بهترین زمان روز برای ورزش کردن مردان و زنان

بهترین زمان روز برای ورزش کردن مردان و زنان

هر زمانی از روز که ورزش کنید برایتان مفید است، اما بر اساس یک مطالعه آمریکایی، زمان انجام ورزش برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن است برای زنان و مردان متفاوت باشد.

نتایج یک تحقیق نشان داد زنان در طول ورزش صبحگاهی چربی بیشتری می‌سوزانند، در حالی که بهترین زمان برای چربی سوزی مردان عصرهاست. تفاوت در هورمون ها، ساعات بیولوژیک و چرخه خواب و بیداری بین دو جنس، همگی می‌توانند در این موضوع نقش داشته باشند.

زنان و مردان برای کسب نتجه بهتر چه ساعتی از روز باید ورزش کنند؟

مطالعات انجام شده بر روی ۳۰ مرد و ۲۶ زن، همگی فعال و سالم و بین ۲۵ تا ۵۵ سال، ۱۲ هفته به طول انجامید و اثرات یک برنامه تناسب اندام متنوع شامل تمرینات کششی، دوی سرعت، مقاومت و استقامت بررسی شد.

یک گروه پیش از ساعت ۸:۳۰ صبح به مدت یک ساعت و گروه دیگر همان فعالیت‌ها را شب‌ها بین ساعت ۱۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰ انجام دادند. همه شرکت کنندگان در این تحقیق نیز از یک برنامه غذایی ویژه طراحی شده پیروی کردند.

زنان و مردان برای کسب نتجه بهتر چه ساعتی از روز باید ورزش کنند؟

محققان در طول این مطالعه فشار خون و چربی بدن همه افراد و همچنین انعطاف پذیری، قدرت بدنی و قدرت هوازی آنها را در ابتدا و انتهای دوره مورد آزمایش قرار دادند. تمام افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، بدون توجه به زمان انجام ورزش، سلامت کلی و عملکرد خود را در طول این دوره ۱۲ هفته‌ای بهبود بخشیدند.

دکتر پل آرسیرو، نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «بهترین زمان برای ورزش کردن، بهترین زمانی است که می‌توانید آن را انجام دهید و در برنامه روزانه‌تان بگنجانید. اما موضوع دیگری وجود دارد که ممکن است به این معنی باشد که زمان ایده آل روز برای ورزش کردن مردان و زنان متفاوت است.

زنان و مردان برای کسب نتجه بهتر چه ساعتی از روز باید ورزش کنند؟

صبح زود یا شب دیروقت؟

دکتر آسیرو می‌گوید بر اساس نتایج به دست آمده، زنانی که مشتاقند چربی های ناحیه میانی بدنشان را کاهش دهند و همچنین سعی در کاهش فشار خون دارند باید صبح ها ورزش کنند. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که چربی شکمی در اطراف اندام های داخلی بدن ازجمله کبد پیچیده می‌شود و می‌تواند خطرناک باشد.

با این وجود او می‌گوید زنانی که سعی دارند قدرت عضلانی‌ بالاتنه خود را افزایش دهند و مصرف غذایشان را کنترل کنند بهتر است ورزش عصرگاهی انجام دهند.

زنان و مردان برای کسب نتجه بهتر چه ساعتی از روز باید ورزش کنند؟

مردان شرکت کننده در این آزمایش حساسیت کمتری نسبت به زمان انجام ورزش در طول روز داشتند. اما آن‌طور که دکتر آرسیو می‌گوید مشخص شد که ورزش عصرگاهی برای مردانی که علاقه‌مند به بهبود سلامت قلب و متابولیک و همچنین سلامت عاطفی هستند، ایده‌آل‌تر است.

بهبود سلامت متابولیک به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر چاقی، دیابت نوع دوم، بیماری قلبی و سکته است.

دلیل چربی سوزی بیشتر زنان در صبح ها می‌تواند این باشد که آنها چربی اضافه شکمی بیشتری دارند اما دلیل این میزان از تفاوت در حصول نتیجه بین زنان و مردان با توجه به زمان انجام ورزش دقیقا مشخص نیست و محققان می‌گویند برای یافتن اطلاعات بیشتر به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

بیشتر بخوانید:

راهکارهایی برای کاهش وزن بدون نیاز به رژیم غذایی و ورزش کردن

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود