واکنش نماینده تهران در مجلس به انتقادات پیرامون حواشی اجتماع «سلام فرمانده»

نماینده تهران: زیبایی‌های این مراسم آن‌قدر زیاد بود که می‌توان از اتفاقات این چنینی عبور کرد

واکنش نماینده تهران در مجلس به انتقادات پیرامون حواشی اجتماع «سلام فرمانده»

همزمانی اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» در روز پنج‌شنبه هفته گذشته با فاجعه متروپل آبادان و همچنین مصادف شدن آن با شب شهادت امام جعفر صادق (ع) منجر به ابراز ناراحتی و انتقاداتی از سوی بسیاری از افراد، از مردم عادی گرفته تا رسانه ها، سیاستمداران و روحانیون شد.

در همین راستا حجت الاسلام محمد صدارت، روحانی اصولگرا، در توییتر خود نوشت: «‏واقعا شب شهادت رئیس مذهب و صاحب مکتب، امام صادق (ع) می‌خوان جمع بشن استادیوم آزادی سرود ‎سلام فرمانده بخونن؟! شایعه است یا قحطی روز پیش اومده تو این همه ماه؟»

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌ طلب مجلس دهم نیز در صفحه توییتر خود چنین نوشت: «وقتی می‌خواهید جشن بگیرید نگاهی به تقویم بیندازید مقارن با شهادت امام جعفر صادق (ع) نباشد، نگاهی هم به گوشه و کنار کشور بیندازید، مردم عزادار عزیزان از دست رفته شان نباشند.»

واکنش‌ ها به انتقادات پیرامون همزمانی اجتماع سلام فرمانده با حادثه متروپل و شب شهادت

پاسخ نماینده مجلس: زیبایی‌های این سرود آنقدر زیاد است که می‌توان از همزمانی اش با اتفاقات این‌چنینی عبور کرد

سید علی یزدی خواهد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این انتقادات گفت:

یک سری کم‌دقتی‌هایی در رابطه با اینکه در چنین ایامی برگزار شده است وارد بود؛ ضمن اینکه شاید فرصت دیگری نداشتند، چون هر زمانی ممکن است یک موضوعی رخ دهد. اما به نظر بنده آنقدر زیبایی‌ها و جذابیت‌هایش بیشتر است که می‌توان از یکی دو تا اتفاق این چنینی اغماض و عبور کرد.

باید از مجریان برنامه درباره زمان پرسید. اما خود موضوع همایش و گردهمایی، با توجه به جمعیت صد هزار نفری، نشان‌دهنده اقبال مردم به سرودهای حماسی و مذهبی است و این جای انکار ندارد. اصل موضوع برگزاری این جلسات و جشن‌ها شاخص‌های فرهنگی همچون احساس غرور ملی، وحدت ملی، ابراز محبت به ساحت مقدس اهل بیت و… را تقویت می‌کند و زیبایی‌های این چنینی وجود دارد.

واکنش‌ ها به انتقادات پیرامون همزمانی اجتماع سلام فرمانده با حادثه متروپل و شب شهادت

یزدی خواه: با وجود اتفاقاتی نظیر بازی پرسپولیس و تراکتورسازی، حضور زنان در ورزشگاه پسندیده است؟

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره حضور زنان در مراسم «سلام فرمانده» که در استادیوم آزادی برگزاری شد و بحث های همیشگی پیرامون عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه در زمان مسابقات گفت:

ما می‌گوییم که اگر قرار است خواهران در ورزشگاه حاضر شوند، باید امنیت‌شان برقرار شود. آیا پسندیده است باوجود اتفاقاتی که مثلا در بازی پرسپولیس و تراکتور رخ داد، خانواده‌ها حضور داشته باشند؟

اگر فرهنگ حاکم بر حضور تماشاگران احترام و تکریم باشد و حریم‌ها رعایت شود، ما قطعا استقبال می‌کنیم. ولی اگر در این محیط‌ها سخنان ناپسند رد و بدل شود و باعث تکدر خاطر و آسیب دیدن روح و روان سایر تماشاچیان شود، به هیچ وجه نه بنده و نه بقیه راضی نیستیم که خواهر و مادرمان به تماشای این مسابقات ورزشی بروند. بنابراین اول باید محیط امن و مناسبی، باتوجه به جایگاه، شخصیت و قداست خواهران ایجاد شود. هر زمان که اینها فراهم شد، اشکالی ندارد و خانم‌ها هم می‌توانند به ورزشگاه بروند. تا زمانی که این فضا فراهم نشده است، حضور بدون برنامه خانم‌ها در ورزشگاه هم برای خودشان و هم برای فضای فرهنگی کشور آسیب دارد.

واکنش‌ ها به انتقادات پیرامون همزمانی اجتماع سلام فرمانده با حادثه متروپل و شب شهادت

پاسخ روزنامه رسالت: چون دهه نودی ها امتحان دارند باید پنج شنبه برگزار می‌شد

روزنامه رسالت در واکنش به انتقادات مطرح شده پیرامون زمان برگزاری اجتماع «سلام فرمانده» به مقایسه انجام بازی تیم ملی فوتبال ایران با کره جنوبی در روز عاشورا در سال ۹۸ پرداخت و نوشت: «روز عاشورا کجا و روز قبل از شهادت شیخ الأئمه کجا! مسابقه فوتبال کجا و اجرای «سلام فرمانده» کجا!» این روزنامه همچنین نوشت:

اینکه گفته می‌شود چرا مراسم شب شهادت امام صادق علیه السلام برپا شده، این مراسم یک جشن نیست، محوریتش با سرودی است که نغمه‌های آن تماما از نوحه‌های امام حسین برداشته شده و بسیاری همراه با آن اشک می‌ریزند.

گذشته از این‌ها دست برنامه‌ریزان هم به لحاظ زمانی چندان باز نیست. این هفته،‌ روز آزادسازی خرمشهر و روز دزفول را داشتیم و مراسم قدری به روزهایی که رنگ و بوی مقاومت دارند نزدیک‌تر بود. همچنین چون مراسم ویژه بچه‌ های دهه‌ نودی است، مهم است که با امتحانات آنان تلاقی نداشته و حتما پنج شنبه باشد تا فرصت مطالعه برای بچه‌ها در روز جمعه فراهم باشد.

واکنش‌ ها به انتقادات پیرامون همزمانی اجتماع سلام فرمانده با حادثه متروپل و شب شهادت

روزنامه همشهری: اراذل سیاسی که سابقه سوت زدن در روز عاشورا را دارند حالا پرچمدار عزای امام صادق شده‌اند

روزنامه همشهری نیز این انتقادات را بهانه دانست و آن را به پای موفقیت اجتماع بزرگ سلام فرمانده در ورزشگاه آزادی نوشت:

اراذل سیاسی که سابقه سوت و کف‌کشیدن در روز عاشورای حسینی را در کارنامه‌ دارند، حالا پرچمدار عزای امام‌ صادق (ع)، آن هم قبل از اذان مغرب و قبل از شروع شب شهادت شده‌اند. خبر هم ندارند که در همین اجتماع ورزشگاه آزادی، روضه حضرت صادق (ع) در آستانه غروب آفتاب خوانده شد و مردم عزاداری کردند.

اوباش سیاسی که سابقه تلاش برای تحریم ملت ایران و مدفون‌ کردن مردم زیر آوار اقتصادی را دارند، حالا با کلیدواژه «جشن» به‌ دنبال قراردادن این اجتماع مهدوی مقابل غم مردم آبادان هستند. خبر هم ندارند که اساسا از جشن و سرور خبری نبود و ملت با چشمانی بارانی در این مراسم استغاثه به امام زمان (عج)، چندین‌ بار با مردم آبادان ابراز همدردی و برای درگذشتگان این واقعه دردناک طلب آمرزش کردند. فرومایگان سیاسی هم که به‌دنبال مقایسه این اجتماع خانوادگی با برگزاری مسابقات فوتبال در ورزشگاه‌ها هستند، یا اساسا تا به حال یک‌بار هم از نزدیک شاهد جو مسابقه فوتبال در ورزشگاه نبوده‌اند یا به‌دنبال همان اغراض پوسیده سیاسی خود هستند.

بیشتر بخوانید:

توضیحات الهام چرخنده درباره حرکات عجیبش حین اجرای «سلام فرمانده» + ویدیو

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود