سریع ترین جت مسافربری جهان از سرعت صوت پیشی گرفت

سریع ترین جت مسافربری جهان از سرعت صوت پیشی گرفت

رقابت برای از سرگیری پرواز های مسافربری سوپرسونیک یا مافوق صوت نزدیک به دو دهه پس از بازنشستگی هواپیمای کنکورد (Concorde) روز دوشنبه وارد مرحله تازه ای شد پس از آنکه کمپانی هواپیماسازی Bombardier از دستاورد پرسرعت جدید خود و تایید ساخت جت مسافربری جدید خود خبر داد. این کمپانی کانادایی مدعی شده است که هواپیمای مسافربری در حال توسعه Global 8000 به «سریع ترین و دوربردترین جت تجاری جهان با هدف خاص» تبدیل خواهد شد. با ظرفیت تا ۱۹ مسافر، برد ۸,۰۰۰ مایل دریایی که معادل ۱۴,۸۰۰ کیلومتر است و حداکثر سرعت ۰.۹۴ ماخ، این هواپیما در سال ۲۰۲۵ وارد سرویس خواهد شد. اعلام ساخت سریع ترین هواپیمای جت مسافربری جهان پس از آن رخ می دهد که هواپیمای آزمایشی Global 7500 در مراحل آزمایش توانست از سرعت نور عبور کرده و به سرعت بیش از ۱.۰۱۵ ماخ برسد.

Global 8000 سریع ترین جت مسافربری جهان با موفقیت تست شد

Global 8000 سریع ترین جت مسافربری جهان با موفقیت تست شد

اریک مارتل، رییس و مدیرعامل کمپانی بمباردیه روز دوشنبه در بیانیه ای در این باره گفته است: «هواپیمای Global 8000 از قابلیت های خارق العاده هواپیمای Global 7500 سود برده و یک هواپیمای پرچممدار متعلق به عصر جدید را در اختیار مشتریانمان قرار خواهد داد». تست های پروازی برای Global 8000 از قبل روی نسخه های آزمایشی مذکور صورت گرفته است. کمپانی سازنده مدعی است که این هواپیمای جدید دارای ارتفاع کابین ۲,۹۰۰ فوتی خواهد بود. جت مسافربری مافوق صوت Global 8000 تنها یکی از تلاش های متعدد صورت گرفته برای افزایش سرعت هواپیماهای مسافربری در دو دهه اخیر و بدنبال بازنشستگی کنکورد است. سال گذشته، یونایتد ایرلاینز اعلام کرد که می تواند تا سال ۲۰۲۰ مسیرهای پرواز مافق صوت را در اختیار مشتریان خود قرار دهد، پس از اینکه قراردادی برای خرید ۱۵ جت مافوق صوت مسافربری امضا کرد.

Global 8000 سریع ترین جت مسافربری جهان با موفقیت تست شد

Global 8000 سریع ترین جت مسافربری جهان با موفقیت تست شد

همزمان، کمپانی Boom Supersonic که در کلرادو مستقر است در حال تکمیل تست های زمینی روی X-B1 بوده است، نمونه اولیه جتی به نام Overture که بین ۶۵ تا ۸۸ مسافر داشته و قصد دارد با هواپیماهایی تجاری با سرعت ۲.۲ ماخ، تنها در ۵۰۰ مسیر بین اقیانوسی پرواز کند. کمپانی فلوریدایی Aerion نیز تنها چند ماه پس از اعلام برنامه هایش برای ساخت یک جت مسافربری با سرعت بیش از ۴ ماخ به نام Aerion AS3 منحل شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود