«شات گان پرنده»؛ پهپاد کامیکازه جدید اوکراین با تیغه های تاشو علیه تانک های روسی

«شات گان پرنده»؛ پهپاد کامیکازه جدید اوکراین با تیغه های تاشو علیه تانک های روسی

اوکراین از پهپادهای با تیغه تاشو کامیکازه آمریکایی استفاده می کند که به مدت ۴۰ دقیقه روی سر تانک های روسی گشت می زنند و سپس با سرعت ۱۱۵ مایل بر ساعت به آن حمله می کنند. ایالات متحده در حال ارسال صدها فروند بسیار پیشرفته از این پهپادهای با تیغه تاشو است که با نام «شات گان پرنده» نیز شناخته می شود. این کمک نظامی بخشی از ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین در بحبوحه نبرد با روسیه است. این کیت های نظامی بسیار پیچیده تنها ۵۰ پوند وزن داشته و می توانند تا فاصله ۲۵ مایلی پرواز کنند و به مدت ۴۰ دقیقه روی سر هدف گشت زنی کرده و در نهایت با سرعت ۱۱۵ مایل بر ساعت بر سر آن فرود بیایند.

پهپادهای ضد تانک کامیکازه آمریکایی با تیغه های تاشو در اوکراین

این پهپاد که توسط یک صفحه نمایش به شکل تبلت کنترل می شود را می توان از قبل برنامه ریزی کرد. پهپاد شات گان پرنده دارای کلاهک ویژه نفوذ در زره بوده که می تواند یک تانک را تکه تکه کند. پنتاگون ارسال محموله جدید سلاح های مرگبار ایالات متحده به اوکراین را روز جمعه گذشته اعلام کرد و این پهپادهای کامیکازه با تیغه تا شونده به طور مستقیم از کمپانی سازنده AeroVironment Inc در کالیفرنیا به اوکراین فرستاده خواهند شد.

ارسال پهپادهای ضد تانک Switchblade 600 جدای از ۸۰۰ میلیون دلار بسته کمک های نظامی است که کاخ سفید در ۱۶مارس اعلام کرد که شامل ۱۰۰ فروند از پهپادهای قدیمی تر سری ۳۰۰ است. سری قدیمی تر پهپادهای شات گان پرنده هر کدام تنها ۵.۵ پوند وزن داشته، تا ۶ مایل پرواز کرده و تا ۱۵ دقیقه روی سر هدف گشت زنی کرده و در نهایت با سرعت ۱۰۰ مایل بر ساعت به آن حمله خواهند کرد. هر دو سری این سلاح سلاح موثری برای اوکراینی ها در مقابله با تانک های روسی بوده اند زیرا استفاده از آن ها آسان بوده و نیازی به آموزش چندانی ندارند. این پهپادها را می توان در کوله پشتی ها و همراه با لانچر لوله ای کوچکش حمل کرد و آماده سازی آن برای پرتاب نیز تنها ۱۰ دقیقه به طول می انجامد.

پهپادهای ضد تانک کامیکازه آمریکایی با تیغه های تاشو در اوکراین

این پهپادهای دارای تیغه های تاشو از لحاظ هزینه ای نیز بسیار مقرون به صرفه هستند: هزینه ساخت سری ۳۰۰ تنها ۶,۰۰۰ دلار است در حالی که هزینه ساخت یک موشک هلفایر که از پهپادهای پردیتور یا ریپر شلیک می شود بیش از ۱۵۰,۰۰۰ دلار است. این عدد اندک در حالی است که قیمت یک تانک روسی بیش از ۵ میلیون دلار است. نکته جالب دیگر اینکه برخلاف موشک های هلفایر که پس از شلیک امکان متوقف کردن عملیات را ندارد، تا چند ثانیه پیش از برخورد پهپادهای کامیکازه سری Switchblade 600 به هدف نیز می توان عملیات را متوقف کرد که باعث می شود از کشته شدن اهداف غیرنظامی جلوگیری کرد.

پهپادهای ضد تانک کامیکازه آمریکایی با تیغه های تاشو در اوکراین

پهپادهای ضد تانک کامیکازه آمریکایی با تیغه های تاشو در اوکراین

در تازه ترین تصاویر منتشر شده توسط نیروهای اوکراینی دیده می شود که نیروهای ویژه این کشور یک تانک روسی را منهدم می کنند در حالی که سربازان روسی روی برجک تانک در حال میگساری هستند. اوکراین مدعی است تاکنون بیش از ۲۶,۰۰۰ سرباز روسی را کشته و هزاران خودرو نظامی از جمله هزاران تانک روسی را منهدم کرده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۳ نظر

ورود

 • betoche خرداد ۵, ۱۴۰۱

  شما هم جوری طرفداری اوکراین رو می کنید که انگار سهام دار عمده در اوکراین هستید٬ تو اون فیلم هم مشخص نیست چه اتفاقی برای تانک می افته٬ با یک کیلو سرجنگی نمیشه تانک های تی ۷۲ رو از بین برد٬ ثانیا کجا فیلم دیده میشه که روسا میگساری می کنند٬ گور پدر روسیه و گور پدر امریکا و متحدانش. این دو کشور دنیا رو به تباهی کشوندن.

  • صادق خرداد ۶, ۱۴۰۱

   داداش تانک که فقط ۴ تن آهن خالی نیست
   کلی موشک و تسلیحات و بنزین داره
   همه اینا باهم منفجر خواهد شد

 • مهدی خرداد ۵, ۱۴۰۱

  لعنت بر ذات پلید همشون مخصوصاً کثیف ترین و حرامزاده ترین و خوک صفت ترین همه آمریکا و صهیونیسم که همیشه آتش بیار این معرکه‌ها هستند. درهر جنگی که بپا می‌کنند فقط دنبال استفاده کثیف خودشونن. اکراین و روسیه یا ارمنستان و الهام خانم ناآرامی های عراق و سوریه و…..همه کشورهای درگیر جنگ با کمی دقت می فهمند علت و مسبب جنگ شون یا اسرائیل نحس و نجسه یا آمریکا یا انگلستانه.

  • زمانی خرداد ۶, ۱۴۰۱

   وقتی خر باشه خر سوار هم پیدا مبشه عزیزم تو عاقل باش درگیر نشو.

  • آیهان خرداد ۶, ۱۴۰۱

   مثل اینکه این پریدزنت ائلهام علیف بدجوری تو رو سوزونده عرمنی پرست دو آتیشه

   • ابی خرداد ۶, ۱۴۰۱

    گور بابای الهام و دیگران به فکر ایران بزرگ باش امثال الهام و اردوغان ازما ترکای ایران فقط برای مقاصد پلید خودشان استفاده میکنن و ارزش دیگه ای برای اونا نداریم وبعد اینکه به اهدافشان رسیدن مثل دستمال کاغذی کثیف ما را دور می اندازن عاقلانه فکر کن برادر.

 • محمد خرداد ۶, ۱۴۰۱

  امریکا درربددمنجلابی روسیه رو انداخت حالا نوبت چین هست که بندازدش در منجلاب

 • محمد خرداد ۶, ۱۴۰۱

  امریکا روسیه رو دربد باطلاقی انداخت حالا نوبت چین هست که بندازدش در باطلاق

 • رضا خرداد ۶, ۱۴۰۱

  با آرزوی پایان جنگ و پیروزی اکراین.

 • alim خرداد ۶, ۱۴۰۱

  تف تو شرف اوکراین و هر کی طرفشو بگیره اگه الان روسیه این حمله رو نمیکرد چهار روز دیگه اوکراین میشد خونه اسرائیل و امریکا از اون طرف هم کارخونه داعش سازی و بیناموس بازی بزارین نابود بشن بیشرافتها

  • علی خرداد ۲۰, ۱۴۰۱

   تف به شرف اونی که طرف روسیه دیکتاتور بی خدای کودک کش رو بگیرد لعنت به شرف اونی که طرف دشمن تاریخی ایران روسیه رو بگیرد تف به شرف خاندان کسی که ببیند روسیه کشور اکراین و کودکان اکراین را نابود میکند و باز هم دستمال کش روسیه باشد

 • علی خرداد ۶, ۱۴۰۱

  موضوع طرفداری نیست یک ظالم به مظلومی جمله کرده بی خودی عقلت کجا رفته کلی بیک جامعه ضرر زده اول بتو الان نون گیرت نمی آد

 • ایرج خرداد ۷, ۱۴۰۱

  من فقط دعا می کنم برای ضهور آقا امام زمان حضرت مهدی (ع) بیچاره مردم اکراین ارسیاست متنفرم