سکانس جنجالی عادت ماهانه در سریال جیران + ویدئو

سکانس جنجالی عادت ماهانه در سریال جیران + ویدئو

سکانسی از سریال جیران درباره ی عادت ماهانه جنجال برانگیز شده، موضوعی که واکنش نویسنده ی سریال را نیز به دنبال داشته است.

در یکی از سکانس های قسمت اخیر سریال جیران به کارگردانی حسن فتحی که از شبکه نمایش خانگی پخش می شود، پزشک خارجی دربار ناصرالدین شاه علت خون ریزی جیران، همسر شاه را عادت ماهانه عنوان می کند.

پخش این سکانس طی روزهای اخیر با واکنش های مختلفی در فضای مجازی همراه شده است.

احسان جوانمرد، نویسنده سریال جیران در پستی اینستاگرامی درباره ی این سکانس بحث برانگیز نوشت:

سم خالص ماییم یا شما؟

صاحبان برخی پیج‌های سرگرم‌کننده چرا خیال می‌کنند از هر چیزی باید سوژه بسازند؟ مخاطب‌ها -و در این مورد خاص بانوان مخاطب- چرا همراهی می‌کنند؟ حیرت‌انگیز است که تو تلاش کنی قدمی در راه عادی‌سازی برخی کلماتِ بیهوده تابوشده برداری شاید زن‌های مملکتت در داروخانه و سوپرمارکت بتوانند راحت‌تر نفس بکشند و محصول مورد نیازشان را بدون این شرم تحمیلی و مسخره که معلوم نیست ریشه در کجای این فرهنگ خراب شده دارد بخرند، آن وقت بخشی از خود مردم علیه تلاش تو پست و کامنت و استوری بگذارند؟

تا کی یک زن باید برای یک خرید ساده خجالت بکشد از بقال محله؟ تا کی باید طبیعت خودش را پنهان کند از چشم خویش و بیگانه؟ حالا که ممیزی رضایت داده چرا خود مردم متحیر و متعجب و منتقد شده‌اند؟ من فمینیست نیستم و هیچ ادعایی هم در مورد دفاع از حقوق زنان ندارم. دنبال هیچ کلاهی از هیچ نمدی هم نبوده و نیستم چرا که می‌دانم ما مردها اگر منصف باشیم و به ستم موجود دامن نزنیم شاهکار کرده‌ایم، مبارزه و فلان برای تبعیض‌ها و محدودیت‌های جنسیتی پیشکش!

اما وقتی تو نظراتی می‌خوانی و لایک‌هایی می‌بینی از آدم‌هایی که نباید، مغزت سوت می‌کشد خب. عملکرد طبیعی بدن یک انسان (در این بحث یک زن و در سریال ما جیران) چه چیز وهن‌آمیزی دارد و چه جایی برای تمسخر که زیرش می‌نویسید خوب شد با خانواده ندیدیم. خانواده‌ای که هنوز چنین مسئله‌ی ابتدایی و ساده‌ای در آن حل نشده نیاز به کامنت که هیچ، تمام اعضایش دسته‌جمعی نیاز به مشاوره دارند. آن‌وقت مدعی و معترض و شاکی هم هستید؟

چند قرن باید بگذرد تا متمدنانه با چنین چیزهای پیش پا افتاده‌ای روبرو شویم؟ نیمی از جمعیت دنیا ماهی یک بار باید از شما شرم کنند که چه بشود؟ و چه دردناک است وقتی می‌بینی یک دور که با بالا جنگیدی تازه باید بچرخی و یک دور هم با پایین بجنگی!

این چه سمی بود که تو دیدی؟ تو خود خود سمی برادر من؛ تو مصداق خودتحقیری هستی خواهر من؛ هیچ کس نباید از طبیعتش خجالت بکشد. سم خالص در چشمان شماست نه در سکانسی که من نوشته‌ام.

 

بیشتر بخوانید:

نصب دستگاه فروش نوار بهداشتی در باغ کتاب تهران

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۸۷ نظر

ورود

 • محمد خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

  حق با نویسنده است دم شما گرم طبیعت هر انسان پنهان شدنی نیست و نیازی به توضیح نداره مشکل چشمان و گوشهای ماست که بیجا به نقد میپردازه یعنی مغزها را باید شست و جور دگر باید تفکر و تامل کرد .

 • مقداد عباسی خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

  این مسئله برمیگرده به حیای زن نه چیز دیگری و اگه حیا از زن گرفته بشه چه چیزی در جامعه عمومی میماند؟این موضوع خصوصی است و دلیلی ندارد و لزومی ندارد عمومی مطرح بشه در ضمن نه ما مردها و نه بسیاری از زنها در تهیه نوا بهداشتی از مغازه مشکلی نداریم با ریختن قبح این مسایل مشکل هست چون این شروع ماجراهای دیگر هست،مثلا بگیم چه عیبی داره در مورد شورت و کرست هم در فیلمها حرف بزنیم؟مشکل از مغزهای زنگ زده ای است که همه چیز را روشنفکری میخوانند

  • دارند خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   خداوند به شما و خانواده خیر و برکت بدهد
   حلالت باشد زندگانی

  • نگین محمدی آذر خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   متاسفانہ تو جامعہ ما انسان ھایی مثل شما حیا رو با این مسائل قاطی میکنن ، در حالی کہ این دو موضوع ربطی بہ ھم ندارن ، حیا یعنی پاک بودن آدم ، آیا اگہ کسی بفھمہ زنی توی ماہ چند روز خون ریزی دارہ اون زن ناپاک و بی حیا میشہ ؟!
   مشکل اینہ کسی مثل شما با افکار کھنہ تون الانم نمیدونن چہ کاری بی آبروییہ و چہ کاری نیست!!
   تا این افکار تو جامعہ ما بر ذھن ھا حاکم باشہ وضعیتمون درست نمیشہ ھیچ از الان ھم بدتر میشہ!!

  • اما خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   چه ربطی به حیا داره یه اتفاق طبیعیه

 • حمزه خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

  خوب شما که میگید طبیعت انسان
  واقعا اگه کسی اسم ناموس خواهرت هم بیاره نباید ناراحت بشی نه
  چه فرهنگی هست که یاد گرفتید قرار نیست که همه طبیعت انسان تو جماعت جار بزنیم که
  حالا که جار نمی‌زنیم بی‌فرهنگ هستیم و نیاز به مشاوره داریم؟
  مقصر مشاور های دینی ما هستن ضعیف عمل میکنن و حالا شما میگید باید خون اومدن یک زن تو جامعه و رسانه ها جا جار بزنیم

  • نگین محمدی آذر خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   فرھنگی کہ ما یاد گرفتیم غنی تر از افکار پوسیدہ شماست…
   شما خودتون این افکار رو از کجا یاد گرفتید؟!
   دین یا مذھب؟اگر خودتون رو پشت اینھا قایم کردید باید بہ عرضتون برسونم حتی اسلام ھم با مطرح کردن این مسئلہ مخالف نیست!!

 • Alireza خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

  از ماست که بر ماست

 • ملیناقاسمی خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

  خیلییی عالی بهترین فیلمی بود دیدم.
  پس پسرا چی که ختنه میکنن جشن میگیرن اما دخترا رو نباید کسی بفهمه حتی نایلون پد بهداشتی هم مشکی میزارن

 • .. خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

  من به عنوان یک فرد جامعه موافق ایشون هستم شاید از نظر افراد دیگر بی حیایی یا بی شرمی بیاد ولی خب یک موضوع طبیعی هست که درون زنان وجود داره عین اینه که میریم دستشویی اگرم هرکسی میگه بی حیاییه خودش از نشدن این اتفاق مادرش به وجود اومده اگه دوس نداره میتونه خودشو خلاص کنه
  بعدم خون ریزی انقد چرندیات داره که هر روزه توی اجتماع فرو میکنن توی گوش آدم واقعا نمیشه درک کرد غیر عقلانیه

 • .. خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

  من به عنوان یک فرد جامعه موافق ایشون هستم شاید از نظر افراد دیگر بی حیایی یا بی شرمی بیاد ولی خب یک موضوع طبیعی هست که درون زنان وجود داره عین اینه که میریم دستشویی اگرم هرکسی میگه بی حیاییه خودش از نشدن این اتفاق مادرش به وجود اومده اگه دوس نداره میتونه خودشو خلاص کنه
  بعدم خون ریزی انقد چرندیات داره که هر روزه توی اجتماع فرو میکنن توی گوش آدم واقعا نمیشه درک کرد غیر عقلانیه
  نظرات بقیه رو خوندم متوجه یچیز عجیب شدم عزیزان خیلی چیزا نحوه زندگی من پوشش من نوع راه رفتن من تنها و تنها به خودم مربوطه دوس دارم آزاد باشم دوس دارم بخاطر یک چیز طبیعی درون بدن یک فرد اون فرد خجالت نکشه دوس دارم وقتی اعصابش بهم ریخته کمرش درد میکنه بهش یطور عجیب غریبی نگاه نکنن که زشته! دختر ندارید؟ زن ندارید؟ مادر ندارید؟ و یا هر جنس زن دیگه ای تا کی میخواید افراد اطرافتون آزار ببینن تا کی میخواید؟ دست از این افکار پوسیده بر دارید اجازه رشد بدید تا ببینید چه زن های بزرگی توی جامعتون میبینید!

 • army خرداد ۱۲, ۱۴۰۱

  این یک چیز طبیعی هستش
  و نیازی نیست در موردش خجالت کشید
  ی سوال
  اگ این اتفاق برا مرد ها میفتاد
  مرد ها هم باید حیا میکردن؟

 • ملی خرداد ۱۳, ۱۴۰۱

  دمش گرم خوب کاری کرده.
  شماهایی که حرف حیا زن میزنید و پریودی رو تابو کردید.
  اول از همه اینکه حیا به این چیزا نیست.کسی که پریود میشه بی حیا و ناپاک نیست.اتفاقا این یک مسئله مهم برای ادامه نسل بشریت هست.
  دولت و جامعه ای که به دنبال افزایش جمعیت باید حق راحت صحبت کردن درباره بدن زن که مسئله تولید مثل رو در برداره، بدن و این حق رو نگیرند.
  دومم کسایی که بازم عقیده دارند آشکار کردن این مسئله طبیعی بدن، کار درستی نیست و حیا زن از بین میبره…
  باید بگم فشار بخورید دوستان

 • امید سادات خرداد ۱۴, ۱۴۰۱

  خیلی حرفا حقیقت داره اما نمیشه تو فیلم یا سریال آورد…به گفته یک کاربر شرم در ذات زنان است چه قبول داشته باشی چه نداشته باشی!!جامعه غرب با جامعه ما فرق دارد…در جامعه غرب داشتن رابطه در سنین کم مانعی نیست و بقول بعضی ها روال عادی است و نشان دادن نقاط خصوصی بدن هم موردی ندارد که میخواهی مدرن کنی مردمو …اما قسمت زیادی از زنان و دختران در حین دیدن این سکانس بدون شک در حضور برادر یا پدر خجالت می کشند پس برای احترام به آن قسمت جامعه باید رعایت میشد با تهیه کردن این سکانس بدانید که نه خجالت زنان گم میشود و نه مشکلشان در خرید نوار….تمام دختران حتما در رابطه به این موضوع از اینترنت و مادران در وقتش اطلاعات دریافت میکنند شما زحمت نکشید😐😐😐

  • یه بنده خدایی خرداد ۱۹, ۱۴۰۱

   ما دخترا نباید واسه طبیعتمون خجالت بکشیم بلکه شما ها بائو خجالت بکشید که واسه کلمه عادت ماهانه توی فیلم انقد جنجال به پا میکنید
   خودت فکر کن اگه عادت میشدی میتونستی از جات پاشی؟
   تا چند وقت پیش باید تو اون وضعیت میرفتیم خرید پد حالا وقتی عادی بشه برای همه میتونی بگی اگه مامانت نبود بابات برات بخره
   ما به بقیه احترام میزاریم واسه طبیعت بدنمون شرم نیاز نیس

  • ف خرداد ۲۶, ۱۴۰۱

   اره اینکه من یهو وسط مدرسه دیدم دارم خونریزی میکنم و فشارم نیفته چون من هر هیچی از این نمی‌دونستم چون از شبکه اجتماعی دور شده بودم و مامانم هم که انگار نه انگار لازمه چیزی بدونم
   اون افرادی که خجالت میکشن احمقن و اگه اون برادر و پدر با همچین حرفی مثل اینکه دخترشون بگه سرما خورده حشرشون بر بشریتشون بزنه بالا که خانواده نیست
   برن گمشن

 • :| خرداد ۱۵, ۱۴۰۱

  خوشحالم که داره عادی سازی میشه

 • سارای خرداد ۱۷, ۱۴۰۱

  اگه تو فیلمنامه هم این سکانسو گذاشته با اینکه خیلی بی منطق و بدون دلیله خیلیم کاره خوبی کرده این طبیعت انسانه و این زنو از مرد برتر میکنه چون دردش بزرگترین درده هرکیم در این مورد مسخره میکنه پس احمق ترین ادامه کاش تو فرهنگمون به انسانیت و طبیعت انسان یه ذره اهمیت میدادن

 • کسرا خرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  نویسنده راست میگه خود شما خیلی منحرف هستین
  وگرنه چیز خاصی نگفته

 • محمد مهدی موحدی کیا خرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  اینکه طبیعت انسان این شکلیه و شما خودتو توجیح میکنی
  این بی حیایی هستش هیچ زنی نباید اینجور مسائل رو تو فیلم به رخ بکشه مردم هم دنبال بی حیایی میرن و فکر میکنن روشن فکرن