۱۰ فیلم تحسین شده سینما که باعث می شوند تصورتان از واقعیت کنونی جهان تغییر کند

۱۰ فیلم تحسین شده سینما که باعث می شوند تصورتان از واقعیت کنونی جهان تغییر کند

فیلم تازه اکران شده Everything Everywhere All at Once از استودیو A24 نسخه ای گیج کننده از دنیاهای موازی را به مخاطبان نشان داد که باعث شده برخی کاربران واقعیت دنیای خود را به چالش بکشند. فیلم های دیگری نیز در تاریخ سینما ساخته شده اند که با داستان های پیچیده خود باعث می شوند افراد در واقعیت دنیای خود شک کنند. از دیدگاهی گیج کننده در Perfect Blue تا نقد سیاسی قدرتمند در Parasite، بیش از یک راه برای فیلم ها وجود دارد تا باعث شوند مخاطبان واقعیت های دنیایشان را به دیده تردید بنگرند. این فیلم های گیج کننده برتر تاریخ سینما همیشه شاهکارهایی جذاب بوده اند که جایگاه خاص خود را به دلایلی درست در تاریخ سینما کسب کرده اند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۱۰- Perfect Blue (1997)

وقتی یک بت عرصه موسیقی پاپ بازنشسته می شود تا رویای بازیگری را دنبال کند، انتظار ندارد که قربانی طرفداری مرموز شود که دست از تعقیب او بر نمی دارد. بدین ترتیب شرایط به سرعت پیچیده و خطرناک می شود، به ویژه پس از آنکه یک سری قتل های ترسناک رخ داده و باعث می شوند قهرمان داستان نقش خود را در این موقعیت مورد پرسش قرار داده و بخواهد عامل خشونت هایی که در اطرافش رخ می دهد را پیدا کند. Perfect Blue یک تریلر روانشناختی جذاب است که حتی بعد از حدود ۲۵ سال که از ساختش می گذرد نیز تماشایش خالی از لطف نیست، زیرا روایت جذاب و شخصیت های خوش ساختش تنها بخش هایی اندک از فیلم هستند که کیفیت بالای آن را رقم می زنند. مخاطبان نیز مانند شخصیت بهت زده اصلی داستان دچار سردرگمی خواهند شد وقتی او شرایط دشواری در تشخیص بین دنیای واقعی و غیرواقعی پیدا می کند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۹- The Handmaiden (2016)

داستان فیلم The Handmaiden در دهه ۱۹۳۰ در کره می گذرد، روایت زن جوانی که برای یک زن ثروتمند اما گوشه گیر کار می کند. او از این کار انگیزه های دیگری داشته و از قبل برنامه ریزی کرده تا بخشی از ثروت این زن را به چنگ بیاورد اما خیلی زود در می یابد که آنطور که فکر می کند روی شرایط کنترل ندارد. این تریلر روانشناختی تحسین شده خیلی آرام داستان را شکل می دهد که با داستان بسیار پرتنش اما پوچش هماهنگ است. هر راز جدیدی که شخصیت اصلی داستان فاش می کند، دسترسی بیشتری به دنیای عجیب و غریب زن ثروتمند داستان ایجاد می کند که رفته رفته به دنیایی بسیار متفاوت از دنیای واقعی تبدیل می شود.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۸- Persona (1966)

پرستاری جوان به نام آلما برای زندگی با یک بازیگر مشهور به نام الیزابت وولگر به یک کلبه فرستاده می شود، زیرا این بازیگر به دلیل از دست دادن توانایی صحبت کردن به مراقبت نیاز دارد. در مدتی که او از این زن مراقبت می کند، آلما آنقدر احساس راحتی و نزدیکی می کند که برخی از تاریک ترین رازها و امیالش را با این زن در میان می گذارد اما خیلی زود در می یابد که توسط شخصیت الیزابت جذب شده است. Persona یک تریلر روانشناختی پیچیده است که آرام آرام مخاطب را در داستان غرق کرده و با تم های فلسفی مانند هویت و دوگانگی بازی می کند، در حالی که روایت مشوش آن با از دست دادن ارتباط آلما با واقعیت، ناخوشایندتر و تکان دهنده تر می شود. همانند شخصیت اصلی داستان، مخاطبان نیز نمی توانند تفاوت بین شخصیت آلما و الیزابت را متوجه شده و این دو را از هم تشخیص دهند زیرا رفته رفته هردوی آن ها به یک نفر تبدیل می شوند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۷- Stalker (1979)

در دنیای Stalker، مکانی به نام «منطقه» وجود دارد که قوانین فیزیک در آن محلی از اعراب نداشته و اتاقی در آن قرار دارد که می توانند هر چیزی که فرد بخواهد را به او بدهد. این فیلم علمی تخیلی داستان شخصیتی را روایت می کند که یک نویسنده و یک استاد دانشگاه را از منطقه خطرناکی عبور می دهد تا به آن اتاق مرموز برساند و در این مسیر روایت های زندگی و اهداف هر یک از شخصیت ها فاش می شود. این شاهکار هنری با موضوعات چالش برانگیزی مانند تمایل طبیعی انسان به خوشگذرانی و اسراف، خشونت و طمع را مورد کندوکاو قرار می دهد. هر چه شخصیت ها بیشتر در منطقه پیش می روند، محیط اطراف آن ها عجیب تر و خطرناک تر شده که به روح و شخصیت واقعی آن ها اشاره دارد. Stalker فیلمی غیرمعمول است که شاید هر کسی از آن خوشش نیاید اما کسانی که از بررسی مفاهیم فلسفی آن لذت می برند، آن را در زمره بهترین فیلم های تاریخ سینما قرار می دهند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۶- The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2003)

آخرین قسمت در سه گانه The Lord Of The Rings، سرنوشت شخصیت های اصلی را به شکلی هیجان انگیز به ثمر می رساند و بدین ترتیب است که در این فیلم روایت های جذاب دو فیلم اصلی به نتیجه ختم می شوند. از اتفاقات مهم در کوهستان قیامت تا نبرد با لژیون ساورون، این فیلم حماسی فانتزی پایانی هیجان انگیز را به تصویر می کشد و روایتی که سال ها مخاطبان را سرگرم خود کرده بود به پایان می رسد. این فیلم تحسین شده و برنده جوایز مختلف سینمایی، واقعیت را با برند خاص خود از اوج فانتزی احاطه می کند، فیلمی که استانداردهای جدیدی برای ژانر فانتزی ایجاد کرد. خیلی ساده است که در هنگام تماشای فیلم همه چیز را فراوش کرده و خود را در آخرین ماجراجویی های سموایز و فرودو در دنیای جادو غرق کرد، به ویژه در شرایطی که اوضاع بسیار خطرناک تر و پیچیده تر است.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۵- The Dark Knight (2008)

دومین فیلم در سه گانه ای به همین نام، فیلم The Dark Knight در مورد تجربیات بتمن در شهر ملمو از جرم و جنایت گاتهام است. او با یک مامور پلیس به نام جیمز گوردون و دادستان شهر هاوری دنت همکاری می کند تا جنایات سازمان یافته در شهر را متوقف نماید اما خیلی زود با یک خلافکار جدید و غیرقابل پیش بینی روبرو می شوند که تحمل و شخصیت آن ها را به چالش می کشد. نمی توان دوستداران این فیلم را سرزنش کرد که چرا واقعیتشان پس از تماشای این فیلم تاریک، تاریک تر از گذشته است. این فیلم نگاهی منفی گرایانه نسبت به سستی و ضعف اخلاق مداری انسان است و می تواند در دنیای واقعی نیز معنا داشته باشد. این فیلم کریستوفر نولان کار بی نقصی در دادن تجربه ای عمیق و غرق کننده به مخاطب بدهد در شرایطی که وی خیابان های خطرناک گاتهام را در کنار بتمن جستجو می کند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۴- Spider-Man: Into The Spider-Verse (2018)

مایلز مورالس در حال بازی با قدرت های عنکبوتی خود بود تا اینکه نوبت به Spider-Man: Into The Spider-Verse  رسید. این انیمیشن بسیار خوش ساخت شخصیت اصلی را در دنیایی عجیب و غریب قرار می دهد که در آن با اسپایدرهای مختلفی روبرو می شود. همه آن ها باید به کمک هم نقشه ای برای نابود کردن یک شخصیت شیطانی قدرتمند بکشند پیش از آن که خیلی دیر شود. به جلوه های بصری خیره کننده و سکانس های سریعش، مخاطبان فیلم حس می کنند که آن ها نیز در داستان اکشن فیلم حضور دارند. هر دنیای جدید، اورجینال و غیرقابل پیش بینی است که باعث می شود برخی مخاطبان آرزو کنند دنیاهای موازی مشابهی آن بیرون برای انسان ها وجود داشته باشد.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۳- Spirited Away (2001)

چیهیرو ۱۰ ساله مجبور می شود واقعیت کاملاً جدیدی را در Spirited Away تجربه کند، در شرایطی که او باید نفرین صورت گرفته توسط جادوگری به نام یوبابا بر والدینش را خنثی کند. او در دنیای کامی هم با موجودات بامزه و خوب و هم موجودات ترسناک و شیطان صفتی روبرو می شود و تجربیاتش در این دنیای جدید چیزهای بیشتری در مورد خودش و توانایی هایش به او می آموزد. این فیلم استودیو جیبلی یک سبک هنری خاص و بسیار زیبا دارد که مخاطبان به خوبی با آن آشنا بوده و دوستش دارند، چیزی که برای سرگرم کردن کسانی که با سبک انیمه سازی استودیو جیبلی آشنا هستند بسیار جذاب است. این ایده پیچیده و گیج کننده که دنیایی افسانه ای در درون این دنیای واقعی وجود دارد، باعث می شود بسیاری از مخاطبان فیلم آرزو کنند بتوانند آنچه چیهیرو در این فیلم مشهور تجربه می کند را به چشم خود دیده و تجربه نمایند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۲- Everything Everywhere All At Once (2022)

فیلم Everything Everywhere All At Once فیلمی در مورد خانواده ای پرآشوب است که زنگی هایشان وقتی برای همیشه تغییر می کند که شخصیت اولین وانگ وارد مالتی ورس می شود. او تنها کسی است که می تواند جوبو توپاکی ترسناک را متوقف کند اما در باور به اینکه گزینه مناسب برای رویارویی با این نیروی شر است، با مشکل مواجه می شود. این برداشت بی نقص و جذاب استودیو A24 از دنیای مالتی ورس و تصویرسازی خیره کننده از آن رد فیلم باعث مسحور کردن مخاطبان شده و آرزو می کنند کاش می توانستند مانند شخصیت اولین وارد دنیاهای دیگر شوند. جنبه ای از فیلم که باعث می شود مخاطب واقعیت دنیای خود را به چالش بکشد، پیام عمدتاً احساسی فیلم در مورد ارزش دادن به چیزها و افرادی است که واقعاً مهم هستند.

10 فیلم گیج کننده ای که تصور شما از دنیای واقعی را تغییر می دهند

۱- Parasite (2019)

فیلم کمدی-تریلر Parasite وقتی برای اولین بار منتشر شد همه را شگفت زده کرد، زیرا فیلمی به شدت سرگرم کننده با داستانی قوی در مورد یک خانواده از طبقه فرودست جامعه کره جنوبی است که به یک خانواده ثروتمند نفوذ می کنند و در نهایت پیامی مهم در مورد ساختار و طبقات اجتماعی در کره به مخاطب منتقل می کند. Parasite یکی از آن فیلم هایی است که هر چه کمتر در مورد داستان خوش ساختش بدانید برای بار اول تماشا بهتر است و یک پیچش داستانی بزرگ در فیلم وجود دارد که تجربه مخاطب را به کلی و به یکباره تغییر می دهد. این فیلم تحسین شده سینمای کره جنوبی باعث می شود مخاطبان شرایط موجود را به شکلی سیاسی به چالش بکشند، در شرایطی که روایت داستان یک نقد شجاعانه از نابرابری است که همه جا وجود داشته و زندگی افراد در دنیای واقعی کنونی را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود