خواجه ها چه کسانی بودند و چه قدرتی در دربار پادشاهان قاجار داشتند؟

خواجه ها چه کسانی بودند و چه قدرتی در دربار پادشاهان قاجار داشتند؟

سریال جیران بار دیگر نام خواجه ها و قدرت آن ها در دربار پادشاهان را بر سر زبان ها انداخت. اما خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

اگر بخواهیم به صورت تحت اللفظی بگوییم خواجه چیست و خواجه یعنی چه، باید بدانید که در لغت، خواجه در ابتدا به معنای بزرگ، سرور، آقا و کدخدا استفاده می‌شد. از آنجایی که کسی که به مراقبت حرمسرای شاهان گماشته می‌شد، در واقع بزرگ و سرپرست حرمسرا بود، به آن خواجه حرم می‌گفتند. اما به مرور زمان شاهان که نگران دفاع از ناموس و حفظ امنیت حرمسرای خود بودند، برای سرپرستی حرمسرای خود از مردان اخته استفاده می‌کردند و از همین روی اخته بودن هم به معانی خواجه اضافه شد.

خواجه چیست و چطور مردان را خواجه می کردند؟

در میان خدمتکاران، خواجه ها نسبت به بقیه نفوذ بیشتری داشتند. زنان حرمسرا با آنکه در فضایی بسته زندگی می‌کردند، اما گاه با اعمال نفوذ یا توطئه‌هایشان و همکاری خواجه ها توانستند موفق به برکناری پادشاهی شوند.

سکانس جنجالی عادت ماهانه در سریال جیران + ویدئو

در زمان قاجار، مردم در شهرهای بزرگ، مخصوصا در تهران، برای ورود به دربار، حرمسرای شاه و شاهزادگان و سایر بزرگان در قالب کنیز، غلام و خواجه درمی‌آمدند. برای هر دختر شاه به محض تولد یک دده (پرستار) و یک خواجه در نظر گرفته می شد تا او را بزرگ کرده و کمکش کنند. خیلی ها، مخصوصا آنهایی که به دنبال جلب توجه شاه و سایر مردان قدرتمند بودند، برای به دست آوردن موقعیت بهتر و قدرتمندتر شدن، هرجا زنی زیبا می دیدند مهم نبود که چه شرایطی دارد، او را به خواجه حرمسرا معرفی می کردند تا وارد دربار شود.

خواجه چیست و چطور مردان را خواجه می کردند؟

خواجه به چه معناست و خواجه ها چه جایگاهی در دربار داشتند؟

خواجه به پسرانی گفته می شد که در کودکی یا نوجوانی اخته می شدند. در آن دوران، در اوایل نوجوانی، برخی پسران بین هفت تا ۱۰ سالگی را اخته می کردند و بدین ترتیب بعد از اخته کردن به آن ها خواجه، اخته یا آغا می‌گفتند. ظاهر آنها بیشتر زنانه بود و سنشان از ظاهرشان قابل تشخیص نبود. این خواجگان هم از اسیران سیاه پوستان آفریقایی و هم سفید پوستان قفقازی بودند. بعضی اوقات خلافکاران و مجرمینی که تجاوز انجام داده بودند، اخته می شدند. پس از اخته شدن، اگر زنده می ماندند زندگی به کامشان می شد چرا که در آن دوران، داشتن خواجه سفید پوست عنصری تجملی در دربار به حساب می آمد.

خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

اگر سوالتان این است که یک مرد چطور خواجه می شود باید بدانید که در کودکی، بیضه های این پسران نوجوان را از داخل کیسه بر می داشتند یا آن ها را پاره می کردند و بدین ترتیب علائم و خصوصیات جنسی ثانویه مثل رویش مو‌های ریش و سبیل، کلفت شدن صدا و افزایش توده عضلانی بدن در آن‌ها اتفاق نمی‌ افتاد. در برخی موارد هم تمام دستگاه تناسلی اعم از بیضه و آلت تناسلی بریده می شد که احتمال مرگ را به شدت افزایش می داد. همچنین بعد از خواجه شدن، این مردان دیگر قدرت جنسی یا توان برقراری رابطه جنسی نداشتند. در گذشته کارگاه‌ ها و دستگاه‌های متعددی برای اخته کردن وجود داشت و بسیاری از افراد در حین اخته شدن جانشان را از دست می دادند.

خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

قیمت یک خواجه حداقل سه برابر سایر غلامان بود. خواجه­ باشی و سر خواجه ­ها اغلب درآمد خوبی داشتند و حقوق خوبی دریافت می کردند. آن ها نه تنها اتاقی در اندرونی که خانه ای هم در شهر داشتند. ناصرالدین شاه در نهایت پس از مرگ خواجه ها صاحب دارایی های آنها می شد، در نتیجه در رسیدگی به آنها کم نمی گذاشت.

سارای گرجی واقعی کیست؟ خدمتکار سریال «جیران» که تبدیل به ملکه ای قدرتمند شد

خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

خواجه چیست و چطور مردان را خواجه می کردند؟

خواجه‌ ها در خدمت زنان حرمسرا

در دوران ناصرالدین شاه، تعداد خواجه های حرمسرا به بیش از ۹۰ نفر می‌رسید و شاه خودش هفت خواجه ویژه داشت که از میان آنها می‌توان به آغا بشیر، آغا محمدخان و آغا غلامعلی اشاره کرد. آغا بشیر که از او به عنوان خواجه اول ناصرالدین شاه یاد می‌شود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود و علی‌رغم قانونی که برای منع زن گرفتن خواجه‌ ها وجود داشت، پس از مرگ محمدشاه، یکی از زیباترین زنان او را به همسری انتخاب کرد.

خواجه چیست؟ خواجه یعنی چه؟ چرا به مردان حرمسراها خواجه می گفتند؟ چطور مردان را خواجه می کردند؟

وظیفه خواجه سرایان محافظت از حیاطی بود که مخصوص زنان بود و اغلب همانجا زندگی می کردند. ریاست خواجه ها با یک نفر سر خواجه بود و خود این سرخواجه ها زیر دست آغاباشی، رئیس حرمسرا و خواجه ها بودند. تعداد خواجگانی که در خدمت زنان حرمسرا بودند بستگی به این داشت که آن زن تا چه حد مورد علاقه و محبت شاه قرار داشت. اکثر خانم های دربار یک تا دو خواجه داشتند؛ البته زنان درجه سه حرمسرا، خواجه نداشتند.

خواجگان دربار ناصرالدین شاه کلیددار خزانه سلطنتی بودند و همچنین وظیفه مراقبت از غذای شاه را بر عهده داشتند.

خواجه چیست و چطور مردان را خواجه می کردند؟

آغا بهرام، خواجه محبوب جیران

آغا بهرام خواجه مخصوص جیران، سوگلی محبوب ناصرالدین شاه بود که ارج و قربی بیش از سایر خواجگان نزد شاه داشت. او که ظاهری به مراتب زشت‌تر از بقیه خواجه ها داشت از نزدیکی به شاه استفاده می‌کرد و گاه برای آنکه حرف زنانی از حرمسرا که برای مدت طولانی موفق به دیدار با شاه نمی‌شدند، به او برساند، انعام ویژه‌ای از این زن‌ها می‌گرفت.

بیشتر بخوانید:

سارای گرجی واقعی کیست؟ خدمتکار سریال «جیران» که تبدیل به ملکه ای قدرتمند شد

جیران واقعی کیست؟ داستان زندگی همسر محبوب و قدرتمند ناصرالدین شاه

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۵۲ نظر

ورود

 • احمد خرداد ۹, ۱۴۰۱

  خاک برسرتان بااین کارها کشور و عقب نگه داشتن مگرکدام کشوزاوروپایی انگلیس فرانسه آلمان وغیره حرم سراوخواجه داشتن اوروپاییها به فکرتوسعه وکشف علوم جدید بودن اینها درفکرخواجه وحرمسراایرانی ذاتش خرابه .

  • مهدی مهدی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   طرف هزارتا فحشتون میده نظرشو صاف میذارید جلو چشم، اونوقت نظرمارو میذارید سرشاخه درخت

  • Unknown خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   برادر من حرمسرا که الان دیگه نیست
   به تاریخ پیوست و بد نبود در موردش دونستیم
   حالا مثلا همون اروپا باید در مورد حرمسرا تحقیق کنه یا مقاله بنویسه که با سر میری میخونی و صد بار تشکر میکنی!
   ایرانی ها ذاتشون خراب نیست. تو ذاتت خرابه

  • شجاع خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

   لطفاً کمی مودب باش

 • امیر خرداد ۹, ۱۴۰۱

  واقعا باعث تأسف است این افراد با همچین سوادی چگونه در رسانه ای هرچند زرد مطلب می نویسند و مقاله از خودشون فقط باید گفت می پاشند عزیز جان خواجه یعنی بزرگ،آقا،سرور،اون چیزی که شما با علاقه ازش نوشتی که گویی احساس همزادپنداری داشتی باهاشون خاجه نوشته می‌شود متوجه شدی حالا شاید بوده باشند خواجه هایی که خاجه بودند

  • مهدی مهدی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   توخوبی، حالا یه نفر چون خاجه رو نوشت خواجه به تو برخورد آخه خاجه…
   فقط مثلا بلدی دانش خوردکنی که یعنی منم حالیمه،خاجه..
   حالا که شوما خیلی دوستداری ما میگیم ایین بعد صداتکنن خاجو امیر…

  • مهدی مهدی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   توخوبی داش، مثلا الان خئلی بارته…؟
   حالا این باباییه دلش خواسه جا خاجه بنویسه خواجه، توچرا غیرتی میشی، نکنه توهم خواجه ای خاجه..؟
   ای شیطون، حالی میکنی تو عالم خاجگی

   • محد حشمتی مقدم تیر ۲۶, ۱۴۰۲

    این هم نوعی نگاه بوده در زمان خودش برای شاهان وقت مهم بوده نمیدونم نمیشه گذشتگان رو درک کرد که وقت گذذونی برای یه شاهدچی بوده؟ یا درستش چی بوده؟ به چه شکل میشد با مردم ارتباط گرفت؟ درسته امکانات کم بوده اما افرادی مثل امیرکبیر در تاریخمون داشتیم که باعث افتخار و پیشرفت بشه.در هر صورت نقد کردن خوبه اما تندی کردن نه. درستشو بگیم ولی هرچیزی رو نه‌‌،شاید گفتنش نیاز نباشه که حرمسرا چند نفر زن بودن یا سرسره ی جنسی چطور کار میکرد !!تاریخ هرچی که باشه بسیار بسیار شیرینه البته گاهی هم تلخ ولی صد در صد عبرت آموز .بدرود

  • محمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   تاریخ در ایران پر از اشتباه و تناقض هست مثلاً در همین نوشته جایی نوشته یگی از خواجه ها با زنمحمدشاه ازدواج کرد در حالی که خواجه چگونه میتواند ازدواج کند

  • ایران ویران خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

   خواجه به زبان لری ما می‌گفتیم یعنی اخته تخماش میبریدن ?

   • راننده بی پناه خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

    پس در حقیقت میل و غریزه جنسی داشتن اما توان برقرار کردن ارتباط رو نداشتن؟

   • ایل تیر ۲۱, ۱۴۰۲

    تلفظ خوجه برای کسی که اخته سده درست تر بی

  • راننده بی پناه خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

   الان این خواجه هایی که برای جبران و بقیه زنهای حرامسرا گذاشته بودن،اخته و خارجه بودن ،درسته؟

 • امیر خرداد ۹, ۱۴۰۱

  خوب چرا نظرم را نشر نمی‌دهید در رسانه زردتان احساس بدی بهت دست داد نظرم توهین آمیز بود

 • صادق خرداد ۹, ۱۴۰۱

  چطور فیلم میسازند از این سلطان کثیف قاجار که کاری جز خیانت وزن بارگی نداشت چرا رضاشاه کبیر ناجی ایران فیلم نمیسازند

  • امین خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   یکم عقلتو به کار بنداز آخه پدر امرزیده حکومتی که خودش حکومت پهلوی رو از بین برد میخوای از خوبیای رضا شاه فیلم بسازه چیزی میزنی

   • رضا خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

    رضا شاه خودش خوجه بود

  • محمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   تاریخ را غلط به خوردتان دادند چگونه میتوانیم ناصرالدین شاه را با رضاخان قلدر که طی شانزده سال حکومتش چهل و چهار هزار سند بنامش کرد را مقایسه کنی.شاه شهید وقتی شهید شد کل ایران عزادارشد اما وقتی انگلستان با یک تلگراف سه خطی رضاخان را عزل کرد همه مردم شادمانی کردند

   • راننده بی پناه خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

    من توی تاریخ خوندم و البته گاها کتابهای تاریخ همین دوره و فیلمهای همین دوره نشون داده که زمانی که رضاخان شاه شد،بخاطر بی عرضگی و زن باره گی شاهان قاجار،قحطی و وبا سراسر ایران رو گرفته بود،بعضی از مردم مثل الان گندم و جو رو احتکار میکردن و به ایرانی های در حال مرگ از قحطی نمیدادن تا به سربازان انگلیس به قیمت خوب بفروشن،هر منطقه ای هم یک عده علیه حکومت قیام کرده کرده بودن،دزدهای سرگردنه و یاغی ها هم که دیگه واویلا کرده بودن،رضا خان یاغی ها و قیام کننده ها رو سرکوب کرد،ملت رو یکپارچه کرد،وبا و قحطی رو طی چند سال از بین برد و چون انگلیس ها دیدن با این وضع ایران از مستعمره اشون جداشه و رضاخان برعلیه اونا بود تبعیدش کردن،دوست عزیز یادتون باشه که هیچ کسی یار خودش رو تبعید نمیکنه،معمولا دشمناشون رو از بین میبرن

   • kor lor دی ۱, ۱۴۰۱

    کجای ماده ترک بودن، اصلا نژاد ترک از قفقاز ومغلوستان وارد این منطقه شدن، در ضمن اکثریت خواجه ها ترک ریشه بودن، برو تو خاطرات نوز بلژیکی بخون بعد حرف مفت بزن

  • Unknown خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   ببین رضا شاه بزرگ رو که عمرا ازش فیلم بسازن
   همون بهتر که نسازن
   چون اگر هم بسازن بد جلوه اش میدن
   چرا از یکی مثل نادرشاه نمیسازن؟

   • راننده بی پناه خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

    درود بر آدم فهمیده

   • Bariz دی ۲۵, ۱۴۰۱

    نادر شاه سرشو بخاطر یتیکه خربزه از دست داد

    • راهب فروردین ۸, ۱۴۰۲

     احمق جان اون آقا محمد خان بود که بخاطر خربزه کشتنش.

  • حرف حسابیه واقعا اینا جز ظلم چکارکردن. چه خاصیتی داشتن بخته کردن یه انسان بخاطر حال ورفاع و امنیت خود ییعنی ضلم درباربریه انسان دیگه خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

   بنضرمن بایدازبدی و کارهای کثیفشون بگن تا همه بدانن. چه قوم وطایفه ای کافری بودن… ایرانی ذاتش خرابی نبودازکجا اومده بودن قاجارها خدامیداند.

  • راننده بی پناه خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

   چون با نشون دادن رضا شاه و کارهاش ،مردم میفهمن چه حماقتی کردن

  • Zizi دی ۲۰, ۱۴۰۱

   رضا شاهه چی؟?

 • علی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  واقعا جای تأسفه از این وحشیا فیلم میسازن حداقل انگلیس و اسپانیا با استعمار کشورای دیگه به فکر توسعه کشور خودشون بودن بعد شاهان قاجاری هم به فکر کمرشون! خاک مملکت رو میفروختن تا برن سفر فرنگ… اونوقت تو جمهوری اسلامی انگشت اتهام همیشه به سمت حکومت پهلویه…

  • Unknown خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   اگر قرار بود ایران هم با استعمار بره جلو که زبون اصلی دنیا پارسی و پیامبر ها هم زرتشتی زاده بودن…
   ولی اره قبول دارم شاهان قاجار خیلی بی عرضه بودن

  • زهرا خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   سلام
   درست نوشته
   خواجه دو معنی دارد و یکی از معانی همین است که ذکر شده
   من در گذشته هم در این مورد شنیده بودم.

  • Zizi دی ۲۰, ۱۴۰۱

   اخه برادر من… اینکه شاهان قاجار بی عرضه بودن دلیل بر خوبیه پهلویا نمیشه ک… یه بد رفت یه بدترش اومد… چرا همه چیو به جمهوری اسلامی ربط میدین

 • مهدی مهدی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  طرف هزارتا فحشتون میده نظرشو صاف میذارید جلو چشم، اونوقت نظرمارو میذارید سرشاخه درخت

 • رضا بروجی فرزند محبوب خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  خواجه همان خواجه هست خواجها نکه از قفقاز نبوده بلکه خواجه نظاململک خواجه طوسی خواجه سرکردهای دشمنان بوده که اختشان میکردنند شاهان نکه نوکر خودشان نمیکردنند نوکر زنان دربار میزاشتند چون مردانگی انها را ازشان میکردنند برای تحقیر این افراد خواجه دربار یا حرمسرای دربار میکردنند

 • رضا خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  خواجها همیشه دقت کرده باشیم یا ارمنی بودنند یا اریای اصیل فارس زبان از خراسان بوده

 • محمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  تاریخ را غلط به خوردتان دادند چگونه میتوانیم ناصرالدین شاه را با رضاخان قلدر که طی شانزده سال حکومتش چهل و چهار هزار سند بنامش کرد را مقایسه کنی.شاه شهید وقتی شهید شد کل ایران عزادارشد اما وقتی انگلستان با یک تلگراف سه خطی رضاخان را عزل کرد همه مردم شادمانی کردند

 • تقی خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  فقط نوشته خواجه خواجه و …اخته .اخته چی هست؟توضیح ساده و روان میدادین.خواجه اخته خواجه خاجه ..گور پدرشون کرده

 • سارا خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  مردای ایرانیو باید همشونو اخته کنن خخخخخ انقد که هیزززن مخصوصا بازیگراشون که هی داره گندکاریاشون رو میشه

 • محمد خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

  من هم یک خواجه هستم مسؤلان زود بیاید من را ببرید
  با افتخار یک خواجه رشتی هستم پوستم هم سفید سفید
  شیطون بلا

 • جواهر خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

  سارا جون . وفوووور نعمته در ایران. انقدر ناشکری نکن.

 • یاشار دلیر خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

  در در بار تورکها از جمله در پنج هزار سال حاکمیت نژاد تورک در ایران همواره خاجگان از بین تاجیکها و آریاییهای مهاجر یا همان فارسها انتخاب میشده پس از اخته شدن به خدمت تورکها در می آمدند مشهور ترینشان خااجه نصیرالدین طوسی، خاجه نظام الملک و غیره بود. به دلیل بیسوادی و اظهارنظر در مورد تاریخ توسط غیرمورخان اراجیف پانفارسی و ایرانشهری توهمی روز بروز بیشتر رسوا میگردد. امروز اثبات تورک بودن ماد و سکاها و خوانش کتیبه دوم در بیستون که به تورکی سکایی است آبرو برای این شیادان نگذاشته است

  • kor lor دی ۱, ۱۴۰۱

   کجای ماده ترک بودن، اصلا نژاد ترک از قفقاز ومغلوستان وارد این منطقه شدن، در ضمن اکثریت خواجه ها ترک ریشه بودن، برو تو خاطرات نوز بلژیکی بخون بعد حرف مفت بزن

 • غذیب خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

  نویسنده عزیز ، بین املای خاجه ( اخته ) و خواجه ( بزرگ ) تفاوت هست ، دقت کن . ولی مقالتون خوب بود

 • ایلیا خرداد ۱۴, ۱۴۰۱

  مطالبتون سخیف بود و توهین به اقوامی بزرگ از ایران زمین که لقب خواجه دارند
  آنچه بمعنای اخته است خجه یا خاجه است لطفاً عذرخواهی کنید از اقوام ایرانی

 • Bariz دی ۲۵, ۱۴۰۱

  خیلی از این فیلم تحریف شده است من کتاب اصلیش رو خوندم حدود سال ۹۸ خوندم وقتی که اصلا فیلم جیرانی درکار نبود جیران کنیز خونه یکی از صاحب منصب هایی بود که پسرش توی انگلیس درس میخوند
  جیران با یک نگاه خودش ناصرالدین شاه قاجار رو میشناسه ناصرالدین شاه بهش میگه من امشب بیام خاستگاریت؟ که جیران میگه بیا ناصرالدین شاه کلی هم سکه بهش میده
  غروبش میره خاستگاری آشنایی ناصر با جیران کلا دو سه ساعت طول میکشه تازشم جیران اصلا مادرش مرده بوده خودشم تک فرزند بود
  ناصرالدین شاه قاجار ۳۰۱تا زن عقدی و صیغه ای داشته که جیران زن عقدیش میشه اصلا کسی تو زندگی جیران نبوده
  متاسفانه اینا دارن یه مشت چرت و پرت تحویلتون میدن شما هم بدون کوچکترین تحقیق دارید قبول میکنید
  بخاطر این چرتو پرتا چند تا دیوانه ?????به جون هم افتادید و محمل بافی میکنید

 • الف فروردین ۱۴, ۱۴۰۲

  چه ظلم هایی که نشده آدم هنگ میکنه.
  الانم مردم چه عوام و خواص واسه دشمنی نقشه تجاوز به نوجوانان و کودکان رو میکشن تا بی حیثیتشون کنن

 • کاربر اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲

  Rt