فهرست کامل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۲؛ زهرا امیر ابراهیمی تاریخ ساز شد

فهرست کامل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۲؛ زهرا امیر ابراهیمی تاریخ ساز شد

در جشنواره کن ۲۰۲۲، فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی، فیلمساز ایرانی ساکن دانمارک با بازی زهرا امیر ابراهیمی مورد استقابل زیادی قرار گرفت و در نهایت زهرا امیر ابراهیمی توانست برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن را به دست آورد و تاریخ ساز شد.

زهرا امیر ابراهیمی جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2022 را دریافت کرد + اسامی برندگان

زهرا امیر ابراهیمی بعد از دریافت جایزه خود گفت: «خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است.» او در ادامه از مسیری که برای رسیدن به آن لحظه طی کرده بود، گفت و از علی عباسی برای انتخاب او از میان «اقیانوسی از بازیگران زن عالی» تشکر کرد.

زهرا امیر ابراهیمی جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2022 را دریافت کرد + اسامی برندگان

بهرام رادان بعد از برنده شدن جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن ۲۰۲۲ توسط زهرا امیر ابراهیمی در صفحه اینستاگرامش با گذاشتن عکسی از او که نخل طلا را به دست دارد نوشت:

«بعد از ظهر گرم تابستان چند سال پیش، در کافه ای تو یک شهر غریب دیدمت. از همه جا گفتیم، بخصوص از آنچه بر تو گذشت. در اون دوران تلخ و سیاه دوست مشترکی داشتیم که مدام از حال تو خبر میاورد، ترس از آنچه جامعه بر سر تو آوار می کرد، تن آدم رو می لرزوند و تو تعریف کردی که چه کردند با تو در تمام اون سالها و حالا تو بر قله جهان نشستی ققنوس وار و لبخند میزنی به آنچه گذشت و شدی الگوی زنان زخم خورده سرزمینت. فرش قرمز پیش پای تو پهن شده دختر خوب، از اینجا تا ابد.»

زهرا امیر ابراهیمی جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2022 را دریافت کرد + اسامی برندگان

روبن اوستلوند با «مثلث غم» برای دومین بار، برنده نخل طلا جشنواره کن ۲۰۲۲ شد. استولند در سال ۲۰۱۷ برای فیلم «مربع»، اولین نخل طلای خود را دریافت کرده بود. استفانی بانبری فیلم «مثلث غم» را «بیانیه ای در مورد برابری» نامید. نام استولند در کنار اسامی فیملسازانی که دو نخل طلا دارند، مانند برادران داردن قرار گرفت. برخلاف مراسم اختتامیه پر سر و صدای سال قبل، رویداد دیشب بسیار  آرام بود. این دوره از جشنواره کن، بازگشت به حالت عادی پس از دو سال همه گیری کرونا بود. در سال ۲۰۲۰ جشنواره کن لغو شد و در جولای ۲۰۲۱ برگزار شد.

امسال ۲۱ فیلم در این رقابت حضور داشتند، فیلم های فیلمسازان برجسته از جمله «جنایت‌های آینده» دیوید کراننبرگ و «زمان آرماگدون» جیمز گری و «واسطه» هیروکازو کورئیدا که با فیلم «دزدان فروشگاه» در سال ۲۰۱۸ نخل طلا را به خود اختصاص داده بود. «برادران لیلا» سعید روستایی از ایران در این رقابت حضور داشت.

زهرا امیر ابراهیمی جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن 2022 را دریافت کرد + اسامی برندگان

هیات داوران فدراسیون بین‌المللی منتقدان (فیپرشیجایزه بهترین فیلم بخش رقابتی اصلی جشنواره کن ۲۰۲۲ را به سعید روستایی برای این فیلم اعطا کرد. جایزه فیپرشی، جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم است که متشکل از روزنامه نگاران و منتقدان حوزه سینما از تمام دنیاست. این انجمن در سال ۱۹۳۰در بروکسل تاسیس شد. هدف این انجمن ارتقا و تمجید و توسعه فرهنگ فیلم است. هدف جوایز فیپرشی ترویج هنر فیلم و تشویق سینمای جدید و جوان است. جایزه فیپرشی در جشنواره های بین المللی فیلم یا جشنواره های فیلم با اهمیت ویژه اعطا می شود.

 

سایر جوایزی که در کاخ جشنواره کن اهدا شدند:

بهترین بازیگر مرد: سونگ کانگ-هو برای بازی در فیلم «واسطه»

بهترین فیلمنامه: طارق صالح برای فیلم «پسری از بهشت»

بهترین کارگردانی: پارک چان-ووک برای فیلم «تصمیم برای ترک کردن»

جایزه هیات داوران: برادران داردن برای کارگردانی فیلم «توری و لوکیتا»

دوربین طلایی: «اسب کوچک جنگی» به کارگردانی رایلی کیوف و جینا جَمِل

نشان ویژه دوربین طلایی برای فیلم اول: «برنامه ۷۵» به کارگردانی هایاکاوا چی

نخل طلا بهترین فیلم کوتاه: «زمزمه های آب» به کارگردانی جیان‌یینگ جن

نشان ویژه برای فیلم کوتاه: «لوری» به کارگردانی آبیناش بیکرام شاه

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره زهرا امیر ابراهیمی و فیلم جدیدش در جشنواره کن

خروج تماشاگران از سالن در اولین نمایش فیلم ترسناک «جنایات آینده» در فستیوال کن

۸ نظر

ورود

 • رجبلو خرداد ۸, ۱۴۰۱

  فیلمش رو ندیدم ولی از اونجایی که چندین ساله این جشنواره ها شدن سیاسی بازی با اطمینان زیادی میگم جایزه اش جنبه سیاسی داره وگرنه این ایران هم بود بازیگر درست و حسابی ای نبود توی این مدت هم ندیدم توی فیلم به درد بخوری بازی کرده باشه. لابد یک دفعه ای استعدادش شکوفا شده. واقعا چرا این جشنواره ها اینقدر تابلو بازی در میارن؟! حداقل یک طوری سیاست به خرج بدین که توی ذوق مردم نخوره و اعتبارتون به لجن کشیده نشه. مردم ایران که به این انتخابتون می خندند.
  رادان نون به نرخ روز خور هم که منتظر بود «الگوی زنان زخم خورده سرزمینت» بیا پایین بابا! این الگوی زنانه؟ ? نسل جدید که اصلا نمیشناسه این کی هست. نسل قدیم هم چیزی از دو سه تا فیلم و سریال آبکی که بازی کرده یادش نمیاد. اگر لو رفتن فیلم رابطه جنسی باعث الگو شدن میشه پس لابد بازیگرهای هالیوودی هم که فیلم و عکسشون لو میره همگی الگوهای زنان زخم خورده سرزمینشون هستند.

  • Mr.Saxobeat خرداد ۸, ۱۴۰۱

   نه کاری به قدرت و استعداد بازیگریش دارم
   نه دست به کاری که زد
   ایشون الگوی زنان نیستند ولی میتونن مظهر قضاوت های ما باشن.
   چقدر کلیپ هاشو با بلوتوس و سی دی پخش کردن.ابرو و حیثت برای بنده خدا نذاشتیم.جایی که براش غیابی حکم شلاق دادن باید میموند و شلاق میخورد؟چرا ماهایی که کلیپشو دیدیم،پخش کردیم و قضاوت کردیم مجازات نشدیم؟واقعا امثال من رو میگم فکر میکنیم خیلی ادمیم و قاضی هستیم که همرو میتونیم قضاوت کنیم؟خطا نکردیم؟گناه نکردیم؟
   من نمیدونم کجا گفتن الگو که شما اشاره میکنید ولی عمیقن معتقدم ایشون مظهر قضاوت های ذهن فقیر مردمش شد.مردم قاضی حکم ولی نسبت به بخشش و چشم پوشی هیچ… .
   داستان دستور حضرت محمد برای دستگیری دو نفر زنا کار رو شنیدن که حضرت علی چیکار کرد؟داد زد من علی هستم شنیدم اینجا دارن زنا میکنن و اونا خودشونو جمع کردن.هزار و اندی سال پیش اتفاق افتاد نفهمیدیم چه عبرت ها و درسهایی باید میگرفتیم.
   ماها ادعای مسلمونی داریم و امت دوستیم ولی کافر تر از خودمون نیست.
   بگذریم.قضاوت نکن برادر من خودتو قضاوت کن.اون بالا بالاها یکی هست خودش قاضی.قضاوت برای خداست،سکوت برای بنده خدا.

   • رجبلو خرداد ۸, ۱۴۰۱

    اولا اینکه ظاهرا شما سواد خوندن نداری که میگی کجا گفتن الگو! من نقل قول کردم از جناب رادان: «… و شدی الگوی زنان زخم خورده سرزمینت …»
    دوما چه ربطی داره اینکه کسی در موردش قضاوت کرده یا نکرده، اینکه براش حکم شلاق بریدن یا اصلا اعدام، اینکه یک عده مثل تو اینقدر عوضی بودید که کلیپهاش رو پخش می کردید. این یک جایزه هنریه و مربوط به بازیگری میشه. هر وقت جشنواره انسانهای مورد ظلم واقع شده یا انسانهای قضاوت شده برگزار شد به ایشون جایزه بدن.
    واقعا عجیبه برام که خیلیها مثل تو مغزشون نمیکشه که مسائل رو الکی به هم ربط ندن. جشنواره های سینمایی چندین ساله با همین سیاست بازیها به گند کشیده شده چون یک عده احمق فکر می کنند وظیفه شون در یک جشنواره فیلم اینه که برای دنیا بیانیه سیاسی صادر کنند. نخیر توی داور انتخاب شدی که از لحاظ هنری فیلمها رو بررسی کنی نه اینکه بگی بذار فلانی رو برنده کنیم تا بدین وسیله اصول فکری مون رو توی چشم دنیا کنیم.

    • Mr.Saxobeat خرداد ۸, ۱۴۰۱

     تو از اون دسته آدم هایی هستی که بلدی لیبل بزنی.نه منو میشناسی نه شعورت قد میکشه درست صحبت کنی.
     من که کلیپ هاشو پخش نکردم که بهم تهمت میزنی.ولی تهمت های امثال شماها که درباره مردم میزنید گناهش کمتر از اونایی نیست که فیلم های اینو پخش کردن.فقط بلدید قضاوت کنید.کاشکه قضاوت همراه با شعور و احترام بود.
     اتفاقا سواد و شعور بنده خیلی بیشتر از شماست چرا که نه توی متن من بهت توهین کردم نه خطاب و تهمتی بهت زدم اما تو ندانسته و نشناخته از من گفتی.
     حالا که گفتی بزار یه چی بگم.
     شاید کن سیاسی باشه ولی ادمی اگر شعور داشته باشه حداقل بره همه فیلم هارو ببینه بعد بیاد نظر بده،مگه تو فیلم رو دیدی که نظر میدی؟بقیه فیلم ها و بازیگری ها رو هم دیدی که قاطعانه داری میگی با اطمینان زیادی جایزه گرفته و سیاسی بوده؟رادان هم نظر خودشو گفته همینجور که تو در کمال بی شعوری نظر میدی و مخالفت باهات میکنن.فقط فرقش اونه در کمال احترام نظر داده ولی تو توی هوچی گری و نفهمی نظر بی ارزش میدی.دیدم هم که سیاسی جایزه گرفته باشه همین جوری که زندگی خصوصیشو ربط دادن به موقعیت کاریش و فراریش دادن اینا هم همینجوری کردن بولدش کردن تا بفهمونن چقدر بی شعور هست.
     تو اگر ذره ای شعور داشتی اینجوری نمینوشتی.برو از خودت شروع کن
     سری بعدی هم بیای خزعبلات و شکر خوری کنی جوری برات تایپ میکنم که پدر و مادرت باهات صحبت میکنن.
     یکمی شعور داشته باش.بحث میخوای بکنی باید اونقدر فهم داشته باشی که توهین نکنی.

     • رجبلو خرداد ۸, ۱۴۰۱

      ?? خوشم میاد که امثال تو وقتی باهاتون مخالفت میشه خوب ذات خودتون رو نشون میدین. من حرف خودت رو تکرار کردم. خودت نوشتی:
      «ماهایی که کلیپشو دیدیم،پخش کردیم» خوب غلط کردی دیدی و پخش کردی حالا تز قضاوت نکنیم واسه بقیه میدی.
      ضمنا من اولش گفتم ندیدم فیلم رو (فعلا در دسترس نیست که ببینم) ولی دلایل خودم رو هم نوشتم که یک بازیگری که قبلا در حد متوسط هم نبوده و این مدت هم به غیر از یکی دوتا فیلم معمولی تجربه دیگه ای کسب نکرده فقط ممکنه معجزه رخ داده باشه که از اون سطح بازیگری رسیده باشه به “بهترین بازیگر زن جشنواره کن” حالا می خوای بفهمی حرف من رو یا نه برام اهمیتی نداره. ادای با ادبها رو هم درنیار که از حرف زدنت معلومه چه کاره هستی.

  • Jdjr خرداد ۸, ۱۴۰۱

   از جای مردم ایران حرف نزن آفرین

   • رجبلو خرداد ۸, ۱۴۰۱

    تو و رادان جونت هم همینطور! آفرین بچه خوب!

  • Jdjr خرداد ۸, ۱۴۰۱

   از جای مردم ایران حرف نزن آفرین