صحبت های جنجالی مدیرعامل ایران خودرو: «خودروهای ایرانی گران نیستند!» + ویدئو

صحبت های جنجالی مدیرعامل ایران خودرو: «خودروهای ایرانی گران نیستند!» + ویدئو

مدیرعامل ایران خودرو با صحبت های خود درباره ی گران نبودن خودروهای ایرانی جنجال آفرین شده است.

مهدی خطیبی، مدیرعامل شرکت ایران خودرو روز گذشته مهمان برنامه تلویزیونی «فرامتن» بود که از شبکه افق پخش می شود. در بخشی از این گفتگو خطیبی مدعی شد خودروسازی ایران صنعت پیشرفته ای است و خودروهای ایرانی قیمت بالایی ندارند. او همچنین ادعای ضرردهی شرکت ایران خودرو را مطرح کرد. مدیرعامل ایران خودرو انتقادها به صنعت خودروسازی ایران را فضاسازی خواند.

این ادعای ضرردهی پیش تر از سوی شرکت سایپا نیز مطرح شده بود.

چند روز قبل، علی شیدایی، عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا مدعی ضرر ۷۰ میلیون تومانی این شرکت به ازای تولید هر خودرو شد.

شیدایی در مصاحبه ای درباره ی پرداخت تسهیلات به خودروسازان، گفت: «ستاد تنظیم بازار اجازه ی افزایش قیمت خودرو را به شرکت های خودروساز نمی دهد، از همین رو باید تلاش کرد که با افزایش بهره وری، تولید اقتصادی که مدنظر قرار گرفته و همچنین واگذاری سهام درون گروهی، شرایطی را فراهم کنیم که تولید خودروها از خط زیان خارج شود.»

او با بیان اینکه هر خودرویی که تولید می شود به طور متوسط ۷۰ میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد، گفت: «طی ۳ سال اخیر قیمت نهاده های تولید چون فولاد، مواد پلیمری و… ۷ برابر شد ولی قیمت خودرو ۳ برابر شده است، لذا شکاف قیمت سبب شده که تولید با چالش مواجه شود.»

شیدایی با تأکید بر اینکه شکاف قیمت فروش و قیمت تمام شده (زیان) باعث شد، در پایان سال جاری زیان تلفیقی گروه خودروسازی سایپا ۵۸ هزار میلیارد تومان شود، خاطرنشان کرد: «طی ۴ سال اخیر و در ماه اسفند شورای پول و اعتبار تزریق نقدینگی به خودروسازان را تصویب می کرد اما سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و بعضاً در سیستم بانکی هم با محدودیت های روبرو شده ایم از همین رو تأمین نقدینگی دچار مشکل شده است.»

کیفیت پایین و قیمت بالای خودروهای داخلی همواره مورد انتقاد مردم و کارشناسان بوده است و حتی مسئولین نیز به آن اذعان داشته اند.

دو هفته قبل نیز رهبری در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی با بیان اینکه با وجود حمایت زیاد از صنعت خودرو در کشور، کیفیت خودرو خوب نیست، فرمودند مردم ناراضی‌ اند و حق با مردم است.

رهبری در اینباره اظهار کردند: «حمایت‌ های عملی و تبلیغاتی از تولید داخلی باید منجر به ارتقای کیفیت محصولات و همچنین ارتقای فناوری شود اما متأسفانه در برخی صنایع به‌ ویژه در صنعت خودرو به موضوع کیفیت توجه نمی‌ شود و مردم نیز به حق به آن ها اعتراض دارند. اگر با وجود فضای حمایتی از تولید داخل، به جای ارتقای کیفیت، قیمت‌ ها افزایش یابد، مسئله ی بدی است زیرا نتیجه ی همه ی حمایت‌ های دولتی، بانکی و جلوگیری از رقابت‌ های خارجی، عملاً منجر به بالا رفتن قیمت شده است.»

با این وجود، برخی مسئولین کماکان سعی در توجیه کیفیت پایین خودروهای ایرانی دارند. مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس و عضو تشخیص مصلحت نظام که همواره از مخالفان واردات خودرو به کشور بوده است، چند روز قبل درباره ی نقص فنی خودروهای داخلی اظهاراتی داشت که سر و صدای زیادی به پا کرد.

میرسلیم دراینباره گفت: «تولید خودروهای داخلی در طول این چندسال ساخته شده، لج خودروسازان خارجی و واردکنندگان را در آورده است. صنعت خودروسازی کشور در طول سالیان گذشته رو به پیشرفت بوده است. ادعای بازنشدن ایربگ خودروها در تصادفات به هیچ وجه صحت ندارد. به فرض اینکه ایربگ خودروها هم باز نشود، یک نقص فنی است که باید برطرف شود. بازنشدن ایربگ ۱۰۰ خودرو بین ۹۰۰ هزار خودرو آمار ناچیزی است.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • میهمان اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

  با سلام
  زبونم از این همه وقاحت واقعا بند اومده برای نمونه قیمت تیبا و پراید سال ۱۴۰۰ نسبت به سه سال پیشش حداقل ۵ برابر شده نمی دونم واقعا محاسبه کردن بلد نیستن یا مردم رو خر فرض کردن شمایی که رییس یک شرکتی هنوز نمی فهمی قیمت دو تا محصولت چقدر رشد داشته نسبت به سالای قبل معلومه آینده اون کارخونه چی می شه و مدام توی ضرره خودرویی با امکانات حداقل سی تا چهل سال پیش صنعت خودروسازی تحویل می دی در صورتی که محصولات دسته دوم ده سال پیش خودرو های خارجی دو تا سه برابر با کیفیت ترین محصول داخلیه اسمش صنعت پیشرفته است یا لنگ سازی ؟ حداقل درک و فهم و دانشی از چیزی که می سازید ندارید به شعور جامعه توهین نکنید
  قابل توجه اون نماینده گرامی از ۵۴ خودرو فقط یک خودرو کیسه هواش اونم معیوب باز شده می شه درصد ناچیز نقص فنی یا بالای ۹۵ درصد نقص فنی نکنه شمام با پارتی مدرک و نماینده مجلس شده که یک آمار سطحی در حد راهنمایی هم بلد نیستی تحلیل کنی ؟

 • م ر اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

  راست می گه خودروهای ایرانی گران نیستند این جان ملت است که خیلی ارزان است.

 • عدالت علی اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

  داش اگر ضرر میکنی چرا ادامه میدید؟ انبار هاتون پر ماشین هست از عمد نمیدید بیرون ک قیمتا یه وقت پایین نیاد با پول همین ماشینا میشع ماشین خارجی خوب سوار شد اونم ب بهترین شرایط که جلو اونم گرفتید یه چیزی هم طلبکارید. این دزدی آشکار از ۸۰ میلیون ایرانی هست

 • جلیل اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

  من میگم این میرسلیم یه چیزی میزنه. شما نظرتون چیه؟

 • اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱

  برو بمیر

 • مصطفی اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱

  وقتی یه شرکت مثل ایران‌خودرو و سایپا پر بشه از فامیلای وزرا و وکلای مجلس معلومه مدیرعاملشم اینجوری وقیحانه به یه ملت و شعورشون توهین میکنه چون می‌دونه این مافیا به این آسونی خم به ابروش نمیاد

 • سلطان بلوچستان اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱

  آقای میرسلیم خداوکیلی خودت حاضری پراید و پژو سوار بشی خدا ازتون نگذره ک جان ملت براتون ارزشی نداره جدا از بی کیفیتی هر جا تصادف میکنن منفجر میشن انگاری تی ان تی داخلشون جا گذاشتن حق ملت ایران این نیست

 • رضا اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱

  نسازین، اجازه بدین وارد بشه قطعا قیمت ها پایین تر از ایرانه

 • کیان خرداد ۲, ۱۴۰۱

  سلام این خانواده هایی که بی سرپرست می شوند ، مسول اینها مافیای خودرو هست که جنایت دارند می کنند ، و این مافیا مسولینی هستند که در هیات مدیره اینها یعنی کارخانه های مرگ یا فرغون سازان عضو هستند، یکی از اینها که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هست بنام مصطفی میرسلیم هست ، (که الهی آب خوش از گلویش فرو نره و به درد و بیماری مبتلا بشه که هر روز آرزوی مرگ کند) ، خودرویی که با صد میلیون تومان میشه در کشورهای منطقه خرید با امکانات روز و ایمن اینجا نصف پراید نمیشه ، برادرم که یک جوان ۲۲ ساله بود در این ارابه های مرگ بود از دست دادم ، چرا اطلاعات و اطلاعات سپاه وارد پرونده نمیشه؟؟!! چرا دست اینها را برای همیشه کوتاه و قطع نمی کند. چرا چرا ؟؟؟ اینها درهایشان به گل گرفته بشه بیشتر سود به کشور و مردم می رساند ، و باید خودرو ایمن و قیمت جهانی و واقعی وارد بشه، تا اینقدر عزت ملی را تحقیر و بی آبرو نشود.

 • ساسان خرداد ۶, ۱۴۰۱

  کی پیج اینستاگرام این پررو رو داره؟