در مورد یک خواننده-ترانه سرا به نام جک مین است که عاشق یک خواننده زن بدشانس شده و به او کمک می کند به یک ستاره تبدیل شود، اگر چه هیولاهای درونی خود وی باعث می شود موانعی بر سر راه او و عشقش ایجاد شود. فیلم A Star Is Born به خاطر تزریق موسیقی خود بردلی کوپر به داستان مورد ستایش قرار گرفت، در حالی که برخی از این ترانه ها احساسات شخصیت اصلی داستان را بروز می دادند. کوپر همچنین به خاطر گرفتن بهترین بازی از لیدی گاگا مورد تمجید قرار گرفت، کسی که تا آن زمان بیشتر به عنوان یک خواننده شناخته می شد اما در نقش اصلی این فیلم درخشید و استعدادهای بازیگری خود را به رخ کشید.

۷- کوین کاستنر

Dances With Wolves (1990)

کوین کاستنر با اولین تجربه کارگردانی خود در فیلم Dances With Wolves استانداردی را برای اولین تجربه کارگردانی بازیگران برجسته ایاد کرد، فیلمی حماسی و وسترن که در دوران درگیری بین نیروهای نظامی آمریکا و بومیان این کشور در منظره ای بسیار وسیع در مرزهای این کشور روایت می شود. اولین فیلم کاستنر به عنوان کارگردان در مورد یک گروهبان ارتش آمریکا به نام جان دی دانبار است که توسط بومیان لاکوتا پذیرفته شده و او نیز در جریان حمله نیروهای اتحاد به این قبیله به آن ها کمک می کند. فیلم Dances With Wolves به خاطر نقدهای مثبت و بازی ستاره ای مانند کاستنر در نقش اول یک موفقیت تجاری بزرگ نیز بود. مخاطبان نیز از سبک کارگردانی کاستنر که روی فیلمبرداری از مناظر برای نشان دادن زیبایی های طبیعی که شخصیت اصلی شیفته آن می شود، بسیار خوششان آمده بود.

۶- دنی دویتو

Throw Momma From The Train (1987)

دنی دویتو فیلم کوتاه The Selling of Vince D’Angelo و فیلم تلویزیونی The Ratings Game را نیز کارگردانی کرده اما اولین تجربه کارگردانی او در یک فیلم بلند در فیلم Throw Momma from the Train حاصل شد. این فیلم یک کمدی سیاه در مورد دو نویسنده دست و پاچلفتی است که تلاش دارند همسر و مادر یکدیگر را بکشند اما به شکلی خنده دار در این کار ناموفق هستند. Throw Momma from the Train اگر چه نتوانست منتقدان را به هیجان بیاورد اما به شدت توسط سینماروها مورد استقبال قرار گرفت. سینماروها از بازی همیشگی دویتو در یک نقش کمدی لذت بردند، مردی بسیار دمدمی مزاج و تندخو، در حالی که شخصیت فروتن و صبور بیلی کریستال نیز به خوبی توانسته توازن بین این دو شخصیت را برقرار کند. این فیلم همچنین راه را برای ساخت فیلم های کمدی تاریک مشابهی در سال های پیش رو هموار ساخت.

۵- جوردن پیل

Get Out (2017)

جوردن پیل با اولین فیلم خود در مقام کارگردان توانست سینماروها در سراسر جهان را شوکه کند، فیلمی که جایزه اسکار بهترین سناریو را برای پیل در پی داشت. سینماروها از جزییات پنهان فراوان در Get Out حیرت زده شده بودند، که یک فیلم ترسناک در مورد مرد جوان سیاهپوستی است که توسط گروهی مردم سفیدپوست با هدف پیوند زدن مغزشان به سیاهپوستان ربوده می شود. پیش از این فیلم، پیل بیشتر به عنوان یک کمدین شناخته می شد و به هیمن خاطر بسیاری از میزان ترسناک بودن فیلم Get Out شوکه شدند. موفقیت این فیلم به جوردن پیل کمک کرد تا از بازیگری به کارگردانی فیلم های ترسناک تغییر رویه دهد، تغییری در حرفه پیل که هیچ کسی فکرش را نمی کرد.

۴- هارولد رامیس

Caddyshack (1980)

هارولد رامیس پیش از اولین تجربه کارگردانیش با فیلم Caddyshack به خاطر شروع کمدی داستانی و کوتاه Second City Television شناخته می شد و البته بازی او در فیلم Ghostbusters نیز مورد استقبال قرار گرفت. فیلم Caddyshack یک اثر کلاسیک در ژانر کمدی به شمار می آید در مورد گروهی گلف باز عجیب و غریب که برای برنده شدن در یک تورنمنت گلف دست به کارهای خنده داری می زنند. کارگردانی رامیس در این فیلم بیشتر توسط سینماروها مورد استقبال قرار گرفت زیرا آن ها از کمدی خاصی که در فیلم دیده می شد لذت بردند. این فیلم از آن دسته فیلم های کمدی است که نباید زیاد جدی اش گرفت و با حضور کمدین هایی مانند رادنی دنگرفیلد، چوی چیس و بیل ماری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند

۳-اورسن ولز

Citizen Kane (1941)

اورسن ولز یک مورد بسیار خاص و عجیب در این فهرست است زیرا اولین بازی او نیز در همان فیلمی اتفاق افتاد که اولین کارگردانی اش بود. فیلم Citizen Kane که از نگاه بسیاری بهترین فیلم تاریخ سینماست، در مورد ظهور و سقوط یک سرمایه دار بزرگ به نام چارلز فاستر کین است و به اتفاقاتی در زندگی اش می پردازد که در نهایت به سقوط و مرگ او منجر شد در حالی که تمرکز اصلی بر روی فاش کردن راز آخرین کلمه ای است که وی در هنگام مرگ به زبان می آورد. این فیلم یک فیلم بسیار نادر است، از این لحاظ که گذشت زمان باعث نشده اعتبار و جذابیتش را از دست داده و اکنون نزدیک به یک قرن است که مخاطبان را حیرت زده می کند. مخاطبان تعهد ولز در ساخت این داستان وسیع و حماسی را از طریق روایت داستانی به طول چندین قرن ستوده اند. همچنین اورسن ولز به خاطر خلق یک فضای واقعی از طریق میکاپ و طراحی دکوری خیره کننده در فیلم Citizen Kane مورد ستایش قرار گرفته است.

۲- تام هنکس

That Thing You Do! (1996)

نقش ایموس وایت یکی از آن نقش های تام هنکس است که کمتر کسی در مورد آن صحبت می کند زیرا این بازیگر سرشناس در فیلم نقش اصلی را بازی نمی کند، در شرایطی که وایت مدیر گروه موسیقی The Wonders  است. از سوی دیگر، فیلم That Thing You Do! فیلمی است که بسیاری به خاطر ترانه نامزد اسکار موجود در آن به همین نام و داستان خوشایندش شناخته می شود. هنکس تا پیش از کارگردانی این فیلم به خاطر نقش آفرینی های ماندگارش یک ستاره سینما بوده و در ادامه توانست با این فیلم موسیقایی بسیاری را تحت تاثیر استعدادهای کارگردانی اش قرار دهد. از زمان ساخت این فیلم، تام هنکس تنها یک فیلم دیگر کارگردانی کرده که فیلم Larry Crowne در سال ۲۰۱۱ بوده است و به همین دلیل همچنان می توان گفت که That Thing You Do! بهترین تجربه کارگردانی این ستاره دوست داشتنی هالیوود است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 بازیگر سرشناس و طراز اولی آشنا کنیم که با همان اولین تجربه کارگردانی خود طرفدارانشان را حیرت زده و غافلگیر کردند

۱- بروس لی

The Way Of The Dragon (1972)

بروس لی در دوران زندگی اش تنها فرصت کارگردانی دو فیلم را یافت اما دومین فیلم به خاطر مرگ نابهنگامش هیچوقت کامل نشد. این بازیگر و ستاره هنرهای رزمی در ابتدا با فیلم The Way Of The Dragon و سکانس های مبارزه جذابش با چاک نوریس بود که به شهرت رسید. این فیلم که با نام Return of the Dragon در ایالات متحده منتشر شده و بیشتر با همین نام شناخته می شود به خاطر معرفی سبک کمدی به بازی لی که بسیاری با آن آشنا نبودند مورد توجه قرار گرفت. این فیلم سکانس های اکشن خیره کننده ای داشته که حتی امروزه نیز تماشای آن ها لذت بخش است. قدرت ستارگی بروس لی در این فیلم بسیار مشهود است و او توانسته کارگردانی اکشن محوری در بالاترین کیفیت از خود به نمایش بگذارد.

بیشتر بخوانید:

۱۰ بازیگر بزرگی که به عنوان کارگردان نیز به موفقیت دست یافتند؛ از «کلینت ایستوود» تا «رابرت ردفورد»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود