ونجلیس، آهنگساز کریستف کلمب، بلید رانر و ارابه‌های آتش، در ۷۹ سالگی درگذشت

ونجلیس، آهنگساز کریستف کلمب، بلید رانر و ارابه‌های آتش، در ۷۹ سالگی درگذشت

ونجلیس (Evángelos Odysséas Papathanassíou) در سال ۱۹۴۳ در یونان متولد شد و از سنین پایین شروع به ساخت موسیقی کرد. این هنرمند خودآموخته قبل از جلب توجه هالیوود به خودش با تعدادی آلبوم انفرادی وارد صحنه پاپ اروپا شد. موسیقی او در اواخر دهه ۷۰ در برنامه تلویزیونی «کیهان» کارل سیگان پخش شد و پس از ساخت موسیقی برای چند فیلم، پیشنهاد ساخت موسیقی «ارابه های آتش» به ونجلیس شد که به امضا سبک موسیقی او تبدیل شد. این اثر، جایزه «اسکار بهترین موسیقی فیلم» را در سال ۱۹۸۲ برای او به همراه داشت.

ونجلیس؛ آهنگساز کریستف کلمب و بلید رانر در گذشت

بعد از ارابه های آتش، ونجلیس برای موسیقی فیلم علمی تخیلی Blade Runner با ریدلی اسکات، کارگردان این اثر  همکاری کرد که یکی از مورد احترام ترین موسیقی فیلم های کلاسیک علمی تخیلی تمام دوران است. این آهنگساز دوباره با اسکات برای فیلم بیوگرافی «کریستف کلمب ۱۴۹۲: فتح بهشت» ​​و همچنین «ماه تلخ» رومن پولانسکی و «الکساندر» الیور استون همکاری کرد.

ونجلیس؛ آهنگساز کریستف کلمب و بلید رانر در گذشت

متأسفانه، اعلام شد که ونجلیس، پس از ابتلا به کرونا و در حین درمان، در بیمارستانی در فرانسه بر اثر عوارض ناشی از این بیماری درگذشته است. او ۷۹ سال داشت. ونجلیس به‌طرز عجیبی گوشه‌نشین بود و اطلاعات کمی در مورد زندگی شخصی‌اش در دسترس عموم قرار دارد. نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، در پیامی توئیتری درگذشت این آهنگساز فقید را تسلیت گفت و به او ادای احترام کرد.

ونجلیس؛ آهنگساز کریستف کلمب و بلید رانر در گذشت

در حالی که اطلاعات کمی در مورد زندگی شخصی ونجلیس وجود دارد، به عنوان یک هنرمند حرفه ای، او یک نوازنده الهام بخش، بخشنده، متفکر و مسحورکننده بود که چشم انداز آهنگسازی فیلم را برای همیشه تغییر داد. به ویژه با استفاده از صدای مصنوعی، که به یک عنصر ثابت در موسیقی او تبدیل شده بود، تحولی اساسی ایجاد کرد. همانطور که نسل بعدی آهنگسازان جایگاه خود را در این حرفه پیدا خواهند کرد، بدون شک بسیاری از آثار ونجلیس الهام بخش آنها خواهد بود و میراث او را زنده نگه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد شکست عشقی؛ از High Fidelity تا Marriage Story

۱۰ قانون عجیب و غریبی که کارگردانان مشهور تاریخ سینما برای فیلم هایشان اعمال می کنند

منبع: screen rant
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود