آیا ایران می تواند از کانادا به خاطر لغو بازی دوستانه دو تیم غرامت بگیرد؟

آیا ایران می تواند از کانادا به خاطر لغو بازی دوستانه دو تیم غرامت بگیرد؟

لغو بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران و کانادا یکی از داغ ترین بحث های دنیای ورزش و سیاست کشورمان در ۴۸ ساعت گذشته است، اتفاقی که تنها ده روز پیش از انجام این مسابقه صورت گرفت. در حالی که فهرست بازیکنان و همراهان تیم ملی فوتبال ایران برای بازی دوستانه با کانادا اعلام شده و حتی مقدمات سفر این گروه به ترکیه برای حضور در سفارت کانادا و درخواست ویزا فراهم شده بود، فدراسیون فوتبال کانادا در صفحه توییتری خود از لغو مسابقه دوستانه با ایران خبر داد. این اتفاق در حالی رخ داد که بلیت فروشی این بازی دوستانه صورت گرفته و نزدیک به ۵۰,۰۰۰ بلیت نیز به فروش رفته بود.

آیا ایران از کانادا به خاطر لغو بازی دوستانه دو تیم غرامت می گیرد؟

 

برخی گمانه زنی ها، علت لغو بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران و کانادا را امتناع بازیکنان تیم ملی کانادا از بازی برابر ایران، فشارهای سیاسی دولت کانادا و فشار افکار عمومی عنوان کرده اند. این خبر واکنش های بسیاری در میان مدیران فدراسیون فوتبال و تیم ملی در پی داشته و بحث گرفتن غرامت از فدراسیون فوتبال کانادا را نیز داغ کرده است. اما آیا ایران می تواند از فدارسیون فوتبال کانادا به خاطر لغو این بازی غرامت دریافت کند؟ میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون فوتبال ایران در این باره توضیحاتی ارائه داده که در ادامه خواهد آمد.

آیا ایران از کانادا به خاطر لغو بازی دوستانه دو تیم غرامت می گیرد؟

همین طور که می‌دانید، خیلی از دوستان خود را به خواب زده اند، ما با کشور کانادا به توافق رسیدیم و توافق خود را مکتوب کردیم، قرار شد ما دو بازی دوستانه در کانادا داشته باشیم و پس از اینکه قرارداد را امضا کردیم. اتفاقاتی علیه ما رخ داد.

مشکلات ما پس از آن شروع شد، مشکلات ما ورزشی نیست و به هر حال از توئیت‌های شخصی افرادی که در کشور‌های کانادا بود شروع شد و با موضع گیری‌های سیاسی مسئولین این کشور همراه شد. به هر حال پس از این حواشی ما به کانادا نامه زدیم و گفتیم اگر مشکلی هست به ما اطلاع دهید و آن‌ها گفتند مشکلی نیست و تمهیدات لازم را در نظر گرفته ایم. ما نگران بحث روحی و روانی کادر فنی بودیم که در این باره به ما گفتند مشکلی نیست و تمهیدات لازم در این باره انجام شده است. دیدار با کانادا یکی از بهترین بازی‌ها بود برای مشابه سازی با تیم ملی آمریکا و این تیم در رنکینگ فیفا در رده ۳۸ قرار داشت.

بحث اصلا، غرامت نیست و در این باره عدد نوشته نشده است و در متن آمده نمی‌شود، قرارداد را فسخ کرد و دو طرف باید رعایت کنند، مگر آن چیزی که اتفاق نیفتاده باشد. قرارداد ما در این باره شامل چند بند است و آن را در اختیار وکیل قانونی گذاشتیم و در این باره با فیفا هم مکاتبه خواهیم کرد.

بنده بسیار بسیار ناراحت هستم از آقای فغانپور، ایشان باید کمک حال ما باشد، اما حرف‌های غیر واقع زده است. ما تمام مدارک لازم مربوط به دیدار با کانادا را برای ایشان فرستادیم و به ما گفتند آن را ترجمه کنید و در اختیار ما قرار دهید. کاملا موارد و مستندات به صورت اتوماسیون در فدراسیون موجود است و تعجب می‌کنم ایشان که عضو فدراسیون است، علیه ما صحبت می‌کند. یکی از مشکلات ما این است که فوتبال به حالی افتاده که باید مسائل در فضای رسانه‌ای مطرح کند و همه دنبال سهم خواهی هستند.

من به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال نمی‌توانم دروغ بگویم، برگه برای ایشان فرستاده شده و گفته است کلیات قرارداد خوب است و حتی درباره مبلغ هم اظهار نظر کرده است و راجع به موارد دیگر هم به صورت مکتوب صحبت کرده است. من متاسف هستم برای ایشان و افرادی که این راهکار‌ها را به ایشان می‌دهند. برای خودم هم متاسف هستم که ایشان به جای کمک به فدراسیون، راه دیگری را می‌رود.

یکسری از دوستان هستند که سهم خواهی می‌کنند. وقتی یکسری از افراد به عنوان هیات رئیسه جمع می‌شوند و برای آرمان‌های آن تلاش می‌کنند، باید کنار هم باشند، به غیر از یکی دو نفر از اعضای هیات رئیسه، افراد دیگر به ما کمک نمی‌کنند، برخی افراد هم در بیرون گود هستند، دارند بیشترین هجمه را به فدراسیون و تیم ملی می‌آورند.

آیا ایران از کانادا به خاطر لغو بازی دوستانه دو تیم غرامت می گیرد؟

پیش از این من گفتم که خواهش می‌کنم دولت و مسئولین به تیم ملی کمک کنند و از آن روز تا الان هیچ کمکی نشده است. وزیر محترم ورزش در این باره واقعا سعی کردند مشکلات و مباحث مالی حل شود، اما یک ریال به فدراسیون کمک نشده است و همه چوب را برداشتند بر سر میرشاد مجیدی و فدراسیون فوتبال می‌زنند که راه را اشتباه می‌روید. بنده از ۶ و ۷ صبح در فدراسیون تا نیمه شب هستم. تیم امید به عراق رفته، تیم جوانان موفق شده است و لیگ ما در جریان است.

همه دنبال این هستند که وضعیت تیم ملی چه می‌شود؟ همه می‌دانستند که نخست وزیر و پارلمان کانادا همه علیه ما موضع می‌گیرند و یک سری افراد هم در کانادا علیه ما موضع می‌گرفتند، اما برخی رسانه‌های به جای حمایت از میرشاد ماجدی و فدراسیون فوتبال، کاسه و کوزه را بر سر ما می‌شکنند، ما چه افراد ایرانی هستیم. آن چیزی که در اختیار و توان ما بوده در طبق اخلاص گذاشتیم و کار را جلو می‌بریم. اگر دوستانی که این کار‌ها را انجام می‌دهند، قسم می‌خورم اگر دست از این کار‌ها برندارند، یک یک این افراد را نام خواهم برد.

اسکوچیچ در این باره کم لطفی می‌کند، خودش می‌داند که ما چقدر حمایت کردیم از اسکوچیچ و همکارانش، خارجی‌ها پولشان و درصد قراردادشان را گرفته اند. وقتی کانادا این دیدار را کنسل کرده است و ورزشی نبوده است، دیگر در اختیار ما نیست. شما می‌دانید که این اتفاقات فوتبالی نیست.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • Navid خرداد ۷, ۱۴۰۱

    اینکه هنوز دروغگو و نامرد دولت های غربی به ویژه سیستم های فاسدی مثل کانادا رو درک نکردین حقتونه این مشکلات واستون پیش بیاد… الان که دیگه برنامه ریزی ها انجام شده و جور کردن بازی تدارکاتی خوب تقریبا غیرممکن شده چیکار می خواین بکنید؟!

  • سهراب خرداد ۸, ۱۴۰۱

    آرزو به دل موندیم فدراسیون فوتبال بتونه یک قرارداد درست و حسابی ببنده که آخرش ما متضرر نشیم. فدراسیون شده لانه دلال ها و طبیعتا دوتا آدم حقوقی با سواد هم ندارند معلومه نتیجه اش میشه چنین قراردادهایی. حتی اگر اعلام بشه به خاطر لغو بازی از طرف کانادا، فدراسیون فوتبال ایران باید غرامت بپردازه هم تعجب نمی کنم.