چرا رینگ بوکس به شکل مربع ساخته می شود؟

چرا رینگ بوکس به شکل مربع ساخته می شود؟

طرفداران بوکس اغلب به این فکر می‌کنند که چرا مبارزان این رشته به جای رینگ دایره ای در رینگ مربع شکل رقابت می‌کنند.

در طول سال‌ها از زمان پیدایش ورزش بوکس، رینگ مبارزه که حلقه مربعی نامیده می‌شود به‌طور چشمگیری دستخوش تغییر شده است. صدها سال پیش، مبارزان در دایره‌ های ترسیم شده روی زمین با یکدیگر رقابت می‌کردند.

چرا رینگ بوکس به جای دایره، مربع شکل است؟

تماشاگران برای تماشای رقابت‌های مشت زنی بدون دستکش یا بوکس خیابانی، تنگاتنگ یکدیگر اطراف این دایره جمع می‌شدند و حلقه‌ای به دور بوکسورها تشکیل می‌دادند. در آن زمان دستکش یا داوری وجود نداشت و دو بوکسور اغلب با تاکتیک‌های درگیری های خیابانی با هم مبارزه می‌کردند.

این شیوه تا سال ۱۷۳۴ ادامه داشت، زمانی که جک براوتون اولین مجموعه قوانین مدرن را ارائه کرد. سپس رینگ‌ های دایره ای شکل معرفی شدند، با طرفدارانی که بیرون رینگ جمع می‌شدند تا از نزدیک بوکسورها را تماشا کنند. قوانین براوتون شامل این موارد می‌شد: هیچ ضربه‌ای به زیر کمربند نباید وارد می‌شد، وقتی رقیب روی زمین می‌افتاد نباید ضربه زده می‌شد و ۳۰ ثانیه فرصت داده می‌شد تا در صورت افتادن به زمین، مبارز ریکاوری شود.

انگیزه این موارد زمانی به وجود آمد که جرج استیونسون، حریف براوتون، چند روز بعد از مبارزه بر اثر شدت جراحات جان باخت.

چرا رینگ بوکس به جای دایره، مربع شکل است؟

چرا رینگ بوکس به جای دایره، مربع شکل است؟

این قوانین تا حدود یک قرن بعد، سال ۱۸۳۸ که انجمن بوکس پیوجلیستیک (Pugilistic Society) قوانین را بازبینی کرد، همچنان پابرجا بود. قوانین براوتون با قوانین رینگ جایزه لندن جایگزین شد که در آن اولین رینگ مربعی با هشت پایه و طناب معرفی شد؛ موضوعی که برای دور نگه داشتن تماشاگران و رعایت فاصله ایمنی از بوکسورها ایجاد شده بود.

طراحی مربعی از ساخت رینگ دایره‌ ای آسان‌تر بود و انعطاف‌پذیری و پشتیبانی بهتری را فراهم می‌کرد و علی رغم اینکه زمین مبارزه بوکس دیگر دایره ای شکل نیست، این اصطلاح آن‌قدر ریشه دوانده که با وجود تغییر شکل به مربع همچنان رینگ (ring به معنی حلقه که می‌دانیم دایره شکل است) باقی ماند.

چرا رینگ بوکس به جای دایره، مربع شکل است؟

قوانین لندن سرانجام در سال ۱۸۶۷ با پیشنهاد قوانین مارکیز کوئینزبری توسط جان گراهام چمبرز که همان قوانین مدرن در ورزش مشت زنی است، به روز شد.

چرا رینگ بوکس به جای دایره، مربع شکل است؟

این تغییرات باعث شد که بوکسورها ملزم به پوشیدن دستکش‌های بالشتی باشند و همچنین راندهای سه دقیقه‌ ای با یک دقیقه استراحت بین هر راند ارائه شد و مبارزان پس از زمین خوردن ۱۰ ثانیه فرصت دارند تا از زمین بلند شوند.

بیشتر بخوانید:

رتبه بندی قوی ترین مردانی که وارد دنیای بوکس شدند؛ از هافثور پی یرشون تا هالک ایرانی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود