پایان معمای ۴۵ ساله؛ سیگنال فرازمینی مرموز از ستاره ای مشابه خورشید فرستاده شده است

پایان معمای ۴۵ ساله؛ سیگنال فرازمینی مرموز از ستاره ای مشابه خورشید فرستاده شده است

یک دانشمند ادعا کرده است که منبع سیگنال اسرارآمیزی که نزدیک به نیم قرن پیش توسط موجودات بیگانه یا همان آدم فضایی ها به زمین فرستاده شده بود، یک منظومه شمسی دوردست نظیر منظومه خودمان بوده است.

این پیام که معروف به سیگنال “!Wow” است، در ۱۵ آگوست ۱۹۷۷ از طریق انرژی رادیویی یک دقیقه‌ای عجیبی دریافت شد که ذهن دانشمندان را تا سال‌ها به خود مشغول کرد. این نام از یادداشت جری اِهمن، ستاره شناس، گرفته شد که در کنار نسخه چاپی داده‌ها این عبارت را نوشته بود.

منبع سیگنال مرموزی که نیم قرن پیش به زمین فرستاده شده بود کشف شد
جری اِهمن، ستاره شناس، عبارت !Wow را در کنار نسخه چاپی داده‌ها نوشت که سپس به نام این سیگنال فرازمینی تبدیل شد.

دانشمندان از اینکه این سیگنال ۲۰ برابر قوی تر از میانگین انتشار امواج پیشین بود، بهت‌زده بودند. این پیام هنوز هم به عنوان یکی از بهترین سیگنال هایی که توسط پروژه جست‌ و جو برای هوش فرازمینی یا (SETI) دریافت شده، محسوب می‌شود.

محققانی که در جست‌وجوی نشانه‌هایی از حیات بیگانه بودند، تا مدت‌ها تصور می‌کردند این می‌تواند اولین تماس زمین با شکل دیگری از حیات باشد.

منبع سیگنال مرموزی که نیم قرن پیش به زمین فرستاده شده بود کشف شد
این سیگنال ذهن دانشمندان را تا سال‌ها به خود مشغول کرد

و حالا ۴۵ سال بعد، آلبرتو کابالرو، معتقد است که سرانجام منبع این سیگنال را پیدا کرده است. او ستاره‌ای را شناسایی کرد که تقریبا هم‌ اندازه خورشید است و معتقد است سیگنال Wow از آنجا به زمین فرستاده شده است.

کابالرو کار مهم بررسی تصاویر کهکشان که توسط ماموریت گایا آژانس فضایی اروپا جمع آوری شده بود، بر عهده گرفت. این اخترشناس جست‌وجویش را به دو منطقه‌ای محدود کرد که سیگنال می‌توانست از آنجا آمده باشد. یکی از این منابع بالقوه به دلیل شباهتی که به خورشیدِ ما داشت، شناسایی شد.

منبع سیگنال مرموزی که نیم قرن پیش به زمین فرستاده شده بود کشف شد
ماهواره تحقیقاتی گایا که در سال ۲۰۱۳ توسط آژانس فضایی اروپا به فضا پرتاب شد

این ستاره که با نام ۲MASS 19281982-2640123 ثبت شده و در فاصله هزار و ۸۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، از نظر دما و اندازه تقریبا مشابه خورشید است و این شباهت آن را به محتمل‌ترین منطقه برای ارسال این سیگنال بیگانه مرموز تبدیل کرده است. این‌طور تصور می‌شود که قرن‌ها طول بکشد تا سیگنالی که از چنین فاصله عظیمی ارسال شده به زمین برسد.

کابالرو گفت: «جست‌وجو برای این سیگنال، جست‌وجو برای زندگی به گونه‌ای است که آن را می‌شناسیم. سیگنال Wow بهترین سیگنال رادیویی پروژه جست‌ و جو برای هوش فرازمینی است که ما با تلسکوپ‌هایمان دریافت کرده‌ایم.»

اما او همچنین اعتراف می‌کند که این سیگنال به احتمال زیاد از یک رویداد طبیعی سرچشمه گرفته و نه از موجودات بیگانه.

هنوز هیچ سیاره ای در مدار این ستاره پیدا نشده است اما این کشف می‌تواند اولین گام در جست‌وجو برای یافتن سایر اشکال حیات در فضا باشد.

بیشتر بخوانید:

کهنه سربازان ارتش آمریکا از مواجهه خود با UFO ها در مصر می‌گویند + ویدیو

پنتاگون برای اولین بار به طور رسمی تصاویر بشقاب پرنده های ناشناس را منتشر کرد

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود