اژدهای مرگ به طول یک اتوبوس در آرژانتین کشف شد

اژدهای مرگ به طول یک اتوبوس در آرژانتین کشف شد

بقایای فسیل شده یک خزنده پرنده عظیم الجثه باستانی به نام اژدهای مرگ به بلندی یک اتوبوس که ۸۶ میلیون سال پیش و همزمان با دایناسورها زندگی می‌کرد در آرژانتین کشف شد.

محققان می‌گویند این جانور وحشی که طعمه خود را از آسمان‌های ماقبل تاریخ شکار می‌کرد، احتمالا با حضورش منظره‌ای خوفناک ایجاد می‌کرد. تخمین زده می‌شود که این گونه ترسناک حداقل ۲۰ میلیون سال قبل از برخورد یک سیارک به جایی که اکنون شبه جزیره یوکاتان در مکزیک است و حدود سه چهارم این سیاره را از بین برده است، یعنی ۶۶ میلیون سال پیش می‌زیسته است.

اژدهای مرگ با طولی در حدود ۹ متر، بزرگ‌ ترین پتروسور کشف شده در امریکای جنوبی و یکی از بزرگ ترین مهره داران پرنده ای است که تاکنون وجود داشته است. گروهی از باستان شناسان فسیل‌های تاناتوسدراکون آمارو (Thanatosdrakon amaru) نامی که تازه برای آن انتخاب‌ شده، را در کوه های آند در استان مندوزا در غرب آرژانتین کشف کردند.

لیونارد اورتیز، سرپرست این پروژه، گفت: «ویژگی‌های پیش از این هرگز دیده‌نشده این فسیل، نیازمند یک نام جدید بود که برای آن از ترکیب کلمه یونانی مرگ (thanatos) و اژدها (drakon) استفاده کردیم، که به نظر می‌رسد نام مناسبی باشد.»

در جریان این اکتشاف حدود ۴۰ قطعه و استخوان توسط تیم باستان شناسان پیدا شد. آنها گفتند استخوان های غول پیکر این فسیل، طبقه‌بندی گونه‌ای جدید را به وجود می‌آورد که بزرگ ترین پتروسوری است که تا کنون در امریکای جنوبی کشف شده و یکی از بزرگ‌ترین گونه های کشف شده در سرتاسر جهان به شمار می‌رود.

محققان دریافتند که قدمت سنگ‌هایی که بقایای این خزنده را حفظ کرده‌اند به ۸۶ میلیون سال قبل از دوره کرتاسه (سومین دوره دوران میانه زیستی) بازمی‌گردد که از حدود ۱۴۵ تا ۶۶ میلیون سال پیش ادامه داشت.

اورتیز می‌گوید: «ما در حال حاضر هیچ مدرکی از هیچ خویشاوند نزدیک به این گونه نداریم که حتی دگرگونی مشابهی با این جانور داشته باشد.» او می‌گوید این کشف به دانشمندان اجازه می‌دهد تا اطلاعات درباره آناتومی این گروه متنوع ازپتروسارها را گسترش دهند.

بیشتر بخوانید:

نکاتی جالب در مورد اژدهای کومودو و شیوه تولید مثل خاص بزرگ ترین مارمولک جهان

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • ? خرداد ۴, ۱۴۰۱

    یه کروکدیل پرنده رو نمیشه تصور کرد ، یه شرّ مطلق ، یه مگس به بزرگیه جمبو جت ، واقعاً فکرش هم تن آدمی رو میلرزونه ، حالا تصور کنید با اون حنجره و منقار تو آسمان چه جیغ بلندی می‌زده اونم اگه یک دسته ازش همزمان تو آسمون پرواز میکردن چه وحشتی رو موجب می‌شده ، میشه با نهیب آذرخش مقایسش کرد و برابر دونست ، صدای یه دسته کلاغ رو تصور کنید !؟ یه اسطورهٔ ضد اخلاق بوده این جانور به گمانم کمتر جانداری بوده که ازش دلهره نداشته چون به نظر میاد اکثر نوزادان هر جانداری رو میدزدیده پس میشه نتیجه گرفت که دلهره‌آور ترین جاندار ماقبل تاریخ بوده . خوشحالم که منقرض شده .